|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/22: حمايت تمام قد كميسيون مشترك از ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3717 22/10/95 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


برجام 
حمايت تمام قد كميسيون مشترك از ايران
در جلسه روز گذشته ايران و ١+٥ در وين تمامي اعضا بر ملغي الاثر ماندن قانون ايسا تاكيد كردند


گروه ديپلماسي| ١٠ ژانويه، هتل كوبرگ وين، باز هم پرونده هسته اي ايران روي ميز كار نمايندگان ايران و ١+٥ در ششمين كميسيون مشترك برجام. آخرين نشستي كه نمايندگان دولت باراك اوباما، رييس جمهور در حال وداع ايالات متحده در آن حضور دارند. نشستي كه در پاسخ به نامه محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان به فدريكا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا برگزار شد. دليل نامه رييس دستگاه ديپلماسي ايران نيز نقض تعهدات مندرج در برجام از سوي ايالات متحده بود. تمديد قانون تحريم هاي ايران موسوم به ايسا در واپسين هفته هاي حضور باراك اوباماي دموكرات در كاخ سفيد بهانه اي شد تا نمايندگان ايران و ١+٥ يك بار ديگر دور هم جمع شوند. جلسه اي كه سه ساعت و نيم طول كشيد. پيش از اين جلسه نيز در روز دوشنبه (٢١ دي ماه) گروه كاري مربوط به تحريم ها ميان كارشناسان ايراني و ١+٥ برگزار شد. به گفته سيدعباس عراقچي، رييس ستاد پيگيري اجراي برجام، ماحصل نشست هاي روز دوشنبه جمع بندي هاي خوبي بوده است. همچنين پيش از رسيدن تيم مذاكره كننده ايراني به وين، كارشناسان ايراني يك دور مذاكرات دوجانبه با كارشناسان امريكايي داشتند. عراقچي درباره چرايي اين ديدار دوجانبه مي گويد: طبق ساز و كار برجام اگر كشوري نسبت به رفتار كشور ديگر شكايتي داشته باشد اول بايد مذاكرات دوجانبه بين آن دو كشور صورت بگيرد و ما اين مذاكرات دوجانبه را داشتيم.
     صبح روز سه شنبه (ديروز) نيز تيم مذاكره كننده ايراني به رياست سيدعباس عراقچي با تيم طرف مقابل به رياست هلگا اشميد كه به نمايندگي از اتحاديه اروپا آمده بود، تشكيل جلسه دادند. پس از سه ساعت و نيم جلسه، هيات هاي ايراني و امريكايي نيز ديدار دوجانبه اي را آغاز كردند. در برنامه هاي كاري عراقچي، ديدار با يوكيا آمانو، مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي در مقر آژانس در وين نيز قرار دارد.
     ايران و نمايندگان ١+٥ روز سه شنبه در وين با هم تجديد ديدار كردند. ديداري براي بررسي اجراي برجام و البته تجديد ديدار و اتمام حجت با تيم امريكايي تا پيش از واگذاري كاخ سفيد به دونالد ترامپ جمهوريخواه. خبرگزاري فرانسه در اين باره نوشت: روز گذشته وين كه ميزبان جدال هاي نفسگير هسته اي تا جولاي ٢٠١٥ بود بار ديگر نمايندگان ايران، امريكا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان را به چشم خود ديد. اين چهارمين بار از زمان ورود برنامه اقدام مشترك به فاز اجرايي در ژانويه ٢٠١٦ است كه جلسه كميسيون مشترك براي بررسي چند و چون اجرا برگزار مي شود و البته اين بار دستور كار ويژه اين نشست، قانون تمديد تحريم هاي ايران بود كه مجددا در امريكا به كار افتاد.
    
     ١+٥ خواستار اقدامات امريكا درجهت بلااثر ماندن قانون آيسا شد
     به گزارش «اعتماد»، از زمان اجرايي شدن برجام اين دومين بار است كه كميسيون مشترك بر اساس درخواست ايران و براي رسيدگي به بدعهدي هاي امريكا و اقدامات غيرمنطبق آن كشور با مفاد برجام تشكيل جلسه مي دهد. همچنين ديروز براي نخستين بار سازوكار كارگروه اجرايي كردن لغو تحريم ها كه در برجام پيش بيني شده است به كار گرفته شد و نشست كارگروه با حضور هيات هاي كارشناسي از ايران و تمام دولت هاي عضو برجام در وين برگزار شد.
     در نشست كميسيون مشترك علاوه بر بررسي گزارش ارايه شده توسط كارگروه كارشناسي، نمايندگان كشورمان ضمن ارايه شرحي از بدعهدي هاي امريكا در يك سال اخير، با ارايه مستندات حقوقي تمديد قانون آيسا را مغاير با تعهدات امريكا در قالب برجام دانستند.
     در ادامه، هيات امريكايي با تاكيد مجدد بر پايبندي كامل اين كشور به برجام، ضمن اشاره به عدم امضاي اين مصوبه از سوي رييس جمهور امريكا به عنوان يك تصميم مهم سياسي و برشمردن يك سلسله از اقدامات حقوقي و اجرايي كه از سوي دولت اين كشور براي ملغي الاثر كردن قانون آيسا صورت گرفته است، عنوان كرد كه با اقدامات انجام شده، هيچ تاثير عملي بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصويب اين قانون در كنگره امريكا مشكلي براي تعهدات برجامي اين كشور ايجاد نمي كند.
     در ادامه نشست، نمايندگان ساير دولت هاي عضو كميسيون با جدي قلمداد كردن نگراني ايران، خواستار اقدامات امريكا درجهت بلااثر ماندن اين قانون و شفاف سازي كامل در اين زمينه شدند به گونه اي كه هيچ ابهامي نسبت به اينكه اين قانون اثري بر تجارت و همكاري با ايران ندارد، باقي نماند.
     در ادامه جلسه همه كشورها بر تعهد كامل خود به برجام و ضرورت پرهيز از اقداماتي كه به اجراي موثر و جامع برجام در بخش لغو تحريم ها لطمه وارد آورد، تاكيد كرده و بر ضرورت ملغي الاثر ماندن قانون آيسا و نيز ساير قوانيني كه به موجب برجام اجراي آنها بايد متوقف باشد، پافشاري كردند.
     در اين نشست همچنين با اغتنام فرصت و با توجه به نزديك شدن به زمان يكسال از اجرايي شدن برجام، مروري نيز بر روند اجراي ساير بخش هاي برجام از جمله كانال خريد و همكاري هاي صلح آميز هسته اي با ايران (موضوع پيوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش اين همكاري ها صورت گرفت.
     روز گذشته در حالي كه تيم مذاكراتي در وين تلاش مي كرد قاطع ترين برخورد ممكن با مساله نقض برجام از سوي طرف امريكايي را به تصوير بكشد، بحث هاي داخلي كه در چندهفته اخير در نتيجه انتشار بخش هايي از سخنان محرمانه محمدجواد ظريف در جمع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ايجاد شده بود بر توان امتياز گيري تيم ايران تاثير گذاشت. انتشار سخنان محمدجواد ظريف و زيرسوال بردن توان مذاكراتي تيم ايران و تاكتيك مذاكراتي آن با طرف مقابل عملامذاكره كنندگان را با دستان خالي از منظر فنون مذاكراتي راهي وين كرد. از عمر توافق هسته اي ايران با ١+٥ هنوز ٩ سال ديگر باقي است و شايد درسي كه اين بار برخي از چهره هاي سياسي در ايران از افشاي سخنان محرمانه وزير امور خارجه خود گرفتند مانع از تكرار چنين اشتباهات استراتژيكي كه خلاف مسير تامين امنيت ملي كشور است، بشود.
    برجام: حمايت تمام قد كميسيون مشترك از ايران / در جلسه روز گذشته ايران و ١+٥ در وين تمامي اعضا بر ملغي الاثر ماندن قانون ايسا تاكيد كردند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3717 به تاريخ 22/10/95، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش ها و مطالعات علوم رفتاري
متن مطالب شماره 33، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است