|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/22: روسيه ايران را دور نزده است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4031
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396



خدمات سايت




 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3717 22/10/95 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


نگاه روز 
روسيه ايران را دور نزده است


نويسنده: ماني محرابي *

قطعنامه ٢٣٣٦ شوراي امنيت در رابطه با ايجاد آتش بس در سوريه و انتساب اين طرح به روسيه و تركيه سبب گمانه زني ها در باب خروج ايران از دايره تصميم سازان سوريه از سوي روسيه شده است. عده اي بر اين باورند كه روي كار آمدن ترامپ و گرايش وي به سوي مسكو سبب مصالحه مسكو و واشنگتن در باب بحران سوريه خواهد شد و اين مصالحه را عليه منافع ايران مي دانند. استدلال اين افراد نيز گرايش روسيه به سمت تركيه و تبديل تركيه به يك يار نظامي و ديپلماتيك در منطقه و به تبع فاصله گرفتن روسيه از ايران بر سر منافع همسو است.
     تحليل مفاد قطعنامه فوق، يادداشتي جدا را مي طلبد ليكن در باب توافق احتمالي آينده روسيه و ايالات متحده بر سر خاتمه بحران سوريه مبتني بر خروج تمام نيروهاي خارجي غير از نيروهاي روسيه، بايد اين نكته را يادآور شد كه آيا روسيه اساسا توان خاتمه دادن به بحران سوريه را دارد؟ در صورت تصويب قطعنامه اي با مضمون فوق الذكر آيا ايالات متحده توان اعمال مفاد آن بر نيروهاي معارض دولت سوريه را دارا است؟ و سوال مهم تر اينكه در شرايطي كه سوريه از بالاترين ميزان اهميت ژئواستراتژيك براي ايران برخوردار است آيا ايران به قطعنامه احتمالي آينده تن خواهد داد؟ پاسخ به اين سوالات ما را به سوي ارايه تحليلي صحيح و مبتني بر واقعيت سوق مي دهد.
    
     تحليل هايي كه در ابتداي اين يادداشت به آنها اشاره شد داراي نكات و پيش فرض هاي اشتباه هستند:
     الف: نكته اي كه نبايد در اين ميان فراموش كرد نقش تهران در عادي سازي روابط ميان مسكو و آنكارا است و با مد نظر قرار دادن اين مساله، اساسا نزديكي روسيه و تركيه نه بر خلاف منافع منطقه اي ايران، بلكه موفقيت طرح ايران در همراه سازي تركيه با ائتلاف ايران و روسيه و خارج سازي آنكارا از «قسمتي از اصل بحران» است.
     ب: پيش فرض اشتباه كارشناسان، تركيه را بازيگري باهوش در اعمال سياست هاي منطقه اي مي داند كه كاملاسنجيده و گام به گام به سوي تبديل شدن به بازيگر تصميم ساز منطقه اي پيش مي رود. بايد خاطرنشان كرد كه اردوغان نه تنها در سياست منطقه اي باهوش نيست، بلكه بسيار سردرگم و خام عمل كرده است. اردوغان بعد از نااميدي از ورود به اتحاديه اروپا كه نشانه هاي آن را در اتفاق ماه مارس سال گذشته در ماجراي روزنامه زمان شاهد بوديم با قصد تغيير ژئوپولتيك خود از اروپا به خاورميانه به ماجراي سوريه و عراق ورود كرد، در ابتدا به سمت واشنگتن گرايش پيدا كرد، بعد از نااميدي از همراهي حداكثري ايالات متحده در بحران سوريه و عراق به دليل سياست هاي مبتني بر عدم ريسك پذيري اوباما در سال آخر رياست جمهوري به سوي تلاش براي ورود ناتو به مناقشات با ايجاد بحران متقابل با روسيه گام برداشت، در ادامه براي ايجاد رابطه و ائتلاف با عربستان، اسراييل و حتي مصر تلاش كرد و نهايتا با تلاش ايران نقش متحد روسيه در منطقه را ايفا كرد، ٩ ماه پر از سرگرداني در سياست خارجه. اين وقايع نه تنها نشاني از هوشياري اردوغان نيستند بلكه با جرات مي توان پيش بيني كرد رابطه فعلي تركيه و روسيه نيز دوام نخواهد آورد.
     پ: چرا روسيه را داراي توان لازم در جهت پايان دادن به بحران سوريه مي دانيم؟ روسيه بعد از گذشت بيش از چهار سال از شروع بحران سوريه با هدف پشتيباني ائتلاف نيروهاي شيعه، حزب الله لبنان و ارتش سوريه به اين درگيري ها ورود نظامي پيدا كرد و تلاش نيروي هوايي ارتش روسيه در قالب ائتلاف روسيه، ايران، سوريه و حزب الله لبنان بعد از ١٥ ماه به استيلابر بزرگراه كاستيلو و نهايتا آزادي حلب ختم شد، با اين اوصاف عده اي بر اساس استدلالاتي نامعلوم روسيه را به تنهايي داراي توان لازم جهت خاتمه درگيري ها به شكل دلخواه خود مي دانند كه با نگاهي واقع بينانه بايد اذعان داشت اساسا اين موضع گيري اشتباه است.
     ت: ايران در ماجراهاي برجام و پايگاه هوايي نوژه نشان داد كاملابر اساس منافع ملي خود عمل مي كند. در ماجراي نخست، منافع همسوي ايران و ايالات متحده منجر به توافق برجام بعد از ١٢ سال مذاكره شد و در مورد دوم منافع همسوي ايران و روسيه به شكستن تابوي ٧٠ ساله ايران در برنامه هاي همكاري نظامي و همكاري در سطح حداكثري با روسيه ختم شد. مي توان چنين نتيجه گرفت كه ايران اساسا نه كشوري را دوست دايمي خود مي داند و نه منافع مشترك دايمي را ميان خود و كشوري خاص متصور است بلكه يگانه واقعيت موجود، منافع ملي ايران است. در اين شرايط طبيعي است در صورت شكل گيري اقدامي بر خلاف منافع ملي، ايران به آن تن ندهد و به طور مصداقي اگر اجماع جهاني بر خروج نيروهاي خارجي از سوريه باشد قطعا تا زماني كه منافع ايران حضور در سوريه را توجيه كند، ايران به اين امر تن نخواهد داد.
     ث: آنچه تا امروز شاهد بوديم گواه بر آن است كه ايالات متحده از توان لازم جهت اعمال خواست خود بر گروه هاي معارض دولت سوريه آنهم به شكل حداكثري برخوردار نيست و با اين اوصاف اساسا توافق احتمالي آينده با هر مضموني كه در مفاد آن گنجانده شود در مورد گروه هاي معارض به شكل عام صادق نخواهد بود. از سوي ديگر داعش نيز واقعيتي است كه نبايد آن را ناديده گرفت، گروهي كه بر بخش هايي از كشور سوريه استيلادارد و تابع هيچ قاعده و قانوني نيز نيست و با ملحوظ دانستن اين موارد با اطمينان مي توان عنوان كرد درگيري هاي سوريه قطعا ادامه خواهد داشت و ايران هم قطعا چه با همياري روسيه و چه بدون همياري آن بازيگر ثابت حل اين بحران خواهد بود.
     علي ايحال به نظر مي رسد ادعاي دور زدن ايران توسط روسيه در راستاي تبليغات رسانه اي غرب در جهت تخريب رابطه تهران و مسكو است كه خصوصا بعد از آزادسازي حلب به شدت اوج گرفته است.
    *عضو هيات علمي انديشكده روابط بين المللنگاه روز: روسيه ايران را دور نزده است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3717 به تاريخ 22/10/95، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 55 بار
    



آثار ديگري از "ماني محرابي "

  شاخه زيتون، اشتباه استراتژيك آنكارا
ماني محرابي*، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  حقايق ائتلاف عربستان سعودي در مقابل محور مقاومت
ماني محرابي *، اعتماد 12/9/96
مشاهده متن    
  تهران و كارشكني هاي كاخ سفيد در باب برجام
ماني محرابي *، اعتماد 19/6/96
مشاهده متن    
  ايران و بازگشت ايالات متحده به غرب آسيا
ماني محرابي *، اعتماد 17/5/96
مشاهده متن    
  رفراندوم كردستان عراق تهديد بالقوه منطقه اي
ماني محرابي *، اعتماد 13/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعاون و كشاورزي
متن مطالب شماره 23 (پياپي 331)، پاییز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است