|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: تصميمات تصادفي براي هواي خاكستري؛ سه مصوبه «تعطيلي سازمان يافته» معلق شد : بدترين شكل تعطيلات پاييزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4309
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


تصميمات تصادفي براي هواي خاكستري؛ سه مصوبه «تعطيلي سازمان يافته» معلق شد : بدترين شكل تعطيلات پاييزيدنياي اقتصاد: با وجود اعلام 6 روز تعطيلي مدارس شهر تهران در مقاطع تحصيلي گوناگون طي دو ماه گذشته، به دليل بي قاعدگي، ناپيوستگي و عدم سازمان يافتگي اين تعطيلات هدف متوليان دولتي و شهري در پايتخت از اين اقدام محقق نشد. بررسي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد به دليل انباشت آلودگي هوا در لايه هاي پاييني جو، تعطيلي موردي و نامنظم مدارس در 6 روز غيرمتوالي طي ماه هاي آبان تا دي، نه تنها در اغلب موارد موجب کاهش محسوس حجم آلاينده هاي هواي تهران نشده است، بلکه حتي به دليل ناپيوستگي، از هدف ديگر يعني جلوگيري از قرار گرفتن دانش آموزان به عنوان گروه هاي حساس جامعه در معرض آلودگي هوا ناکام مانده است؛ چراکه تعطيل شدن مدارس که اغلب متعلق به تمام مقاطع تحصيلي هم نبوده و صرفا مربوط به مهدهاي کودک و مقاطع پيش دبستاني و دبستان بوده است، آن گونه که بايد از حجم سفرهاي درون شهري نکاسته و در نتيجه روزهاي بعد از تعطيلي مدارس در دو ماه اخير نيز، با وجود کاهش جزئي و خفيف شاخص کيفيت هوا، روزهاي «سالم» نبوده اند.
     در واقع مقايسه شاخص روزهاي تعطيل و روزهاي پس از تعطيلي مدارس با يکديگر، مويدي بر اين فرضيه کارشناسان محيط زيست است که با توجه به انباشت آلودگي در جو تهران، تعطيلي موردي و ناپيوسته، عملاموجب کاهش چشمگير حجم ذرات آلاينده هوا در جو نشده و اين مدعا را اثبات مي کند که هيچ رابطه مستقيمي ميان تعطيلات بي قاعده و نامنظم با کاهش آلودگي هوا وجود ندارد. اين در حالي است که از ابتداي امسال تاکنون، دولت سه مصوبه مهم درباره آلودگي هواي تهران و ساير کلان شهرها داشته که بين زمين و هوا معلق مانده و به نتيجه اجرايي خاصي نرسيده است. هر سه مصوبه مذکور مرتبط با کاهش ساعات کار و تحصيل در پايتخت و ديگر کلان شهرها با هدف کاهش آلودگي هوا بوده است که اگر به مرحله اجرا رسيده بود، کيفيت هواي زمستان امسال به لحاظ شدت آلودگي به مراتب بهتر از وضعيت کنوني بود. به اين ترتيب امسال هم تعطيلي موردي و ناکارآمد مدارس مقاطع تحصيلي گوناگون از سر ناچاري در 6 روز غيرمتوالي که طي روزهاي سپري شده از نيمه سرد سال اعمال شده، به دليل بي عملي مسوولان متولي کنترل آلودگي هوا عملاجايگزين تعطيلات پاييزه سازمان يافته شد و نتوانست انباشت آلاينده هاي هوا را مغلوب کند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، اين طور به نظر مي رسد که در بحث تعطيلي مدارس، دولت به جاي اينکه از طريق «مقابله برنامه ريزي شده» براي کاهش آلودگي هوا برنامه ريزي کند و تصميم بگيرد، به تصميمات مقطعي و از سر اجبار و ناچاري اتکا کرده است که آمارها نشان مي دهد کمترين اثر را در کاهش آلودگي هوا دارد. نخستين مصوبه مهم دولت مربوط به اواخر بهار امسال بود که هيات دولت با تصويب يک برنامه جامع 27 ماده اي موسوم به «کاهش آلودگي هواي کلان شهرها»، براي نخستين بار موضوع «اصلاح و تنظيم مجدد تقويم تعطيلات کشور» را رسما در دستور کار قرار داد. بر اساس اين مصوبه هفت وزارتخانه و دو سازمان زيرمجموعه نهاد رياست جمهوري، موظف شدند با تشکيل يک کارگروه از نيمه شهريور ماه امسال، مطالعه مفصل براي «کاهش ايام و ساعات کار و تحصيل در طول هفته» را آغاز کنند و نتايج مطالعات را حداکثر ظرف سه ماه، براي تصميم گيري و اقدام نهايي به هيات دولت ارائه دهند. کارگروه مذکور همچنين مکلف شد بسته «مديريت تقاضاي سفر» با هدف کاهش سفرهاي درون شهري بابت کاهش ترافيک و آلودگي هواي شهرهاي بزرگ ارائه کند. براي اين منظور، «کاهش ايام کار هفته در کليه دستگاه هاي دولتي و نهادهاي عمومي» و همچنين «کاهش روزها و ساعات تحصيلي مدارس» به صراحت از جانب هيات دولت در متن مصوبه قيد شد. دومين تصميم دولتي در اين رابطه را نيمه شهريورماه، کارگروه ساماندهي تعطيلات که مسووليت آن با سازمان حفاظت محيط زيست است و طبق مصوبه دولت تشکيل شده، اتخاذ کرد. نتيجه تشکيل جلسات اين کارگروه، مطرح شدن پيشنهاد تعطيلات دوهفته اي مدارس در انتهاي پاييز و ابتداي زمستان در ازاي کاهش دوهفته اي تعطيلات تابستاني مدارس بود؛ چراکه از اواخر پاييز اغلب کيفيت هوا به دليل پديده وارونگي هوا دچار افت شديد مي شود و از اين رو کارگروه مذکور براي جلوگيري از قرار گرفتن دانش آموزان در معرض آلودگي از يکسو و کاهش سفرهاي درون شهري و کنترل حجم آلاينده هاي هوا از سوي ديگر، بررسي پيشنهاد تعطيلات دوهفته اي مدارس را در دستور کار قرار داد. اين پيشنهاد تنها خبر و تصميم اوليه اي بود که از محتواي جلسات کارگروه مذکور حاصل شد اما به جايي نرسيد و ثمره اي براي مهار آلودگي هوا نداشت.
    سومين مصوبه را هيات دولت در جلسه 25 آبان ماه گذراند که طي آن پيشنهاد «اصلاح تقويم آموزشي کشور» مورد تاييد قرار گرفت و به همين منظور «لايحه لغو قانون بازگشايي مدارس در اول مهرماه هر سال» با درخواست قيد دو فوريت براي طرح در مجلس شوراي اسلامي تصويب و همزمان مقرر شد وزارت آموزش و پرورش «طرح تقويم جديد تقويم آموزشي کشور» را با رويکرد افزايش کارآيي و بهره وري سيستم آموزشي توام با حفظ سلامت جسم و روان دانش آموزان مقاطع مختلف تحصيلي و توزيع تعطيلات مدارس در طول سال با توجه به خصوصيات اقليم مناطق مختلف کشور تهيه و پس از تاييد کارگروه کاهش آلودگي هواي کلان شهرها براي تصويب نهايي به هيات وزيران ارائه کند تا در قالب لايحه به مجلس برود. با اين حال هر سه اين تصميمات دولتي که ناظر بر بازتنظيم تعطيلات ادارات و مدارس و نيز گنجاندن تعطيلات دو هفته پاييزي به صورت ثابت و منظم در تقويم کشور بود، به دليل عدم همراهي بدنه دولت معلق ماند و در روزهاي آلوده امسال، بازهم تعطيلات موردي مدارس جايگزين تعطيلات سازمان يافته شد. در اين ميان برخي از دستگاه هاي متولي اصلي آموزش در دولت، چنين نگاهي دارند که موضوع تعطيلات پاييزه مدارس صرفا بايد از کانال وزارت آموزش و پرورش پيش برود، در حالي که اين موضوع ناشي از دغدغه زيست محيطي و کاهش آلودگي هوا بوده و در نتيجه بايد متوليان زيست محيطي دولتي و شهري اين موضوع را دنبال کنند. بنابراين نگاه سازمان يافته و کاملي نسبت به موضوع تعطيلات و تاثير آن بر کاهش پايدار آلودگي هوا هنوز در دولت شکل نگرفته است.
     
    تاثير ناچيز تعطيلات نامنظم مدارس
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، از ابتداي پاييز امسال تاکنون با تصويب کميته اضطرار آلودگي هوا، مدارس تهران در مقاطع تحصيلي گوناگون مجموعا 6 روز تعطيل شده است که اگر اين ميزان تعطيلي با برنامه ريزي قبلي و به صورت متوالي و سازمان يافته معادل دست کم يک هفته رخ داده بود، حجم قابل توجهي از آلودگي هوا ناشي از انباشت آلاينده ها در آسمان پايتخت تصفيه مي شد. غفلت و کم کاري دستگاه هاي دولتي در قبال مصوبات عمل نشده مذکور نه تنها فايده اي براي کنترل آلودگي هوا نداشت بلکه يک آسيب تحصيلي نيز به دنبال داشت، به اين معنا که اگر تعطيلات پاييزه تصويب و عملياتي شده بود، در ازاي آن 15 روز از تعطيلات تابستاني دانش آموزان کاسته مي شد اما با اين مدل تعطيلي موردي و نامنظم که از سر ناچاري رخ مي دهد، عملاتعداد روزهاي تحصيلي، بدون جبران کاهش يافت.
     از سوي ديگر تعطيلات اعمال شده با تصميم کميته اضطرار آلودگي هوا دو هدف را دنبال مي کند که هيچ يک از آنها محقق نشده است. هدف اول «کاهش تقاضاي سفرهاي درون شهري» به منظور کاهش حجم آلاينده هاي هوا است که با تعطيلي ناپيوسته و موردي آن هم بدون تعطيلي ادارات، تاثير آن عملابسيار جزئي و ناچيز است. دومين هدف از تعطيلي مدارس، تضمين سلامت دانش آموزان به ويژه در مقاطع حساس پيش دبستاني و دبستان است اما بررسي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد، افت حجم آلاينده هاي هوا در روزهاي بعد از تعطيلي مدارس اندک بوده و در تمام 6 مورد تجربه شده امسال، کيفيت هوا فرداي تعطيلي مدارس همچنان ناسالم براي گروه هاي حساس (با شاخص بيش از 100 واحد) بوده است. به عنوان مثال تعطيلي مدارس در چهارم دي ماه توانست شاخص کيفيت هوا را در پنجم دي تنها 11 واحد بهبود ببخشد و از 154 به 143 کاهش دهد.
    اين موضوع را مي توان با فرضيه کارشناسان محيط زيست مبني بر اينکه علت اصلي آلودگي هواي تهران، انباشت آلاينده ها بوده و بايد براي آن چاره جويي شود، تحليل کرد. کارشناسان معتقدند مهار آلودگي هوا نيازمند تعطيلات متوالي براي تخليه آلاينده ها از جو است و يک روز تعطيلي موردي، اثربخشي چنداني در بهبود کيفيت هوا نخواهد داشت، بلکه يک تعطيلات منظم، پيوسته و سازمان يافته مي تواند با کاهش چشمگير حجم سفرهاي درون شهري، در اين زمينه موثر واقع شود. بررسي شاخص کيفيت هوا در يک هفته نيمه تعطيل تهران در آذرماه نشان مي دهد حتي تعطيلاتي که پيوستگي کامل نداشته باشد نيز حريف آلودگي هواي شهر نمي شود. تعطيلات رسمي دوشنبه هشتم و چهارشنبه دهم آذرماه امسال سبب شد يک بازه پنج روزه از 8 تا 12 آذر تقريبا تعطيل و کاهش حجم سفرهاي درون شهري محقق شود. اما شاخص در اين دو روز تعطيل به ترتيب 126 و 152 بوده و عملاتهراني ها حتي در تعطيلاتي که پيوستگي کامل نداشت، باز هم هواي ناسالم تنفس کردند. اين گزاره مويد ديگري بر اين مدعا است که تعطيلات پيوسته راه حل اصولي مهار انباشت آلودگي هوا است. جالب اينکه حتي بارش باران در پايان اين ايام يعني روز جمعه 12 آذرماه نتوانست هواي پايتخت را «سالم» کند؛ چراکه پديده هاي جوي نيز الزاما به تخليه انباشت آلودگي هوا منجر نخواهد شد.
    از طرفي با تصميمات کميته اضطرار آلودگي هوا تاکنون بيش از يک هفته تحصيلي (پنج روز شامل شنبه تا چهارشنبه) تعطيل شده است اما به دليل اينکه ناگهاني، تصادفي و غيرپيوسته بوده، تاثير زيادي در کاهش آلودگي هوا نداشته است. شايد عنوان تعطيلي دو هفته اي مسوولان امر را قدري محافظه کار کرده باشد در حالي که با توجه به تعطيلي پنج شنبه مدارس ابتدايي و اختياري بودن اين روز در مقاطع متوسطه، عملابا اعمال 10 روز تعطيلي، اين تصميم قابل تحقق است. بررسي آمارهاي شاخص کيفيت هوا نشان مي دهد وضعيت آلودگي هوا در طول سه ماه اخير هرچه پيش رفته ايم، بدتر شده است؛ به نحوي که در هيچ يک از روزهاي مهرماه وضعيت «قرمز» نبوده اما در آبان ماه سه روز، در آذرماه دو روز و 20 روز سپري شده از دي ماه چهار روز وضعيت قرمز بر هواي تهران حاکم بوده است. در مقابل شمار روزهاي سالم روندي نزولي را طي کرده و در مهرماه 28 روز، در آبان ماه 14 روز، در آذرماه 15 روز و در 20 روز نخست دي ماه، هفت روز بوده است. همچنين تنها در روزهاي سپري شده از دي ماه 13 روز ناسالم براي گروه هاي حساس و عموم مردم با شاخص بين 100 تا 200 را پشت سر گذاشته ايم، در حالي که اين ميزان در مهرماه تنها دو روز بوده است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، سهم منابع متحرک از آلاينده هاي منتشر شده در جو پايتخت 85 درصد است که عمدتا از سوي وسايل نقليه موتوري توليد مي شود. سالانه حدود 700 هزار تن آلاينده در آسمان پايتخت منتشر مي شود که اگرچه غلظت ذرات معلق با قطر کوچک تر از 5/ 2 ميکرون (5/ 2 PM) نسبت به پنج ذره آلاينده ديگر کمتر است اما عوارض و اثر مخرب آن بر سلامت شهروندان بسيار جدي تر است به نحوي که با نفوذ اين ريزذرات به قسمت هاي تحتاني سيستم تنفسي، ميزان بروز عفونت هاي دستگاه تنفسي، اختلالات قلبي و التهاب ريوي افزايش خواهد يافت.
    بر اساس تازه ترين آمار سازمان بهداشت جهاني، 36 درصد از مرگ و مير ناشي از سرطان ريه، 35 درصد از مرگ و مير ناشي از انسداد مزمن ريه، 34 درصد از مرگ و مير ناشي از سکته مغزي و 27 درصد از مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي، از آلودگي هوا نشات مي گيرد.
    آلودگي هواي تهران در نيمه دوم سال عمدتا از انباشت آلودگي هوا نشات مي گيرد به نحوي که بخش زيادي از آلاينده هاي هوا پس از سپري شدن يک روز ناسالم، به خاطر شرايط پايدار جوي و نيز کاهش دماي هوا و در نتيجه بروز پديده وارونگي هوا (اينورژن) در جو باقي مي ماند. به عبارت ديگر، با سرد شدن هوا چرخه صعود هواي کثيف به لايه هاي بالايي جو و انتقال هواي تميز به لايه هاي پايين، عملامتوقف مي شود و در نتيجه انباشت آلودگي به ويژه در روزهايي که وزش باد وجود ندارد، به اوج خود مي رسد. از سوي ديگر در نيمه دوم سال حتي فضاي سبز تهران نيز به دليل انباشت آلودگي روي شاخ و برگ درختان به حالت «نيمه مرگ» درآمده و کارکرد تصفيه کنندگي هوا را تقريبا از دست مي دهد. در اين شرايط تنها چيزي که مي تواند آلودگي هوا را به شکل اصولي و موثر مهار کند، پيش بيني تعطيلي پاييزه است که در بسياري از کشورها نيز تجربه شده است. البته اين ايده هم در صورتي تاثير کافي خواهد داشت که توام با تعطيلي کليه ادارات باشد تا با توقف موقتي فعاليت هاي روزانه گوناگون، امکان سفرهاي برون شهري و تخليه بخشي از جمعيت از کلان شهرها فراهم شود. به اين ترتيب هم انباشت آلودگي تخليه خواهد شد و هم جمعيت شهري از معرض آلودگي هوا دور مي شوند. پيش بيني بازه دو هفته اي براي اين تعطيلات نيز سبب جلوگيري از بروز معضلات ديگري همچون ترافيک جاده اي خواهد شد چراکه شهروندان انتخاب هاي متعددي براي روزهاي سفر و بازگشت به تهران خواهند داشت. بررسي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد تعطيلات نامنظم کنوني که به دنبال آلودگي هوا رخ مي دهد نيز از قاعده خاصي به لحاظ وجود رابطه ميان شدت آلودگي هوا و اعلام تعطيلي، پيروي نمي کند. در واقع مي توان قاعده مشخصي منظور کرد که اگر شاخص کيفيت هوا از حد مشخصي فراتر رفت، مقاطع تحصيلي يا ادارات تعطيل اعلام شوند اما نگاهي به شاخص کيفيت هوا در طول سه ماه گذشته نشان مي دهد در برخي موارد شاخص روزهايي که تعطيل شده، کمتر از روزهايي است که با وجود غلظت بالاي آلاينده ها، تعطيل اعلام نشده است! به عنوان مثال شاخص کيفيت هوا در روز يکشنبه 23 آبان ماه 154 واحد اعلام شد و اين در حالي است که روزهاي سه شنبه 25 آبان و يکشنبه 19 دي، مدارس در حالي تعطيل شد که شاخص کيفيت هوا به ترتيب 146 و 142 واحد بوده است. هرچند اين فرضيه وجود دارد که ممکن است پيش بيني هاي هواشناسي درباره ميزان ناپايداري جوي در روز آتي، موجب خودداري از اعلام تعطيلي روزهايي همچون 23 آبان ماه شده است، اما تجربه نشان مي دهد دقت اين پيش بيني ها به اندازه اي نيست که بتواند ميزان آلودگي هوا را به قدر نزديک به صحت پيش بيني کند بنابراين لازم است براي اين تعطيلات موردي و نامنظم نيز قاعده مشخصي تعريف شود.
    
    
تصميمات تصادفي براي هواي خاکستري؛ سه مصوبه «تعطيلي سازمان يافته» معلق شد : بدترين شکل تعطيلات پاييزي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
متن مطالب شماره 1 (پياپي 121)، Jan - Feb 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است