|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: تازه هاي نشر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6787
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب) > متن
 
      


تازه هاي نشر


نويسنده: آيناز محمدي

سيرو سلوک معنوي و روحاني
    «سير و سلوک معنوي و روحاني» يا بازنگري و تامل پيرامون عبادت قرآني براساس تعاليم و آموزه هاي امام علي(ع)، عنوان کتابي نوشته دکتر رضا شاه کاظمي است که رحيم غلامي آن را از انگليسي به فارسي برگردانده و از سوي نشر فرزان روز منتشر شده است. دکتر رضا شاه کاظمي، پژوهشگر موسسه مطالعات اسماعيلي در لندن که در زمينه مطالعات اسلامي و اديان تطبيقي آثار ديگري چون جهانشمول بودن قرآن و گفت وگوي ميان اديان و... تاليف و منتشر کرده است. در مورد کتاب مذکور صريحاً اذعان دارند که مباحث ارائه شده در اين پژوهشنامه، همطراز تفسيرهاي سنتي و تفصيلي قرآن نيست و در ادامه يادآور مي شود که اين پژوهشنامه، نتيجه جست وجو و مطالعات ايشان براي هدايت قواي عقلاني در پرتو تقواي الهي بوده است. اين تحقيق علمي را مي توان مطالعه و تفحصي غني، دقيق و فلسفي دانست که به کاوش در اعماق معناي باطني و مکنون در آيات وحي الهي مي پردازد، آياتي که همواره منشا و سرچشمه اي الهامبخش در مسير سير و سلوک معنوي و روحاني مسلمانان بوده اند.
    
    
    فرهنگ سمبل ها، اساطير...
    «فرهنگ سمبل ها، اساطير و فولکلور» اثر گرترود جابز با ترجمه و تنظيم محمدرضا بقاپور از سوي نشر اختران منتشر شد. اين فرهنگنامه که در 1168 صفحه تدوين شده نتايج تبيين ها و پژوهش هايي را عرضه مي کند که اسطوره پژوهان و دانشمندان عرضه کرده اند. به علاوه چند تفسير تازه نيز به منزله شاه کليد در اين فرهنگنامه آمده است. فرهنگنامه مذکور در 9 فصل و هر فصل به چند بخش تقسيم شده است و مترجم تلاش کرده مدخل هاي مرتبط به هم را در يک بخش و بخش هاي نزديک به هم را در يک فصل گردآوري کند تا خواننده دسترسي بهتري به مدخل هاي مشابه داشته باشد. فصل هاي نه گانه اين اثر به ترتيب به جانوران، گياهان، بدن، اشياي مقدس و طلسم ها، مکان هاي تاريخي و اساطيري، طبيعت و پديده هاي طبيعي، آيين ها و مراسم و... تنظيم شده است و بخش پاياني کتاب به تصاوير اختصاص داده شد.
    نويسنده براي تاليف اين فرهنگنامه از الگوي زير پيروي کرده است: نمادپردازي جهانشمول و عاميانه، اهميت و مفهوم خواب و رويا، اهميت و مفهوم فراماسونري، اهميت و مفهوم علوم خفيه، خويشاوندي و شباهت ها، اهميت و مفهوم اسطوره اي يا ديني به ترتيب الفبايي...
    
    
    دانشنامه سياست حزبي
    «دانشنامه سياست حزبي» اثري است از ويليام کورتي، ريچارد اس. کاتز با ترجمه محسن ميردامادي و سيدعليرضا بهشتي شيرازي که از سوي نشر روزنه به بازار آمد. از جمله لوازم غير قابل جايگزين مردم سالاري وجود احزاب پويا و فعال است. اما تحقق يک نظام کارآمد حزبي امري نيست که يک شبه محقق شود و به پيش نيازهاي تاريخي، فکري، اجتماعي، سياسي نياز دارد. ريچارد اس. کاتزو ويليام کروتي که از دانشوران برجسته بين المللي در علوم سياسي و مباحث مربوط به احزاب شناخته مي شوند با دعوت از ده ها دانشمندي که هر يک روي يکي از جنبه هاي سياست حزبي تخصص دارند، کتاب ماندگار دانشنامه سياست حزبي را گردآوردند که در حال حاضر مهم ترين مرجع براي مطالعه در اين زمينه در سطح جهان شمرده مي شود. از تعاريف نظري تا مباحث تاريخي، تا انديشه سياسي تا مطالعات در زمينه کارکردهاي نظام حزبي تا مسائل مرتبط با به کارگيري نيروهاي سياسي و انتخاب نامزدها تا مبارزات انتخاباتي تا تامين مالي، سازمان حزبي در نواحي مختلف جهان، احزاب جنبشي، احزاب و جامعه، حزب و رسانه، هويت حزبي، مشتري مداري، قوانين احزاب، احزاب حکومتي و حکومت هاي حزبي، نقش بين المللي احزاب و... از جمله موضوع هايي هستند که دراين مجموعه مورد توجه و تامل قرار گرفتند.
    
    
    بازخواني تاريخ معاصر ايران
    «بازخواني گوشه هايي از تاريخ معاصر ايران» نوشته پرويز بابايي توسط انتشارات روز آمد منتشر شد.
    کتاب حاضر که در چهار بخش شامل مقاله، نقد، گفت وگو و ترجمه است، در بخش نخست به انقلاب مشروطه، گراميداشت قيام تبريز و رهبران، ستارخان، جنبش انقلابي گيلان و سرانجام تراژيک آن مي پردازد. سپس کودتاي 1299 و علل و شرايط ظهور و سقوط رضاشاه را مورد بررسي قرار مي دهد. بخش دوم به مطالعه جنبش دموکراتيک و ضد استعماري پس از سقوط رضا شاه اختصاص دارد که در آن شرايط زمينه ساز جنبش ملي شدن نفت، نقش حزب توده ايران در اين واقعه و علل شکست نهضت ملي مي پردازد. بخش سوم نقد مقالات و کتاب هايي است که نويسندگان آن درباره مسائل پيش گفته قلم فرسايي کرده اند. بخش چهارم و پاياني کتاب، ترجمه هايي است که بابايي از مقالاتي ارزنده در سياست، هنر و فلسفه فراهم کرده است.
    
    
    نيچه جوان
    «نيچه جوان: برآمدن نابغه» کتابي است به قلم کارل پليج با ترجمه رضا ولي ياري که از سوي نشر مرکز منتشر شد. زندگي نيچه نشان مي دهد که نابغه زاده نمي شود بلکه ساخته مي شود. کتاب مذکور در 9 فصل زندگي نيچه جوان را مورد کنکاش قرار مي دهد و چگونگي تولد او را به عنوان نابغه تحليل و تبيين مي کند. نويسنده نخست جامعه اروپا را در قرن هجدهم مورد مطالعه قرار مي دهد و به اين باور مي رسد که آثار ژان ژاک روسو و يوهان ولفگانگ گوته احتمالاً مهم ترين آثار در شکل دادن به آرمان و زندگي نابغه (نيچه) بودند.
    کارل پليچ در ادامه از تولد يک نابغه مي گويد و بعد از دوراني در زندگي نيچه حرف مي زند که روايت بي پدري اوست و شکل گيري شخصيت و انديشه او را زير ذره بين مي برد. در فصول بعدي دوران دانشجويي نيچه به عنوان دانشجوي نابغه، تقليد او از نوابغ عصر، نخستين آثار نيچه، تلاشي براي استقلال انديشه و... ازديگر مباحث زندگي کسي است که يکي از بزرگ ترين فيلسوفان قرن شناخته مي شود.
    
    
    مدل سکولار شدن غرب
    «مدل سکولار شدن غرب» کتابي است نوشته استيو بروس، استاد دانشگاه آبردين، که با ترجمه محمد مسعود سعيدي در سال 1387 منتشر شده بود و اکنون از سوي انتشارات گام نو به چاپ دوم رسيد.
    نويسنده در اين اثر مدل سکولار شدن غرب را تشريح مي کند، يعني عوامل و مسيرها و نشانه هاي سکولار شدن غرب را به دست مي دهد.
    عنوان کتاب کمي گمراه کننده است زيرا نويسنده در بخش پاياني مفصلاً توضيح مي دهد که نظريه هاي سکولاريزاسيون و از جمله نظريه خود او دلالت ندارند که روزي دين زوال مي يابد و باور ديني ديگر خريداري نخواهد داشت. اين اثر از اين حيث جامع است که گزارشي واضح و روشن از آراي جامعه شناسان مدرن- از ماکس و بر به اين سو- درباره فرآيند سکولارشدن را شامل مي شود.
    مترجم که دکتراي جامعه شناسي دارد و مدرس معارف ديني است و پژوهش هاي ميداني نيز در اين زمينه داشته، براي روشن شدن بحث مقدمه مفصلي در همين رابطه نوشته است که بسيار خواندني است.
    
    تازه هاي نشر
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "آيناز محمدي"

  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 25/2/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 18/2/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 4/2/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي*، ايران 28/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم مراقبتي نظامي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 404)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است