|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: آيت الله هاشمي از نگاه چهره هاي سياسي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4335
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


آيت الله هاشمي از نگاه چهره هاي سياسيدنياي اقتصاد: آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به گواه بسياري از شخصيت هاي سياسي کشور، ازجمله شخصيت هاي بي بديل دوران نهضت و انقلاب اسلامي بود؛ فردي که ديروز در کنار يار ديرين خود امام خميني (ره) آرام گرفت و به خاک سپرده شد. آنچه پس از درگذشت اين يار امام و رهبري، مورد تاييد اکثر شخصيت هاي لشکري و کشوري است، ويژگي هاي شخصي او ازجمله سعه صدر، وفاداري به نظام و انقلاب، هوش سرشار و خستگي ناپذيري است. در ادامه اين مطلب بخش هايي از اظهارنظر برخي مقامات و چهره هاي سياسي درباره شخصيت آيت الله هاشمي رفسنجاني را مي خوانيد.
     
     هاشمي؛ شخصيت بي بديل انقلاب
    حسن روحاني، رئيس جمهوري :حضرت آيت الله هاشمي ‏رفسنجاني شخصيتي بي بديل در دوران نهضت و انقلاب اسلامي بودند‎ و در طول دوران نهضت اسلامي تا پيروزي انقلاب اسلامي، امور اساسي و بسيار سخت بر دوش ‏اين شخصيت بزرگ و مبارز بود. ايشان يک ‏انديشمند بزرگ و سياستمدار باهوش و مردمي بود که در برابر بزرگ ترين مشکلات به راحتي ‏ايستادگي، مقاومت و صبوري کرد و هيچ گاه از انقلاب اسلامي جدا نشد و آثار وجودي ايشان در ‏همه جاي کشور و صحنه ها به چشم مي خورد‎.‎ بار همه انقلاب اسلامي بر دوش آيت الله هاشمي ‏رفسنجاني بود و بعد از حادثه هفتم تير، امام(ره) تنها ماند و اين ‏آيت الله هاشمي رفسنجاني بود که در کنار امام خميني(ره) بار سنگيني را در نظام بر دوش گرفت‎.‎ در زمان حضور ايشان، همه مردم و امام(ره) اطمينان خاطر داشتند‎.‎ آيت الله هاشمي رفسنجاني همواره در کنار امام(ره)بود و تا ‏آخرين لحظه زندگي و عمر پربرکت خود نيز يار مقام معظم رهبري بود‎.‎ ايشان راه درست را با شهامت، شجاعت و فکر روشن به جوانان و همه ‏آحاد کشور، نشان داد و آرزوهاي بسيار بلندي براي سربلندي و عظمت ملت بزرگ ايران ‏و انقلاب اسلامي داشت؛ اين راه ادامه دارد و همه بايد در صحنه باشند تا انقلاب اسلامي و نظام را ‏به نقطه مطلوب، نظر و خواست مردم و مقام معظم رهبري برسانيم‎
    .‎
    اين مصيبت جانکاه بود
    آيت الله ابراهيم اميني نماينده تهران در مجلس خبرگان:«خبر درگذشت و فقدانت را به من دادند. خدا مي داند آنچنان اين مصيبت اندوه بار، جانکاه، ناگوار و دردآور بود که ساعت ها گريستم؛ زيرا برادري بصير، سنگ صبوري مدبر، همسنگري صميمي و يار و رفيقي شصت ساله را از دست داده ام. گرچه متاسفانه ظاهرا جسم شما ديگر در کنار ما نيست، اما شما را همچون هميشه «زنده» مي دانم؛ چون انقلاب بايد «زنده» بماند. به رغم آنکه همه دنيايت را فداي انقلاب و نظام کردي، در اين اواخر به شما بي مهري هاي فراوان شد، مظلوم تر از شهيدبهشتي بودي و تحمل و صبر کرده و مکررا در ناملايمات روزگار مي فرموديد: «اگر صبر نکنم چه کنم؟! اصل نظام به خطر مي افتد»، اما از شما در مقابل عوام فريبان و دشمنان حقيقي و پنهان انقلاب که طرفدار دين منهاي روحانيت بودند، حمايت نکردند. خداحافظ رفيق بي بديل روزهاي سخت و بحراني ايران! سلام مرا به امام و رفقاي شهيدمان برسان.»
     
    ارتحال آيت الله جانم را سوزاند
    علي اکبر ناطق نوري، رئيس دفتر بازرسي دفتر مقام معظم رهبري: خبر ارتحال مبارز بزرگ انقلاب، يار وفادار امام و رهبري و همسنگر پيشکسوتم، حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني، عمق جانم را سوزاند. بي ترديد نقش بي بدليل اين شخصيت ممتاز در دوران مبارزه، خدمات شايسته و ماندگارش در سال هاي دفاع مقدس، اراده کارسازش در راهبري دوران فاخر سازندگي، صبر و استقامتش در برابر بي مهري ها و نگاه پيوسته اميدوارانه اش به آينده هاي روشن، نام هاشمي رفسنجاني را بر تارک افتخارات اين مرز و بوم براي هميشه تاريخ جاودان خواهد ساخت. مرحوم آيت الله هاشمي در کشور و جامعه ما جزو معدود افرادي بود که ظرفش بسيار بزرگ بود، سعه صدر داشت و از ريا، دو چهره بودن و تملق و... بدش مي آمد و از کساني که اين خصلت را داشتند، متنفر بود. ايشان در طول دوران زندگي خود رفيقي متعهد و مجتهدي مقيد بود که نسبت به انقلاب، امام و رهبري متعبد بود.
     
    آيت الله عمرش را وقف خدمت صادقانه کرد
    علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي: آيت الله هاشمي رفسنجاني عمر خويش را وقف خدمت صادقانه به مردم کرد. هاشمي رفسنجاني به عنوان شخصيتي پيشگام در جهاد و مرد روزهاي خون و خطر بود و شرافت جهاد در راه خدا براي مرداني چون آيت الله هاشمي رفسنجاني عزت و آبرويي جاودانه بر جاي خواهد گذاشت. آيت الله هاشمي رفسنجاني هيچ وقت در چارچوب حزبي و جناحي عمل نکرد. تلقي همه ملت ايران از آقاي هاشمي تلقي واحدي است که ناشي از رفتار و شخصيت ايشان مي شود. ملت ايران هرگز ايشان را فراموش نخواهد کرد.
     
    هاشمي؛ فراتر از جناحين
    علي مطهري، نايب رئيس مجلس:آيت الله هاشمي يار نزديک امام(ره)، شهيد مطهري و رهبري بود هرچند در سال هاي اخير يک مقدار با ايشان خوب برخورد نشد. ايشان هميشه به وظيفه خود عمل مي کرد. آنجايي که مصلحت نظام را تشخيص مي داد، وظيفه اش را انجام مي داد اگرچه مورد هجوم و توهين قرار مي گرفت و شخصيتي بود که خالصانه براي خدا کار مي کرد و فراتر از جناحين حرکت مي کرد. آيت الله هاشمي رفسنجاني بر اجراي کامل اصول قانون اساسي تاکيد داشت.
     
    هاشمي؛ از موثرترين چهره هاي سياسي
    محمود احمدي نژاد، رئيس دولت نهم و دهم:خبر درگذشت ناگهاني جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي هاشمي رفسنجاني از مبارزين صدر نهضت امام خميني (ره) و يار ديرين رهبري معظم انقلاب اسلامي و از جمله موثرترين چهره هاي سياسي دهه هاي اخير کشور که در صحنه هاي گوناگون و حساس انقلاب و در مناصب مختلف نقش آفريني گسترده اي داشتند، موجب تاسف و تاثر شد. درگذشت ايشان را به رهبر معظم انقلاب، خانواده محترم و علاقه مندان به ايشان تسليت عرض نموده و از خداوند منان براي ايشان غفران الهي و براي بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.
     
    همه مديون آيت الله هاشمي رفسنجاني هستيم
    سردار احمد وحيدي، وزير دفاع سابق: فعاليت و تلاش آيت الله هاشمي رفسنجاني بر هيچ کس پوشيده نيست و همه ما مديون ايشان هستيم. چندين بار که در مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور داشتم، مي ديدم که عمل به سياست کلي و ابلاغي نظام و رهبري مورد تاکيد ايشان بود. ايشان فردي بزرگ و کم نظير درتاريخ انقلاب است.
     
    هاشمي؛ استکبارستيز و صهيونيسم ستيز
    سرلشکر قاسم سليماني: با درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني بزرگ ترين مصيبت به مقام معظم رهبري وارد شد. خدا به ايشان صبر و طول عمر بدهد. آقاي هاشمي همان طوري که از اول بود، تا آخر بود و همان حالتي که از اول داشت تا آخر داشت، منتها آقاي هاشمي برخي وقت ها تاکتيک هايي داشت، همان طور که در دوره هاي گوناگون داشت، وگرنه آقاي هاشمي هم استکبارستيز بود، هم صهيونيسم ستيز.
     
    هاشمي و آباداني ايران
    سرلشکر محسن رضايي:جناب آقاي هاشمي حتي در دوران جنگ به فکر سازندگي بود. آباداني ايران برايش بسيار مهم بود. در زمان جنگ ما با ايشان در مسائلي اختلاف نظر پيدا کرده بوديم، اما بعد معلوم شد ايشان به اين دليل پيگير صلح است که زودتر سازندگي شروع شود. گاهي ما فشار مي آورديم و مي خواستيم امکانات کشور را به ميدان جنگ بياوريم تا پيروزي بزرگي به دست بيايد. بحث که مي کرديم، ايشان همواره جانب آباداني و سازندگي را مي گرفت. بعد از جنگ هم با تمام توان وقتش را براي احداث سد، اتوبان، دانشگاه ها گذاشت.
     
    از بيان خوبي هاي هاشمي خجالت نکشيم
    احمد توکلي، نماينده سابق مجلس: آيت الله هاشمي رفسنجاني يک سياستمدار با نشاط بود و سختي ها را خيلي راحت از سر مي گذراند و جا نمي زد. ايشان در بزنگاه هايي که قدرت مي تواند آدم را زمين بزند، زمين نخورد. آنهايي که مزه قدرت را نچشيده اند نمي توانند ارزش برخي کارهاي آقاي هاشمي را بفهمند، مي توان اختلاف نظر داشت؛ اما زخم زبان نزد. قدرداني از اين بزرگان وظيفه همه است. امروز نبايد کسي از بيان خوبي ها و خدمات هاشمي خجالت بکشد.
    آيت الله هاشمي از نگاه چهره هاي سياسي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Mechanics of Advanced Composite Structures
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Winter and Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است