|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: بازگشايي بانك ها در فاز پاياني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3992
پنج شنبه پنجم اسفند ماه 1395خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


بازگشايي بانك ها در فاز پاياني
نخستين صورت هاي مالي نمادهاي متوقف بانكي منتشر شد

نويسنده: سليمان كرمي

دنياي اقتصاد: بورس تهران در معاملات روز دوشنبه نيز با افت 224 واحدي (معادل 3/ 0 درصد) مواجه شد. نمادهاي بزرگ گروه خودرويي و پالايشي در معاملات اين روز بيشترين اثر منفي را بر شاخص کل گذاشتند. در حالي که روز يکشنبه رشد نمادهاي خودرويي باعث شد که اين نمادها بيشترين اثر مثبت را بر شاخص کل بگذارند، دوشنبه اما بار ديگر تشديد فشار فروش باعث شد که قيمت اين نمادها در مسير نزولي قرار گيرد و با افت قيمت بر شاخص کل فشار وارد کنند. انتشار عملکرد 6ماه «شبريز» بر معاملات ساير نمادهاي پالايشي فشار وارد کرد. عملکرد نامناسب پالايشگاه تبريز، توقف نماد معاملاتي اين شرکت را به دنبال داشت. با اين حال نگراني درخصوص احتمال تعديل سودآوري ساير شرکت هاي پالايشي، نزول قيمت اين نمادها را به دنبال داشت. پس از پايان معاملات دوشنبه پيش بيني سود هر سهم پالايش نفت تبريز بر اساس عملکرد 6 ماهه با تعديل منفي 83درصدي سودآوري روي «کدال» قرار گرفت.
    پس از آن نيز پالايش نفت اصفهان عملکرد 6 ماهه و پيش بيني درآمد جديد را منتشر کرد. «شپنا» نيز سود هر سهم خود را با افت 9 درصدي نسبت به پيش بيني پيشين به بازار انعکاس داد. فضاي منفي گروه خودرويي و همچنين ريزش سودآوري شرکت هاي پالايشي به فضاي منفي بورس تهران دامن زده است. در اين ميان اتفاق مهمتر انتشار صورت هاي مالي بانک ملت و ريزش 75 درصدي سودخالص اين بانک نسبت به پيش بيني قبل بود. با ارائه عملکرد بانک ملت بايد در انتظار بازگشايي نماد اين بانک بود. همچنين احتمال بازگشايي ساير نمادهاي بانکي با ارائه صورت هاي مالي تعديل شده وجود دارد. بايد در نظر داشت که نمادهاي بانکي نزديک به 6 ماه است که از فضاي بازار دور هستند. در اين ميان پيش از اين انتظار براي ريزش سودآوري اين شرکت ها با توجه به الزامات بانک مرکزي وجود داشت. در اين شرايط، شناسايي سود ازسوي اين شرکت عاملي اميدوارکننده است. بايد در نظر گرفت، در صورتي که تمامي الزامات بانک مرکزي در صورت هاي مالي بانک ها اعمال مي شد بانک ملت نيز توانايي شناسايي سود براي سال جاري و سال مالي گذشته را نداشت.
    
     آنچه بر بانک ها گذشت
    پس از بحث و جدل هاي فراواني که در ماه هاي اخير روي بانک ها وجود داشت، سرانجام بانک ملت در ساعات پاياني روز دوشنبه عملکرد 6 ماه خود را روي «کدال» قرار داد. پيش از اين «دنياي اقتصاد» به معضلات گروه بانکي طي سال هاي اخير اشاره کرده بود. نخستين جرقه هاي بورسي از وضعيت نامناسب گروه بانکي به مجمع عمومي سالانه اين شرکت ها در تابستان 94 بازمي گردد. پيش از آن نيز کارشناسان مختلفي به مشکلات اين گروه اشاره کرده بودند. با اين حال بانک مرکزي در نخستين اقدام خود در اين سال مانع از تقسيم درصد بالايي از سود بانک ها مطابق با سال هاي پيش شد. يک سال پس از آن در حالي که بانک ها از رالي برجام جا مانده بودند (رشد شاخص در سه ماه پاياني سال)، چند روز مانده به برگزاري مجامع اين گروه، بانک ملت سود هر سهم خود را طي شفاف سازي يک خطي کاهش داد و نماد اين بانک بسته شد (27تير). پس از آن نيز بانک ها يک به يک متوقف شدند. پس از صدور مجوز برگزاري مجمع ازسوي بانک مرکزي، بازار به طور آشکار اوج مشکلات بانکي را درک کرد. بانک مرکزي در اين نامه ها مواردي مانند نحوه شناسايي سود توسط بانک ها، نحوه شناسايي سود بر بدهي هاي دولت و همچنين کسري ذخاير محاسبات اکچوئري صندوق بازنشستگي کارکنان را نشانه گرفت. در نتيجه با حذف سودهاي غير واقعي و همچنين الزام در اخذ ذخاير سنگين در صورت هاي مالي، سرانجام مجامع سالانه با تاخير چند ماهه برگزار شد. طي هفته هاي اخير و پس از نشست رئيس جمهوري با بانک ها و بانک مرکزي بار ديگر اميد براي تعديل اثر اين مشکلات به وجود آمد.
    
    تعديلات صورت هاي مالي «وبملت»
    بانک ملت نخستين بانکي است که با در نظر گرفتن اين تعديلات صورت هاي مالي خود را ارائه کرده است. بر اين اساس اين بانک به صورت موقت از اخذ ذخيره درخصوص سود و وجه التزام تاديه دين مطالبات از دولت به مبلغ تقريبي 800 ميليارد تومان و همچنين سود 555 ميليارد توماني ناشي از تسعير ارز معاف شده است. بانک مرکزي همچنان مهلت سه ماهه را براي اخذ مجوز از دولت براي بانک ها براي قطعي شدن آن در نظر گرفته است. بر اين اساس، بانک ملت که پيش از اعمال اين تعديل ها بايد بيش از 30تومان زيان براي سال مالي 94 شناسايي مي کرد در شرايط کنوني 10 ريال سود (با سرمايه 4 هزار ميليارد توماني) را براي سال مالي گذشته محقق کرده است. همچنين در سال جاري نيز اين بانک در شرايطي سود 102 ريالي را پيش بيني کرده است که تنها 3 ريال سود در نيمه نخست محقق شده است. اين بانک در نيمه نخست سال تنها 438 ميليارد تومان درآمد کارمزد را به ثبت رسانده است، پيش بيني افزايش اين مبلغ تا 1433 ميليارد توماني را دارد. همچنين با وجود شناسايي زيان در بخش درآمدهاي مشاع در نيمه نخست سال، پيش بيني تحقق 1123ميليارد تومان سود را تا پايان سال در اين بخش دارد. از عواملي که باعث شده پيش بيني نسبت به عملکرد متناسب نباشد، اين موضوع است. در اين شرايط انتظار مي رود سازمان نماد بانک ملت را با ارزيابي فضاي بازار امروز باز کند، در غير اين صورت در هفته آينده نماد اين بانک پس از 6 ماه به بازار باز مي گردد.
    
    اثر تعديلات بر دو بانک بزرگ بورسي
    دو بانک بزرگ بورسي ديگر نيز به نظر مي رسد بر اساس نامه کنوني بانک مرکزي تعديلات را در نظر بگيرند. در اين ميان بايد توجه داشت که بانک صادرات پيش از اين نيز از هزار ميليارد تومان ذخيره تکليفي درخصوص مطالبات از دولت، تنها 100 ميليارد تومان را در نظر گرفته بود. در بانک تجارت نيز اين ذخاير در صورت هاي مالي سال گذشته در نظر گرفته نشده است. در نامه جديد بانک مرکزي که به صورت هاي مالي 6 ماهه اين بانک ضميمه شده است به لزوم اخذ ذخاير لازم مطالبات مشکوک الوصول و همچنين اعمال کسري ذخاير بازنشستگي کارکنان تاکيد شده است. در اين ميان بايد توجه داشت بخش مهمي که بانک مرکزي در نامه هاي پيشين خود براي بانک هاي صادرات و تجارت به آن اشاره داشت، شناسايي سود حدود 1900 ميليارد توماني ازسوي بانک صادرات بابت فروش شرکت نيشکر و همچنين مبلغ حدودي1500 ميليارد تومان بابت فروش شرکت هاي مولد نيروگاهي تجارت فارس توسط بانک تجارت بوده است. همچنان درخصوص نحوه شناسايي اين درآمدها توسط اين بانک ها ترديد وجود دارد و کوتاه آمدن بانک مرکزي از موضع خود در اين خصوص چندان محتمل نيست.
    
    بورس پس از بازگشايي بانک ها
    در روزهاي آتي انتظار ارائه صورت هاي مالي 6ماه نخست سال مالي جاري و پيش بيني سودآوري براي سال مالي جاري از سوي ساير بانک ها وجود دارد. در اين شرايط به نظر مي رسد پس از بازگشايي نماد بانک ملت به تدريج بايد در انتظار بازگشايي نماد معاملاتي ديگر بانک ها نيز بود. در ماه هاي گذشته فعالان بازار توقف بانک ها را يکي از عوامل فشار بر نقدشوندگي سهام و همچنين ايجاد ابهام در بازار عنوان مي کردند. در شرايط کنوني بازگشايي نماد بانک ها مي تواند فضاي منفي بازار را تشديد کند. گرچه نسبت به پيش بيني ها، افت سودآوري اين شرکت به مقدار فراواني تعديل شده است، اما همچنان ريزش سودآوري مي تواند فشار زيادي از سوي فروشندگان را به دنبال داشته باشد. با اين حال بايد به اين موضوع توجه داشت، در صورتي که بانک ها بتوانند از دولت مجوز شناسايي سود لازم را روي مطالبات خود دريافت کنند، بار سنگيني از دوش بانک ها برداشته مي شود. در اين شرايط با طرح اصلاح نظام بانکي مي توان به شروع دوره جديدي براي بانک ها اميدوار بود. موضوعي که مديران جديد سيستم بانکي نيز در ماه هاي اخير به آن اشاره کرده اند و برنامه هايي براي آن در نظر دارند. در اين شرايط با بررسي برنامه بانک ها احتمال اثرات مثبت آتي را مي توان بر صورت هاي مالي اين شرکت ها بررسي کرد. در همايش اسفندماه «دنياي اقتصاد» به بررسي روند آتي بورس تهران و همچنين صنعت بانکي به عنوان دومين صنعت بزرگ (از نظر ارزشي) خواهد پرداخت. در اين ميان متغيرهاي احتمالي سودآوري شرکت هاي بورسي و گروه بانکي بررسي خواهد شد.
    
    پالايشگاه ها از انتظارات هم جا ماندند
    «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «برآوردي از سودآوري پالايشگاه هاي بورس» به بررسي صورت هاي مالي شرکت هاي پالايشي پرداخته بود. اين بررسي بر اساس صورت هاي مالي 6 ماهه «شبندر» انجام شده بود. در آن گزارش به احتمال عملکرد ضعيف پالايشگاه نفت تبريز و ضعف شديد سودآوري اين شرکت در نيمه نخست سال نيز اشاره شده بود. پالايشگاه نفت تبريز در نيمه نخست سال مالي جاري با زيان 13 ريالي به ازاي هر سهم مواجه و بر اين اساس سود هر سهم اين شرکت براي کل سال مالي معادل 96 ريال پيش بيني شده است. در اين ميان عملکرد ضعيف تر از انتظارات اين شرکت را مي توان ناشي از تغيير ترکيب فروش اين شرکت نسبت به پيش بيني اوليه اين شرکت براي سال مالي جاري دانست. پالايشگاه نفت تبريز در حالي که در نيمه نخست سال تنها 2262 ميليارد تومان معادل 40 درصد از مبالغ فروش (بر اساس آخرين پيش بيني اين شرکت) را محقق کرده است، اما فروش 5646 ميليارد توماني را براي سال مالي جاري پيش بيني کرده است. پالايش نفت اصفهان نيز پيش بيني درآمد هر سهم را با افت نزديک به 9 درصدي به بازار ارائه کرده است. عملکرد نيمه نخست اين شرکت نيز نسبت به نخستين پيش بيني شرکت تغييرات قابل توجهي را نشان مي دهد در اين ميان «شپنا» موفق به شناسايي سود 84 ريالي در شش ماه نخست سال(معادل 32 درصد پيش بيني جديد) به ازاي هر سهم شده است. «شپنا» نيز بر اساس آنچه در پيش بيني جديد مشاهده مي شود چشم اميد به نيمه دوم سال دارد. در حالي اين شرکت در نيمه نخست تنها سود ناخالص 171 ميليارد توماني را محقق کرده است، انتظار محقق ساختن بيش از 520 ميليارد تومان را براي نيمه دوم سال دارد. اثر عمده اين موضوع نيز به انتظار براي فروش با نرخ هاي بالاتر تکيه دارد. در اين خصوص در حالي که پيش بيني فروش هر ليتر بنزين توسط اين شرکت بر اساس نرخ هاي اعلامي پالايش و پخش معادل 986 تومان بوده است، نرخ فروش بنزين براي نيمه دوم سال معادل 1200 تومان به ازاي هر ليتر در نظر گرفته شده است. در اين ميان در نامه مفروضات اين شرکت به در نظر گرفتن نرخ خريد نفت و فروش محصولات براي نيمه دوم سال بر اساس نشريه پلتز اشاره شده است.
    نکته پاياني که بايد به آن اشاره کرد احتمال تغيير کلي صورت هاي مالي اين شرکت ها با توجه به نهايي شدن نرخ ها در تير سال آينده است. بايد در نظر داشت که ممکن است شرکت ملي نفت صرف و صلاح پالايشگاه را در نظر گرفته و با تغيير نرخ هاي اعلامي بتواند مطابق با سال گذشته صورت هاي مالي را به طور کلي تغيير دهد. در اين ميان «دنياي اقتصاد» متغيرهاي سودآوري اين شرکت ها را از منابع مختلف پيگيري مي کند، گرچه وضعيت کنوني سودآوري شرکت هاي پالايشي چندان مناسب نيست، اما طرح هاي کيفي سازي اين پالايشگاه ها و همچنين سياست گذاري آتي وزارت نفت درخصوص نرخ گذاري اين شرکت ها تحت اثر عواملي مانند ورود محصولات پالايش نفت ستاره خليج فارس به بازار مي تواند اثر قابل توجهي بر سودآوري اين شرکت ها داشته باشد. «دنياي اقتصاد» در همايش اسفندماه به بررسي عوامل اثرگذار بر آينده اين صنعت و تحليل کامل از متغيرهاي سودآوري اين شرکت ها خواهد پرداخت.
    
    چشم انداز بازارها با «دنياي اقتصاد»
    «دنياي اقتصاد» براي بررسي آينده بازارهاي ارز، سکه، مسکن و بورس و تشريح چشم اندازهاي قابل تصور براي نرخ بازدهي بازارها در سال 96، در نظر دارد يک همايش تحت عنوان «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 96» در تاريخ 18 اسفند برگزار کند. در اين همايش، کارشناسان خبره و صاحب نظر در بازارهاي مختلف، به تشريح متغيرهاي اثرگذار بر بازارها خواهند پرداخت. سخنرانان اين همايش، همچنين به ابهامات و سوالات سرمايه گذاران، مصرف کننده ها و طيف هاي مختلف فعال در بازارهاي اقتصادي ايران درباره موضوعات مرتبط با آينده قيمت ها پاسخ مي دهند. متقاضيان شرکت در اين همايش مي توانند براي ثبت نام با شماره تلفن 42710151 تماس بگيرند يا به سايت www.ieoc1396.ir مراجعه کنند.
    
    
بازگشايي بانک ها در فاز پاياني / نخستين صورت هاي مالي نمادهاي متوقف بانکي منتشر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "سليمان كرمي"

  بازي «نرخ گذار» با سهامداران پالايشي / در پي رشد چشمگير سودآوري شركت هاي پالايشي در پاييز بررسي شد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 5/12/95
مشاهده متن    
  استقبال بورس از بودجه شركت ها / شاخص سهام در آخرين روز بهمن 409 واحد رشد كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 1/12/95
مشاهده متن    
  چرخش آرام بورس پس از 3 هفته / شاخص سهام بازدهي هفتگي نيم درصدي را به ثبت رساند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 28/11/95
مشاهده متن    
  آماده باش بورس براي چرخش مسير؟ / پس از سه پله سقوط، نوسان شاخص سهام آرام شد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 19/11/95
مشاهده متن    
  محور هيجاني رشد بورس / صف خريد خودرويي ها شاخص سهام را 254 واحد مثبت كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 12/11/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

تبليغات

پايان نامه

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانش يوگا
متن مطالب شماره 101-102، اسفند 1395 - بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1395-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است