|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: راه هاي خلق جهاني هماهنگ تر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


راه هاي خلق جهاني هماهنگ تر
چالش هاي پيش روي آنتونيو گوترش، دبيركل جديد سازمان ملل

نويسنده: سام داوز*
مترجم: وصال روحاني
برگرفته از: Academic Council on the United Nations System

انتصاب آنتونيو گوترش پرتغالي به عنوان دبيرکل جديد سازمان ملل اتفاقي بود که خيلي ها را متعجب کرد. زيرا او نه يک زن و نه يک فرد اهل اروپاي شرقي است. بعد از 8 مرتبه انتخاب متوالي مردان براي احراز اين سمت بسياري از آگاهان و حتي اعضاي ارشد سازمان ملل منتظر منصوب شدن يک زن به اين سمت بودند و عده اي هم مي گفتند نوبت انتصاب فردي از اروپاي شرقي فرا رسيده است.
    گوترش براساس خصلت هايي همچون نوع حضورش در عرصه هاي سياسي و اجتماعي و ايجاد تصويري مناسب از خود براي اين سمت انتخاب شد. ابتدا کانديداهاي احراز اين سمت فيلم ها و تيزرهايي از خود که در بردارنده اطلاعاتي پيرامون آنها و ديدگاه هايشان بود ارائه دادند و سپس اعضاي سازمان ملل در روالي شبيه به بازپرسي دو ساعت از آنها با وسعت هر چه بيشتر پرس و جو کردند.
    آنچه گوترش را در اين روال نفسگير بازپرسي پيروز و صاحب عنوان فوق کرد، آرامشش زير فشار عصبي، هشياري اش در تشريح روابط بين الملل و تجربه او در موشکافي مسائل مختلف بود. او اين شانس را هم آورد که دو بانويي که رقيب اصلي او بودند نه از اروپاي شرقي بلکه از نيوزيلند و آرژانتين بودند و در نتيجه انتصاب احتمالي هلن کلارک سوزانا مالکورا نمي توانست افرادي را که مي گفتند دبيرکل جديد بايد از بلوک شرق بيايد، راضي کند.
    رزومه قوي سياسي گوترش البته سهم نخست را در پيروزي وي در اين کورس ويژه داشت. وي نه تنها در مقطعي نخست وزير پرتغال بود بلکه به مدت شش سال نهاد موسوم به «سوسياليسم بين الملل» را هدايت مي کرد. پيروزي گوترش اتفاق شيرين بزرگي براي اوست اما براي ساير سياست پيشه هاي اروپاي غربي بسان مرگ است. زيرا بعيد است سازمان ملل پس از انتخاب هاي مکرر مرداني از اين قاره براي مدتي طولاني فرد ديگري را از اين منطقه جهان براي هدايت خود برگزيند.
    اگر موارد فوق را کنار بگذاريم، مجموعاً مرد مناسبي براي هدايت سازمان ملل انتخاب شده است اما گوترش بايد در مورد فرصت ها و چالش هاي مختلف هوشمندانه عمل کند و با مسائل ذيل برخوردي مدبرانه داشته باشد.
    
     اهميت انتخاب دستياراني قوي
    گوترش بايد تيمي را شکل بدهد که ساير اعضايش قوه ديناميک زيادي داشته باشند و از هر مقوله اي سر در بياورند و شرط آن بسط اطلاعات اعضاي ارشد فعلي سازمان ملل و متحول کردن آنها است. گوترش بايد با اعضاي کليدي حکومت ها و منجمله سفراي کشورها و نمايندگان آنها در سازمان ملل ارتباط عميقي برقرار کند و هر روز با آنها مبادله اطلاعات کند تا از هيچ رويدادي جا نماند.
    
    آخرين نسل براي نجات کره خاکي
    بان کي مون، دبيرکل پيشين سازمان ملل گفته اوضاع جهان به قدري خراب است که نسل فعلي شايد واپسين نسلي باشد که هنوز مي تواند با سالم سازي هواي بسيار آلوده شده کره خاکي و تلطيف روابط مخدوش بسياري از کشورها با يکديگر قدم هايي را در اين راه ها بردارد زيرا وقتي دبيرکل بعدي بيايد، روابط کشورها مخدوش تر و لايه اوزون پر حفره تر از امروز و بازگشت به شرايط طبيعي نزديک به غير ممکن خواهد بود. براي دستيابي به اين امر و بهتر ساختن شرايط زيستي کره زمين، سازمان ملل بايد ضمن محترم شمردن قواعد بين المللي فعلي از پيشرفت هاي حاصل در امور هوا و فضا و همچنين رشته هاي پزشکي و امکانات تکنولوژي بيشترين بهره را بگيرد. سازمان ملل بايد پيش از هر چيزي از آلودگي هوا در سطح دنيا بکاهد که اينک در کمتر کشوري مي توان از رشد آن در امان بود.
    
     تقويت نهادهاي بين المللي و شرکت هاي خصوصي
    براي داشتن جهاني که مبتني بر روابط بهتر انسان باشد، سازمان ملل بايد بسياري از اصول فعلي رايج در ارتباطات کشورها را تغيير بدهد و مهم تر از همه اينکه نهادهاي بين المللي در کشورها را فعالتر و از بخش هاي خصوصي براي مشارکت در امور بين المللي بيش از گذشته بهره گيرد.
    امروزه جهان سرشار از سازمان هاي بين المللي و ائتلاف هاي موقتي شغلي است و با اينکه ممکن است در نگاه اول اين پيوندها طيف و بردي در سطح همان کشورهاي محل استقرار شرکت ها داشته باشد اما چون گستره کاري اين شرکت ها به کشورهاي مختلف بسط مي يابد، سازمان ملل مي تواند با همسو ساختن آنها با يکديگر جهان هماهنگ تري را بسازد. در حالي که قواعد داخلي کشورها در برخي زمينه ها مانند بهداشت و امور بازنشستگان مشابه است، چرا گوترش حلقه اتحاد آنها را منسجم تر و مقاوم تر نکند؟
    
     بسط و تقويت حقوق بشر
    گوترش با جهاني طرف است که سرشار از برخوردهاي متنوع با مساله حقوق بشر است و هيچ يک نيز وجود ايراداتي را در اين زمينه نمي پذيرند. از همه عجيب تر و مسخره تر ابقاي عربستان در شوراي حقوق بشر سازمان ملل با وجود يک سال و نيم بمب ريختن روي سر مردم بينواي يمن است. گوترش تا زماني که اينگونه امور ناسره را حذف نکند خودش و رياستش جدي گرفته نخواهند شد.
    
    بحث مهاجرت ها و جايگاه پناهجويان
    گوترش به ظاهر علاقه زيادي به انسانيت و حفظ احترام آدم ها از تبارها و کشورهاي مختلف دارد و اوج آن مي تواند در مساله برخورد با مهاجران و پناهجويان در کشورهاي مختلف تجلي يابد. دشواري بزرگ موجود، نظر نامساعد مردم کشورهايي است که مهاجران به آنها پا مي گذارند و مردم آنها را نه فقط محدودکننده زندگي خويش مي انگارند بلکه به سبب اقدامات تروريستي معدودي از آنها حتي از جانب آنان احساس خطر جاني مي کنند. وقتي اين رويکردها اوج مي گيرد مردم حتي دست به سرکوب فيزيکي مهاجران مي زنند و محو اين احساس در ذهن مردم سخت ترين قسمت از کارهاي متعدد فراروي گوترش است.
    
     ناکارآمدي در عين داشتن ادوات پيشرفته
    گوترش نهادي را تحويل گرفته که ظاهراً از ادوات کارآمدي براي حل تعارض ها و رفع تناقض هاي مديريتي بهره مي گيرد اما در برخورد با منازعات بين المللي، تحرکات تروريستي، جنايات سازماندهي شده و خطرات سايبري ناکارآمد عمل کرده و با ذات دايماً در حال تغيير اين چالش ها همسو نشده است. براي رفع اين ايرادات بايد با فرهنگ کشورهاي مختلف از نو هماهنگ شد و انگيزه هاي جديدي را براي همکاري هاي بين المللي يافت. يک ايراد سازمان ملل تاکنون کم توجهي به بنيادهاي سياسي منازعات و اکتفا به کدخدامنشي ها بوده است و گوترش بايد به جاي اکتفاي صرف به ماموريت هاي صلح بي حاصل، ريشه هاي منازعات را رديابي و آنها را خشک و کشورهاي حاضر در اين تلاش ها را تقويت کند.
    
     تغيير انگاره هاي سياسي
    جهان باز هم در حال تغيير انگاره هاي سياسي خود است و مهم تر از هر مساله اي لزوم تلاش گوترش براي رفع تنش ها بين سه قدرت اصلي جهان يعني روسيه، امريکا و چين است. ورود دونالد ترامپ به کاخ سفيد به معناي افزايش حس ملي گرايي در امريکا به بهاي ناديده گرفتن دموکراسي واقعي و مخدوش کردن هر چه بيشتر حقوق بشر است. شايد براي مدتي روابط روسيه و امريکا گرم تر شود اما اين اصلاً به معناي حل مناقشات سوريه و امن شدن عراق نيست. گوترش بايد اميال کشورهاي عمده رو به رشد شامل برزيل، آفريقاي جنوبي، اندونزي، سنگاپور و هند را نيز قبل از آنکه به کج روي هاي احتمالي منجر شود مهار و مديريت کند.
    
    آفريقا را باور کنيد
    در آفريقا همچنان امواج نارضايتي برقرار است و اين محصول رواج سيستم هايي است که خواسته هاي مردم اين قاره در آن چندان مورد توجه قرار نمي گيرد و اولويت به کشورهاي غريبه صاحب تسلط در اين کشورهاي آفريقايي داده مي شود. گوترش براي حل اين معضل بايد روال فعلي کار در شوراي امنيت را به گونه اي عوض کند که صداي سه کشور آفريقايي عضو اين شورا بيش از پيش شنيده شود و احساس کنند ميزان تاثيرگذاري شان بر آراي اين شورا بيش از گذشته شده است.
    
    امريکا بايد از نظامي گري پرهيز جويد
    برخلاف ادعاهاي قبلي دونالد ترامپ او بخشي از رجحان هاي نظامي امريکا را در قسمت هايي از جهان حفظ خواهد کرد و از هر يک از فرصت هاي مقرر براي سخنراني در مجمع عمومي سازمان ملل و نوبت هاي اختصاص يافته به اين کشور در گردهمايي هاي شوراي امنيت بهره خواهد گرفت و لابد مي کوشد سياست هاي چند دهه اخير امريکا در ورود غيرقانوني به مناقشات منطقه اي را توجيه کند ولي تا زماني که از حجم نظامي گري هاي امريکا در جهان به طور واقعي کاسته نشود حرف هاي ترامپ مثل اظهارات اوباما به درد سازمان ملل نخواهد خورد.
    
    تغيير برداشت هاي موجود از سازمان ملل
    پطرس غالي، دبيرکل سازمان ملل در دهه 1990 هميشه شوخي مي کرد که سازمان ملل به بهانه اي براي توجيه ضعف هاي سياسي داخلي کشورها تبديل شده است اما اگر اين يک تغيير جدي باشد، گوترش بايد روال کار در نهاد تحت اختيارش را طوري عوض کند که ديگر به چشم خود به آن نگاه نشود و براي اين مهم بايد بينش قوي تر، ارتباطات وسيع تر و ايستادگي بر سر اصول درست را در دستور کارش قرار بدهد.
    گوترش معتقد است بايد از راه هايي وارد شود که برخوردهاي فرهنگي و اقتصادي بين کشورها را به حداقل برساند و به کشورهاي مختلف تفهيم کند که حافظ هويت آنها است و اين نکته را به اثبات برساند که وسيله اي در دست چند دولت خاص نيست. او بايد کشورهايي را که پاي قراردادهاي بين المللي خود نمي ايستند به راه بياورد و به پايبندي به اصول مقرر وادار کند.
    رياست در بدترين عصر ممکن و در نهايت اين از بد اقبالي گوترش است که در بدترين و پرتعارض ترين شرايط دهه هاي اخير جهان مدير سازماني شده که هر ساله از سوي بسياري از کشورها به ضعف مفرط در حل ستيزه هاي ملي و برخوردهاي بين المللي متهم مي شود و در بسياري از اين دفعات اين اتهام زني ها بي پايه نيست. او به حمايت هاي گسترده جهاني نياز دارد که متاسفانه عادت کرده است سازمان ملل را نهادي کارآمد و منصف به شمار نياورد و در بسياري از موارد سازماني توصيف کند که حتي قطعنامه هايش هم به هيچ گرفته مي شود و قلدرهاي بين المللي را به راه نمي آورد.
    
    *استاد دانشگاه اکسفورد و دستيار اول سابق کوفي عنان، دبيرکل پيشين سازمان ملل
    
    
    
    راه هاي خلق جهاني هماهنگ تر / چالش هاي پيش روي آنتونيو گوترش، دبيرکل جديد سازمان ملل
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهشهاي خاك (علوم خاك و آب)
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3201)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است