|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: نسخه هاي مردي از شبه جزيره پر آشوب «كره» براي «زمين»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6787
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


نسخه هاي مردي از شبه جزيره پر آشوب «كره» براي «زمين»
نگاهي به كارنامه 10 ساله بان كي مون

نويسنده: فرحناز دهقي

بان کي مون براي منتقدينش بدترين دبيرکل سامان ملل در طول تاريخ شکل گيري اش است. به زعم آنها او مديري است که نه کاريزما داشت و نه قدرت تصميم گيري در مواقع بحراني و سخت. مردي از ناکجاآباد که کمي خجالتي است و بشدت ضعيف. نوع سبک و فقدان کاريزماي او در هنگام مواجهه با رسانه ها موجب شد که او مرد «نامرئي» ناميده شود و برخي اوقات نيز حتي با انتقادهاي بسيار محکم تري از جانب افرادي که از نزديک با وي کار مي کردند، مواجه شد. يادداشت هاي افشا شده در سال 2010 نشان مي دهد رئيس دفتر نظارت داخلي سازمان ملل متحد نيز به بان کي مون هشدار داده بود که اين نهاد تحت رهبري وي در فرآيند فروپاشي قرار گرفته است. در نگاه موافقينش اما، او يک مدير آرام و ثابت قدم است که توانسته در طي دوران 10 ساله رياستش بر سازمان ملل که يکي از پرچالش ترين دهه هاي تاريخ معاصر بوده، اتفاقات بزرگي را رقم بزند. اکنون با پايان گرفتن مديريت او بر سازمان ملل، فارغ از جانبداري يا زير هجوم انتقاد بردنش، خوب است نگاهي کنيم به آنچه او در دو دوره پنج ساله رياستش براي جهان انجام داده است:
    
    سنگلاخ هاي مسير
    در دوران 10 ساله رياست بان کي مون چالش هاي سر راهش کم نبوده است. بحران سوريه يکي از آنهاست که او بارها به دليل بي تفاوتي و بي عملي در مقابلش مورد هجوم انتقاد قرار گرفته است. مخالفين کي مون معتقدند او با در پيش گرفتن روحيه انفعالي بيش از اندازه اش نتوانست نظر مثبت شوراي امنيت را براي ارائه نقشه مداخله، جلب کند.
     مشاجره دائمي روسيه و چين با امريکا، بريتانيا و فرانسه منجر به وتوهايي از سوي آنها شد که شانس هر اقدامي را در نطفه خفه مي کرد. به طوري که خود کي مون بارها اعتراف کرده بود، زير سايه اين خصومت هاي پنهاني اعتبار سازمان ملل زير سوال رفته است. او سال گذشته در مصاحبه اي با استفاده از کليدواژه هايي همچون «خشم» و «شرم» گفته بود که روابط بين المللي امروز وضعيت خوبي ندارد و «جنگ بايد متوقف شود.»
    از طرف ديگر بحران تروريسم و پناهجويي در طول مديريت او به رشد بي سابقه اي رسيد و بي برنامگي او در برابر آن، صف منتقدين او را طولاني تر کرد. همچنين بسيار مشکل است که از عملکرد بان کي مون در مقابل جنگ داخلي سريلانکا دفاع کرد. بي عملي او در مقابل از هم پاشيدگي سودان جنوبي و يمن هم مزيد بر علت شده است.
    هنگامي که صلحبانان سازمان ملل مورد اتهام سوءاستفاده جنسي در آفريقاي مرکزي قرار گرفتند، ضربه ديگري بر وجهه مديريت کي مون فرو آمد. در سال 2015 بيش از 100 مورد آزار جنسي گزارش شد و 25 مورد تازه هم در سال گذشته تا نشان دهد که هيچ برخورد جدي اي با خاطيان امر صورت نگرفته است. لازم به ذکر است که البته اين تعداد، مواردي است که به ثبت رسيده و رسانه اي شده است. از بين اين موارد گزارش شده تاکنون تنها به 17 مورد آن رسيدگي شده و تنها يک مجرم با 9 روز تعليق از کار، مجازات شده است. بي سرانجامي اين پرونده باعث شده تا بسياري از منتقدين کي مون او را به لاپوشاني اين مساله متهم کنند.
    يکي از مشقت بارترين بحران هايي که «بان» در مقام دبيرکلي سازمان ملل در 10 سال گذشته با آن دست و پنجه نرم کرد، شيوع بيماري وبا پس از زلزله در هائيتي در سال 2010 بوده است. اين بيماري بدن 780 هزار نفر را مورد حمله قرار داد و جان بيش از 9 هزار نفر را گرفت. متخصصين معتقدند که منبع شيوع اين بيماري يکي از کمپ هاي صلحباني سازمان ملل بود که پس از زلزله در هائيتي ايجاد شده بود. سازمان ملل براي مدت ها زير بار آن نمي رفت اما سرانجام در ماه آگوست سال گذشته اعتراف کرد، در فراگيرشدن اين بيماري مرگبار نقش کوچکي داشته است و در مجموع بان کي مون، هشتمين دبيرکل سازمان ملل نقاط ضعف زيادي در کارنامه اش دارد تا ثابت کند که انتخابش چندان به نفع مردم دنيا نبوده است.
    
     موفقيت ها
    اما آن روي سکه رياست او، مجموعه اتفاقاتي است که در يکي از پرتنش ترين برهه هاي زماني به ثمر نشسته است. نرخ فقر و مرگ کودکان کاهش پيدا کرده؛ تعداد دختران تحصيلکرده بيشتر شده و جهان از خطر گردنه جنگ جهاني ديگري به سلامت عبور کرده است.
    در مورد تغييرات آب و هوايي و گرمترشدن کره زمين اتفاقات خوبي افتاده است: توافق پاريس براي کاهش گازهاي گلخانه اي يکي از بزرگترين رويدادهاي نويدبخش براي آينده حيات انسان ها روي زمين است که در دوره رياست «بان» اتفاق افتاده است. او در تابستان سال گذشته درباره اين توافق شادمانه گفت:«با هر معياري اين يکي از پرافتخارترين لحظات زندگي ام است، توافق پاريس تمامي انرژي و اشتياق من را صرف خود کرد و حالابسيار خوشحالم که اين تلاش ها به ثمر نشست.»
    او در ادامه درباره اين توافق گفته: «هنگامي که کارم را به عنوان دبيرکل سازمان ملل آغاز کردم، هيچ تدبيري درباره تغييرات آب وهوايي نيانديشيده شده بود و تصميمي اتخاذ نشده بود. حتي برخي از کارمندانم به من هشدار دادند که اين پرونده بسيار پيچيده است و ورود من به آن ريسک بزرگي خواهد بود؛ چرا که احتمال شکست در آن بالابود. اما من به آنها گفتم که هيچ چاره اي نيست؛ چرا که ما تنها يک کره براي زندگي کردن داريم.»
    بر اساس گزارش ها حالاکه بان کي مون از مسئوليتش در سازمان ملل فارغ شده، به احتمال زياد در انتخابات رياست جمهوري کشورش، کره جنوبي شرکت خواهد کرد. وي در نيويورک به خبرنگاران کره اي گفت اگر تجربه 10 ساله اش به عنوان دبيرکل سازمان ملل براي کشورش مفيد باشد، مايل است در انتخابات رياست جمهوري کره جنوبي شرکت کند.
    هنگامي که در آخرين مصاحبه اش از او خواسته شد از کارنامه اش در طي اين سال ها دفاع کند، گفت:«کارنامه من توسط تاريخ و آيندگان قضاوت خواهد شد. من تمامي تلاش و اشتياقم را براي دفاع از مردم بي دفاع کردم و تلاش کردم صداي مردم بي صدا باشم.»
    وي که در طول 10 سال تصدي اين مقام جوايزي نظير نشان دوستي دولت ازبکستان، نشان افتخار دولت اتريش يا جايزه جيمز ون فليت دولت کره جنوبي را نصيب خود کرده در آخرين سخنراني ماه دسامبر 2016 خود اعتراف کرده بود که گرچه در اين 10 سال همه وقت و انرژي اش را صرف انجام وظايفي که به عهده داشته، کرده است اما در حالي به کار خود پايان مي دهد که بسياري از تلاش هاي او بي ثمر مانده و ميراثي از شکست را براي جانشين خود باقي گذاشته است.
    منابع:
     تلگراف/ گاردين
    
    نسخه هاي مردي از شبه جزيره پر آشوب «کره» براي «زمين» / نگاهي به کارنامه 10 ساله بان کي مون
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "فرحناز دهقي"

  سلاح مقاومت ، آماج شليك دسيسه ها / درحالي كه امريكا به دنبال خلع سلاح حزب الله است، مردم و مقام هاي لبنان تمام قد از در اختيار داشتن تسليحات اين جنبش دفاع كردند
فرحناز دهقي، ايران 2/3/97
مشاهده متن    
  سراب اصلاحات / آل سعود بي توجه به وعده اصلاحات اجتماعي خود، 8 فعال حقوق زنان را دستگير كرد
فرحناز دهقي، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
  انتخابات ونزوئلا در ميانه تحريم و بايكوت برگزار شد / تحريم انتخابات ، احتمال پيروزي مادورو را افزايش داد
فرحناز دهقي، ايران 31/2/97
مشاهده متن    
  رقابت ائتلاف ها براي حضور در تركيب دولت آتي عراق / مقتدي صدر ، رهبر جريان صدر با پيروزي در انتخابات پارلماني عراق در حال رايزني براي تشكيل ائتلاف است
فرحناز دهقي، ايران 30/2/97
مشاهده متن    
  خشم و اعتراض در سراسر جهان، شرم و سكوت در شوراي امنيت / ديده بان حقوق بشر سازمان ملل همراستا با رهبران سياسي جهان، از خشونت اين رژيم عليه مردم فلسطين به سختي انتقاد كرد
فرحناز دهقي، ايران 27/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي جغرافياي انساني
متن مطالب شماره 103، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است