|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: تشديد احتياط در بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4149
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
تشديد احتياط در بورس تهران


نويسنده: همايون دارابي


    گروه بورس : بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه شاهد جوي متاثر از درگذشت ناگهاني آيت الله هاشمي رفسنجاني بود. با درگذشت ناگهاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام روز دوشنبه بازار با بهت ناشي از فقدان ايشان مواجه بود. هاشمي رفسنجاني که در دوران رياست جمهوري تنها رئيس جمهوري ايران بود که در بازار سرمايه حضور يافته بود تاثير مهمي در سياست و اقتصاد ايران ايفا کرد و انتظار مي رود فقدان وي تاثير مهمي در آينده سياسي کشور داشته باشد.
    در اين شرايط بازار کم رمق و بدون نقدينگي با توجه به تعطيلي روز سه شنبه کم حجم تر از روزهاي ديگر ظاهر شد و تحت تاثير برخي تحولات داخلي از جمله گزارش نااميدکننده پالايشگاه تبريز با افت بيشتر قيمت سهام مواجه شد تا در نهايت شاخص با افت 224واحدي (معادل 3/ 0 درصدي)به رقم 78هزار و 609واحد بسنده کند. در اين روز شاخص کل هموزن نيز به 15 هزار و 263 واحد رسيد که در مقايسه با روز يکشنبه 62 واحد (معادل 4/ 0 درصد) افت داشت. در گروه تصفيه نفت پالايشگاه تبريز که پيش از اين سود ۵۵۷ ريالي به جاي زيان ۳۵۷ ريالي سال گذشته، اعلام کرده بود، روز دوشنبه با توقف نماد عملاسود خود را به شدت کاهش داد تا فضاي احتياط بيش از پيش در فضاي معاملات بازار رخنه کند. براساس گزارش منتشرشده «شبريز» سود خودرا 96ريال اعلام کرده و در 6ماه 13ريال زيان محقق کرده است. در بازار روز دوشنبه در صحنه بازارهاي جهاني قيمت مواد خام رو به رشد گذاشت. بهاي هر تن مس به 5هزار و 659دلار در هر تن رسيد. بهاي سه فلز سرب و روي و آلومينيوم نيز به ترتيب 2هزار و 115دلار، 2هزار و 734دلار و هزار و 734دلار (در هرتن) رسيد. در گروه خودرويي آمار نشان مي دهد که آذرماه امسال توليد انواع کاميون در خودروسازان داخلي به طور ميانگين 5/ 19 درصد افزايش يافت.
    در اين مدت توليد انواع کاميون در ايران خودرو ديزل با رشد 6/ 127 درصدي همراه بود و از ۵۸دستگاه در آذر ماه سال گذشته به ۱۳۲ دستگاه رسيد. توليد اين محصولات در گروه بهمن نيز صعودي بود و با رشد5/ 27 درصدي از ۳۲۴ دستگاه در آذر ۱۳۹۴ به ۴۱۳ دستگاه افزايش يافت. در گروه معدني دولت استراليا پيش بيني کرد قيمت هر تن سنگ آهن تا سال ۲۰۱۸ به 7/ 46 دلار مي رسد که تقريبا نصف قيمت کنوني ۸۰ دلار است. به گزارش «ايسنا» قيمت کنوني سنگ آهن با افزايش تقاضا از سوي چين مورد حمايت قرار گرفته است؛ اما وزارت صنعت، نوآوري و علوم استراليا اعلام کرد: بعيد است روند رشد تقاضا در سال هاي آينده ادامه پيدا کند. اين وزارتخانه همچنين پيش بيني خود از حجم صادرات سنگ آهن را 2 درصد کاهش داد و آن را 2/ 832 ميليون تن براي سال مالي ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ پيش بيني کرد. استراليا بزرگ ترين صادرکننده سنگ آهن جهان است و ارزش سهام شرکت هاي معدني بزرگ اين کشور به دنبال انتشار اين پيش بيني کاهش پيدا کرد. براساس گزارش بي بي سي، وزارت صنعت، نوآوري و علوم استراليا سال گذشته پيش بيني کرده بود قيمت هر تن سنگ آهن به 1/ 44 دلار کاهش خواهد يافت؛ اما افزايش تقاضا از سوي چين کمک کرد قيمت اين کالابه بالاي ۸۰ دلار صعود کند.
    شرکت «آر بي سي کپيتال مارکتس» اخيرا پيش بيني کرده است قيمت سنگ آهن پس از افزايش در سال ۲۰۱۶، امسال دچار عقب نشيني مي شود. مورگان استنلي سنگ آهن را ميان سه فلزي قرار داد که کمترين رشد قيمت را خواهند داشت و بانک بارکليز پيش بيني کرده است. قيمت سنگ آهن تا سه ماه سوم سال جاري که رشد بازار املاک چين کند مي شود، به پايين ۵۰ دلار در هر تن سقوط خواهد کرد. در گروه شيميايي نماد مواد ويژه ليا در بازار بازگشايي شد و مورد استقبال معامله گران قرار گرفت. در گروه حمل ونقل امروز چهارشنبه نماد ريل سيرکوثر در بازار به روش ثبت سفارش عرضه اوليه خواهد شد. براين اساس 47 ميليون و 182 هزار و 31 سهم شرکت ريل سير کوثر در نماد «حسير» روز چهارشنبه اين هفته در فرابورس عرضه مي شود. قيمت تعيين شده براي اين شرکت 190تا 209تومان خواهد بود. ابوالقاسم سعيدي، نايب رئيس هيات مديره ويکي از کارشناسان صنعت ريلي درخصوص فعاليت اصلي اين شرکت که حمل و نقل بار و مسافردر حوزه ريلي است، توضيح داد: اين شرکت در سال 82 تاسيس و به ثبت رسيده است. در سال 84 با خريد 27 دستگاه واگن مسافربري به فعاليت حمل ونقل مسافري ورود کرد و 100 درصد سهام آن متعلق به بخش خصوصي است. وي ادامه داد: اين ناوگان در حال حاضر با داشتن 37 واگن مسافري و 134 دستگاه واگن مخزن دار مخصوص حمل مواد سوختي مشغول به فعاليت در اين عرصه است. وي درخصوص اقدامات و حمايت هايي که راه آهن از بخش خصوصي انجام داده، بيان کرد: با دقت به اين موضوع که قيمت بليت از ابتدا تا هم اکنون 8 برابر شده و همچنين واگن هاي جديد اين شرکت، در تعرفه هاي راه آهن نيز اتفاقات خوبي افتاده و اين امکان فراهم شده با بهتر شدن تعرفه ها شرکت نيز به سوددهي در بازار برسد. راه آهن در جهت ترغيب بخش خصوصي قراردادي 30 ساله با اين شرکت منعقد کرده که 10 سال آن سپري شده است. هزينه و نرخ خدماتي که از راه آهن در اين قرارداد گرفته مي شود، ثابت است تا شرکت بتواند هم در بخش بار و هم در بخش مسافر به فعاليت خود ادامه دهد و کمکي براي افزايش سهم بازار باشد.
    وي بيان کرد: پيش بيني سود اين شرکت براي سال 95 مبلغ 175 ريال به ازاي هر سهم است که در 6ماه اول سال مبلغ 103 ريال يعني 66 درصد، پوشش داده شده است؛ ضمن اينکه نسبت بهاي تمام شده، حاشيه سود خالص و ناخالص هر سهم نيز تفاوتي نسبت به سال هاي قبل نداشته است. در گروه پتروشيمي هلدينگ پارسان بعد از دريافت مجوز افزايش سرمايه 3/ 17 درصدي، زمان مجمع فوق العاده را تعيين کرد. زمان مجمع فوق العاده اين شرکت ساعت 11 پنج شنبه 30 دي در پژوهشگاه نيرو خواهد بود. در گروه فلزي، مديرعامل ذوب آهن از تصويب قيمت جديد خريد کنسانتره زغال سنگ، افزايش هزينه ناشي از تغيير نرخ زغال سنگ در بودجه ۹۵ و ارائه گزارش اصلاحي ۹ ماهه خبر داد. در گروه لوازم خانگي شرکت آزمايش بعد از مصوبه 27 بهمن سال گذشته، پيگير افزايش سرمايه 914 درصدي از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها شده، اما تا به حال قادر به دريافت مجوز قانوني سازمان بورس نشده است. اين موضوع موجب شد تا مديران «لازما» براي وزير صنعت نامه نوشته و رونوشت آن را به وزير اقتصاد دهند تا شايد با مساعدت هايي، موفق به حل اين مشکل شوند.
    در گروه شرکت هاي هلدينگي سرمايه گذاري اميد علاوه بر واگذاري 5/ 8 درصد سهام سرمايه گذاري سپه، بلوک 7/ 8 درصدي سرمايه گذاري ملي را هم به فروش مي رساند. براين اساس 613 ميليون و 845 هزار و 759سهم «ونيکي» به قيمت پايه هر سهم 1819 ريال و به صورت نقد در بازار اول معاملات بورس روانه ميز فروش خواهد شد. در گروه انفورماتيک به دنبال افت قيمت داده پردازي ايران اين شرکت در گزارش شفاف سازي خاطر نشان کرد: در مقطع زماني فعلي اطلاعات افشا نشده اي که تاثير منفي در پيش بيني سود اعلام شده قبلي اين شرکت داشته باشد، وجود ندارد. در گروه ساختماني،شرکت بين المللي توسعه ساختمان با توجه به ارائه صورت هاي مالي حسابرسي شده سال مالي منتهي به 31 شهريور 95، با افت 7 درصدي و با قيمت 110 تومان به تابلو بازگشت. در مجموع بازار روز دوشنبه بازاري ضعيف بود که در آن ارزش معاملات( با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به 197ميليارد تومان و در فرابورس به 151ميليارد تومان رسيد.
    
    جنب پل حافظ: تشديد احتياط در بورس تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  رشد يك درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 29/6/96
مشاهده متن    
  صعود بورس به كانال 84 هزار واحدي
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 28/6/96
مشاهده متن    
  84 واحد تا شاخص 84 هزار واحدي
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/96
مشاهده متن    
  آغاز هفته مثبت بازار سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/96
مشاهده متن    
  هفته پرخبر بورس تهران
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه هنرهاي نمايشي و موسيقي
متن مطالب شماره 56، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است