|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/22: ورود آستان قدس به پروژه هاي گازي
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3152
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2774 22/10/95 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


ورود آستان قدس به پروژه هاي گازي
ميدان توس با همكاري « اِني» رقيب گاز تركمنستان مي شود


شرق: دو، سه سالي مي شود كه دو ميدان «توس» و «عطار» به عنوان دو ميدان گازي كشور شناسايي شده اند و براي توسعه آنها فعاليت هايي در دستور كار قرار گرفته است. مياديني كه به سبب نزديكي به تركمنستان، به عنوان يكي از بزرگ ترين دارندگان ذخاير گازي كشور، اهميت بالايي دارند و به گفته كارشناسان در صورت سرمايه گذاري در توسعه آنها، ايران مي تواند تا دو سال آينده در تامين گاز شرق و شمال ايران، خودكفا شود و هزينه هاي گزاف انتقال گاز از عسلويه به شمال ايران را نپردازد. حالادر اين ميان خبر مي رسد كه آستان قدس رضوي، يكي از بزرگ ترين هلدينگ هاي كشور، دست روي ميدان «توس» گذاشته و براي توسعه آن با همكاري يك شركت ايتاليايي وارد عمل شده است.
    
    ورود آستان قدس رضوي به توسعه ميدان هاي گازي کشور
     مديرعامل شرکت نفت و گاز شرق در اين رابطه مي گويد: آستان قدس رضوي با توجه به تفاهم نامه اي که با شرکت نفت مناطق مرکزي امضا کرده، تهيه طراحي تفصيلي و توسعه اي ميدان توس را انجام داده است.
     به گزارش ايرنا، با توجه به نياز مناطق شمالي و شمال شرقي کشور به گاز، توسعه ميدان هاي گازي اين منطقه همواره مورد توجه بوده است. دراين ميان، ماجراي قطع صادرات گاز ترکمنستان به ايران، عاملي شد تا به توسعه ميدان هاي گازي اين منطقه، بيش از پيش توجه شود.
     ميدان خانگيران، ازجمله ميدان هاي گازي شمال شرقي کشور است که توليد از آن جريان دارد و قرار است طرح هاي توسعه اي ديگري در اين ميدان اجرا شود. همچنين وزارت نفت، طرح هايي را نيز براي توسعه ميدان هاي شناسايي شده در دستور کار دارد که از جمله آنها مي توان به ميدان «توس» اشاره کرد که قرار است با مشارکت آستان قدس رضوي اجرا شود.
     محمد مام بيگي، مديرعامل شرکت نفت و گاز شرق دراين باره مي گويد: در سال جاري برنامه توسعه ميدان هاي جديد را در دستور کار داريم، يکي از اين ميدان ها، ميدان «توس» است که اميدواريم هرچه زودتر به بهره برداري برسد.
     وي با بيان اينکه اين ميدان پتاسيل گاز ترش دارد، مي افزايد: آستان قدس رضوي با توجه به تفاهم نامه اي که با شرکت نفت مناطق مرکزي امضا کرده، کار طراحي تفصيلي و توسعه اي ميدان توس را انجام داده و اکنون به منظور بررسي به کميته مخازن ارجاع داده شده است.
     ميدان توس در صدکيلومتري شمال مشهد قرار دارد و ٦٠ ميليارد مترمکعب ذخاير گاز در جا دارد و از ظرفيت توليد روزانه چهار ميليون مترمکعب گاز برخوردار است. مام بيگي تصريح مي كند: در صورتي که شرکت نفت مناطق مرکزي بتواند اعتبارات لازم را جذب کند، توانايي توسعه اين ميدان را با استفاده از توان داخل شرکت دارد.
     پيش از اين، شرکت توسعه نفت و گاز رضوي، وابسته به آستان قدس رضوي نيز تفاهم نامه همکاري را با يک شرکت ايتاليايي براي مشارکت در توسعه اين ميدان گازي امضا کرده است.
     پايگاه اينترنتي شرکت سايپم از ميلان چندي پيش اعلام کرده بود: در جريان سفر نخست وزير ايتاليا به ايران، «استفانو سائو»، مديرعامل سايپم، با «علي يدقار»، مدير عامل شرکت توسعه نفت و گاز رضوي، براي همکاري در يک پروژه بزرگ گازي در ايران يادداشت تفاهم امضا کردند.
     يادداشت تفاهم اخير، در پي توافق هاي پيشين سايپم با شرکت ملي گاز ايران، درباره مذاکره براي همکاري احتمالي در پروژه هاي خط لوله و همچنين توافق با شرکت توسعه نفت و گاز پارسيان درباره ارتقا و بازسازي پالايشگاه هاي پارس شيراز و تبريز، محقق مي شود و گامي جديد در تقويت حضور تاريخي سايپم در ايران است.
     شرکت ايتاليايي سايپم از زيرمجموعه هاي شرکت بين المللي اِني ايتالياست که در زمينه خدمات حفاري فعاليت مي کند. پروژه توسعه ميدان توس شامل حفاري پنج چاه اصلي و دو چاه احتمالي و همچنين طراحي و ساخت همه تاسيسات بالادستي و پايين دستي اين ميدان است.
    
     هزينه سه برابري ميادين دريايي نسبت به ميادينِ مناطق خشك
     حميد حسيني، عضو هيئت مديره اتحاديه صادركنندگان فراورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي در رابطه با ميادين گازي ايران به «شرق» مي گويد: ميادين نفتي و گازي ايران هم در دريا و هم در خشكي قرار دارند. در اين سال ها از آنجا كه اكثر ميادين دريايي، مشترك بوده و اغلب از سوي كشورهاي همسايه غارت مي شود، عمده سرمايه گذاري ها را روي ميادين دريايي متمركز كرده ايم. به همين دليل، تلاش كرديم از ميدان عسلويه و ميادين مشترك ديگر بهره برداري كنيم كه البته هزينه هاي آنها اغلب سه برابر هزينه هاي ميادين موجود در خشكي بوده است.
     حسيني با اشاره به اينكه ميزان توليد مناطق دريايي بيش از ميزان توليد در ميادين نفت و گاز در مناطق خشك است، مي گويد: بيش از ١٠ سال گذشته، عمده توليد گاز كشور از مناطق خشك كشور بوده است. سرخس، سرخو، بندرعباس و... از جمله ميادين خشكي بودند كه به توليد گاز در كشور مي پرداختند.
     او به همين دليل تاكيد مي كند اكنون زمان مناسبي است تا از ميادين دريايي به سمت ميادين خشكي حرکت كنيم. اكنون كه توسعه ميادين دريايي در كشور به انتهاي كار نزديك شده، استفاده از ميادين مركزي كه جزء ميادين مشترك محسوب نمي شوند، در دستور كار قرار گرفته است.
    
     اهميت توسعه ميادين گازي در خراسان
     عضو هيئت مديره اتحاديه صادركنندگان فراورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي مي افزايد: قاعدتا منطقه خراسان، به سبب اينكه در همسايگي تركمنستان به عنوان يكي از بزرگ ترين كشورهاي دارنده ذخاير گاز، قرار دارد، اهميت ويژه اي دارد. علاوه بر آنكه عمده ذخاير گازي تركمنستان در هم مرزي با ايران در مناطق «سرخس» و «ماري» قرار دارد؛ بنابراين منطقي است در منطقه خراسان، ميادين گازي داشته باشيم.
    
     حُسن ورود آستان قدس به پروژه توسعه ميادين گازي
     حسيني با بيان اينكه آستان قدس رضوي هم سال هاست در حوزه هاي نفت و گاز كشور فعاليت مي كند و از جمله چهار هلدينگ بزرگ كشور به شمار مي رود، مي گويد: به همين دليل آستان قدس در زمينه توسعه اين ميدان وارد عمل شده و پذيرفته با يك شركت خارجي وارد مذاكره شود که با استقبال شركت ملي نفت مواجه شده است.
     او مي افزايد: براي شركت ملي نفت هم مهم است شركت هايي وارد مذاكره شوند كه توان مالي و مديريتي داشته باشند و بتوانند شركت خارجي داراي تكنولوژي را كنار خود مديريت كنند.
     حسيني به مزيت ديگر اين اتفاق هم اشاره كرده و تصريح مي كند: شركت هاي خارجي براي مشاركت با يك شركت ايراني، به دنبال آن هستند كه ضمانتي از جانب شركت ايراني دريافت كنند. شركت هاي غيرهلدينگي توان اينكه بتوانند چنين گارانتي و تضمين هايي را در اختيار شركاي خارجي قرار دهند، ندارند؛ بنابراين هلدينگ هايي مانند شستا، غدير، خليج فارس و... اين حُسن را دارند كه با اموال غني خود، اين تضامين را بدهند و از اين طريق بتوانند منابع مالي را از خارج از كشور جذب كنند. اين امر مي تواند به دستيابي روزانه ايران به يك ميلياردو ٢٠٠ ميليون مترمكعب گازي كه به دنبال آن هستيم، كمك كند.
    
     خودكفايي و بي نيازي از گاز تركمنستان
     عضو هيات مديره اتحاديه صادركنندگان فراورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي با تاكيد بر اينكه با بهره برداري از اين ميادين مي توانيم بخشي از گاز شرق و شمال ايران را تامين كنيم و از گاز تركمنستان بي نياز شويم، مي گويد: اگر اين ميادين به خوبي توسعه يافته بودند، اكنون در غياب گاز تركمنستان نيازي به لوله كشي گاز از عسلويه به استان هاي گلستان و مازندران كشور نداشتيم.
     او مي افزايد: اگر بتوانيم اين ميادين را توسعه دهيم، اين شانس را داريم كه ضمن خودكفاشدن، نيازي به ارسال گاز از طريق خط لوله با هزينه هاي جانبي گزاف و مشكلات امنيتي از عسلويه به استان هاي شمالي كشور نداشته باشيم.
     حسيني زمان بهره برداري از اين پروژه ها را بسيار كوتاه و مناسب ارزيابي كرده و مي گويد: پروژه هاي گازي چندان پروژه پيچيده اي نيستند و اگر منابع مالي در اختيار باشد، استخراج و شيرين سازي گاز ترش، كار چنداني نمي برد. برخي از اين پروژه ها را ايران به تنهايي و برخي ديگر را نيز با همكاري شركت هاي خارجي مي تواند به انجام برساند؛ بنابراين دور از انتظار نيست كه پروژه هاي گازي به ويژه آنها كه در خشكي قرار دارند، در دو سال آينده به بهره برداري برسند.
    ورود آستان قدس به پروژه هاي گازي / ميدان توس با همكاري « اِني» رقيب گاز تركمنستان مي شود
    


 روزنامه شرق ، شماره 2774 به تاريخ 22/10/95، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مكانيك كاربردي و محاسباتي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است