|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: بازتاب جهاني درگذشت آيت الله
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4197
دوشنبه بيست و نهم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بازتاب جهاني درگذشت آيت الله


نويسنده: نيما صبوري

دنياي اقتصاد: درگذشت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني، سياستمداري که از او به عنوان معمار سياست تنش زدايي در ديپلماسي عصر جمهوري اسلامي ياد مي شود، با بازتاب هاي گسترده بين المللي به ويژه از سوي دولت هاي عربي و در راس آنها امارات، بحرين، کويت و قطر همراه بود؛ اگرچه چند روز پس از اين اتفاق، مصر و عربستان سعودي هنوز واکنشي به آن نشان نداده اند. در اين ميان سخنگويان کاخ سفيد و وزارت خارجه آمريکا نيز به خبر درگذشت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام واکنش نشان دادند.
     درگذشت سياستمداري که از او به عنوان معمار سياست تنش زدايي ياد مي شود با بازتاب هاي گسترده بين المللي به ويژه از سوي دولت هاي عربي همراه بود. وزير خارجه بحرين اولين مقام خارجي بود که نسبت به خبر درگذشت رئيس جمهوري سابق ايران واکنش نشان داد. واکنشي غيرمنتظره به خصوص در زماني که روابط تهران و منامه شکرآب و تنش آلود است، نشان از جايگاه و اعتبار هاشمي رفسنجاني نزد مقامات عربي خليج فارس دارد. با اين همه مقامات سعودي نسبت به اين اتفاق واکنشي نشان ندادند. در اين ميان واکنش آمريکا به خبر فوت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در نوع خود مهم و قابل توجه بود. ولاديمير پوتين و بشار اسد، روساي جمهور روسيه و سوريه، نيز اين ضايعه را به ملت و دولت ايران تسليت گفتند. روساي جمهور و مقامات بسياري از کشورها نسبت به اين رويداد مهم و شخصيت منطقه اي و جهاني اکبر هاشمي رفسنجاني واکنش نشان دادند.
     
    واکنش شيوخ خليج فارس
    به دنبال درگذشت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني، در روز يکشنبه، وزير خارجه بحرين از جمله اولين مقامات رسمي بود که نسبت به اين خبر واکنش نشان داد. بر اين اساس، «شيخ خالد بن حمد الخليفه» وزير خارجه بحرين در پيام توييتري درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را که از او به عنوان رئيس جمهوري سابق ايران ياد کرد، تسليت گفت و براي او آمرزش و رحمت خدا را طلبيد. در فضاي تيره و تار روابط دوجانبه رياض - تهران، تاکنون واکنشي از جانب مقامات سعودي به خبر درگذشت آيت الله هاشمي ابراز نشده، اما همه مقامات شوراي همکاري خليج فارس با صدور پيام هايي جداگانه خطاب به حسن روحاني، مراتب تسليت و همدردي خود را نسبت به اين حادثه ابراز کرده اند. شيخ «خليفه بن زايد آل نهيان» رئيس دولت امارات، شيخ «محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دبي و شيخ «محمد بن زايد آل نهيان» وليعهد ابوظبي با ارسال پيام هايي به حسن روحاني، درگذشت آيت الله هاشمي را تسليت گفتند. همچنين «انور قرقاش» وزير مشاور در امور خارجه امارات در صفحه توييتر خود ضمن ابراز تسليت به مناسبت درگذشت آيت الله هاشمي نوشت: «او يکي از صداهاي واقع گرايي سياسي و ميانه روي در ايران بود.» قرقاش آيت الله رفسنجاني را «صداي پيوند خورده با انقلاب» و فردي «اعتدالگرا» نام نهاد. «شيخ تميم بن حمد آل ثاني» امير کشور قطر نيز در واکنش به درگذشت آيت الله هاشمي، پيامي خطاب به حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران فرستاد و درگذشت آيت الله هاشمي را به دولت و ملت ايران تسليت گفت. شيخ «صباح الاحمد الصباح» امير کويت نيز با صدور پيامي خطاب به حسن روحاني درگذشت رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام را تسليت گفته است. همچنين وليعهد کويت و نخست وزير اين کشور نيز با صدور پيام هايي مشابه به حسن روحاني، تسليت گفته اند. شيخ «حمد بن عيسي آل خليفه» پادشاه بحرين ديگر مقام عربي بود که با صدور پيامي خطاب به حسن روحاني، درگذشت رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام را به دولت و ملت ايران تسليت گفته است. او در اين پيام از خداوند خواسته تا روح آيت الله هاشمي را قرين رحمت خويش گرداند. سلطان قابوس، پادشاه عمان نيز آخرين مقام عربي خليج فارس بود که با ارسال پيامي به رئيس جمهوري ايران، درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفت.
     
    واکنش دولت هاي عربي
    در ادامه واکنش هاي عربي، بشار اسد، رئيس‎جمهوري سوريه، با ارسال دو پيام جداگانه به رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهوري ايران، درگذشت آيت‎الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفت. اسد در اين پيام ها ابراز کرد: «رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام به اتخاذ مواضع شجاعانه و صادقانه و اقدامات مستمر در دفاع از کرامت ملت ايران و آزادي آن معروف بود. او در همه مراحل زندگي ‏اش بر صداقت و مودت و وحدت تاکيد داشت و فردي آزادانديش با اراده قوي بود که به کشور و مردم ايران وابستگي عميقي داشت.» ميشل عون، رئيس جمهوري لبنان با ارسال پيام تسليتي به حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران، درگذشت اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس جمهوري اسبق و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را تسليت گفت. «سعد حريري» نخست وزير لبنان در پيامي به حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران نوشت: «رحلت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني را که شخصيتي معتدل و گشاده روي بود به حضرتعالي، خانواده ايشان و ملت ايران تسليت مي گويم.» وليد جنبلاط، رئيس حزب دروزي سوسياليست ترقي خواه لبنان ضمن ارسال پيام هاي تسليت تاکيد کرد آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني با نقش آفريني هاي سياسي، تاثير بزرگي بر تحولات داخل و خارج از ايران داشت. نبيه بري،رئيس مجلس لبنان نيز ديگر مقامي بود که در پيامي به رهبر معظم انقلاب، درگذشت يار ديرين امام و رهبري را تسليت گفت. شيخ حسن نصرالله دبير کل جنبش حزب الله نيز ديگر مقام لبناني بود که اين واقعه تلخ را به دولت و ملت ايران تسليت گفت. در ادامه فواد معصوم رئيس‎جمهوري عراق نيز در پيامي به حسن روحاني درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفت.
     مسعود بارزاني رئيس اقليم کردستان عراق نيز اين واقعه را به حسن روحاني رئيس جمهوري ايران تسليت گفت. نوري مالکي و عمار حکيم ديگر مقامات عراقي بودند که با صدور بيانيه واکنش نشان دادند. شوراي سياسي انصارالله يمن با صدور بيانيه اي درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را به خانواده، مردم ايران و مسوولان ارشد کشور تسليت گفت و با اشاره به نقش انقلابي و سياسي اين فقيد در انقلاب اسلامي ايران تاکيد کرد که آيت الله هاشمي رفسنجاني يکي از نمادهاي مبارزه با شاه پهلوي و مقابله با توطئه هايي بود که عليه مردم ايران ايجاد شده بود. همچنين عبدالملک الحوثي رهبر انصارالله يمن با صدور بيانيه اي درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفت. رهبر انصارالله گفت: «شيخ رفسنجاني به تلاش براي نزديک کردن فرزندان امت اسلامي و دور کردن آنها از تلاش هاي فتنه انگيز و هرج و مرج معروف شده بود.» جنبش مقاومت اسلامي حماس نيز با صدور بيانيه اي رسمي ضايعه درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام را تعزيت و تسليت گفت. پادشاه اردن هاشمي نيز روز دوشنبه پيام تسليتي را به رئيس جمهوري ايران به مناسبت درگذشت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ايران ارسال کرد.
     
    واکنش آمريکا
    در آمريکا نيز مقامات رسمي و مطبوعات اين کشور به خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني واکنش نشان دادند. جاش ارنست سخنگوي کاخ سفيد در واکنش به خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني وي را «يکي از شخصيت هاي برجسته ايران» توصيف کرد و گفت که کاخ سفيد درگذشت ايشان را به خانواده وي تسليت مي گويد. سخنگوي کاخ سفيد گفت که واشنگتن از گمانه زني درباره تاثير درگذشت آيت الله هاشمي بر سياست هاي ايران خودداري مي کند. يک مقام وزارت خارجه آمريکا نيز درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفته و وي را شخصيتي برجسته در تاريخ جمهوري اسلامي ايران توصيف کرده بود.
     
    واکنش پوتين
    ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه نيز درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني يار ديرين امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري را تسليت گفت. مهدي سنايي سفير ايران در مسکو روز سه شنبه با اعلام اين خبر در کانال تلگرامي خود نوشت که رئيس جمهوري روسيه درگذشت رئيس جمهوري سابق ايران را به ملت و دولت ايران تسليت گفته است. صبح ديروز نيز نماينده ويژه وزارت امور خارجه روسيه با حضور در سفارت ايران در مسکو تسليت درگذشت رئيس جمهوري سابق ايران را ابلاغ کرد. رئيس جمهوري اسبق ايران پايه گذار روابط تهران و مسکو پس از پيروزي انقلاب اسلامي به شمار مي رود.
     
    ديگر واکنش ها
    نخست وزيران ژاپن، هند و پاکستان، روساي جمهور کوبا، آفريقاي جنوبي، آذربايجان، ساحل عاج، الجزاير، افغانستان، نيکاراگوئه، بوسني، تاجيکستان، قزاقستان، ايرلند، موريتاني، حامد کرزاي رئيس جمهوري سابق افغانستان و عبدالله عبدالله رئيس اجرايي دولت افغانستان، رئيس جمهوري سابق ترکيه، وزير خارجه ترکيه، رئيس جمهوري و نخست وزير ارمنستان، معاون وزير خارجه ويتنام و سخنگوي وزارت خارجه چين از جمله مقام هاي خارجي بودند که به خبر درگذشت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام واکنش نشان دادند.
    
     
    بازتاب در رسانه هاي جهان
    دنياي اقتصاد- روز سه شنبه مراسم خاکسپاري رئيس فقيد مجلس تشخيص مصلحت نظام با حضور گسترده مردم برگزار شد، حضور پرشوري که از ديد رسانه هاي خارجي پنهان نماند. در اين ميان بيشتر رسانه هاي جهان به پوشش خبري اين مراسم پرشکوه پرداختند که در بخش زير به تعدادي از آنها اشاره شده است.
    
    بي بي سي
    خبرگزاري دولتي انگليس حضور مردم در مراسم ديروز را با تيتر «جمعيت عظيم در مراسم خاکسپاري رئيس جمهوري سابق» پوشش داد. به گزارش «بي بي سي» صدها هزار نفر از مردم تهران در مراسم خاکسپاري رئيس جمهوري سابق ايران در پايتخت اين کشور حضور يافتند. «در اين مراسم مقامات کشوري و لشگري و نخبگان سياسي و مذهبي از هر دو حزب اصلاح طلب و اصولگرا، از جمله حسن روحاني رئيس جمهوري اين کشور و سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس حضور داشتند. در مراسم روز گذشته که از تلويزيون دولتي ايران پخش مي شد، شاهد درياي خروشاني از عزاداران بوديم که در خيابان هاي اطراف دانشگاه تهران و مسير تشييع حضور داشتند. عزاداران تابلوهاي سياه رنگي را که تصوير آيت الله رفسنجاني و رهبر ايران روي آن نقش بسته بود حمل مي کردند که روي آن جمله «خداحافظ رزمنده قديمي» نوشته شده بود. مراسم روز سه شنبه، بزرگ ترين مراسم خاکسپاري اي بود که بعد از فوت آيت الله خميني (بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران) در سال 1989 برگزار شد.»
    
    الجزيره
    به گزارش خبرگزاري قطري «الجزيره»، هزاران نفر براي مراسم خاکسپاري رئيس جمهوري سال هاي 1989-1997به خيابان هاي تهران آمدند. اين خبرگزاري با اشاره به حضور مقام معظم رهبري در اين مراسم، نوشت که حسن روحاني (رئيس دولت)، علي لاريجاني (رئيس مجلس) و صادق لاريجاني (رئيس قوه قضائيه) در کنار رهبري بر پيکر آيت الله رفسنجاني نماز گزاردند. همچنين اين خبرگزاري در گزارش خود از حضور مقامات ارشد سياسي، نظامي و مذهبي از حزب و جناح هاي مختلف در مراسم ديروز نوشت.
    
    سي ان ان
    اين شبکه در کنار پوشش حضور چشمگير مردم در مراسم تشييع آيت الله رفسنجاني، در گزارشي به نقش بي بديل اين شخصيت در شکل گيري و حيات جمهوري اسلامي ايران پرداخت. به گزارش اين خبرگزاري يکي از دلايلي که امروزه ايران وضعيتي متفاوت و امني نسبت به ساير کشورهاي منطقه دارد حضور اين شخصيت در تصميم گيري هاي سياسي اين کشور بوده است. همچنين اين شبکه بخشي از گزارش خود را به پيام هاي تسليتي که از سراسر دنيا به تهران مخابره شد اختصاص داد که در ميان آنها پيامي که از جانب کاخ سفيد فرستاده شد را برجسته نمود. به گزارش اين شبکه، پيامي که کاخ سفيد به منظور تسليت درگذشت آيت الله رفسنجاني فرستاد از زمان شکل گيري انقلاب اسلامي تاکنون بي سابقه بوده است.
    
    بازتاب جهاني درگذشت آيت الله
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  نشنال اينترست از توطئه جديد عربستان خبر داد :خواب پسر سلمان براي دونالد ترامپ
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 27/8/96
مشاهده متن    
  ارتقاي ايران در شاخص آسيب پذيري در برابر تروريسم / ايران بالاتر از سوئد،آلمان، انگليس ،آمريكا ،عربستان و فرانسه
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 25/8/96
مشاهده متن    
  «فائو» منتشر كرد: پيش بيني ۲۰۱۸ وضعيت غذا
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 20/8/96
مشاهده متن    
  ائتلاف برجامي اروپا و روسيه؟ / «نيوزويك» تبعات لطمه ترامپ به اتحاد دو سوي آتلانتيك را بررسي مي كند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 3/8/96
مشاهده متن    
  تورم در سرزمين چاوز چهار رقمي شد: وضعيت پيچيده اقتصاد ونزوئلا
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 26/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بلاغت كاربردي و نقد بلاغي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4)، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است