|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/22: سبقت ژاپني ها از توتال
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3153
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2774 22/10/95 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


سبقت ژاپني ها از توتال
٤ هفته ديگر آزادگان جنوبي اعلام عمومي مي شود


شرق: «سبقت ژاپني ها از توتال براي توسعه آزادگان»؛ «بازگشايي نخستين فاينانس چيني ها»؛ «افزايش توليد نفت ايران به چهار ميليون بشکه در روز»؛ «سود ۴۰۰ ميليارددلاري افزايش يک درصدي ضريب برداشت نفت»؛ «نزديک شدن به صادرات گاز به عراق» و «اعلام عمومي نخستين مناقصه نفتي ايران تا چهار هفته آينده». اينها و بيشتر از اينها همه در سيزدهمين همايش بين المللي نفت و انرژي گفته شد. مرگ آيت الله هاشمي رفسنجاني، باعث شد اين همايش بدون آيين افتتاحيه آغاز به کار کند.
    
     پيش دستي ژاپني ها در ارسال مطالعات آزادگان جنوبي
     معاون مهندسي و توسعه شرکت ملي نفت در اين همايش که در جزيره کيش برگزار شد، از پيش دستي ژاپني ها در ارسال مطالعات آزادگان جنوبي به شرکت ملي نفت خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ريزي ها، حداکثر تا چهار هفته آينده براي مناقصه آزادگان جنوبي اعلام عمومي خواهد شد. «غلامرضا منوچهري»، معاون مهندسي و توسعه شرکت ملي نفت ادامه داد: شركت اينپكس ژاپن از ديگر شركت هاي خارجي ازجمله توتال براي توسعه بزرگ ترين ميدان نفتي ايران يعني آزادگان سبقت گرفته است. به گفته او جزيره کيش منبع گازي بزرگي است و در فلات قاره ايران نيز مخازن متعدد گاز و نفت داريم؛ به طوري که براي دستيابي به اين ذخاير در جزيره هاي کيش، قشم و ديگر جزاير ايراني خليج فارس اکتشافاتي در آينده خواهيم داشت. او افزود: کيش نقطه استراتژيکي براي جذب سرمايه گذاري خارجي در کشور است؛ در اين جزيره، تسهيلات و امکانات مناسبي وجود دارد که در کنار ذخاير عظيم نفت و گاز ايران در خليج فارس، ظرفيت هاي بزرگ سرمايه گذاري نفتي و گازي را رقم زده است. منوچهري درباره انتشار فهرست ٢٩ شرکت داراي صلاحيت خارجي براي شرکت در مناقصه هاي بين المللي نفتي ايران گفت: اين فهرست از بخش مربوطه در شرکت نفت تازه به بخش توسعه اي تحويل شده و درواقع مربوط به فهرست شرکت هاي صاحب صلاحيت است. منوچهري ادامه داد: ما پس از دريافت اين فهرست، درحال آماده سازي اسناد مناقصه براي پروژه هاي مختلف هستيم که پس از اعلام آمادگي اين شرکت ها، براساس علاقه و قابليت ها، از اين شرکت ها براي حضور در مناقصه ها دعوت مي شود. او با بيان اينکه «در يک مناقصه نفتي لزوما همه اين ٢٩ شرکت خارجي حضور نخواهند داشت»، گفت: حضور هر شرکت در هر مناقصه بين المللي نفتي و گازي ايران، بايد براساس سنجش توانمندي هاي آن شرکت در اجراي آن پروژه خاص باشد؛ به عبارتي صلاحيت شرکت ها براي حضور در يک مناقصه هم دوباره مورد سنجش و داوري قرار خواهد گرفت.
     معاون شرکت ملي نفت افزود: طرح توسعه آزادگان جنوبي، نخستين مناقصه بين المللي نفتي ايران خواهد بود که خوشبختانه اسنادش تقريبا نهايي شده و به زودي اين مناقصه برگزار مي شود. منوچهري تصريح کرد: بر اساس برنامه ريزي ها، نهايتا تا چهار هفته آينده براي مناقصه آزادگان جنوبي اعلام عمومي خواهد شد. او در پاسخ به سوالي درباره احتمال افزايش تعداد شرکت هاي واجد صلاحيت داخلي در بخش اکتشاف و توليد، گفت: اگرچه ارزيابي ها ادامه دارد، اما تعداد اين شرکت ها نمي تواند خيلي زياد باشد. در هيچ جاي دنيا تعداد شرکت هاي اکتشاف و توليد نامحدود نيست.
     او درباره حضور شرکت اينپکس ژاپن در توسعه ميدان آزادگان جنوبي، گفت: ما با اينپکس ژاپن بر چند ميدان از جمله ميدان آزادگان MOU داريم؛ آنها نتايج مطالعاتشان را در مرحله اول به ما ارائه کرده اند و در سه هفته آينده مرحله دوم مطالعاتشان را که درواقع از ديد کار MOU مرحله نهايي است به ما ارائه مي کنند؛ اين شرکت از شرکت کنندگان صاحب صلاحيت در مناقصات آتي خواهد بود. منوچهري گفت: براي آزادگان ما تابه حال با حدود پنج شرکت بين المللي MOU امضا کرده ايم، ولي اينکه حالاچند گروه به شکل کنسرسيوم در مناقصه خواهند آمد بايد ببينيم اينها چگونه با همديگر مشترک مي شوند. پيش بيني مي کنيم که شرکت هاي چيني با اروپايي ها شريک شوند و بايد يک شريک ايراني داشته باشند؛ اين اتفاقي است که بايد منتظر باشيم که ببينيم چند گروه خواهند آمد. اين مقام مسئول درباره لغو قرارداد شرکت هاي چيني در آزادگان شمالي و يادآوران، گفت: به هرحال آنها هم آمادگي دارند که در مناقصات آتي ما شرکت کنند و ما به آزادگان فعلادر يک اسکوپ کلي نگاه مي کنيم.
    
     صادرات گاز به عراق يک قدم به اجرا نزديک تر شد
     در همين همايش، معاون امور بين‎الملل و بازرگاني وزير نفت درباره نتايج سفر هفته گذشته هيئت ايراني به عراق گفت: در اين سفر، جزئيات دو تفاهم نامه براي امضا از سوي وزيران نفت دو کشور نهايي شد. «اميرحسين زماني نيا» افزود: تفاهم نامه‎نخست درباره همکاري در توسعه ميدان هاي مشترک پرويز (نفت خانه جنوبي) و ديگري خرمشهر (سندباد يا سيبه) است. او مفاد تفاهم نامه دوم را مربوط به بقيه بخش هاي صنعت نفت از جمله نفت خام، ساخت تجهيزات، صادرات گاز، نوسازي پالايشگاه هاي عراق از سوي بخش خصوصي ايران و آموزش عنوان کرد. زماني نيا درباره جزئيات صادرات گاز به بغداد گفت: ايران اکنون آماده صادرات گاز به بغداد و اين کشور هم آماده دريافت گاز است. خط لوله صادرات گاز ايران به بغداد اکنون از گاز پر است، اما اعتبار اسنادي (ال سي) اين طرح هنوز باز نشده و به محض حل مسائل مالي، گاز ايران به بغداد مي رود. معاون وزير نفت با بيان اينکه «ال سي» صادرات گاز ايران به عراق هم به زودي و هم زمان با سفر هيئت عراقي به تهران و در بانک موردنظر ايران، گشايش پيدا مي کند، افزود: به گفته يونس صالح، معاون وزير نفت عراق، مبلغ موردنظر براي پيش پرداخت اوليه اين طرح تخصيص داده شده است. با توجه به نياز عراق به گاز طبيعي براي مصارف نيروگاهي، طرح موضوع و مذاکرات قراردادي صادرات گاز ايران به عراق از نيمه دوم سال ١٣٨٩ آغاز و قرارداد فروش گاز به بغداد در تيرماه سال ١٣٩٢ در بغداد امضا شد. براساس توافق ها مقرر شد، گاز طبيعي صادراتي از طريق خط لوله ششم سراسري گاز و حدود ٢٢٨ کيلومتر خط لوله ٤٨ اينچ کوهدشت- نفت شهر به استان هاي دياله و بغداد کشور عراق ارسال و از اين راه، گاز مصرفي نيروگاه هاي المنصوريه، القدس و الصدر تامين شود. مدت قرارداد صادرات گاز ايران به بغداد شش ساله با حداکثر حجم صادراتي ٣٥ ميليون مترمکعب در روز است. زماني نيا، محور ديگر تفاهم نامه دوم با عراق را خط لوله نفت خام و فراورده بصره- آبادان- بصره عنوان کرد.
     علي اصغر مونسان، مدير عامل سازمان منطقه آزاد کيش، در اين همايش گفت که توليد نفت خام در پنج ماهه نخست سال ١٣٩٢ حدود دوميليون و ٧٠٠ هزار بشکه بود؛ اما پس از رفع تحريم ها در خرداد ١٣٩٥ توليد نفت ايران به بيش از سه ميليون و ٨٠٠ هزار بشکه رسيد و صادرات نفت خام هم از دو ميليون بشکه عبور کرد و بيش از دو برابر شد. او ادامه داد: ايران در سال ۲۰۱۶ ميلادي هرچند در برخي از روزها رکورد صادرات دو ميليون و ۴۴۰ هزار بشکه نفت را ثبت کرد؛ اما متوسط صادرات نفت و ميعانات گازي کشور امسال حدود دو ميليون بشکه در روز بوده است. علاوه بر اين، امسال ايران حدود ۴۰۰ تا ۴۸۰ هزار بشکه فراورده هاي نفتي شامل گازوئيل، نفت کوره، گاز مايع و نفتاي سبک و سنگين را هم به بازار عرضه کرده است.
     او گفت: متوسط توليد نفت ايران در سال ۲۰۱۶ ميلادي حدود سه ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه بوده که در روزهاي پاياني سال ميلادي (اکتبر ۲۰۱۶) اين توليد به سه ميليون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز رسيد و پيش بيني مي شود با بهره برداري از چند طرح جديد توليد نفت ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار بشکه در روز پيدا کند. بر اساس اين توليد نفت ايران سال ۲۰۱۷ ميلادي بدون احتساب ميعانات گازي به حدود سه ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه تا سه ميليون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسيد.
     مونسان تصريح کرد: ايران يکي از ارزان ترين توليدات نفت در جهان را دارد و هزينه توليد هر بشکه نفت در ايران حدود هفت دلار است و ذخاير مجموع نفت و گاز کشور ۳۵۵ ميليارد بشکه معادل نفت خام و در رتبه اول جهاني قرار دارد و هنوز نزديک به ۸۰ درصد بخش برداشتني منابع، بهره برداري نشده است.
    سبقت ژاپني ها از توتال / ٤ هفته ديگر آزادگان جنوبي اعلام عمومي مي شود
    


 روزنامه شرق ، شماره 2774 به تاريخ 22/10/95، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پرستاري ديابت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است