|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: نوسان نفت در تناقض آماري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4352
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


نوسان نفت در تناقض آماري
انتظار معامله گران در تقابل با اظهارات مقامات نفتي قرار گرفت    
    دنياي اقتصاد: توافق کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي اجراي طرح کاهش توليد در حالي يازدهمين روز از مهلت 6 ماهه خود براي اجرا را پشت سر مي گذارد که بازار نفت با وجود آمارهايي که از کاهش توليد منتشر مي شود، براي اعتماد به اين اظهارات عجله اي از خود نشان نمي دهد. براين اساس روز دوشنبه قيمت نفت در پي شک و ترديد به اجراي توافق کاهش توليد در حالي با افت حدودا 4 درصدي همراه بود که کاهش چشمگير ارزش دلار در اين روز نيز نتوانست مانند هميشه عاملي براي تقويت قيمت ها شود. همچنين انتشار اخبار اميدوارکننده از آغاز کاهش توليد از سوي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک در روز گذشته نيز تنها اندکي از ريزش قيمت ها در روز دوشنبه را پوشش داد؛ چراکه هنوز اين اظهارات با واقعيت هايي که در روند توليد رخ مي دهد در تناقض است.
    بر اين اساس در حالي که عراق به عنوان دومين توليدکننده بزرگ اوپک اعلام کرده است از ابتداي ژانويه توليدات خود را روزانه 160 هزار بشکه در روز کاهش داده است، عملکرد صادراتي اين کشور حکايت متفاوتي از توليد نفت در عراق دارد. بر اساس آمارهاي منتشر شده از سوي خبرگزاري بلومبرگ، عراق براي ماه فوريه (ماه آينده ميلادي) برنامه صادرات 64/ 3 ميليون بشکه نفت در روز را دارد و اين در حالي است که صادرات اين کشور در ماه دسامبر نيز در سطح بي سابقه 51/ 3 ميليون بشکه در روز قرار داشته است. به اين ترتيب به نظر مي رسد به رغم اظهارات مقامات نفتي عراق مبني بر پايبند بودن به تعهد کاهش توليد، اين کشور در ماه آينده ميلادي رکورد صادرات ماه دسامبر را نيز پشت سر خواهد گذاشت. برنامه عراق براي صادرات و همچنين اعلام کاهش روزانه 160 هزار بشکه اي توليدات نفتي اين کشور در حالي است که دومين توليدکننده بزرگ اوپک مطابق توافق انجام شده، بايد در 6 ماه نخست سال 2017 به شکل ميانگين توليدات خود را 210 هزار بشکه در روز نسبت به سطح توليدات اکتبر کاهش دهد.
    به اين ترتيب قيمت نفت خام برنت در روز گذشته و تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت 16 به وقت تهران) با رشد 8 سنتي به 02/ 55 دلار در هر بشکه رسيد. همچنين نفت خام آمريکا 10 سنت رشد کرد تا با قيمت 06/ 52 دلار در هر بشکه معامله شود. رشد اندک قيمت ها در معاملات روز گذشته اگرچه نظر مثبت برخي کارشناسان نسبت به بهبود قيمت ها را در پي داشت، با اين وجود به نظر مي رسد موفق به جلب نظر معامله گران بازار نشد تا آنجا که براي نخستين بار در 5 هفته گذشته، حجم قراردادهاي آتي در موقعيت انتظار براي رشد قيمت (Long Position) کاهش يافت. بر اساس گزارش هاي موجود، بازار نفت روز دوشنبه تحت تاثير افزايش توليد نفت در ايران و عراق و همچنين افزايش فعاليت هاي حفاري نفت در آمريکا براي دهمين هفته متوالي، با کاهش قيمت همراه شد. افزايش صادرات نفت از سوي ايران به عنوان کشوري که از کاهش توليد معاف شده است در حالي در جريان است که ديگر کشورهاي عضو اوپک به همراه چند کشور غيرعضو اوپک، در حال کاهش توليد هستند. در عين حال فعالان نفت شيل در آمريکا نيز همزمان با تقويت قيمت ها، براي برداشت نفت بيشتر در حال آماده شدن هستند. آمارهاي موسسه بيکرهيوز نشان مي دهد که شرکت هاي حفاري نفت شيل در هفته منتهي به 6 ژانويه، 4 سکوي حفاري را به چرخه توليد اضافه کرده اند. به اين ترتيب تعداد کل سکوهاي فعال در صنعت نفت آمريکا به 529 سکو رسيده است که بيشترين تعداد از دسامبر 2015 تاکنون به شمار مي رود.
    
    اعتماد، رکن گم شده بازار نفت؟
    اما در شرايطي که معاملات بازار حاکي از ادامه داشتن بي اعتمادي بازار از روند کاهش توليد از سوي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک است، برخي کارشناسان و موسسات پژوهشي به اظهارات مقامات نفتي و آمارهايي که از ميزان کاهش توليد منتشر مي شود خوش بين هستند. به گزارش خبرگزاري رويترز، يک بانک هلندي با توجه به آخرين اظهار نظر اعضاي اوپک اعلام کرده است که «نشانه ها حاکي از آن است که اعضاي اوپک در حال تنظيم توليد خود مطابق با ميزان کاهشي هستند که بر سر آن به توافق رسيده بودند.» بر همين اساس بعد از اينکه روز دوشنبه نماينده کويت در اوپک اعلام کرد کشورهاي توليدکننده نفت از عربستان گرفته تا امارات در حال تبعيت از توافق کاهش توليد به منظور تثبيت بازار هستند، انتظارها از رشد قيمت نفت نيز با تقويت همراه شد. نوال الفزايا، نماينده کويت در مقر اوپک در حالي بر کاهش توليد اعضاي اوپک تاکيد کرد که خبرهاي منتشر شده از روسيه نيز حاکي از اقدام اين کشور براي کاهش توليد است. بر همين اساس مرکز تحقيقات بي ام اي روز گذشته اعلام کرد: «اجراي هماهنگ کاهش توليد، ايجاد توازن در بازار نفت را حمايت خواهد کرد و باعث کاهش حجم ذخاير جهاني نفت خواهد شد، به اين ترتيب ما مي توانيم با تجديدنظر در پيش بيني هايمان قيمت 57 دلار بر هر بشکه را براي نفت خام برنت در سال 2017 انتظار داشته باشيم.» از ديگر سو در کنار افزايش اميدواري ها به اجراي توافق کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي کاهش توليد، يکي ديگر از عوامل حمايت از قيمت ها از نگاه تحليل گران، تقاضاي قوي از سوي هند ارزيابي مي شود. آمارهاي موجود نشان مي دهد که تقاضاي سوخت از سوي سومين مصرف کننده بزرگ نفت در دنيا با رسيدن به سطح 53/ 16 ميليون تن در دسامبر گذشته، با رشدي 3/ 4درصدي نسبت به همين بازه زماني در سال گذشته همراه بوده است.
    
    نقطعه تعادل بازار در تابستان
    جان کمپ، تحليلگر ارشد بازار نفت در همين زمينه عقيده دارد در حالي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي کاهش حدودا 7/ 1 ميليون بشکه اي در روز تعهد داده اند که انتظار مي رود بر خلاف عربستان سعودي و متحدانش که کاهش توليد خود را بلافاصله در زمان مقرر اجرا کردند، ديگر توليدکنندگان در داخل و خارج از اوپک، کاهش توليدات خود را به تدريج آغاز کنند. بر اين اساس آن طور که کمپ تحليل مي کند، کاهش جمعي توليد نفت به تدريج در طول نيمه نخست سال 2017 افزايش يافته و بيشترين اثر خود در به تعادل رساندن عرضه و تقاضا را از سه ماهه سوم به بعد سال جاري ميلادي نشان خواهد داد. اين تحليلگر عقيده دارد بازار نفت با شروع تابستان اثرات کاهش توليد را که مرحله به مرحله انجام شده، بيشتر احساس خواهد کرد. فصل تابستان مقطعي است که پالايشگاه هاي نفت ايالات متحده آمريکا براي تامين سوخت مورد نياز براي موج مسافرت هاي تابستاني، با افزايش فعاليت همراه مي شوند. از ديگر سو در شرق، ميزان مصرف نفت خام به خصوص در عربستان و عراق براي خنک کردن هوا، با جهش همراه مي شود. به اين ترتيب موج افزايش مصرف بعد از اجراي کامل توافق کاهش توليد، از جمله اتفاقات اثرگذار بر افزايش تقاضا و رشد بيشتر قيمت ها خواهد بود.
    
    نشانه هاي کاهش توليد از عربستان تا روسيه
    «شک و ترديد» بخش جدا نشدني مذاکرات کاهش توليد از ابتدايي ترين مراحل آن تا کنون به شمار مي رود. هرچند اين شک و ترديد با اعلام روند کاهش توليد از سوي بخشي از کارشناسان و موسسات پژوهشي ناديده گرفته مي شود با اين وجود به نظر مي رسد معامله گران بازار زماني به شکل قطعي به جريان کاهش توليد اعتماد خواهند کرد که آمارهاي مربوط به توليد و صادرات ماه ژانويه (در ماه آينده ميلادي) منتشر شود. با تمام اين تفاسير آخرين خبرها از کاهش توليد 130 هزار بشکه اي نفت از سوي روسيه به عنوان بزرگ ترين کشور توليدکننده نفت غيرعضو اوپک، حکايت دارد. روسيه اگرچه از ابتداي مذاکرات براي کاهش توليد از اين طرح حمايت مي کرد، اما هيچ گاه قول قطعي براي کاهش توليد نداد. به اين ترتيب آن طور که سازمان نظارت بر فعاليت مجموعه سوخت و انرژي روسيه در روز دوشنبه اعلام کرد: شرکت هاي نفتي روسي از نخستين روز سال 2017 توليد نفت را کاهش دادند و هشتم ژانويه (19 دي) نيز توليد روزانه نفت اين کشور به 11 ميليون و 110 هزار بشکه کاهش يافت.
     خبرگزاري روسيا سگودنيا به نقل از اين گزارش نوشت: مطابق برنامه تنظيم شده، توليد نفت روسيه در ماه مارس آينده (نيمه دوم اسفند 95 و نيمه اول فروردين 96) روزانه 200 هزار بشکه و ماه مه (نيمه دوم فروردين و نيمه نخست ارديبهشت ماه 96) روزانه 300 هزار بشکه کاهش خواهد يافت. اقدام روسيه براي کاهش توليد در حالي است که الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه اخيرا با تاکيد بر حمايت اين کشور از کاهش توليد نفت اعلام کرده بود: در صورت نياز براي بهبود بازارهاي نفتي، امکان تمديد توافق کاهش توليد بين کشورهاي عضو اوپک و غيراوپک وجود دارد.همچنين به گزارش خبرگزاري بلومبرگ، نماينده کويت در اوپک درباره ميزان توليد اين کشور گفت: کويت تا پايان ماه جاري ميلادي، توليد خود را به 7/ 2 ميليون بشکه در روز خواهد رساند. اين رقم در ماه دسامبر 89/ 2 ميليون بشکه بود.
    به گفته الفزايا، «کاهش توليد زمان خوبي است که به تعميرات در ميادين نفتي بپردازيم.» نماينده کويت در اوپک در رابطه با ليبي و نيجريه، به عنوان دو عضوي که به دليل برخي مشکلات داخلي از کاهش توليد معاف شده اند، گفت: ليبي و نيجريه براي افزايش توليد نفتشان به زمان بيشتري نياز دارند، اما به محض اينکه اين دو کشور کل ظرفيت توليد خود را باز بيابند، ما اين مساله را بررسي خواهيم کرد. از نگاه برخي کارشناسان افزايش توليد اين دو کشور مي تواند کاهش توليد حدودا 7/ 1 ميليون بشکه اي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک را کاملاخنثي کرده و تلاش ها براي ايجاد تعادل در بازار را بي نتيجه باقي بگذارد. اما الفزايا در رابطه با تمديد توافق کاهش توليد فعلي يا کاهش بيشتر توليد که وزير انرژي روسيه از آن صحبت کرده بود، گفت: اين اقدام به شرايط بازار نفت، ترميم قيمت ها و کاهش مازاد عرضه موجود در بازار بستگي خواهد داشت.حال با تمام اين تفاسير بايد ديد اظهارات مقامات نفتي کشورهاي توليدکننده طلاي سياه که به کاهش توليد در شش ماهه نخست سال جاري ميلادي متعهد شده اند، منجر به جلب اعتماد معامله گران بازار و رشد قيمت نفت در آينده خواهد شد يا خير؟
    نوسان نفت در تناقض آماری / انتظار معامله‌گران در تقابل با اظهارات مقامات نفتی قرار گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دامداران ايران
متن مطالب شماره 218-219، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است