|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: برگ برنده عرضه كنندگان خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


برگ برنده عرضه كنندگان خودرو
سهم بازار عرضه كنندگان خودرو به چه ميزان است؟


دنياي اقتصاد: سهم بازار توليدکنندگان و واردکنندگان خودرو طي 9 ماهه سالجاري بيانگر آن است که مشتريان خودرو در پساتحريم همچنان بر خواسته خود مبني بر عرضه محصولات متنوع پافشاري مي کنند. در اين بين هر چند برخي از کارشناسان افزايش توليد و فروش خودرو را خط پايان رکود در بازار مي خوانند، اما بررسي آمار سهم عرضه کنندگان خودرو طي 9 ماه گذشته به خوبي گوياي آن است که خودروسازاني قادر به افزايش سهم بازار طي مدت زمان مذکور بودند که نسبت به تنوع بخشي محصولات خود اقدام کرده اند. به عنوان مثال گروه صنعتي سايپا با رشد نزديک به 3 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته سهم خود در بازار خودرو را به 5/ 38 درصد افزايش دهد. اين موضوع در حالي است که ايران خودرو با کاهش سهم مواجه شده است. موضوعي که به گفته کارشناسان مهم ترين دليل آن افزايش تنوع در سبد محصولاتي شرکت هاي خودرويي است؛ به طوري که افزايش محصولات توليدي موجب خواهد شد، تقاضا به سمت آنها سوق پيدا کند. اين موضوع در شرايطي عنوان مي شود که کارشناسان سه عامل، قيمت، کيفيت و مدلينگ را مهم ترين دلايل انتخاب يک خودرو از سوي مشتري مي دانند و تاکيد دارند که اين سه عامل موجب تحريک تقاضا از سوي مشتريان مي شود.
    بر اين اساس در شرايطي توليدکنندگان داخلي تلاش دارند با امضاي قراردادهاي جديد، تنوع محصولات را افزايش دهند که بسياري از کارشناسان با توجه به قيمت توليدات آتي، اميد چنداني به افزايش سهم خودروسازان ندارند. بر اين اساس آنها تاکيد دارند، خودروسازان در شرايطي مي توانند، سهم بازار را به نفع خود تغيير دهند که متناسب با شرايط تقاضا، محصولات خود را انتخاب کنند. در اين بين بحث قديمي بودن بسياري از محصولات کنوني خودروسازان به عنوان عاملي اثرگذار مطرح مي شود. عاملي که طي سال هاي گذشته به خصوص در سال 94 موجب رويگرداني برخي از مشتريان از خريد خودرو شد. بنابراين آنگونه که به نظر مي رسد خودروسازان براي کسب سهم بيشتر در بازار آينده، رقابت سختي را پيش رو خواهند داشت. اين موضوع از آن رو اهميت دارد که عمده توليدات آتي خودروسازان در حدود قيمتي 60 تا 180 ميليون تومان است. محدوده قيمتي که در حال حاضر توليدکنندگان بخش خصوصي و واردکنندگان در آن فعال هستند؛ بنابراين خودروسازان در آينده بايد با يک برنامه ريزي جدي به افزايش سهم خود در بازار بينديشند.
    
     مروري بر بازار خودرو ايران
    بنابر آمار سهم بازار خودروهاي داخلي طي 9 ماه گذشته، دو شرکت بزرگ خودروساز کشور توانستند بيش از 86 درصد بازار خودرو را از آن خود کنند و ساير عرضه کنندگان خودرو اعم از واردکنندگان و خودروسازان خصوصي، 3/ 13 درصد باقيمانده را پوشش داده اند.بنا بر آمار 9 ماهه سهم بازار خودروها طي سال جاري، ايران خودرو با دارا بودن 48 درصد سهم همچنان در صدر قرار دارد و بعد از آن سايپا با سهم 5/ 38 درصدي توانسته در مقام دوم جاي بگيرد. اين موضوع در حالي است که سهم ايران خودرو در مقايسه با سال گذشته نشان از افت بيش از 2 درصدي دارد، اما سايپا با رشد نزديک به 3 درصدي توانسته سهم خود را در اين مدت به 5/ 38 درصد برساند. در اين بين اما توليدکنندگان خصوصي که سال گذشته توانسته بودند سهم 10 درصدي بازار را از آن خود کنند هم اکنون سهم 5/ 8 درصدي دارند. همچنين بازار وارداتي ها که سال گذشته با افت شديد مواجه بوده، با ورود برندهاي جديد طي سال جاري در حال بهبود سهم خود است؛ به طوري که بنابر آمار 9ماهه سال جاري سهم واردکنندگان از 8/ 3 درصد سال گذشته به 8/ 4 درصد در سال جاري افزايش يافته است.
    در اين بين بررسي سهم بازار از نظر ارزش خودروهاي سواري از ابتداي سال 95 تا پايان آذرماه نيز نشان از سلطه بلامنازع خودروسازان دولتي دارد؛ به طوري که ايران خودرو با دارا بودن 36 درصد از سهم بازار از نظر در صدر جدول قرار دارد. پس از آن سايپا با دارا بودن 28 درصد از سهم بازار ارزشي در رتبه دوم جاي گرفته است. در اين ميان، واردکنندگان خودرو با سهم 22 درصدي در رتبه سوم و در انتها توليدکنندگان بخش خصوصي با 11 درصد قرار دارند. هرچند آمار سهم بازار در کشور نشان از آن دارد که توليدکنندگان داخلي يعني ايران خودرو و سايپا همچنان در صدر قرار دارند و خودروسازان خصوصي و واردکنندگان هنوز امکان رقابت نزديک با دولتي ها را ندارند، اما آمارهاي ارائه شده در اين زمينه نشان از افزايش رقابت ميان بازيگران مختلف فعال در بازار دارد.
    
     سهم بازار توليدکنندگان داخلي
    همانطور که گفته شد ايران خودرو و سايپا در مجموع سهم 86 درصدي بازار را طي 9ماهه سال جاري به خود اختصاص داده اند. اين موضوع در حالي است که دو شرکت بزرگ خودروساز طي اين مدت توانستند، با رشد 40 درصدي توليدات، وضعيت نامطلوب سال گذشته را سامان بخشند.در اين ميان اما بررسي روند ماهانه سهم بازار خودروهاي داخلي نشان از افت و خيز دارد؛ به طوري که سهم بازار ايران خودرو در فروردين ماه 6/ 51 درصد بود، اما در پايان ارديبهشت ماه به 9/ 48 درصد رسيد. روند نزولي سهم اين شرکت تا پايان آذرماه همچنان ادامه دارد به نحوي که سهم اين شرکت در خرداد ماه 4/ 48 درصد، تيرماه 2/ 48 درصد، مردادماه 7/ 47 درصد و شهريورماه 2/ 47 درصد رسيد. سهم اين شرکت در مهرماه به پايين ترين حد خود يعني 9/ 46 درصد رسيد که بعد از آن در آبان ماه تغيير خاصي نکرد اما در آذرماه يا 3/ 0 درصد تغيير به 6/ 46 درصد کاهش يافت.
    در اين بين، اما بررسي سهم بازار ماهانه سايپا نشان از رشد سهم بازار اين شرکت دارد. به طوري که اين روند، مويد رشد 3 درصدي سهم اين خودروساز است؛ بنابر آمار سهم نارنجي هاي جاده مخصوص در فروردين ماه 5/ 36 درصد بود که در ارديبهشت ماه به 1/ 38 درصد رسيد. روند صعودي سهم اين شرکت همچنان تا پايان مهرماه ادامه دار بوده است؛ به طوري که سهم بازار سايپايي ها در خردادماه به 4/ 38 درصد، تيرماه 3/ 38 درصد، مردادماه مرداد6/ 38 درصد، شهريورماه به 7/ 38 درصد، در مهرماه به 1/ 39 درصد، در آبان ماه به 6/ 39 درصد و در آذرماه به بالاترين حد خود يعني 9/ 39 درصد رسيد. بر اين اساس به خوبي مشخص است که خودروسازان دولتي همچنان بيشترين نقش را در بازار خودرويي کشور بازي مي کنند. موضوعي که به عقيده کارشناسان مهم ترين عامل اثرگذار بر آن، انحصار موجود در بازار به نفع اين دو شرکت بزرگ خودروساز است. در اين بين کارشناسان به حمايت هاي تعرفه اي و غيرتعرفه اي که دولت به منظور افزايش فروش اين دو شرکت مدنظر دارد، اشاره مي کنند.
    با تمام اين اوصاف، يکي از نکات مهم در آمار 9 ماهه سهم بازار دو شرکت بزرگ خودروساز، کاهش سهم آبي هاي جاده مخصوص و افزايش سهم نارنجي هاي جاده مخصوص است. به عقيده کارشناسان، روند نزولي سهم بازار ايران خودرو و روند صعودي سهم بازار سايپا نشان از تبادل سهم ميان اين دو شرکت دارد که آنها مهم ترين راز اين تبادل را تنوع محصولات عنوان مي کنند. به طوري که سايپا با افزايش تنوع محصولات خود توانسته بخشي از سهم ايران خودرو را از آن خود کند.
    آنگونه که به نظر مي رسد برنامه ريزي شرکت هاي خودروساز براي توليد خودرو اثر جدي در ميزان سهم آنها از بازار دارد. چرا که افزايش تعداد خودروهاي توليدي، به روز بودن، امکانات مناسب و از همه مهم تر قيمت جزو مولفه هايي است که موجب مي شود، تبادل سهم ميان عرضه کنندگان خودرو صورت بگيرد. از آنجا که دو خودروساز بزرگ کشور تنها رقيب يکديگر در توليد خودرو در محدود قيمتي 20 تا 60 ميليون تومان هستند؛ بنابراين تغيير سهم آنها به معناي تبادل سهم است. بر اين اساس به نظر مي رسد شرکت سايپا با نيازسنجي که از تقاضا در بازار داشته، توانسته خودروهاي جديدي را در سبد محصولات خود جاي دهد که مشتريان را جذب کند. قيمت محصولات نيز به گونه اي بوده که قشر متوسط توانايي خريد آن را به صورت نقدي و اقساطي داشته است بنابراين سهم اين شرکت افزايش يافته است.
    
    سهم بازار خصوصي ها
    هرچه هست، آمار 9 ماه ابتداي سال جاري مي گويد که شرکت هاي بخش خصوصي در مجموع 5/ 8 درصد از بازار خودرو کشور را به خود اختصاص داده اند. اين در شرايطي است که سهم بازار اين شرکت ها در مدت مشابه سال گذشته 10 درصد بوده است. سهم بازار اين شرکت ها که اکثرا به توليد خودروهاي چيني مشغول هستند در حالي کاهشي است که آمار توليد خودروسازان بخشي خصوصي از ابتداي سال جاري تا پايان آذرماه نشان از افزايش اندک اين بخش داشته است؛ به نحوي که توليدکنندگان بخش خصوصي توانستند يک دوازدهم سهم کل توليد را به خود اختصاص دهند. آنگونه که به نظر مي رسد در دوران پساتحريم توليدکنندگان چيني با کاهش اقبال از سوي مشتريان مواجه شدند. بسياري از کارشناسان کاهش سهم اين بخش را به دليل خوابيدن تب و تاب خريد خودروهاي چيني مي داند که کيفيت مدنظر مشتريان را دارا نيست؛ بنابراين برخي از مشتريان به دليل تغيير و تحولات صورت گرفته در بازار خودروها سهم خود را از دست داده اند.
    بنابر آمار روند ماهانه سهم بازار اين خودروها طي 9 ماه سال جاري، در فروردين ماه سهم بازار خصوصي ها 9/ 8 درصد بوده که همين رقم در ارديبهشت ماه نيز تکرار شده است. با وجود اين در خردادماه سهم اين شرکت ها به 5/ 8، در تيرماه 4/ 8 درصد و مردادماه به 3/ 8 درصد کاهش يافته است. سهم اين خودروسازان در شهريورماه با يک دهم درصد رشد به 4/ 8 درصد و در مهرماه نيز به 5/ 8 درصد افزايش يافت؛ اما سهم آنها در آبان ماه افت کرد و به 4/ 8 درصد رسيد؛ رقمي که در آذرماه نيز تکرار شد. بنابراين توليدکنندگان بخش خصوصي با افت سهم طي 9 ماه سال جاري مواجه شده اند. موضوعي که به نظر مي رسد موجب شده برخي از آنها به فکر تغيير و تحول در توليدات خود باشند و در همين راستا نيز خبرهايي مبني بر قراردادهاي جديد اين توليدکنندگان با خودروسازان اروپايي و آسيايي شنيده مي شود.
    
    رشد سهم وارداتي ها
    واردات خودرو در 9 ماه سال جاري با رشد 62 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است. اين موضوع در حالي است که چندي پيش تغيير و تحولاتي در دستورالعمل واردات خودرو به کشور صورت گرفت؛ بنابراين در شرايطي واردات خودرو توانسته رشد قابل قبولي داشته باشد که سهم بازار خودروهاي وارداتي نيز طي 9 ماه سال جاري از رشد حکايت دارد. وارداتي ها در کل با کسب سهم 8/ 4 درصدي توانسته اند نسبت به سال گذشته رشد يک درصدي در سهم بازار خود را به دست بياورند.روند ماهانه سهم بازار اين خودروها نيز نشان از صعود آنها در جدول دارد؛ به طوري که سهم 3 درصدي آنها در فروردين ماه به 1/ 4 درصد در ارديبهشت ماه رسيده است. سهم اين بخش در خردادماه سال جاري 7/ 4 رسيده است که اين رقم در تيرماه به 1/ 5 درصد افزايش يافت. اين افزايش تا اواخر شهريورماه ادامه دار بود؛ به طوري که اين رقم در مردادماه به 4/ 5 درصد و در شهريورماه به7/ 5 درصد رسيد. با وجود اين روند رشد اين بخش تا آذرماه به صورت اندک کاهش يافت. به طوري که سهم بازار اين خودروسازان در مهرماه به 5/ 5 درصد رسيدکه همين رقم در آذرماه نيز تکرار شد.
    
    
برگ برنده عرضه کنندگان خودرو / سهم بازار عرضه کنندگان خودرو به چه ميزان است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نيازمنديهاي ساختمان
متن مطالب شماره 17، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است