|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: فرماندار : با تعطيلي بازار فريدونكنار مخالفم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6551
سه شنبه سوم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 11 (محيط زيست) > متن
 
      


فرماندار : با تعطيلي بازار فريدونكنار مخالفم
دستور معاون اول رئيس جمهوري براي ممنوعيت كشتار و فروش پرنده هاي مهاجر به منظور مقابله با آنفلوانزا در مازندران

نويسنده: مژگان جمشيدي

در حالي که بيماري مرگبار و خطرناک آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان شهر به شهر و استان به استان در کشور شيوع مي يابد و موجي از تلفات را در بين پرندگان وحشي و مرغداري ها دامن زده، اما در استان مازندران، در همچنان روي پاشنه بي تدبيري مي چرخد و بازار غير قانوني فروش پرندگان مهاجر به عنوان يکي از مهم ترين کانون هاي شيوع بيماري و کشتار پرندگان مهاجر، با وجود هشدارهاي سازمان دامپزشکي و سازمان حفاظت محيط زيست بدون کوچکترين ممانعتي از سوي مسئولان قضايي و انتظامي همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد و مسئولان قضايي، وزارت کشور و استانداري مازندران نيز حاضر به پاسخگويي نيستند!
    اين در حالي است که هفته گذشته با شدت گرفتن شيوع بيماري مرگبار آنفلوانزا در کشور و تلف شدن بيش از 5 ميليون مرغ در مرغداري ها و صدها پرنده مهاجر در تالاب هاي کشور، جلسه اي به منظور بررسي وضعيت شيوع اين بيماري با حضور معاون اول رئيس جمهوري و جمعي از وزيران و نمايندگان سازمان ها و وزارتخانه ها تشکيل و تکليف همه دستگاه ها به آنها ابلاغ شد. در اين جلسه اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور صراحتاً خواستار «تشکيل جلسه فوري ستاد بحران کشور» شد و از استانداري مازندران نيز خواست «به کمک همه دستگاه هاي استاني نسبت به اعمال ممنوعيت مطلق صيد و شکار پرندگان وحشي بويژه در منطقه فريدونکنار و مقابله با سودجويان و شکارچيان غير مجاز اقدام کند.» اما با گذشت 10 روز از خواسته معاون اول رئيس جمهوري نه تنها جلسه ستاد بحران کشور تشکيل نشده بلکه مسئولان استانداري مازندران براي تعطيلي بازار فريدونکنار هيچ اقدامي تاکنون انجام نداده اند.
    بر اساس گزارش هاي منتشره، تلفات ناشي از شيوع بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان به حدي گسترش يافته که رئيس هيات مديره اتحاديه مرغ تخم گذار استان تهران هفته گذشته با انتقاد از عملکرد دولتي ها اعلام کرد: دستگاه هاي دولتي آمار مرغ هاي معدوم شده به دليل اين بيماري را اعلام نمي کنند اما براساس آماري که ما داريم طي حدود دو ماه اخير بر اثر اين بيماري حدوداً ۵ ميليون مرغ معدوم شده اند. ناصر نبي پور همچنين گفت: متاسفانه هيچ برخوردي با کساني که اقدام به شکار مرغابي و غازهاي مهاجر مي کنند که احتمال آلودگي آنها بسيار زياد است نمي شود درحالي که اين افراد به نوعي شکارچي جان انسان ها محسوب مي شوند چراکه باعث گسترش شيوع بيماري در کشور خواهند شد.
    
    انفعال مديريت بحران استان و کشور
    در همين حال خبرنگار «ايران» با مرتضي اکبرپور، معاون امور آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران کشور تماس گرفت تا آخرين اقدامات مديريت بحران کشور و علت عدم برخورد قانوني با بازار غير قانوني پرندگان فريدونکنار را که بزرگترين مرکز کشتار و فروش پرندگان مهاجر به تعداد 700 هزار پرنده در سال است، جويا شود. اما اکبرپور گفت: «سازمان حفاظت محيط زيست متولي اين موضوع است و شما بايد از آنها بپرسيد.» او افزود: «ضمن اينکه در استانداري مازندران يک ستادي به رياست مديرکل بحران استانداري مازندران تشکيل شده که نمايندگان دستگاه ها در آن عضويت دارند و بايد از آقاي احمدي، مدير بحران استان پيگيري کنيد.» اين مقام همچنين يادآور شد: «وظيفه ما صرفاً پشتيباني است و مبالغي که لازم بوده در اختيار استان ها گذاشتيم اما شناسايي و منهدم کردن يا برخورد با کانون هاي آلوده بيماري در حيطه وظايف استان ها است.»
    اما با وجود اظهارات معاون سازمان مديريت بحران کشور در گفت و گو با «ايران»، مديرکل بحران استانداري مازندران از هرگونه موضوع مرتبط با آنفلوانزاي پرندگان در استان تحت امرش اظهار بي اطلاعي کرد! علي اصغر احمدي به «ايران» گفت: ما عضو ستاد مقابله با آنفلوانزاي استان نيستيم و مسئولش آقاي دکتر رضواني مديرکل دامپزشکي استان است و شما بايد از او بپرسيد. او در پاسخ به اينکه چطور مديريت بحران استان، خود را از چنين موضوع بحراني کنار کشيده گفت: موضوع آنفلوانزا به عنوان حادثه غيرمترقبه محسوب نمي شود و ما در اين کارگروه ها نه عضو هستيم نه دخالتي داريم.
    
    دامپزشکي مازندران: فرماندار حکم دهد و دادستان ورود کند
    اما مديرکل دامپزشکي استان يکماه قبل به «ايران» گفته بود: «ما هم مانند محيط زيست شکار و عرضه پرندگان مهاجر را ممنوع اعلام کرديم، به عنوان عضوي از ستاد هم پاي کار ايستاده ايم اما اعمال اين ممنوعيت برعهده ديگر دستگاه هاست، به عنوان مثال، رفع سد معبر در حيطه اختيارات شهرداري است. براي تعطيلي بازار، بايد فرماندار حکم دهد و دادستان ورود کند تا شهرداري و نيروي انتظامي بتوانند نسبت به تعطيلي بازار اقدام کنند.» با اين حال فرماندار فريدونکنار چيز ديگري مي گويد. حسين منفردي، فرماندار شهرستان فريدونکنار، در پاسخ به اينکه چرا صدور حکم تعطيلي بازار، به تعويق افتاده به تسنيم مي گويد: بسياري از مردم شهرستان از قِبل اين بازار، امرار معاش مي کنند و زندگي شان به وجود اين بازار گره خورده. بنابراين بايد از راه فرهنگي وارد شويم. او مي گويد: سال هاست که مسئولان تلاش مي کنند بازار را تعطيل کنند اما موفق نمي شوند.
    
    فرماندار فريدونکنار: مخالف تعطيلي بازار فريدونکنارم
    اين مقام مي افزايد: به دنبال آغاز ماجراي آنفلوانزا از بالااعلام کردند که تصميم دارند نيرو اعزام کنند و بازار را تعطيل کنند اما من مخالفت کردم و خواستم آرام آرام و با مسالمت و مشارکت خود مردم و افراد ذي نفوذ مشکل را حل کنيم. او در پاسخ به اين پرسش که آيا در مواقع اضطراري که بروز تخلفات، سلامت جامعه را تهديد مي کند و مردم خواهان برخوردي قاطعانه با متخلفان هستند، تدابيري براي تعطيلي بازاري که به صورت غيرقانوني فعاليت مي کند انديشيده شده يا همچنان جلب رضايت جمعيت ذي نفع در اولويت قرار دارد، مي گويد: «در ارتباط با پرندگان مهاجر، تاکنون هيچ مرجعي به طور رسمي تشخيص ويروس آنفلوانزا را تاييد نکرده است با اين حال درصدد تعطيلي بازار فروش پرندگان مهاجر هستيم!» اين اظهارات از سوي فرماندار فريدونکنار درباره عدم تاييد رسمي ويروس آنفلوانزا در استان مازندران در حالي صورت گرفته که سازمان دامپزشکي اکنون سه هفته است وجود اين بيماري در استان مازندران را تاييد کرده اما به نظر مي رسد با وجود اطلاع رساني هاي گسترده رسانه ها مبني بر مشاهده اين بيماري خطرناک (به نقل از سازمان دامپزشکي و محيط زيست) در دو استان مرکزي و مازندران که چند روز بعد به 7 استان و دو هفته بعد به 12 استان کشور تسري يافت، فرماندار فريدونکنار همچنان از موضوع بي اطلاع است.
    
    محيط زيست: مشکل ما مرجع قضايي است
    از سوي ديگر فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور نيز هفته گذشته با اشاره به ضرورت همکاري نيروهاي انتظامي و امنيتي استان مازندران براي مقابله با شکار پرندگان مهاجر، گفته بود:تعطيلي اين بازار به منظور ممانعت از عرضه پرندگان مهاجر نياز به دستور قضايي دارد و ما نيز درخواست تعطيلي بازار فريدونکنار را به عنوان بازار رسمي فروش پرندگان مهاجر به دادستان اين شهرستان مطرح کرديم. اگر بازار فريدونکنار توسط دادستان تعطيل شود، از عرضه پرندگان مهاجر جلوگيري مي شود و يقيناً اين موضوع در مديريت موضوع تاثيرگذار خواهد بود. او گفته بود: يکي از مشکلات ما اين است که بايد مرجع قضايي براي تعطيلي بازار فريدونکنار به عنوان يک بازار رسمي محل فروش پرندگان مهاجر حکم صادر کند.
    
    دادستان فريدونکنار پاسخگو نيست
    در همين حال خبرنگار «ايران» براي چندمين بار در يکسال گذشته بار ديگر با سيد رضا حسيني، دادستان فريدونکنار تماس گرفت و او نيز همچون سال گذشته بعد از شنيدن موضوع بازار غير قانوني فريدونکنار گفت: «من تلفني جواب نمي دهم. بايد بياييد اينجا، خداحافظ، خداحافظ، خداحافظ». حجت الاسلام والمسلمين اسدالله جعفري، رئيس کل دادگستري استان مازندران و دادستان اين استان نيز يکي ديگر از مسئولان ارشد استاني بود که خبرنگار «ايران» براي چندمين بار با او تماس گرفت. او نيز که هربار از پاسخگويي به خبرنگار «ايران» در اين باره اجتناب کرده اين بار نيز به گفته فردي که تلفن را جواب داد تا ساعت 9 شب در جلسه بود. تماس خبرنگار «ايران» با يونسي معاون سياسي امنيتي استانداري مازندران نيز که يکي از اعضاي کارگروه استاني مقابله با آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان است نيز بي نتيجه ماند و او نيز به گفته همراهانش تا ساعات پاياني شنبه شب، در تهران در جلسه بود!
    بدين ترتيب هيچ يک از مسئولان استان مازندران همچون گذشته پاسخي به اين پرسش ندادند که چرا بازار فروش پرندگان فريدونکنار حتي در شرايط بحراني و خطرناک انتشار و شيوع بيماري بايد همچنان روزانه هزاران پرنده مهاجر و ناقل بيماري را در کنار خيابان سلاخي کرده و به قيمت تهديد سلامتي مردم و خسارت اقتصادي به مرغداران که بيشترين ضرر را متحمل شده اند همچنان به فعاليت خود ادامه دهد. اين در حالي است که در تمامي استان هاي کشور به دليل شيوع بيماري آنفلوانزا، شکار و عرضه پرندگان مهاجر نه فقط روي کاغذ بلکه در عمل هم ممنوع شده و با متخلفان برخورد مي شود اما در مازندران تاکنون حتي يک نفر هم به دستگاه قضايي معرفي نشده است. به گفته مسئولان محيط زيست هرساله در فريدونکنار بين 700هزار تا يک ميليون پرنده مهاجر سلاخي و به فروش مي رسد و اين تجارت خونين هرساله بين 16 تا 20 ميليارد تومان عايد چند نفر محدود متخلف و گرداننده بازار فريدونکنار مي کند.
    
    
    فرماندار : با تعطيلي بازار فريدونکنار مخالفم / دستور معاون اول رئيس جمهوري براي ممنوعيت کشتار و فروش پرنده هاي مهاجر به منظور مقابله با آنفلوانزا در مازندران
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 11 (محيط زيست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "مژگان جمشيدي"

  نگراني از انقراض فوك هاي درياي خزر تا 10 سال آينده / مدير مركز درماني تحقيقاتي فوك هلند در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد
مژگان جمشيدي، ايران 2/5/96
مشاهده متن    
  «حق شناس» عضو شوراي شهر پنجم در گفت  و گو با «ايران» : تعداد آراي كنوني ملاك نيست، برنامه و عملكرد معيار انتخاب شهردار است
مژگان جمشيدي، ايران 1/5/96
مشاهده متن    
  دلايل فرماندار دشت آزادگان در حمايت از كشت برنج در خوزستان: آب ميره توي هورالعظيم، هدر ميره
مژگان جمشيدي، ايران 31/4/96
مشاهده متن    
  جشن تولد يكصد سالگي مادر محيط زيست ايران / «مه لقا ملاح» از مسئولان براي نجات خليج گرگان و جزيره آشوراده استمداد طلبيد
مژگان جمشيدي، ايران 27/4/96
مشاهده متن    
  سايه روشن مصوبه تحديد اعدام قاچاقچيان / تصميم كميسيون حقوقي و قضايي مجلس در گفت و گوي «ايران» با كارشناسان ارزيابي شد
مژگان جمشيدي، ايران 20/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
DISCOURSE
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1103)، Winter 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است