|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/10/22: روايت صادقانه رسانه ملي از سوگ يار ديرين
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5129
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4733 22/10/95 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


روايت صادقانه رسانه ملي از سوگ يار ديرينخبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني يار ديرين امام و رهبري، در شامگاه 19 دي ماه، رسانه هاي جمعي و شبکه هاي اجتماعي را بسرعت درنورديد و به صدر اخبار جهان راه پيدا کرد. رسانه ملي در اين زمينه به مرجع و منبع قابل وثوق در ميان بسياري از شبکه هاي خبري منطقه و جهان بدل شد.
    در 48 ساعت گذشته اخبار و اطلاعات مربوط به برگزاري مراسم تشييع پيکر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، از طريق رسانه ملي به اطلاع مردم رسيد و نيز اطلاعيه هاي رسمي در اين زمينه از بخش هاي خبري صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد و در شبکه هاي مجازي بازنشر پيدا کرد.
    
    لحظه هاي التهاب
    به محض اعلام خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، شبکه هاي تلويزيوني برنامه هاي عادي را قطع و اين خبر را به اطلاع مخاطبان رساندند. همچنين در ادامه، اخبار و اطلاعيه هاي مرتبط با درگذشت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به صورت زيرنويس از شبکه هاي سيما منتشر شد.
    شبکه هاي تلويزيوني بخصوص شبکه خبر، از ساعات ابتدايي شامگاه 19 دي تا روز سه شنبه که مراسم تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني از دانشگاه تهران به سمت مرقد مطهر حضرت امام خميني(ره) انجام شد، برنامه هاي عادي و هميشگي خود را متوقف کردند و لحظه به لحظه اطلاعيه ها، رويدادها و اخبار تازه و نيز پيام هاي تسليت مقامات لشکري و کشوري به مخاطبان شان ارائه دادند.
    
    تا ايستگاه آخر
    مراسم تشييع پيکر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، روز گذشته (سه شنبه) با گزارش هايي متنوع و متعدد از طريق شبکه هاي متعدد رسانه ملي به اطلاع مخاطبان رسيد. در اين روز گزارشگران و برنامه سازان بخش هاي خبري راديو و تلويزيون، بسرعت در جاي جاي مسير تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني مستقر شدند و ضمن ارسال گزارش ها و تصاوير خبري از اين مراسم باشکوه با مقامات کشوري و لشکري شرکت کننده در اين مراسم و نيز نمايندگان مجلس و مردم گفت وگوهايي داشتند که در قالب گزارش زنده از مراسم تشييع به تماشاگران تلويزيون ارائه شد.
    پوشش مراسم تشييع، از زواياي متعدد با دوربين هاي مختلف تصويربرداري شد و شکوه آن در قاب سيما به نمايش درآمد. همچنين شبکه هاي راديويي نيز در اين روز گزارش هاي متنوعي به مخاطبان خود ارائه کردند.
    
    هر آينه از هر لحظه
    يکي از اقدامات رسانه ملي در روزهاي حزن مردم ايران و از دست دادن يار و همراه هميشگي انقلاب، تدارک برنامه هايي درباره شخصيت و جايگاه و فعاليت هاي مبارزاتي و انقلابي آيت الله هاشمي رفسنجاني بود.
    در برنامه هاي مختلف راديو و تلويزيون، زندگي و ابعاد شخصيتي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام طرح و تحليل شد و نيز گفت وگوهاي متعددي با نزديکان و ياران آيت الله هاشمي رفسنجاني صورت گرفت که از آن جمله مي توان به ذکر خاطرات محسن رضايي، دبيرمجمع تشخيص مصلحت نظام از آخرين ديدار با آيت الله هاشمي رفسنجاني در گفت وگوي ويژه خبري شبکه دو اشاره کرد يا گفت وگو با احمد توکلي و حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري در برنامه «اين شب ها» در شبکه يک.
    
    قدرداني مسئولان از عملکرد رسانه ملي
    در همين راستا، برخي مقامات و مسئولان کشور از عملکرد رسانه ملي در پوشش خبري وقايع مرتبط با رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني قدرداني کردند.
    از جمله سيدرضا صالحي اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: صدا و سيما کار خود را به نحو احسن انجام داد.
    صالحي اميري که با باشگاه خبرنگاران جوان گفت وگو مي کرد، با اشاره به پوشش رسانه اي مراسم رحلت آيت الله هاشمي تصريح کرد: بنده هم ديروز و هم امروز(دوشنبه و سه شنبه) از آقاي علي عسکري رياست رسانه ملي تشکر کردم و به ايشان گفتم صدا و سيما کار خود را به نحو احسن انجام داد.
    همچنين حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمود دعايي، عضو مجمع روحانيون مبارز و مدير مسئول روزنامه اطلاعات نيز با اشاره به عملکرد رسانه ملي در پوشش مراسم رحلت آيت الله هاشمي اظهار کرد: صداوسيما در اين چند روز به بهترين نحو وظيفه خود را انجام داد.
    سيد رمضان شجاعي، قائم مقام وزيرکشور در امور بين الملل نيز با اشاره به عملکرد موفق صدا و سيما در پوشش اخبار ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني در گفت وگو با جام جم آنلاين تصريح کرد: رسانه ملي همراهي بسيار خوبي با مردم و مسئولان و خانواده مرحوم هاشمي داشته است و در خبررساني سريع و صحيح به واقع سنگ تمام گذاشت که جاي تشکر و تقدير دارد.
    حجت الاسلام والمسلمين محمد اشرفي اصفهاني نيز از ديگر چهره هايي بود که عملکرد رسانه ملي را در اين زمينه شايسته تقدير و تکريم دانست.
    رئيس هيات بدوي رسيدگي به تخلفات اداري در رابطه با پوشش رسانه ملي در مراسم ترحيم آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام عنوان کرد: الحق والانصاف رسانه ملي به نحو احسن در پوشش اين مراسم حضور داشت و سنگ تمام گذاشت.
    
    پوششي پاسخگوي احساسات مردمي
    بيژن نوباوه ، نماينده دو دوره پيشين مجلس شوراي اسلامي با مثبت ارزيابي کردن عملکرد رسانه ملي در پوشش وسيع و همه جانبه اين خبر تاسفبار به جام جم گفت: با توجه به اين حادثه مهم درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني که يکشنبه شب رخ داد و نيز علاقه و محبت قلبي مردم نسبت به رهبران انقلاب که علاقه اي است وفادارانه، طبيعي است که مخاطبان توقع داشتند نسبت به اين مساله با وسواس و حساسيت خوبي عمل شود. در نتيجه سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي هم بحق از همان دقايق اوليه رخ دادن اين حادثه و فوت آقاي هاشمي رفسنجاني، پوشش خوب خبري را نسبت به واقعه آغاز کرد و ما پوشش تصويري را در همان شب حادثه و پس از آن صبح روز بعد در حسينيه جماران شاهد بوديم.
    وي خاطرنشان کرد: اين پوشش تصويري به گونه اي بود که به احساسات مردمي که در تهران نيستند و در شهرستان ها حضور دارند و در چنين شرايطي دلشان مي خواست حضور نزديک تري داشته باشند، هم پاسخ داد و ابعاد مختلف واقعه را برايشان به لحاظ خبري تشريح و تصويرسازي کرد. نوباوه معتقد است: در چنين شرايطي که رسانه هاي روز دنيا مي خواهند از هر فرصتي براي رسيدن به اهداف خود سود بجويند و از آن براي ايجاد بلوا و آشوب و بر هم زدن وحدت ملي در ميان مردم استفاده کنند، بدون شک شفاف سازي بهترين راه است و رسانه ملي هم همين راه را برگزيد.
    
    شبکه هاي استاني در خدمت خادم ملت
    همچنين به گزارش روابط عمومي معاونت امور استان ها، اين معاونت بعد از درگذشت يار ديرين امام راحل، انقلاب و رهبر معظم انقلاب؛ آيت الله هاشمي رفسنجاني، دستورالعمل ويژه اي براي سه روز عزاي عمومي و ايام ارتحال رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ويژه شبکه هاي راديويي و تلويزيوني مراکز استاني تدوين و ابلاغ کرد.
    اين دستورالعمل شامل محورهاي مختلفي بود که از مهم ترين آنها مي توان بر نقش آيت الله هاشمي رفسنجاني در پيروزي انقلاب و تثبيت نظام جمهوري اسلامي و شکل گيري مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري و اداره کشور بويژه در دوران دفاع مقدس و دوره سازندگي، استفاده از نوار مشکي و تغيير لوگو و بهره گيري از کارشناسان و صاحب نظران در برنامه هاي گفت وگو محور براي تبيين خدمات، مجاهدات و تلاش هاي ارزنده و خستگي ناپذير ايشان اشاره کرد.
    بنا بر اين خبر، مقرر شد تمام شبکه هاي راديويي و تلويزيوني مراکز استاني به ساخت و توليد برنامه هايي با تاکيد بر نقش آيت الله هاشمي رفسنجاني در مبارزات ضداستعماري و ضداستبدادي و همراهي با حضرت امام(ره) در دوران مبارزه با رژيم ستمشاهي اقدام کنند. همچنين همراهي ايشان با امام راحل و رهبر معظم انقلاب در طول مبارزات تاکنون،مورد توجه قرار گيرد ضمن اين که استفاده بهينه از ظرفيت زيرنويس و اطلاع رساني در مورد مراسم تشييع، خاکسپاري و بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني هم جزو اولويت هاي بخش هاي خبري مراکز استاني بود.
    با تمهيدات انديشيده شده و تلاش مديران و دست اندرکاران شبکه هاي استاني، تمام محورهاي اين دستورالعمل با دقت مورد توجه و عمل قرار گرفت و با عنايت به تدابير رياست سازمان و معاون امور استان ها، اقدامات مختلفي در جهت پوشش راديويي وتلويزيوني مراسم نماز و وداع با پيکر مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني در دانشگاه تهران انجام گرفت.
    
    تمهيدات ويژه در حوزه صداي استان ها
    اما در حوزه صداي استان ها نيز تمهيدات ويژه اي را براي اين روزها شاهد بوديم به اين نحو که 183 فايل صوتي به مدت 9150 دقيقه به مراکز براي پخش ارسال شد که شامل 127 سخنراني، 28 مصاحبه، 9 ويژه برنامه و 9 گزارش بود. همچنين تهيه متن هاي مناسب از بيانات مقام معظم رهبري، روساي سه قوه و ساير مسئولان درخصوص آيت الله هاشمي رفسنجاني، ارسال مطالب مرتبط با عملکرد، اقدامات ومعرفي آثار و بيوگرافي ايشان به مراکز، تهيه متن هاي مرتبط با آيت الله هاشمي رفسنجاني و ارسال به مراکز براي بهره برداري لازم و توجه مرکز کرمان براي ارتباط با خانواده و دوستان همرزم ايشان از ديگر فعاليت ها بود.
    
    پوشش همه جانبه مراسم
    به گفته بيژن نوباوه؛ پوشش مراسم مربوط به تشييع جنازه آيت الله هاشمي از دانشگاه تهران و بعد خاکسپاري هم بسيار خوب و کامل بود و به نظر مي رسيد سازمان صدا و سيما تمهيدات لازم را براي اين واقعه با تمام امکانات تدارک ديده بود؛ بخصوص اين که خود من چنين واقعه اي را از زمان بعد از درگذشت امام خميني(ره) ديگر در خاطر ندارم که رسانه ملي در پوشش مراسمي اين طور همه جانبه عمل کند. در همين ارتباط تحليل هاي خوبي ارائه و ابعاد مختلف شخصيت سياسي و اجتماعي آيت الله هاشمي رفسنجاني و نيز ابعاد و ويژگي هاي شخصيتي و مذهبي شان بخوبي مطرح شد.
    
    «يار صديق» در شبکه شما
    شبکه «شما» با بهره گيري از ظرفيت سيماي استان ها از ساعت 8 و 30 دقيقه به مدت چهار ساعت و 44 دقيقه برنامه زنده با عنوان «يار صديق» روي آنتن داشت؛ استفاده خوب از ظرفيت زيرنويس در مدت پخش برنامه، نمايش 18 عنوان کليپ، برقراري هشت ارتباط زنده با مراکز استاني و گفت وگو با نمايندگان ولي فقيه در استان هاي مختلف از جمله آذربايجان شرقي، گيلان، همدان و کرمان، مصاحبه با حجت الاسلام اکرمي رئيس فرهنگي نهاد رياست جمهوري و دعوت از آقايان غفوري فرد و علي آقامحمدي به عنوان مهمانان برنامه، از ديگر فعاليت هاي شبکه «شما» حين مراسم تشييع و تدفين محسوب مي شوند.
    روايت صادقانه رسانه ملي از سوگ يار ديرين
    


 روزنامه جام جم، شماره 4733 به تاريخ 22/10/95، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات شبه قاره
متن مطالب شماره 4 (پياپي 33)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است