|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/10/22: گراني لبنيات باز هم خودسرانه؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4953
دوشنبه يكم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4733 22/10/95 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


گراني لبنيات باز هم خودسرانه؟
گزارش جام جم از افزايش قيمت مواد لبني

نويسنده: عماد عزتي

درحالي دستگاه هاي نظارتي بتازگي اعلام کرده اند هرگونه افزايش قيمت لبنيات غيرقانوني است که تقريبا از ابتداي اين هفته روند افزايش خزنده قيمت در برخي محصولات لبني مثل ماست و کره شروع شده است.
    حدود يک ماه پيش که زمزمه گراني محصولات لبني مطرح شد، سازمان حمايت توليدکنندگان و مصرف کنندگان به عنوان سازمان مسئول تنظيم بازار محصولات لبني اعلام کرد، با افزايش قيمت بي دليل لبنيات بشدت برخورد خواهد کرد و متخلفان به مراجع قضايي معرفي خواهند شد. در آن زمان، قرار بر اين بود آن گروه از توليدکنندگان که بدون هماهنگي سازمان اقدام به افزايش قيمت ها کرده بودند، کالاهاي گران خود را از بازار جمع آوري و محصولاتشان را با قيمت هاي مصوب به بازار عرضه کنند، اما اين اتفاق نيفتاد.
    با گذشت نزديک به يک ماه از اين ماجرا، روند افزايشي قيمت لبنيات کم کم و بدون سر و صدا ادامه دارد. براساس بررسي هاي ميداني خبرنگار جام جم از سطح شهر تهران، برخي اقلام لبني بخصوص کره کمتر توزيع مي شود که فروشندگان دليل آن را تلاش توليدکنندگان براي گران کردن کره عنوان مي کنند.
    
    گراني را تکذيب مي کنم
    رضا باکري، دبير انجمن صنايع لبني درباره افزايش خزنده قيمت محصولات لبني به خبرنگار ما گفت: هيچ افزايش قيمت قانوني در محصولات لبني نداشته ايم و هيچ کمبودي هم در بازار نيست.
    باکري در ادامه افزود: انبار تمامي کارخانه ها مملو از توليدات مختلف لبني است و هيچ کمبودي براي توزيع محصولات نيست. اين که برخي افراد مي گويند کمبود در بازار وجود دارد، نام محصول و محل توزيع را به انجمن اطلاع دهند تا پيگيري شود، البته درباره افزايش قيمت هم همين درخواست را داريم. اين مقام صنفي درباره افزايش قيمت کره نيز گفت: اين کالامتفاوت از ديگر بخش هاي لبني است و با توجه به وابستگي به خارج از مرزها، احتمال افزايش قيمت آن وجود دارد؛ درحالي که با توجه به نوسان نرخ ارز و گران شدن هزينه بسته بندي، هزينه تمام شده توليد کره افزايش يافته است. باکري تاکيد کرد: اگر کارخانه ها با توجه به شرايط فعلي به اين نتيجه برسند که لازم است تغييري در قيمت محصولات بدهند، بايد با مجوزهاي لازم از سوي دستگاه هاي مسئول صورت بگيرد و در رسانه ها ميزان افزايش قيمت اين اقلام براي اطلاع عموم منتشر خواهد شد. وي معتقد است در حال حاضر بسياري از هزينه هاي توليد براي کارخانه ها افزايش يافته است، ولي کارخانه ها با توجه به کشش بازار به افزايش قيمت تمايلي ندارند. به همين دليل با مديريت هزينه ها سعي مي کنند مانع افزايش قيمت ها شوند.
    
    افزايش هزينه ها فقط براي صنايع لبني نيست
    در همين حال عليرضا عزيزاللهي، مديرعامل اتحاديه دامداران ايران درباره افزايش قيمت لبنيات به خبرنگار جام جم گفت: اين تخلفي است که هنوز هيچ مسئولي با آن برخورد نکرده است، درحالي که هنگام تعيين قيمت شيرخام، همه اظهارنظر و با جديت براي تعيين قيمت مصوب اقدام کردند.
    عزيزاللهي در ادامه افزود: اين تخلف آشکار کارخانجات صنايع لبني، عاملي است براي زيان بيشتر دامداران و توليدکنندگان شيرخام. درحالي که مي بينيم حتي مصوبه دولت يعني خريد شيرخام با قيمت 1440 اجرا نشده و قيمت شيرخام از قيمت هاي قبلي ارزان تر هم شده است.
    وي معتقد است؛ اگر صنايع لبني افزايش هزينه هاي توليد را به عنوان عامل گراني محصولات اعلام مي کنند، لازم است به اين نکته هم توجه داشته باشيم هزينه توليد شيرخام نيز براي دامداران افزايش يافته، بخصوص در فصل زمستان که هزينه گرمايش و تامين علوفه بيشتر از قبل باعث افزايش هزينه هاي توليد شيرخام مي شود.
    مديرعامل اتحاديه دامداران ايران با اشاره به افزايش تقاضا براي خريد محصولات لبني در فصل سرد تاکيد کرد: در اين شرايط، قيمت برخي اقلام لبني بدون اين که کسي اعتراض کند، افزايش داشته است؛ درحالي که کارخانه ها با اين استدلال که کنترل دولت بر ارائه شيرخام، مناسب نيست به خودشان تخفيف هم داده و اکنون قيمت شيرخام را از 1250 تومان به 1200 تومان کاهش داده و خريد مي کنند.
    
    رويه اي تکراري براي افزايش قيمت
    فرهاد، يکي از فروشندگان خيابان دولت درباره افزايش قيمت محصولات لبني به خبرنگار ما گفت: اين رويه کارخانه ها شده است، به صورتي که براي مدتي يک محصول پرطرفدار خود را در بازار کم توزيع مي کنند و پس از مدتي با قيمت هاي جديد اين اقلام را در اختيار متقاضيان قرار مي دهند.
    به گفته اين فروشنده، يک روش مرسوم براي تخلف توليدکنندگان لبني بحث توليد محصولات خاص يا به قول معروف لوکس است که مي تواند زمينه افزايش قيمت را براي توليدکنندگان فراهم آورد. به اين ترتيب که با توجه به ليست قيمت مصوب سازمان حمايت مي بينيم نام اقلام به قول توليدکنندگان لوکس در آنها نيست و قيمت گذاري براي آنها اعمال نشده است.
    وي تاکيد کرد: اين که برخي مي گويند کارخانه هاي لبني نمي توانند به طور خودخواسته توليد را کاهش دهند کاملااشتباه است، چون اين کارخانه ها با استفاده از شيوه هايي مثل توليد شير خشک يا حتي توليد محصولاتي با تاريخ انقضاي بالاتر سعي مي کنند شير ورودي به کارخانه را تبديل کنند و از توليد محصولات ارزان قيمت سر باز مي زنند.
    
    هرگونه افزايش خودسرانه قيمت، تخلف است
    از سوي ديگر، غلامرضا کاوه، سخنگوي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در مصاحبه با راديو اقتصاد، هرگونه افزايش خودسرانه قيمت شير را تخلف دانست و افزود: شير براساس مصوبه هجدهمين جلسه ستاد هدفمندي يارانه ها در گروه اول کالاهاي اولويت دار قرار گرفته است.
    وي همچنين با بيان اين که کالاهاي اولويت دار مشمول قيمت گذاري است، اظهار کرد: تغيير قيمت اين نوع از کالاها بايد مبتني بر فرآيند تعريف شده باشد.
    وي در ادامه از معرفي يک واحد توليدي به سبب افزايش خودسرانه قيمت شير ضمن تشکيل پرونده تخلف به تعزيرات حکومتي خبر داد و افزود: واحدهايي که به دليل رشد قيمت مواد اوليه، ناگزير به افزايش کالاي خود هستند؛ بايد اين تغيير قيمت براساس روال قانوني صورت گيرد.
    وي يادآور شد: فعاليت تمام واحدهاي توليدي لبنيات زير ذره بين اين سازمان قرار دارد و در برخورد با متخلفان بدون اغماض و مسامحه مطابق قانون رفتار مي شود.
    
    حذف قيمت مصوب لبنيات
    نرخ لبنيات در سامانه اطلاع رساني کالاو خدمات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان به حالت تعليق درآمد تا زمزمه هاي افزايش قيمت رسمي دوباره لبنيات قوت گيرد.
    به گزارش تسنيم، اقدام غيرمنتظره سامانه اطلاع رساني کالاو خدمات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان درباره به حالت تعليق درآوردن نرخ انواع لبنيات با درج عبارت «در حال به روزرساني» به زمزمه هاي دوباره افزايش قيمت لبنيات قوت بخشيد. اميد مي رود اقدام سازمان حمايت براي برداشتن نرخ لبنيات از روي سامانه اعلام قيمت کالاو خدمات صرفا اشتباهي سهوي باشد و قصدي براي افزايش دوباره قيمت لبنيات در شرايط رکودي بازار را نداشته باشد و به سقوط دوباره مصرف شير و لبنيات توسط مردم منجر نشود.
    گراني لبنيات باز هم خودسرانه؟ / گزارش جام جم از افزايش قيمت مواد لبني
    


 روزنامه جام جم، شماره 4733 به تاريخ 22/10/95، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "عماد عزتي"

  توتال توليدكنندگان داخلي را لوله كرد! / واردات كالاهاي مشابه داخلي براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي
عماد عزتي، جام جم 30/7/96
مشاهده متن    
  WTO عليه تجارت آزاد
عماد عزتي، جام جم 27/7/96
مشاهده متن    
  برق چين، لاله زار را گرفت / گزارش ميداني جام جم از كسادي بازار بورس لوازم برقي در خيابان لاله زار
عماد عزتي، جام جم 26/7/96
مشاهده متن    
  زور استاندارد به خودروسازان نمي رسد / ترديد در توقف توليد خودرو هاي سمند، 405، پرشيا، پرايد و تيبا
عماد عزتي، جام جم 25/7/96
مشاهده متن    
  تيراژ بالاي واردات در صنعت چاپ و نشر / گزارش جام جم از روند افزايشي واردات محصولات چاپي به كشور
عماد عزتي، جام جم 25/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست متعاليه
متن مطالب شماره 16، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است