|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/10/22: راوي روايت رفاقت 59 ساله
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4769
چهارشنبه چهارم اسفند ماه 1395خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4733 22/10/95 > صفحه 5 (پرونده) > متن
 
 


راوي روايت رفاقت 59 ساله


نويسنده: فتاح غلامي

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام تسليت شان به مناسبت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، آغاز دوستي شان با آن مرحوم را مربوط به ديداري در کربلاو کنار بين الحرمين دانستند.
    مسبب اين ديدار که به رفاقتي 59 ساله انجاميد، آيت الله سيدجعفر شبيري زنجاني بوده است. آيت الله شبيري از دوران جواني و بعد از آشنايي با شهيد نواب صفوي به جرگه فعالان نهضت اسلامي پيوست.
    
    او در گفت وگو با جام جم با اشاره به سفري که قبل از انقلاب به عتبات عاليات داشت روايتي شيرين و خواندني از اين سفر و آن ديدار به يادماندني نقل کرده است:ماجراي اولين سفر شما به عتبات عاليات که منجر به نخستين ديدار مقام معظم رهبري و آيت الله هاشمي رفسنجاني شد، چه بود؟
    در سال 1336، مقام معظم رهبري به قم آمدند.ايشان آن زمان در مشهد بودند و در اين سال قصد سفر به عتبات را داشتند و به همين منظور توقفي کوتاه در قم داشتند.
    
    آشنايي شما با رهبر معظم انقلاب مربوط به چه دوره اي است؟
    من از سال 1335 با ايشان در مشهد آشنا شدم. ايشان در سال 1333 که شهيد نواب بعد از آزادي از زندان به مشهد مشرف شده بودند، اين شهيد بزرگوار را مي بينند و شيفته ايشان مي شوند. آقا در خاطراتشان هم گفته اند اين ديدار باعث شد ايشان در مسير مبارزه قرار بگيرند. من هم به شهيد نواب ارادت داشتم و از سال 29 روند مبارزات او را دنبال مي کردم. آن موقع 14ساله بودم و به فعاليت هاي فداييان اسلام علاقه مند شده بودم.
    
    علاقه مندي مشترک شما و رهبر معظم انقلاب به شهيد نواب، زمينه دوستي شما را فراهم کرد؟
    بله. من وقتي از قم به مشهد آمدم، آقاي عبدخدايي از اعضاي فداييان اسلام، واسطه آشنايي من با آقا شد. اين مربوط به سال 35 و بعد از شهادت نواب صفوي بود. بعد از اين آشنايي ما فعاليت مشترکي را با هم شروع کرديم و در کتاب «شرح اسم» هم ذکري از اين همکاري مشترک آمده است. ما گروهي پنج يا شش نفري را تشکيل داديم و وسعت اين همکاري به حدي بود که استاندار خراسان در آن وقت تصور مي کرد که ما گروهي چند صد نفره هستيم. سال 36 که آقا به همراه والده و برادرشان آقاي حسن خامنه اي از مشهد به قم آمدند ناهار منزل ما ميهمان بودند. هدف آقا از اين سفر، عزيمتشان به عتبات عاليات بود. وقتي از قصدشان آگاه شدم به فکر فرو رفتم. آقا که اين حالت من را ديدند، گفتند اگر تمايل به سفر عتبات داريد، ذکري را به شما پيشنهاد مي کنم که براي خودم بسيار موثر بود و حتي دليل اين سفر هم خواندن اين ذکر بود. آن موقع گفتم که دليل ناراحتي من چيز ديگري است. بعد از رفتن آقا از منزلمان، اشتياق فراواني را براي اين سفر در خودم احساس کردم، بويژه آن که از همسفري با ايشان لذت بيشتري مي بردم. زماني که با ايشان در مشهد به زيارت حرم امام رضا(ع) مي رفتيم توفيقات زيادي نصيب من مي شد. البته براي سفر به عتبات شرايطي را براي خودم در نظر گرفتم. يکي از آن شرايط تامين هزينه اين سفر بود. آن موقع هنوز ازدواج نکرده بودم و نمي خواستم پدر و مادرم براي تامين هزينه سفر دچار مشکل شوند. براي رفع شدن مشکلات و گشايش کارها من معمولاچند روزي پشت سر هم زيارت عاشوراي غيرمعروفه را مي خواندم و براي اين که توفيق سفر عتبات دست دهد دوباره خواندن اين زيارت را شروع کردم. دقيقا يادم هست که 23 جمادي الثاني بود. آقا هم همين ايام به عتبات مشرف شدند و معلوم بود که کسي که اين زمان را براي سفر انتخاب مي کند تا 13 رجب برنمي گردد. من تا آن موقع مسافرت کم رفته بودم و تنها به مشهد و زنجان و تهران سفر کرده بودم. از جمله شروط ديگري که براي سفرم در نظر گرفتم اين بود که خدا همسفران خوبي نصيبم کند. آقاي خامنه اي قبل از من به عتبات مشرف شده بودند. من هم تا آن موقع به خارج از ايران نرفته بودم و در صورت مهيا شدن امکانات سفر نمي دانستم که در اين سفر چه شرايطي براي من پيش خواهد آمد.
    
    چقدر طول کشيد تا حاجتتان برآورده شد؟
    من آن روزها خواندن زيارت عاشورا را شروع کرده بودم و روز ششم بعد از نماز ظهر که به منزل آمدم مادرم تا من را ديد، گفت دعوت داري؟ گفتم کجا؟ گفت دلت مي خواهد کجا بروي؟ تا مادرم اين حرف را زد گفتم فهميدم سفر عتبات عاليات برام مهيا شده است. مادرم گفت بله. گفتم از کجا امکان سفر فراهم شده گفت خانم بشارتي مادر آقاي جليل بشارتي (رئيس دفتر امور مناطق محروم در سال 68) خوابي ديده و مايل است که شما به عتبات بروي. من از فرداي آن روز درصدد تهيه مقدمات سفر و گرفتن گذرنامه اقدام کردم. تمهيدات لازم براي سفر به سرعت فراهم شد. بليط سفر براي چهارم ماه رجب آماده شد. بعدازظهر که براي سوار شدن ماشين به گاراژ رفتم متوجه شدم که شرط همسفران خوب هم مهيا شد. ديدم آقاي هاشمي و شوهر خواهر و پسرعمويش مرحوم شيخ محمد هاشميان (امام جمعه رفسنجان)، مرحوم آقاي مهدي رباني املشي (دادستان کل انقلاب بعد از پيروزي نهضت) و چند نفر ديگر از دوستان در همان محل منتظر سوار شدن ماشين بودند.
    
    آشنايي شما با آقاي هاشمي رفسنجاني به چه دوره اي بر مي گردد؟
    با آقاي هاشمي، قبل تر از مقام معظم رهبري دوست بودم. ايشان قبل از سال 33 در قم بودند و من از همان موقع با ايشان آشنايي داشتم. آقاي هاشمي هم از علاقه مندان به نواب بودند و من به اتفاق ايشان به ديدن نواب در قم رفتيم. چهارم رجب ما از قم حرکت کرديم. سفر ما به عتبات اين گونه آغاز شد. زماني که در کربلاو در صحن حضرت امام حسين(ع) بودم، آقا مرا ديدند و تعجب کردند. بعد از احوالپرسي، من به آقا گفتم به همراه چند نفر از دوستان به کربلاآمديم و دوست دارم که شما هم آنها را ببينيد. با هم به بين الحرمين رفتيم و آقا با همسفرانم آشنا شدند و اين اولين ديدار ايشان با آقاي هاشمي رفسنجاني بود. با اين ديدار، مقدمات آشنايي و دوستي ديرينه ميان اين دو يار قديمي امام راحل فراهم شد. بعد از سفر کربلا، رهبر معظم انقلاب به مشهد رفتند و دو سال بعد براي تحصيل به قم عزيمت کردند. در دوره اقامت ايشان در قم بود که رفاقت و صميميت ايشان بواسطه همدرسي و همکاري در نهضت انقلابي و اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني استحکام بيشتري پيدا کرد.
    راوي روايت رفاقت 59 ساله
    


 روزنامه جام جم، شماره 4733 به تاريخ 22/10/95، صفحه 5 (پرونده)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "فتاح غلامي"

  خاطرات ناگفته ام آبروي برخي را مي برد / گفت وگوي جام جم با عزت شاهي، يكي از برجسته ترين مبارزان انقلابي
فتاح غلامي ، مرتضي بيات، جام جم 27/11/95
مشاهده متن    
  اي منتظران خيزيد، خيزيد، امام آمد
فتاح غلامي، جام جم 12/11/95
مشاهده متن    
  چرچيل حاصل پيوند سياست و نيرنگ
فتاح غلامي، جام جم 5/11/95
مشاهده متن    
  حس امنيت زير پوست شهر
فتاح غلامي، جام جم 28/10/95
مشاهده متن    
  زمينه هاي فرار شاه
فتاح غلامي، جام جم 26/10/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

تبليغات

پايان نامه

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سنبله
متن مطالب شماره 251، اسفند 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1395-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است