|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/10/22: تنفس در فضاي هوشمند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4927
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4733 22/10/95 > صفحه 7 (دانش) > متن
 
 


تنفس در فضاي هوشمند
جذاب ترين فناوري هاي معرفي شده نمايشگاه تجهيزات الكترونيك مصرفي 2017 در ايالات متحده

نويسنده: سپيده شعرباف

دنياي مدرن هر لحظه سريع تر به سوي هوشمندي بيشتر پيشرفت مي کند. انسان نيز براي پيش بردن زندگي از فناوري هاي هوشمندتري بهره مي برد که بسياري از آنها در جهت تسهيل زندگي بشر ساخته شده اند.
    زندگي روزمره ما روز به روز به سمت پيشرفته شدن و استفاده از فناوري هاي هوشمند مي رود. اکنون با کمي تسلط روي فناوري هاي روز و استفاده از تجهيزات هوشمند مي توان با يک کنترل کننده هوشمند، بسياري از کارهاي خانه را انجام داد. تلفن هاي همراه هوشمند هم در اين مسير کاربر را تنها نگذاشته اند و اکنون بسياري از وسايل خانه را مي توان با برنامه هاي نصب شده روي گوشي تلفن همراه کنترل کرد. نمايشگاه بين المللي تجهيزات الکترونيک مصرفي CES (Consumer Electronics Show) هر سال اواسط ديماه در لاس وگاس آمريکا برگزار مي شود. در اين نمايشگاه که قدمتي 50 ساله دارد، از آخرين فناوري هاي لوازم الکترونيکي، لوازم خانگي، گجت هاي پوشيدني، گوشي هاي هوشمند و دوربين هاي ديجيتال، اينترنت اشيا و تجهيزات خودروها رونمايي مي شود و توليدکنندگان محصولات ديجيتال آخرين فناوري هاي خود را معرفي مي کنند. اين نمايشگاه هر سال مرزهاي تخيل تا واقعيت را در مورد ابزارها و فناوري هاي روز کمرنگ تر مي کند، به طوري که اکنون ماشين هاي خودران يا ربات هاي انسان نما موضوع دور از ذهني نيستند.
    يکي از قابليت هاي اشياي هوشمند خانه ها، افزايش بهره روي با تجزيه و تحليل کارکرد وسيله است. در طول زمان وسايل هوشمند محيط اطراف انسان با شناسايي رفتار کاربر مي توانند بهترين تصميم را حين انجام وظايف خود بگيرند. هوش مصنوعي که در اشياي هوشمند به کار مي رود، حسگرهايي براي مديريت اطراف دارد و در نتيجه آن وسايل هوشمند عملکرد مستقل دارند. در اين گزارش تجهيزاتي معرفي شده است که در زندگي روزمره با آنها سر و کار داريم و سبک زندگي ما را در آينده تغيير خواهند داد.
    
    يخچال خانه همه چيز را مي فهمد!
    مواد مختلفي که در يخچال نگهداري مي شوند نياز به دماهاي مختلفي دارند. از طرف ديگر بعضي از مواد بيشتر استفاده مي شوند و براي هر بار استفاده از آنها، درِ يخچال بارها باز و بسته مي شود.
    در نمونه هاي جديد يخچال هاي هوشمند، لايه هاي مختلفي براي يخچال در نظر گرفته شده که دماي هر لايه با لايه ديگر فرق مي کند. موادي که بيشتر استفاده مي شوند در قسمت مشخصي نگهداري مي شوند و هنگامي که در آن قسمت باز مي شود، دماي طبقات ديگر يخچال تغيير نمي کند. به طور کلي اين يخچال مي تواند با بررسي الگوهاي سبک زندگي خانه اي که در آن است، کاربرانش را بهتر درک کند. براي مثال به طور خودکار و در بازه هاي زماني مورد نياز، جايخي پر مي شود. اگر دما و رطوبت يخچال بخصوص در فصل تابستان باعث فاسد شدن مواد غذايي شود، سيستم استرليزاسيون فعال مي شود تا طول عمر مواد غذايي بيشتر شود.
    اگر تمايل به خريد يخچال مدرن نداريد، ولي هميشه با اين پرسش دست به گريبانيد که امروز چه غذايي براي شام و ناهار بپزيد، فناوري اي را به شما پيشنهاد مي کنيم که مي تواند يک يخچال معمولي را به يخچالي هوشمند تبديل کند. اين فناوري، دوربيني به نام فريج کم (FridgeCam) است که در يخچال نصب مي شود و با توجه به مواد اوليه موجود در يخچال پيشنهادي براي پخت غذا مي دهد. کافي است هنگام قرار دادن مواد غذايي در يخچال، بارکد مواد را به دستگاه معرفي کنيد تا دوربين بتواند مواد مختلف را شناسايي کند. بعلاوه اين دستگاه تاريخ انقضاي مواد مختلف را اطلاع مي دهد و مي تواند فهرست خريدي از موادي که در خانه لازم داريد،تهيه کند.
    
    مصرف بهينه و هوشمندانه آب
    صرفه جويي در مصرف آب يکي از موضوعاتي است که در همه کشورها، بويژه در کشورهاي خاورميانه و ازجمله ايران اهميت زيادي دارد. معمولاهنگام استفاده از دوش حمام به مدت 20 دقيقه يا خيلي بيش از اين زمان، شير آب باز است و حجم زيادي از اين ماده حياتي هدر مي رود. از طرفي با هر مرتبه باز و بسته کردن دوش، زماني صرف تنظيم گرما يا سرماي آب مي شود و باز هم آب زيادي هدر مي رود. دوش هاي هوشمند مي توانند تا حد زيادي از اين مشکلات جلوگيري کنند. دوش هاي هوشمند قابل تنظيم هستند و مي توانند فشار آب خارج شده و دفعات باز شدن دوش را به آساني تنظيم کنند. همچنين خروج آب از زواياي مختلف و قابل تنظيم، نياز به مصرف آب با فشار زياد را از بين مي برد. هر فرد به طور متوسط هنگام حمام کردن 20 گالن آب مصرف مي کند، در حالي که فقط شش گالن براي شست وشو استفاده مي شود. به اين ترتيب با تنظيم دوش بيش از 70 درصد در مصرف آب در هر مرتبه حمام کردن صرفه جويي مي شود. استفاده از دوش هاي هوشمند باعث مصرف آب کمتر و در نتيجه انرژي کمتر براي گرم کردن آب مي شود. با همه اين امکانات، اگر زمان مصرف آب از حدي بيشتر شود چراغ هاي هشدار اين دوش هوشمند روشن مي شود و به شما مي گويد زمان شما در اين نوبت تمام شده است.
    
    جاروبرقي رباتيک
    جارو کشيدن از کارهاي وقتگير منزل است و محققان حوزه هاي مختلف فناوري و مهندسان هميشه در حال پيدا کردن راه هايي هستند تا وقت ما براي انجام دادن چنين کارهايي کمتر گرفته شود. جاروهاي هوشمند تقريبا نيازي به پيگيري انسان ندارند و مي توانند فضاهاي غيرقابل دسترسي خانه را نيز براحتي تميز کنند. از ويژگي هاي جاروهاي هوشمند جديد که در اين نمايشگاه رونمايي شده اند قابليت انطباق با سطحي است که قرار است جارو کشيده شود. وقتي جارو از سطح سخت يا چوبي وارد سطح پرزداري مثل فرش مي شود، قدرت مکش و نيرويي که به برس ها وارد مي شود، تغيير مي کند تا بهترين کارايي را داشته باشد. اين جاروي برقي قابل برنامه ريزي است و مي تواند به شکل خودکار شروع به تميز کردن محل خاصي در زمان مشخص کند. کافي است اين جارو يک بار تصويري از اتاق ضبط کند و پس از آن موانع را به خاطر مي سپارد و زمان حرکت و جارو کردن از آنها دور مي شود. اين جاروي هوشمند علاوه بر موانع بزرگ، سيم هاي برق يا اشياي کوچک کف اتاق را نيز شناسايي مي کند و ديگر نيازي به دخالت انسان براي جدا کردن وسايل از ورودي جارو نيست.
    
    زبان مشترک وسايل هوشمند
    يکي از مشکلات يک خانه هوشمند که با تکيه بر ابزارهاي اينترنت، اشيا متفاوت از خانه هاي ديگر شده است، نبود استاندارد يکسان براي اتصال ابزارها به يکديگر است. هر دستگاهي با توجه به کارخانه سازنده استانداردهاي خاص خود را دارد و براي اتصال به ابزارهاي ديگر با مشکل روبه رو مي شود.
    در نمايشگاه امسال يک زبان جهاني طراحي و معرفي شده است که به کمک آن ابزارهاي مختلف نشان هاي تجاري مجهز به اينترنت اشيا قابليت ارتباط با يکديگر را پيدا مي کنند و همه با هم قابل کنترل مي شوند.
    لايه نرم افزاري زيگ بي مي تواند زبان مشترک همه تجهيزات الکترونيکي باشد. اين زبان جهاني جديد (Dotdot) مي تواند براي همه ابزارهاي الکترونيکي و لوازم خانگي هوشمند استفاده شود.
    مصرف کنندگان مي توانند محصولات مختلف را با يک برنامه مشخص کنترل کنند. با وجود اين راهکار ديگر نيازي به استفاده از برنامه هاي متعدد نيست و سردرگم شدن کاربران را به دنبال نخواهد داشت.
    
    شناساگر مواد قابل بازيافت
    حجم زياد زباله هايي که انسان توليد مي کند اکنون موضوع روز محيط زيست است. روش هاي مختلفي براي مديريت پسماند ازجمله کاهش حجم زباله ها، بازيافت و بازيابي مجدد آنها و البته از همه مهم تر کاهش پسماند از مبدا وجود دارد که در شهرهاي مختلف دنيا به کار گرفته مي شود. يکي از مشکلات مديريت پسماند، جداسازي پسماندهايي است که قابل بازيافت هستند. اکنون فناوري جديدي ساخته شده است که به فرآيند بازيافت زباله ها کمک مي کند. اين وسيله مجهز به واي فاي است و قابليت اتصال به سطل هاي زباله را دارد. قوطي هاي خالي مواد غذايي قبل از وارد شدن به سطل جلوي اين دستگاه قرار مي گيرند، سپس بارکد آنها خوانده مي شود و به شما مي گويد اين قوطي قابل بازيافت است يا خير. هرچه فهرست مواد غذايي و ظرف هاي مورد استفاده آنها در حافظه دستگاه بالاتر رود، مي تواند مواد بيشتري را شناسايي و تفکيک کند. همچنين اين وسيله مي تواند فرآيند بازيافت و ميزان انرژي اي که با بازيافت آن ماده صرفه جويي مي شود را به مصرف کننده اطلاع دهد.
    
    فناوري هايي براي تنفس هواي پاک
    آلودگي هوا، مشکل بزرگ شهرهاي مدرن است و باعث بروز بيماري هاي تنفسي و قلبي بسياري در شهروندان مي شود. اکنون فيلترهاي تصفيه هوا پوشيدني در اين نمايشگاه معرفي شده است که مي تواند جريان هواي تازه را مستقيم به سمت بيني فرد هدايت کند. فيلتر اين دستگاه هم مي تواند روي شانه فرد نصب شود و در زمان تردد در هواي آزاد همراه او باشد و هم مي تواند از ماسک تنفسي جدا شود و روي ميز کار يا اتاق قرار گيرد تا هواي اطراف را تصفيه کند.
    همچنين در اين نمايشگاه حسگر آلودگي هوا معرفي شده است که ويژگي آن اندازه کوچک و قابليت نصب روي وسايل همراه است. وقتي اين دستگاه کوچک مثلاجايي روي کيف نصب مي شود، ميزان گرد و غبار، گازهاي توليد شده خودروها و ميزان دما و رطوبت محيط را مي سنجد و همه اطلاعات را جمع آوري مي کند. به اين ترتيب اين دستگاه علاوه بر اعلام وضعيت آلودگي محيط اطراف، وسيله اي براي جمع آوري داده ها و کمک به برنامه هاي تحقيقاتي آلودگي هوا به شمار مي رود.
    تنفس در فضاي هوشمند / جذاب ترين فناوري هاي معرفي شده نمايشگاه تجهيزات الکترونيک مصرفي 2017 در ايالات متحده
    


 روزنامه جام جم، شماره 4733 به تاريخ 22/10/95، صفحه 7 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "سپيده شعرباف"

  مهار ديابت با سلاح فناوري / جام جم از تلاش پژوهشگران دانشگاه صنعتي اصفهان در تنظيم انسولين خون گزارش مي دهد
سپيده شعرباف، جام جم 29/6/96
مشاهده متن    
  دردسر كاهش پلاكت هاي خون
سپيده شعرباف، جام جم 27/6/96
مشاهده متن    
  ايران در مسير توليد خودروهاي برقي / جام جم از تلاش فناوران ايراني در حوزه خودرو گزارش مي دهد
سپيده شعرباف، جام جم 26/6/96
مشاهده متن    
  آخرين عكس كاسيني
سپيده شعرباف، جام جم 25/6/96
مشاهده متن    
  رونمايي از آيفون جديد با چاشني شوخي
سپيده شعرباف، جام جم 23/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Group Theory
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، Sep 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است