|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/10/22: سوغات شرق اروپا يا تحفه شرق آسيا؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4807
چهارشنبه ششم ارديبهشت ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4733 22/10/95 > صفحه 8 (ماشين) > متن
 
 


سوغات شرق اروپا يا تحفه شرق آسيا؟


نويسنده: محمدرضا نجفي

از زمان ورود کراس اوورها به بازار همواره صحبت از اين بوده که نوع خاص طراحي اين گروه از خودروها نظر طيف زيادي از اقشار جامعه را به سوي خود جلب کرده است.
    مدل هايي که به خاطر بهره مندي از شباهت هاي ظاهري فراوان با خودروهاي شاسي بلند (SUV) قيمت هاي بسيار پايين تري دارند و به آساني مي توانند سهم بسياري از بازار مصرف را به سمت خود بکشانند.
    چانگان سي اس 35 (CS35) و ساندرو استپ وي، دو محصول جديد است که هنوز در خيابان ها به تعداد زياد ديده نمي شود، اما در به دست آوردن سهم بيشتري از بازار، رقابت بسيار نزديکي با يکديگر را آغاز کرده اند. در ادامه با اين محصولات دوست داشتني بيشتر آشنا خواهيم شد.
    
    جدال بر سر طراحي
    ساندرو استپ وي تفاوت چنداني با نمونه قبلي خود ندارد و همچنان حس خشونت و هيجان را براحتي مي توان در نگاه به آن لمس کرد. تفاوت در نوع رنگ آميزي سپرها، باربند و قطعات زينتي اطراف گلگير و رکاب، استپ وي را به خودرويي چشمنواز تبديل کرده است. اطراف چراغ هاي اين خودرو نيز به هاله اي سياه رنگ مجهز شده که چهره آن را بسيار جذاب تر کرده است. در نمونه هاي گيربکس دستي زه هاي جانبي، دستگيره ها و آينه ها بي رنگ هستند و در نمونه گيربکس اتوماتيک اين اجزا همرنگ بدنه رنگ آميزي شده اند. در کنار اين تغييرات، رينگ هاي استپ وي نيز دچار تغييرات چشمنوازي شده اند.
    استپ وي در ظاهر يک سر و گردن از خودروهاي همرده توليد داخل بلندتر به نظر مي رسد، اما جالب است بدانيد ارتفاع اين نوع استپ وي نسبت به برادران توليد شده خود در ديگر کشورها 44 ميلي متر کوتاه تر است.
    ارتفاع استپ وي نسبت به نسل اول خود حدود 5/4 سانتي متر بيشتر شده که علت آن هم شايد نصب باربند روي سقف آن باشد.
    در مقابل، حريف آسيايي استپ وي با کمک طراحان ايتاليايي به ظاهر کنوني خود دست پيدا کرده است. طراحي چانگان سي اس35 برخلاف ديگر توليدات چيني ها کپي برداري شده از چند نمونه موجود ديگر نيست و استفاده از خطوط نرم در سراسر بدنه اين خودرو، جلوه اي خاص به آن بخشيده است. منحصربه فردبودن اين نوع طراحي اگر پر از حُسن و خوبي باشد، يک بدي هم دارد و آن اين که با همه سليقه هاي موجود در ايران همخواني ندارد و برخي مصرف کنندگان ايراني، لزوما اين گونه خطوط زاويه دار و منحني را نمي پسندند. البته ايرادها به همين جا ختم نمي شود و بسياري کم بودن طول و طراحي قسمت عقب اين خودرو را نيز به فهرست عيوب ظاهري آن افزوده اند، اما با وجود اين، کيفيت بسيار خوب مونتاژ اجزاي بدنه و رنگ آميزي آنها همانند ديگر محصولات وارداتي از زادگاه چانگان اميدوارکننده است.
    
    برگ برنده زير پنجه قدرت!
    همان طور که پيشتر گفته شد استپ وي خودروي جديدي نبوده و فيس ليفت شده نسل قبلي خود است. همين مساله سبب شده اين بخت را داشته باشد که پيشرانه هاي مختلف را درون محفظه موتور خود امتحان کند. از موتور D4D که 999 سي سي حجم و 77 اسب بخار داشت گرفته تا سري K4M HI-FLEX با حجم 1598 سي سي و توان توليد 112 اسب بخار در اين سري توليدات مورد استفاده قرار گرفته است. اما مدل هايي که در ايران عرضه شده به پيشرانه هايي از سري KM4A6 براي گيربکس هاي دستي و KM4C6 براي گيربکس هاي اتوماتيک مجهز هستند که حجم 1598 سي سي و قابليت توليد قدرت به ميزان 105 اسب بخار را دارند. در سوي ديگر، چانگان سي اس35 فرصتي براي امتحان کردن پيشرانه هاي مختلف ندارد و فقط از يک موتور با کدBLUE CORE بهره مي برد که مانند رقيب خود چهار سيلندر است. اين موتور با همکاري شرکاي خارجي چانگان مانند مزداي ژاپن و فورد آمريکا توسعه يافته و بهينه شده است. اين موتور 6/1 ليتري مي تواند 125 اسب بخار نيرو توليد کند و در هر دو نمونه گيربکس اتوماتيک و دستي وظيفه به حرکت درآوردن چرخ هاي سي اس35 را به عهده گرفته است.
    
    فرانسوي اصلاح شده يا چيني پرفروش؟
    مالکان فرزند خلف تندر 90 به دليل رفع ايراداتي که در نمونه هاي ابتدايي آن وجود داشت، با خيال راحت تري مي توانند از سواري اين خودروي اسپرت لذت ببرند. در استپ وي از کلاچ هيدروليک به جاي کلاچ سيمي استفاده شده و تغييرات جزئي نيز در گيربکس آن ديده مي شود. همچنين در مدل دنده دستي، ماهک بندي مکانيسم تعويض دنده ها با مکانيسم سيمي جايگزين مي شد و شاهد حذف گردگيرهاي پولوس و استفاده از کاسه نمد براي آب بندي روغن گيربکس هستيم. همه اين تغييرات مثبت شايد در مواجهه با طراحي ساده و قديمي کابين آن چندان به چشم نيايد، بخصوص اگر بخواهيد خودرويي داشته باشيد که از تجهيزات رفاهي به روزي نيز برخوردار باشد.
    در مقابل در چانگان سي اس 35 با خودرويي روبه رو هستيم که جسورانه تمام تجهيزات رفاهي را که در يک خودروي ميان رده انتظار داريم در خود دارد. ظاهري مدرن و داخل کابيني که به جرات مي توان گفت بسيار زيبا و فريبنده است و هرچند تازه به بازار عرضه شده، اما طبق آمار شرکت سازنده در سال گذشته 170 هزار دستگاه از آن به فروش رسيده است، اما هرچه باشد اين خودرو سوغات کشوري است که مصرف کنندگان داخلي چندان به آينده توليداتش خوشبين نيستند و از سوي ديگر بازار دست دوم خوبي نيز در کشور ما ندارد. شايد اشتباه سايپا در قيمت گذاري ابتدايي آن نيز در بروز اين جو رواني چندان بي تاثير نباشد.
    حال بايد صبر کنيم و ببينيم آيا چانگان سي اس 35 مي تواند معادلات بازار و تصورات مصرف کنندگان را دستخوش تغيير کند و در رقابت با برند معتبر فرانسوي که اقبال عمومي نسبتا خوبي نيز براي خود دست و پا کرده و موفق شود؟
    
    پيشينه توليد؛ از بخارست تا پکن
    ساندرو استپ وي با فاصله کمي از نمونه قبلي خود يعني ساندرو در ايران رونمايي شد. اين خودرو که خارج از کشور بيشتر با برند داچيا شناخته مي شود از زيرمجموعه هاي شرکت رنوي فرانسه است که به عنوان يک برند ارزانقيمت و اقتصادي تحت مالکيت رنو قرار دارد.
    استپ وي تا قبل از آمدنش به ايران در دو نسل متفاوت از سوي داچيا به بازارهاي جهاني ارائه شده است؛ ساندرو يک که از سال 1386/ 2007 تا 1391/ 2012 در روماني توليد مي شد و ساندرو2 که از سال 1393/ 2012 تاکنون توليد آن ادامه دارد و در اصل همان فيس ليفت نسخه اولي خود است؛ زيرا تغييرات نسل دوم بسيار اندک بود و به تعويض چراغ ها و اصلاح ساختار ايمني بدنه محدود شده بود.
    رنو ساندروي نسل اول در کشورهاي برزيل، روماني، کلمبيا و ايران توليد شده است. کلمبيا توليد ساندروي نسل اول را سال 1394/ 2015 متوقف کرد و در حال حاضر ايران تنها توليدکننده ساندرو در جهان به شمار مي آيد.
    محصول بعدي، خودرويي است که مهندسان چيني طراحي و ساخته اند و در ايران چندان شناخته شده نيست، اما بد نيست بدانيد شرکت چانگان در چين جزو چهار شرکت برتر از نظر تيراژ و ميزان فروش است. چيني ها اگر در زمان انتخاب خودرو براي خود خودروسازان اروپايي، آمريکايي و ژاپني را از فهرست درخواستشان حذف کنند، محصولات چانگان يکي از انتخاب هاي برجسته آنها خواهد بود.
    چانگان سي اس 35 براي اولين بار سال 1390/ 2011 در نمايشگاه خودروي فرانکفورت آلمان رونمايي شد، آن هم به عنوان يک خودروي مفهومي. يک سال بعد به بلوغ رسيد و در نمايشگاه پکن آمادگي خود را براي ورود به بازار مصرف اعلام کرد و اولين نمونه آن در آخرين روز اکتبر 2012 (اواسط آبان 1391) از خط توليد چيني ها بيرون آمد.
    
    نبرد زير يک سقف
    پس از وارسي ظاهر و بدنه، سري به داخل اتاق و کابين اين دو رقيب مي زنيم. استپ وي در نگاه اول چيزي براي تمايز با نسل اول خود ندارد و اگر بدانيد در آينده با همين سبک داشبورد باز هم در نمونه فيس ليفت شده تندر 90 مواجه خواهيد شد از هيجانتان بشدت کاسته خواهد شد.
    با اين همه، راننده به تمام اجزاي کنترل کننده داخل کابين دسترسي خوبي دارد. قاب هاي رودري تغيير قابل قبول و مثبتي نسبت به نسل اول داشته اند و مشکل خسته کننده بودن صندلي ها نيز همچنان پابرجاست. البته اين صندلي ها محاسني نيز دارند، بخصوص صندلي هاي عقب که به دليل داشتن قابليت تاشوندگي باعث ايجاد فضاي بسيار وسيعي در قسمت بار استپ وي مي شود؛ طوري که در حالت ايستاده بودن صندلي هاي عقب، فضاي بار اين خودرو 300 ليتر است و در زمان تاشدن اين صندلي ها، فضاي 300 ليتري به 1200 ليتر افزايش پيدا خواهد کرد. در مقابل، استپ وي سي اس35 داراي کابيني بسيار مدرن و تحسين برانگيز است و نگاه کساني را که به طراحي بيروني آن ايراداتي را وارد مي دانستند به کلي دگرگون خواهد کرد. در نگاه اول تصور بيننده به سمت خودروهاي آمريکايي و توليدات شرکت فورد سوق داده خواهد شد که اگر جنس به کار گرفته شده در ساخت ادوات و اجزاي داشبورد نيز به همان اندازه باکيفيت بود جاي هيچ شک و شبهه اي باقي نمي گذاشت. با اين حال از نظر بسياري از هموطنان خود کيفيت بهتري دارد! البته اين نکته را نبايد از ياد برد که پايين بودن کيفيت پلاستيک به کار گرفته شده در ساخت تجهيزات داخلي خودروهاي چيني به جزئي جدانشدني از معايب اين گروه تبديل شده است. فضاي داخلي اتاق برخلاف استپ وي که با داشتن سقفي بلند قابليت نشستن پنج نفر قدبلند را دارد، در چانگان سي اس35 فضاي کوچکي است، اما هنوز هم مي توان انتظار داشت چهار نفر براحتي در آن جاي مناسبي براي خود پيدا کنند.
    فضاي بار اين چيني تازه وارد نيز در مقابل استپ وي حرف چنداني براي گفتن ندارد، اما اگر صحبت درباره امکانات رفاهي و تجهيزات جانبي به ميان بيايد، شاهد روسياهي استپ وي خواهيم بود. زيرا اين محصول فرانسوي همچنان از حداقل هاي تجهيزات نسبت به رقيب چيني خود بهره مي برد. اين در حالي است که سي اس 35 سرنشينان خود را با انبوهي از امکانات جانبي و تجهيزات رفاهي تا رسيدن به مقصد همراهي خواهد کرد.
    سوغات شرق اروپا يا تحفه شرق آسيا؟
    


 روزنامه جام جم، شماره 4733 به تاريخ 22/10/95، صفحه 8 (ماشين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "محمدرضا نجفي"

  دوزيست زشت و گرانقيمت / با خودروي شرپ آخرين نسل بي نظير از خودروهاي همه جارو آشنا شويد
محمدرضا نجفي، جام جم 15/1/96
مشاهده متن    
  كيفيت فرانسوي يا زيبايي چيني؟ / مقايسه تندر 90اتوماتيك با ام وي ام 550، دو خودروي محبوب خانواده ها
محمدرضا نجفي، جام جم 15/12/95
مشاهده متن    
  تقابل غربي مدرن و شرقي بلندپرواز / بررسي و مقايسه رنو تاليسمان و هيونداي سوناتا 2016، 2 خودروي مدرن اين روزهاي بازار
محمدرضا نجفي، جام جم 8/12/95
مشاهده متن    
  جدال جوان چيني با ميانسال كره اي / بررسي و مقايسه ليفان 820 و هيونداي سوناتا مدل 2009 كه در رده ميانه قيمت هاي بازار با هم رقابت مي كنند
محمدرضا نجفي، جام جم 19/11/95
مشاهده متن    
  ماه من يا ماه شرقي؟ / رقابت پژوپارس وطني با برليانس 230چيني
محمدرضا نجفي، جام جم 10/11/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهبود مديريت
متن مطالب شماره 34، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است