|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت95/12/26: مهم ترين رويداد سال 96
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9197
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8901 26/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
مهم ترين رويداد سال 96


نويسنده: محمدكاظم انبارلويي*
برگرفته از: anbarloee.ir

بدون شك مهم ترين رويداد سال آينده ، انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستاست . مردم ايران 29 ارديبهشت ماه 96 به پاي صندوق هاي راي مي روند تا مديريت شهر در روستاهاي خود را با منتخبان خود در شوراهاي اسلامي نوسازي كنند. همچنين مردم در اين روز به پاي صندوق هاي راي مي روند تا به همين رئيس جمهور فعلي راي اعتماد دهند يا فرد ديگري را براي مديريت اداره كشور برگزينند. حوادثي كه در هزاره سوم در ارتباط با مانايي دموكراسي در كشورهاي جهان به ويژه با پوشش انقلاب مخملي رخ داد ، ماهيت ، پيش فرض ها و ابزارهاي دموكراسي را براي رسيدن به يك حكومت خوب زير سوال برده است. حوادثي كه در جريان انتخابات اخير آمريكا، كشوري كه خود را نماد دموكراسي ليبرال مي داند، نيز رخ داده است ، علامت سوال عجيبي روي توفيق و كاميابي دموكراسي گذاشته است. چشم انداز دموكراسي اكنون در اروپا و آمريكا تيره و تار است. فرانسه و ايتاليا به زودي زير تيغ راي مردم مي روند. غلبه پوپوليسم، ارزش هاي دموكراسي را مخدوش كرده است . ديگر دموكراسي ؛ يك روش «معين» براي رسيدن به نتايج «نامعين» تعريف نمي شود.
    هر يك از اضلاع رقابت روي اردوكشي خياباني به عنوان مكمل رسيدن به نتايج معين حساب بازكرده اند. اين رويكرد يعني تير خلاص به دموكراسي و آتش زدن راي مردم در صندوق ها!
    اين رويكرد ضد مردم سالاري در كشور ما در فتنه سال 88 ،طي 8 ماه چهره كريه خود را نشان داد و هنوز طراحان اين توطئه عليه «جمهوريت» از زير اين خيمه بيرون نيامده اند.
    آنان اول تيغ به «جمهوريت» و سپس بر «اسلاميت» كشيدند و بي پروا «اصل نظام» را هدف قرار دادند. قرار بود مردمسالاري و راي ملت پايه اقتدار و امنيت ملي باشد اما آنها همين ابزار را به سمت براندازي هدايت كردند.
    امروز بحث «دوستان و دشمنان مردم سالاري» در بين فيلسوفان سياسي مطرح است. فيلسوفان سياسي از نو مباحثي چون پيشفرض هاي دموكراسي و شرايط لازم براي كاميابي آن را مورد بازخواني قرار داده اند.
    فهم دقيق مفاهيم «جمهوريت» براي ما خيلي مهم است، اگر ما به اين فهم و ادراك نرسيم حركت به سوي «سلطنت» و حكومت فردي اجتناب ناپذير است.
    اينكه در فتنه 88 از گوگوش تا سروش، از سلطنت طلبان تا ماركسيست ها در پشت سران فتنه صف كشيدند و سرويس هاي امنيتي آمريكا ، اسرائيل و انگليس لوله و اتصالات آنها را با يك ضلع رقابت در ايران تمهيد كردند حكايت از همين عدم درك از مفاهيم «جمهوريت» داشت. اينكه رهبري نظام، شجاعانه در برابر اين فتنه ايستاد و حاضر نشد دست چدني سران فتنه را زير دستكش مخملي آشتي ملي بفشارد، درك عميق او از اين رويداد عظيم است.
    اينكه امام (ره) فرمود؛ پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملكت آسيبي نرسد و نيز قريب به اين مضمون فرمود؛ پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا گرفتار استبداد نشويد، همين است كه امام جامعه مسلمين در جايگاه پاسداري از راي ملت ، جمهوريت و اسلاميت توامان است.
    استبداد چيست ؟ استبداد يعني خروج از راي و اراده ملت و تمركز روي اراده فرد و گروه و حزب ! استبداد يعني خروج از مصالح و منافع ملي و تضمين منافع فرد يا گروه يا حزب!
    راي ملت و منافع ملي را چگونه مي شود تشخيص داد؟ پاسخ به اين سوال در دموكراسي هاي معمول جهان سر از ديكتاتوري و استبداد فرد و حزب در مي آورد. اما در اسلام چون راي ملت و منافع ملي در چارچوب احكام قرآن ارزيابي مي شود به استبداد و ديكتاتوري ختم نمي شود. چون خدا ديكتاتور نيست، خداوندي كه انسان را آفريده همه مصالح و منافع او را در احكام حيات بخش قرآن تامين كرده است و انسان مومن از طريق علم فقه و از طريق فقها به آن دست پيدا مي كند و از آن آگاه مي شود.
    فلسفه جمهوريت نظام ما در مقدمه قانون اساسي به خوبي تبيين شده است. ولايت فقيه پاسدار منافع ملت است و به قول امام (ره) ؛ «اگر ولايت فقيه نباشد ديكتاتوري مي شود.» (صحيفه امام ج 11 صفحه 22)
    امام (ره) و رهبري در پاسداشت سنگر جمهوريت نظام اسلامي از ابتدا و تا كنون همواره روي چند نكته كليدي تاكيد فرموده اند؛
    1- مشاركت همه قشرهاي جامعه به ويژه محرومان و مستضعفان
    2- برگزاري سالم انتخابات از طريق رقابت جدي
    3- برگزاري انتخابات بدون تنش و فتنه انگيزي
    4- خروجي راي ملت بايد كساني باشند كه در تراز انقلاب اسلامي بوده و شايسته نمايندگي ملت قهرمان و شهيدپرور ايران باشند.
    شكي نيست براي مشروعيت مردمي جمهوري اسلامي نياز داريم سطح مشاركت مردم بالاتر از سطوح دموكراسي هاي معمول جهان باشد. خوشبختانه اين نكته همواره در آراي ملت ملحوظ و سطح مشاركت هميشه به گونه اي بوده كه براي رقباي جمهوري اسلامي در منطقه و جهان رشك برانگيز بوده است. صفوف مردم در پاي صندوق هاي راي در همه انتخابات از زيبايي هاي مردم سالاري ديني در اين كشور بوده است. دست اندركاران انتخابات از معتمدين ملت بوده اند. در همه انتخابات ها امانت راي ملت را رعايت كرده اند. نتايج انتخابات روشن و متفاوت در هر دوره اين حقيقت را به اثبات مي رساند.
    انتخابات به غير از دو سه انتخابات كه رئيس جمهور تقريبا از سوي ملت متعين بوده، رقابتي بوده و جدي بودن آن را حتي دشمنان نظام پنهان نمي كنند.
    انتخابات آينده ان شاء الله با تجربياتي كه در انتخابات 92 و 94 به دست آمد و يك اضلاع رقابت به نظارت هاي قانوني و نتايج تمكين كردند لذا بدون فتنه و بدون حضور فتنه گران و با هوشمندي شوراي نگهبان برگزار شد ، اميدواريم انتخابات آينده هم با همين بصيرت و هوشياري برگزار شود.
    انتخابات آينده، زمان نمره دادن مردم به چهار سال عملكرد آقاي روحاني است. بايد به داوري مردم احترام گذاشت. هر نمره اي كه دادند بايد از سوي انتخاب كنندگان و انتخاب شوندگان، محترم شمرده شود.
    چون ميزان، راي ملت است . هر كس كه به عنوان منتخب مردم از سوي مردم مورد اعتماد قرار گيرد رئيس جمهور همه ملت است و بايد به ديده احترام به او نگريست.
    اين نگرش جلوي هر نوع توطئه و آشوب و فتنه را مي گيرد و مردم سالاري ما را از دموكراسي هاي ليبرال و سوسيال متمايز مي كند.
    دو قطبي سازي هايي چون مخالف شادي مردم و موافق آن يا مخالف تعامل با جهان و مخالف آن، مخالف سرمايه گذاري خارجي و موافق آن و... جواب نمي دهد.
    صورت مسئله انتخابات آينده راي به عدم كارآمدي يا كارآمدي دولت است.مردم به هر چه راي دادند با يد آن را پذيرفت.مردم خود مسئول حسن و قبح راي و انتخاب خود هستند.
    سرمقاله: مهم ترين رويداد سال 96
    


 روزنامه رسالت، شماره 8901 به تاريخ 26/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "محمدكاظم انبارلويي"

  تاملات موشكي!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 27/1/97
مشاهده متن    
  ويژگي هاي مغفول رجل سياسي و مذهبي
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 19/1/97
مشاهده متن    
  اجراي قانون حمايت از توليد ملي چه شد؟!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 14/1/97
مشاهده متن    
  به سوي عدالت و شفافيت
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 28/12/96
مشاهده متن    
  گفتگوي ملي و اصلاح طلبان برانداز!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 27/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در يادگيري آموزشگاهي و مجازي
متن مطالب شماره 19، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است