|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت95/12/26: اخبار برگزيده
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9182
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8901 26/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اخبار برگزيدهاقتصاددانان انتظار راستگويي دارند نه لطيفه هاي اقتصادي
    يك اقتصاددان و عضو اتاق بازرگاني در خصوص آمار رشد 11/6 درصدي اقتصاد ايران اظهار كرد: به فاصله كمتر از دوماه از مصاحبه رئيس جمهور با رسانه ملي در راستاي اعلام آمارهاي اقتصادي به يكباره رشد اقتصادي هفت درصد به 11/6درصد جهش پيدا كرد، كه اين بسيار عجيب است. مگر مي شود با تفاوت كمتر از دو ماه پنج درصد رشد اقتصادي افزايش يابد؟ محمدرضا جهان بيگلري در گفتگو با نسيم آنلاين، با انتقاد از بانك مركزي در انتشار آمارهاي اقتصادي تصريح كرد: بانك مركزي بر اساس چه اصولي، نرخ رشد را نزديك به 12 درصد اعلام كرده است؟ اينها همه نشان از عدم استقلال بانك مركزي و غلبه سياست بر اقتصاد در دولت تدبير دارد. وي خطاب به رئيس جمهور گفت: جناب آقاي روحاني! چرا وقتي مي خواهيد در جمع هوادارانتان سخنراني كنيد يا مصاحبه هاي انتخاباتي برگزار كنيد، مديرانتان را مجبور مي كنيد آمارسازي كنند كه تاييدي باشد براي توجيه عملكرد اقتصادي دولت تدبير واميد! عضو اتاق بازرگاني افزود: آقاي رئيس جمهور! اقتصاددانان كشور انتظار راستگويي دارند نه مطرح كردن لطيفه هاي اقتصادي.
    
    
    70 هزار مسكن اجتماعي دولت، آب رفت!
    كميسيون زيربنايي دولت در جلسه آذر ماه سال جاري طرح مسكن اجتماعي را تصويب كرد كه در فاز اول آن سالانه 100 هزار واحد مسكوني تا سال 1400 مورد حمايت دولت قرار مي گرفت. فارس در اين زمينه نوشت: مطابق يكي از بندهاي اين طرح مقرر شد تا براي امسال 70 هزار واحد مسكوني ساخته شود. در اين مصوبه و در مجموع با احتساب سال 95 و سال هاي 96، 97، 98، 99 و 1400 بالغ بر 570 هزار واحد در طرح مسكن اجتماعي مورد حمايت دولتي قرار مي گيرد. اين كميسيون كه از وزراي راه و شهرسازي، صنعت، نيرو، كشاورزي، معاون ميراث فرهنگي و... تشكيل شده و مي توان گفت مرحله سخت طرح مسكن اجتماعي سپري شد، اما با گذشت حدود سه ماه از اين مصوبه و در تازه ترين تصميم بعد از ابلاغ مصوبه به سازمان هاي مربوطه از سوي معاون اول رئيس جمهور ، عدد 70 هزار واحد مسكوني به يك باره حذف شده است و عدد 570 هزار واحد مسكوني به 500 هزار واحد مسكوني و شروع كار به سال 96 موكول شده است.
    
    
    زد و بند دختر ترامپ با چيني ها
    روزنامه اينديپندنت نوشت: ايوانكا ترامپ، دختر جنجالي رئيس جمهور در حالي 50 تن لباس چيني به آمريكا وارد كرده است كه پدرش به مردم آمريكا تاكيد كرده است كه كالاي آمريكايي بخريد. اين روزنامه نوشت: مدارك نشان مي دهند كه دختر ترامپ 53/5 تن لباس چيني به آمريكا وارد كرده و اين واردات در روزهاي مراسم تحليف ترامپ انجام گرفته است. اينديپندنت نوشت: ترامپ در حالي كه خود تاكيد داشته است مردم آمريكا بايد از كالاي داخلي استفاده كنند، دخترش بيش از 50 تن لباس چيني به آمريكا وارد كرده و اين امر موجب افزايش انتقادات به ترامپ شده است.
    
    
    سلاح الكترونيكي جديد براي مقابله با پهپادهاي دشمن
    نشريه واشنگتن تايمز در گزارشي نوشت: ايران سلاح جديد ضد پهپاد را كه تفنگي با خاصيت ارسال امواج الكترونيكي عليه پهپادهاي دشمن است به كار گرفته كرده است. اين فعل و انفعال مي تواند در آينده نبرد پهپادها موردي قابل توجه باشد زيرا پهپادها نقش بزرگتري را در برنامه هاي ضد آمريكايي ايران و ديگر دشمنان آمريكا ايفا مي كنند. ارتش آمريكا نيز به طور معمول عمليات جاسوسي را بر فراز خليج فارس، عراق و سوريه اجرا مي كند. اين روزنامه نوشت: ايران همچنين پهپادهاي انتحاري را كه مي توانند عليه كشتي هاي آمريكا پرواز نمايند آزمايش و مستقر كرده است. اين در حالي است كه اين كشتي ها هدف آزار نيروي دريايي سپاه اين كشور هم هستند. ژنرال جوزف وتل فرمانده مقر مركزي ارتش آمريكا ويژه عمليات برون مرزي در اين باره گفت: پهپادها بين چندين جنگ افزاري هستند كه ايران براي تهديد عليه تردد كشتي ها از آن ها استفاده مي كند. يك تحليلگر نظامي ارتش آمريكا در اين باره گفت: اين وسيله كه شبيه تفنگ است قادر مي باشد با قفل كردن و ارسال پارازيت به سامانه مخابراتي پهپاد عمليات اين پرنده را مختل كند و بدين وسيله ديگر پهپاد قابل كنترل نيست. گفته مي شود كه اين وسيله قابليت هك كردن را دارد و مي تواند يك پهپاد را سالم بر زمين نشاند.
    
    
    دولت بايد فعال تر با مسئله ريزگردها برخورد مي كرد
     محمدرضا عارف با انتقاد از عملكرد دولت در موضوع گرد و خاك خوزستان گفت: دولت بايد فعال تر با مسئله ريزگردها و مشكلات مربوطه برخورد مي كرد، دولت بايد پيش بيني هاي لازم را انجام مي داد. رئيس فراكسيون اميد در گفتگو با روزنامه آفتاب يزد افزود: در بحث گرد و غبار بخشي از آن عامل دروني و داخلي دارد و بخشي از آن عامل بيروني. در هر دو بخش دولت بايد جدي تر كار مي كرد. بخصوص در برابر مردم خوزستان كه دين بزرگي گردن دولت دارند و هشت سال جنگ را تحمل كردند و خدمات، شجاعت ها و نجابتشان همواره در ياد و خاطره مردم باقي خواهد ماند. بايد با پيش بيني هاي اصولي و منطقي از وقوع چنين حوادثي جلوگيري مي شد. همين اقداماتي كه اخيراً انجام مي شود قابل پيش بيني بود. بايد از ماه هاي قبل اقدام به چنين كارهايي مي شد. به نظر مي رسد برخي دستگاه ها در قبال خوزستان كوتاهي كرده اند. همين كاري را كه الآن وزارت نيرو دارد انجام مي دهد و به تميز كردن مقره ها مي پردازد، يك سال پيش بايد انجام مي داد.
    
    
    رشدي كه چين هم در چهار دهه به آن دست نيافت!
    بانك مركزي رقم رشد اقتصادي سه ماهه سوم امسال را 15/7 درصد اعلام كرد كه در تاريخ ايران و حتي جهان، بي سابقه است. مشرق نوشت: اين آمارسازي دولت يازدهم، نه تنها در ايران بلكه در سطح جهان هم نوعي ركورد محسوب مي شود، زيرا پيشرفته ترين كشورهاي جهان در دهه هاي اخير هم تاكنون نتوانسته اند به رشد محيرالعقول 15/7 درصدي دست يابند. به عنوان مثال، كشور چين كه سريع ترين رشد اقتصادي در سطح جهان را در 4 دهه اخير داشته و از يك كشور متوسط به دومين قدرت اقتصادي جهان تبديل شده، از سال 1980 تاكنون هيچ گاه به رشد اقتصادي 15/7 درصدي دست نيافته است. چين از سال 2010 به اين سو، رشد اقتصادي دو رقمي و بالاي 10 را درصد تجربه نكرده و رشد اقتصادي 6 تا 7 درصدي در 5 سال اخير تجربه كرده است. اين آمار و ارقام در حالي است كه چين پيشتاز رشد اقتصادي در جهان محسوب مي شود و سريع ترين توسعه اقتصادي را در سطح جهان داشته است. با اين حال مشخص نيست دولت يازدهم كدام يك از بسترها و پيش زمينه هاي رشد اقتصادي دورقمي را مهيا كرده كه اكنون مدعي ركوردشكني رشد اقتصادي در سطح جهان است. بر اساس گزارش صندوق بين المللي پول، در ميان كشورهاي مختلف جهان، هيچ كشوري در سال 2016 به چنين رشد اقتصادي دست نيافته است. البته صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي ايران را در سال جاري 4/4 درصد برآورد كرده است كه با آمارسازي دولت يازدهم فاصله اي چشمگير دارد. بايد ديد صندوق بين المللي پول اين آمارسازي را مي پذيرد و ايران را ركورددار رشد اقتصادي جهان اعلام مي كند؟!
    
    
    سال 95 سال افسوس اقتصاد بود
    يك روزنامه حامي دولت از اوضاع اقتصادي كشور انتقاد كرد و نوشت: كاش در اين روزهاي پاياني سال 1395 اقتصاد كلان و كسب و كار ايران و ايرانيان اين قدر اندوه نداشت. كاش شهروندان ايراني با دل هايي سرمست از شادي و شادابي و لب هايي باز شده از خنده و چشم هايي درخشان به بهار زيبا كه تا چند روز ديگر از راه مي رسد خوشامد مي گفتند. روزنامه ابتكار ادامه داد: اما با دنيايي از اندوه بايد نوشت اينچنين نيست. اقتصاد ايران در سال 1395 آن اندازه نيرو نداشت تا 500 هزار جوان ايراني جوياي كار را به كارخانه ها، مزرعه ها، به اداره هاي دولتي، فروشگاه ها، كانون هاي خدماتي و... بفرستدو آنها را شاغل كند. اقتصاد ايران در سال 1395 آن اندازه نيرو آماده نكرد تا قدرت خريد شهروندان را به سال 1390 برساند و آن اندازه توانايي نداشت كه رشد شتابان براي سرمايه گذاري فراهم كند. در سال 1395 شوربختانه بايد گفت بانك ها كه ستون و پايه تامين نقدينگي براي كار و توليدند از رمق افتادند و دارايي هايشان همچنان قفل ماند و دولت يازدهم هرچه نيرو داشت به كار گرفت بدهي اش را بدهد كه كامياب نشد. در سال 1395 بدبختانه سرمايه گذاران خارجي برخلاف انتظار باز هم كه همواره پشت مرزهاي ايران مي ماندند اين بار حتي با وجودي كه به درون مرزهاي ايران آمدند اما رفتند و ديگر برنگشتند. سال 1395 بدون ترديد براي ايرانيان سال افسوس و حسرت ملي است و در ياد تاريخي شهروندان اين مرز بوم مي ماند. در حالي كه سال 1395 با شادكامي از امضاي برجام و دور شدن غبار اندوه و سر رسيدن سالي شاد و سرزنده در حوزه كسب و كار شروع شده بود و ايرانيان خرسند بودند كه مي توانند با دنيا سازگار شده و از گوشه نشيني بيرون بيايند، اما با اندوه بي پايان بايد گفت چنين آرزويي ممكن نشد.
    
    
    اعلام نتايج سرشماري، آمار واقعي بيكاري را لو مي دهد
    اواسط دي ماه امسال اولين وعده مركز آمار ايران براي اعلام نتايج رسمي سرشماري 1395 بود كه براي نخستين بار به صورت اينترنتي و حضوري برگزار شده بود، اما حالارئيس مركز آمار ايران اعلام كرده اين نتايج به زودي اعلام خواهد شد، آن هم پس از ارسال نتايج سرشماري به هيئت دولت. روزنامه همشهري نوشت: مقامات مركز آمار در هنگام برگزاري سرشماري اعلام كرده بودند كه نتايج اين سرشماري ملي پايان دي ماه و نهايتا در بهمن ماه اعلام خواهد شد. محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور نيز اظهار كرده بود؛ «انتظار داريم همان گونه كه رئيس مركز آمار ايران قول داده است نتايج اوليه سرشماري تا پايان دي ماه اعلام و منتشر شود.» انتظار مي رود با انتشار نتايج سرشماري، نرخ واقعي بيكاري و تعداد بيكاران در كشور مشخص شود، چرا كه نرخ بيكاري همواره بر اساس روش سرشماري به صورت نمونه گيري از سوي مركز آمار ايران اعلام مي شود و اين نخستين بار است كه وضعيت فعاليت افراد از حيث شاغل بودن يا بيكار بودن در سرشماري 95 مورد پرسش قرار گرفته است. اعلام نتايج سرشماري در زمينه اشتغال مي تواند معماي تعداد بيكاران را كه مورد اختلاف برخي كارشناسان با آمار رسمي است، حل كند.
    
    
    آفرين بر نظر پاك خطاپوشش باد!
    وزير دادگستري مي گويد بر اساس آمار مستند و قابل اثبات قدرت اقتصادي و خريد مردم افزايش پيدا كرده است! به گزارش روابط عمومي وزارت دادگستري، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي ادعاهاي مطرح شده در خصوص كاهش توان اقتصادي اقشار جامعه را بي اساس دانسته و تصريح كرد: ما بر اساس آمار دقيق صحبت مي كنيم و هركس ادعايي بر خلاف اين آمار دارد مي تواند با سند و استدلال مطرح كند. رشدي كه طبقات پايين داشته اند به مراتب بيشتر از رشد طبقات بالاتر بوده است. اين آمار واقعي نشان مي دهد ضمن اينكه رشد اقتصادي كشور در 9 ماهه امسال 7/5 درصد و بدون نفت پنج درصد بوده است در سفره مردم نيز تاثير مستقيم داشته و ضمن آنكه قدرت خريد مردم كاسته نشده، چند درصد هم افزوده شده است. وي با انتقاد از كتمان حقايق در مورد دستاوردها و اقدامات مثبت صورت گرفته گفت: نبايد در مورد نعمتها و تلاشهاي صورت گرفته، ناسپاسي صورت گيرد؛ چرا اين دستاوردها را نمي بينيم؟ از تحقير يكديگر و كتمان حقيقت چه سودي مي بريم؟ فرهنگ خوب ديدن، زيبا ديدن و حسن ظن، فرهنگ الهي است و بدانيم كه فرهنگ سوء ظن، همه را به نابودي مي كشاند.
    
    
    از تشك كُشتي چه خبر؟!
    به گزارش عصر ايران، بهروز نعمتي سخنگوي هيئت رئيسه مجلس گفت: افرادي كه جمع شدند و تشكيل جبهه داده اند مي خواهند روحاني را زمين بزنند ولي خدا با روحاني است. بحثي كه رئيس مجلس مطرح كرد كه رياست جمهوري روحاني دو دوره اي است، مشخص كننده خيلي چيزهاست. حسن روحاني قطعا رئيس دولت دوازدهم خواهد شد.
    
    
     به نفع روحاني كنار نمي روم
    رئيس هيئت بدوي تخلفات اداري نهاد رياست جمهوري بعد از اعلام كانديداتوري اش گفت كه به نفع روحاني از انتخابات كناره گيري نخواهد كرد. حجت الاسلام محمد اشرفي اصفهاني در گفتگو با تسنيم، در پاسخ به سوالي درباره احتمال كانديداتوري اش در انتخابات رياست جمهوري، گفت: ان شاء الله قرص و محكم وارد صحنه انتخابات رياست جمهوري خواهم شد و ان شاء الله بعد از تعطيلات نوروزي نيز برنامه هاي خود را به طور كامل به مردم ارائه خواهم كرد. وي در پاسخ به اين سوال كه در صورت كانديداتوري، آيا قرار است به نفع حجت الاسلام روحاني كناره گيري كنيد؟ گفت: قطعاً به نفع آقاي روحاني يا گزينه هاي ديگر كناره گيري نخواهم كرد. بنده مستقل مستقل هستم و به عنوان كانديداي مستقل در عرصه انتخابات رياست جمهوري حضور خواهم داشت.
    اخبار برگزيده
    


 روزنامه رسالت، شماره 8901 به تاريخ 26/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 201، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است