|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/12/28: مظلوميت دخت پيامبر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2829
شنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1395خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2829 28/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
مظلوميت دخت پيامبر


نويسنده: محمدتقي فاضل ميبدي*

تو را دانش و دين رهاند درست در رستگاري ببايدت جست
    به گفتار پيغمبرت راه جوي
     دل از تيرگي ها بدين آب شوي
     اگر چشم داري به ديگر سراي
     به نزد نبي و علي گير جاي
     محمد بدو اندرون با علي
     همان اهل بيت نبي و ولي (فردوسي)
     در سالروز ولادت دخت پيامبر صلي الله عليه و آله، حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها نمي خواهم از تاريخ ولادت آن بزرگ بانوي اسلام مطلبي بر قلم آورم، زيرا تاريخ دقيق ولادت غالب بزرگان تاريخ به طور دقيق روشن نيست. همان طور که نمي توان روز ولادت پيامبر بزرگ اسلام را بدون هيچ اختلافي روشن کرد، دوازدهم ربيع الاول؟ هفدهم ربيع الاول؟ يا در ماهي ديگر؟ اگر ماه آن روشن است، در کدام سال؟ عام الفيل؟ عام الفيل چه سالي است؟
     سال تولد فاطمه (س) نيز چنين است؛ آيا پنج سال قبل از بعثت بوده يا پنج سال بعد از آن؟ يا سال بعثت پيامبر؟ چون يعقوبي وفات فاطمه را در ٢٣ سالگي اعلام کرده و طبري در ٢٩سالگي؛ درهرصورت هيچ کدام به طور دقيق آشکار نيست و قلم فرسايي بر سر اين مطلب چندان گرهي از کار فروبسته امروز ما نمي گشايد. مهم اين است كه ما مسلمانان در اين روزگار افسردگي و چندپارگي مسلمين، چه درسي براي رهايي از فلاكتي كه بر دنياي اسلام مي رود، مي توانيم بياموزيم. الگوبودن بانوي نمونه عالم يعني سرمشقي براي زندگي همه بشريت و اينكه تفاوت نگاه به زن در جاهليت و پيش از اسلام و پس از اسلام در چه چيزي نهفته است؟
     سليمان کتاني، نويسنده معروف مسيحي در کتاب «فاطمه زهي در نيام»، سخن زيبايي دارد:
     آنچه اينک درباره فاطمه زهرا خواهم نوشت، تاآنجاکه ممکن است در آن از کلمه «نقل از» و از گزارش گونه اي تاريخي پرهيز مي کنم، زيرا قلمي که در دست من است بيش از آنکه در پي تحليل نسبت آهن و گوگرد موجود در ساقه گل باشد، بايد در مقام آن باشد که از رنگ و بوي دلاويز آن گل نقشي بيافريند، چراکه فاطمه عليهاسلام آن بزرگواري است که جزيره العرب را و در پي آن نيمي از جهان متمدن روزگار خود را با شعار توحيد و رهايي از اين طاغوت، به راهي ديگر برد و او همسر مردي است كه جر جرداق مسيحي آرزو مي کند که اي کاش دنيا تمام استعدادهايش را در قالبي مي ريخت و انساني مانند علي را تحويل تاريخ اين روزگار مي داد و نيز مادر فرزندي است که در زير تيغ نااهلان فريب خورده جهل و جورج در سرزمين کربلا، گفت: اگر دين نداريد و از معاد نمي ترسيد، در اين جهان آزاده باشيد. فاطمه از سوي پدر، شوهر و فرزندان به کهکشاني سر برآورده که اقطار و اعماق آن ديرشناختي يا ناشناختي است.
     ما درست نمي دانيم در آن روزي که اين بانوي جوان پدر را از دست داده، در ايوان مسجدالنبي در برابر انحراف در دستگاه حاكمه چه سالي از دوران عمر خود را مي گذراند؟ اما اين از مسلمات تاريخ است که سال پاياني عمر او بود. او خوب مي دانست نظام حاكم پس از مرگ پيامبر، به گونه اي ترسيم شده که شايد کمتر از نيم قرن نظام نژادپرستي قريش که از آثار دوران جاهليت بود، به نام اسلام بازمي گردد؛ بنابراين در صدر سخنان خود چنين هشدار داد:
     فاني حرتم بعد البيان و اسررتم بعد الاعلان، چرا در امر پيشوايي جامعه سرگردان شده و پس از اعلان و اظهار حق به پنهان گويي گير و گرفتار افتاده ايد. اين اندوهي است جانکاه که سراسر وجود فاطمه را فراگرفته به گونه اي که ستون و ديوارهاي مسجد از فرياد اين زن مي خواهد برخود بلرزد و بشکافد.
     بيان و زبان اخطار او چنين است: اطلع الشيطان راسه من مغرزه صارخا لکم فوجه کم لدعائه مستجيبين، شيطان از کمين گاه خويش سر بر آورده و شما را به خود دعوت کرد و ديد که چه زود سخنش را شنيديد و سبک در پي او دويديد؛ دو روز از مرگ پيامبر نگذشته که قريشيان براي دفع فتنه دست به کاري زدند که خود و جامعه را به ورطه فتنه و فنا کشاندند. «زعمتم خوف الفتنه. الافي الفتنه سقطوا» و تاريخ شاهد بازگشت روزگاري شد که پيامبر ٢٣ سال براي محو آن، مصائب بزرگي را تحمل کرده بود و حالافاطمه تمام اين مصيبت ها را دوباره در برابر چشمان خود تازه مي بيند. او در جنگ احد شاهد آسيب هايي بود که به دست قريشيان بر چهره پيامبر نشست و آنان جگر عمويش را با كينه مكيدند.
     در ايام ولادت يا وفات آن حضرت به جاي بازخواني تاريخ و خطبه آتشين او و احساس خطري که اين بانوي مظلوم تاريخ نسبت به آينده اسلام و قرآن داشت، چرا بايد با ذکر مجعولات و مصائب نادرست شخصي، چهره حقيقي فاطمه را در لايه هايي از اخبار بي پايه گم كنيم و از تعاليم انسان سازش بي بهره بمانيم.
     همان طور که نسبت به آموزه هاي امامان چنين کرديم. تربيتي که پيامبر بر دخترش اعمال کرد، نشان دهنده هويت واقعي زن در عصر تحقير هويت زن بود. تربيت فاطمه به گونه اي رقم خورد که هيچ زني در آن روزگار واجد چنين هويتي نشده بود. او نخستين زني است که آزادانه در مسجد در برابر چشم همه تاريخ مي ايستد و باب انتقاد از وضع موجود را مي گشايد و اين درسي است به همه زنان تاريخ که بايد آزادانه سخن گفت، انتقاد کرد و از هيچ رعب ووحشتي نهراسيد.
     سليمان کتاني که شخصيت فاطمه را از اعماق ورق پاره هاي تاريخ درآورده، مي گويد: در قضيه اي از پيامبر سوال شد، حضرت فرمود: نخست بايد بدانم راي فاطمه چيست، بدين گونه فاطمه در نتيجه تربيتي صحيح داراي راي و نظريه شخصي شد... و علي در وجود فاطمه تکميل وجود خود را يافت و در روزهاي آخر عمر شبانگاهان به در خانه انصار مي رفت در حالي که حسن و حسين را با خود همراه داشت، از انصار مي خواست در برابر جاهليت عرب بايستند؛ اما ميان برخي اصحاب و سران قدرت چنان هم گرايي به وجود آمده بود که پاک فاطمه را مايوس مي كرد. تا ٢٥ سال پس از آن، شوهرش علي فرمود: روز ما به روزگار جاهليت بازگشته است.
     خدايا به حق بني فاطمه/ که بر قول ايمان کنم خاتمه
     اگر دعوتم رد کني ور قبول /من و دست و دامان آل رسول (سعدي)
     *عضو مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قمحرف اول: مظلوميت دخت پيامبر
    


 روزنامه شرق ، شماره 2829 به تاريخ 28/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "محمدتقي فاضل ميبدي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه يافته
متن مطالب شماره 4 (پياپي 70)، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است