|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: جاسوسي سازمان « سيا» از همه مردم جهان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6603
دوشنبه سوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


جاسوسي سازمان « سيا» از همه مردم جهان


نويسنده: ميثم لطفي

نيم نگاه
    
    سازمان CIA برنامه هاي دقيقي براي انتشار بدافزارها و ديگر برنامه هاي نرم افزاري مخرب در دست دارد که برنامه هاي مذکور مي توانند براحتي محبوب ترين پلتفرم هاي موجود را هک کنند
    سازمان اطلاعات مرکزي امريکا طرح خود را به گونه اي دنبال مي کند که بر اساس آن طيف گسترده اي از دستگاه هاي الکترونيکي مورد حملات جاسوسي قرار مي گيرند که از جمله آنها مي توان به رايانه شخصي، تلويزيون، گوشي هوشمند و... اشاره کرد

    
    سايت اينترنتي «ويکي ليکس» هفته گذشته يکي از بزرگ ترين افشاگري هاي خود را انجام داد و اسنادي را در رابطه با فعاليت ها و ابزارهاي جاسوسي سازمان اطلاعات مرکزي امريکا (CIA) در دستگاه هاي الکترونيکي معمول از جمله گوشي هاي هوشمند، رايانه هاي لوحي، گيرنده هاي تلويزيوني و... منتشر کرد. اين مرکز با انتشار بيانيه اي توضيح داد: «سازمان اطلاعات مرکزي امريکا به تازگي کنترل بخش وسيعي از ابزارهاي نفوذي و جاسوسي خود شامل بدافزارها، ويروس ها، تروجان ها، سيستم هاي کنترل از راه دور بدافزار و اسناد مرتبط با آنها را از دست داده است و ما توانستيم به تمام اطلاعات منتشر شده در اين زمينه دسترسي پيدا کنيم. اين مجموعه استثنايي چندصد ميليون خط کد و برنامه را شامل مي شود.»
    ويکي ليکس ادعا مي کند که سازمان اطلاعات مرکزي امريکا با انجام تحقيقات گسترده موفق شده است آسيب پذيري هاي جديد نرم افزارهاي کاربردي را شناسايي کند و از اين طريق به اطلاعات کاربران دسترسي داشته باشند. اين اتفاق در حالي صورت گرفته است که رئيس جمهوري سابق امريکا -باراک اوباما- تمام نهادهاي دولتي اين کشور را موظف کرده بود در صورت شناسايي هرگونه حفره نرم افزاري، شرکت مربوطه را مطلع کنند.با تمام اين افشاگري ها، آيا ويکي ليکس هم اکنون از همه مردم جهان جاسوسي مي کند؟
    
    اتفاقات صورت گرفته
    مرکز ويکي ليکس توسط شخصي به نام «جولين آسانژ» مديريت مي شود و هم اکنون اسناد محرمانه سازمان CIA را در قالب بسته اي موسوم به Vault 7 منتشر کرده است که تمام اطلاعات مربوط به فعاليت هاي جاسوسي و هکري سازمان مربوطه در آن وجود دارد.به گفته ويکي ليکس، در اين بسته 7 هزار و 818 صفحه اينترنتي و 934 فايل اينترنتي ضميمه شده حاوي داده هاي محرمانه و طبقه بندي شده منتشر شده است که البته اين اطلاعات بخشي از اسناد جامع به دست آمده محسوب مي شوند. ويکي ليکس در اقدامات اخير خود ميليون ها سند ديگر را هم به دست آورده است که هر کدام از آنها مي تواند ماهيت فعاليت هاي محرمانه و متخلفانه سازمان CIA را مشخص کند. اين اسناد مربوط به سال هاي 2013 تا 2016 ميلادي مي شوند و ويکي ليکس از آنها با عنوان «بزرگ ترين افشاگري اسناد محرمانه آژانس» ياد مي کند.
    اين فايل ها نشان داد سازمان CIA برنامه هاي دقيقي براي انتشار بدافزارها و ديگر برنامه هاي نرم افزاري مخرب در دست دارد که برنامه هاي مذکور مي توانند براحتي محبوب ترين پلتفرم هاي موجود را هک کنند. در اين اسناد اعلام شده است که در بسياري از موارد توسعه دهندگان نرم افزاري ابزارهاي جاسوسي CIA را با محصول نهايي خود ادغام مي کنند تا بدون اطلاع کاربر از او جاسوسي شود.
    در اين اسناد اعلام نشد که سازمان CIA در فعاليت هاي جاسوسي مذکور چه اهدافي را دنبال مي کند و با وجود اين به طور دقيق اعلام شد سازمان اطلاعات مرکزي (CIA)، آژانس امنيت ملي (NSA) و ديگر مراکز اطلاعاتي امريکايي براي دريافت اطلاعات جاسوسي به دست آمده با يکديگر همکاري مي کنند و البته به صورت همزمان همکاري هاي گسترده با سازمان هاي اطلاعاتي استراليا، کانادا، نيوزيلند و بريتانيا انجام مي شود تا آخرين اطلاعات محرمانه در مورد فعاليت هاي ديجيتالي مردم به دست آيد.
    
    توانايي هاي CIA براي جاسوسي
    سازمان اطلاعات مرکزي امريکا طرح خود را به گونه اي دنبال مي کند که بر اساس آن طيف گسترده اي از دستگاه هاي الکترونيکي مورد حملات جاسوسي قرار مي گيرند که از جمله آنها مي توان به رايانه شخصي، تلويزيون، گوشي هوشمند و... اشاره کرد. اسناد منتشر شده همچنين نشان داد هر دو سيستم عامل اندرويد و iOS در مقابل اين فعاليت هاي جاسوسي آسيب پذير هستند و کارمندان اطلاعاتي امريکا براحتي به داده هاي ذخيره شده در دستگاه هاي مبتني بر اين دو سيستم عامل دسترسي پيدا مي کنند.
    ولي جاسوسي با طيف به اين گستردگي اهداف ويژه اي را هم دنبال مي کند. هر بار که سازمان CIA بدافزارهاي خود را منتشر مي کند اين احتمال وجود دارد تا شرکت نرم افزاري از فعاليت مذکور مطلع شود و با انتشار وصله هاي امنيتي جلو فعاليت بدافزار را بگيرد. اين اتفاق دقيقاً سال گذشته در آگوست 2016 صورت گرفت. در آن زمان اپل يک به روزرساني جهاني براي سيستم عامل iOS منتشر کرد که اتفاق مذکور پس از سه حمله گسترده به آيفون در کشورهاي عربي صورت گرفت.
    در اين اسناد همچنين مشخص شد سازمان اطلاعات مرکزي امريکا موفق شده است به سيستم داخلي تمام تلويزيون هاي سامسونگ با قابليت اتصال به اينترنت ورود پيدا کند و هک کردن تلويزيون ها به اين معني است که کارمندان اطلاعاتي امريکا مي توانند به تمام اتفاقات محيط پيرامون تلويزيون دسترسي پيدا کنند. در بخش ديگري از اين اسناد گفته شده است که دولت امريکا به صورت مخفيانه حتي سيستم هاي رايانه اي خودروها را هم هک مي کند تا آنها را زير نظر بگيرد.بررسي هاي ويکي ليکس نشان داد سازمان CIA براي آنکه بتواند اين فعاليت هاي جاسوسي را انجام دهد، از کدهاي برنامه نويسي شده بسيار پيچيده استفاده مي کند و از اين طريق امکان جلوگيري از فعاليت هاي هکري آن بسيار کاهش مي يابد.
    
     عامل انتشار اسناد محرمانه
    ويکي ليکس مي گويد اين اسناد را از يک شبکه ايزوله شده و فوق امنيتي به دست آورده و شبکه مذکور در «هوش سايبري» وابسته به سازمان CIA قرار داشته است. مرکز مذکور در اصل بازوي جاسوسي سازمان اطلاعات مرکزي امريکا محسوب مي شود که جرايم سايبري را مديريت مي کند و در صورت بروز هرگونه حمله سايبري به دولت امريکا، جلو آن مي ايستد. اين طور که بررسي هاي اخير نشان داده است، اسناد محرمانه مذکور از طريق هکرها و پيمانکاران دولت قبلي امريکا به دست آمده اند که اين افراد از طريق شيوه هاي مجاز اطلاعات ياد شده را منتشر کردند. در اين ميان يکي از هکرهاي وابسته به دولت قبلي امريکا با ويکي ليکس همکاري هاي نزديک داشته و بخش اعظم آرشيو محرمانه سازمان CIA را در اختيار آنها گذاشته است.هنوز به درستي مشخص نشده است چه کسي اين اسناد را براي نخستين بار منتشر کرد. با وجود اين پليس فدرال امريکا (FBI) مي گويد اطلاعات مذکور احتمالاً بر اساس فعاليت هاي جاسوسي، يکي از کارمندان، سرقت از پيمانکاران دولتي يا شکستن قفل سرورهاي مرکزي لو رفته است.
    
     از من هم جاسوسي مي شود؟
    آژانس امنيت ملي امريکا براي انجام فعاليت هاي هکري خود روش هاي متفاوتي را پيش مي گرفت و با وجود اين سازمان CIA در برنامه ريزي هاي مجزاي خود به صورت نظارتي عمل مي کند. اين اتفاق باعث مي شد حضور جاسوسي سازمان CIA احساس نشود و اين مرکز بتواند بدون ايجاد هرگونه اختلال تمام فعاليت هاي صورت گرفته در پلتفرم هاي نرم افزاري مختلف را زير نظر بگيرد. اين سازمان با استفاده از تکنيک ياد شده توانسته است ميليون ها دستگاه گيرنده تلويزيوني را هک کند و روش خود را از روش سازمان NSA کارآمدتر مي داند.
    آژانس اطلاعاتي مذکور به صورت ويژه بر گوشي هاي هوشمند و رايانه هاي لوحي تاکيد دارد و از اين طريق مي تواند تمام ارتباطات صورت گرفته بين کاربران را زير نظر بگيرد. ويکي ليکس مي گويد در هيچ بخشي از اين اسناد اعلام نشده است که ابزارهاي ارتباطي رمزگذاري شده از جمله واتس اپ و سيگنال مورد حملات هکري سازمان CIA قرار گرفته اند و به عبارت ديگر اين سازمان در فعاليت هاي جاسوسي خود نتوانسته است به اطلاعات چنين اپليکيشن هايي دسترسي پيدا کند.
    به هر حال ويکي ليکس هشدار داده است که سازمان هاي اطلاعاتي امريکايي از تمام کاربران جهان جاسوسي مي کنند و بدون آنکه افراد مطلع شوند، مي توانند به اطلاعات دستگاه موبايلي آنها دسترسي داشته باشند. «مات بلِيز»، يکي از مشهورترين کارشناسان امنيتي جهان وابسته به شرکت کسپرسکي روي صفحه اختصاصي خود در شبکه اجتماعي توئيتر توضيح داد: «تنها اقدامي که کاربران در مقابل اين فعاليت هاي جاسوسي مي توانند انجام دهند، اين است که به صورت دائم نرم افزار خود را به روز کنند ولي متاسفانه بايد اعتراف کرد حتي اين اتفاق هم نمي تواند جلو فعاليت هاي مخرب سازمان هاي اطلاعاتي امريکايي را بگيرد.»
    
    
    جاسوسي سازمان « سيا» از همه مردم جهان
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "ميثم لطفي"

  خطر هكرها براي امنيت نيروگاه هاي تامين انرژي / شبكه برق كشور، مهم ترين اولويت «امنيت سايبري» در 25 سال آينده خواهد بود
ميثم لطفي، ايران 1/7/96
مشاهده متن    
  مراقب هك شدن بدن خود باشيد! / دستگاه ضربان ساز قلب، درگاه ورود هكرها به بدن انسان
ميثم لطفي، ايران 25/6/96
مشاهده متن    
  اطلاعات راي دهندگان الكترونيكي امريكا لو رفت / موج تازه نگراني ها از نشت اطلاعات
ميثم لطفي، ايران 6/6/96
مشاهده متن    
  شناسايي بيماري هاي شايع به كمك جست و جوگرهاي اينترنتي / گوگل و توئيتر به كمك پزشكان مي شتابند
ميثم لطفي، ايران 29/5/96
مشاهده متن    
  مدير بزرگترين كارخانه خودروهاي هوشمند جهان: هوش مصنوعي از سلاح هسته اي كره شمالي هم خطرناك تر است
ميثم لطفي، ايران 26/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده دندان پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 60)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است