|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/12/28: كوله گردي با مامان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2873
پنجشنبه چهارم خرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2829 28/12/95 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


كوله گردي با مامان


نويسنده: معصومه اصغري

وقتي خانواده نمي گذارند تنهايي به سفري متفاوت بروي، وقتي دوستي همراه و پايه براي سفر با يک کوله نداري، وقتي برنامه زندگي و پول اجازه سفر به مدل هاي ديگه رو نميده، هي صداي جاده است که تو رو صدا مي زنه، بهتره به ذوق و اصرار مادرت براي اينکه همراهت بشه گوش کني و بري عين همه لوازمي که براي خودت جور کردي رو براي مادرت هم جور کني و دل به جاده بدي!
     مامان؛ زني پنجاه وچند ساله است که مثل همه زنان خانه دار، کمردرد و زانودرد داره اما ذوق اين سفر و همراهي ١٠روزه کاري کرد که همه اينها کنار برن و بتونه کوله اي بزرگ و سنگين رو حمل کنه. قبل از سفر برنامه فيزيوتراپي گذاشت و يه مانتوي گشاد، بلند و خنک دوخت و کوله اش رو خودش جمع کرد. مامان تجربه سفرهاي خانوادگي و با ماشين يا قطار رو داشت و غير از اين هيچ مدلي از فضاي بيرون از خونه رو تجربه نکرده بود اما ديدن شيراز و ساحل بوشهر و همه نقاط جديدي که تا به حال نديده بود، مامان رو به همراهي با دخترش بيشتر ترغيب مي کرد.
     کوله گردي مدل نسبتا قديمي در دنيا و مدلي جديد در ايران هست که هنوز خيلي از جوان ها و ساير گروه هاي اهل سفر با اون آشنا نشدن و يا هنوز تجربش نکردند. مدلي از سفر که با کمترين ميزان وسايل و جمع کردنش در يک کوله پشتي به راه مي افتي و با يک مقصد نهايي، باقي جزئيات رو در همون مسير سفر و شرايطي که پيش مياد تعيين و انتخاب مي کنيد. اين مدل از سفر نياز به زمان بيشتري داره چون اصلازمانبندي مشخصي نداره و بايد ديد چه پيش مياد. مثلابرنامه ريزي من اين بود که به جز شيرازگردي و بوشهرگردي، مناطقي مثل عسلويه و خارک هم که محل ماموريت هامون بود و مامان چشم نگرانمون مي شد رو هم نشونش بدم. عسلويه به بهترين شکل جور شد و مامان از نزديک پالايشگاه و تاسيسات و فضاي شلوغ و بازار قديمي «نخل تقي» رو ديد اما با اينکه يک روز بيشتر در بوشهر مونديم اما هواي غبارآلود نگذاشت برنامه رسيدن ما به جزيره خارک در زمان مشخص اجرا بشه و کلي حالمون گرفته شد.
     اين اتفاقات يک دفعه اي، خاصيت سفر به مدل کوله گردي است و اين شما هستيد که بايد اين اتفاقات رو مديريت و تبديل به يک سوژه و فرصت جديد کنيد. يعني مثلاوقتي مجبوريد به خاطر رفتن به خارک، يک روز بيشتر در بوشهر بمانيد راه مي افتيد به سمت گوشه هاي ديده نشده و قديمي ساحل بوشهر و به جايي به نام «ريشهر» مي رسيد. ريشهر قرن ها قبل براي خودش شهر و قلعه اي بزرگ و اسکله اي ديدني داشته که امروز جز نشانه هاي کوچکي از آنها چيزي باقي نمانده و حالاتبديل به ساحل تفريحي مردم بوشهر شده است. ديدن خانه «ملک»، «چند امام زاده قديمي»، «قبرستان انگليسي ها» و مقبره شاعر معاصر «منوچهر آتشي» و درنهايت «موزه رئيسعلي دلواري» در دلوار که هر کدام ماجراهاي مفصلي داشتند.
     از آنجايي که اين مدل از سفر هنوز براي مردم جديد است، ديدن دو خانم که يکي سن وسال بالايي دارد و کوله سنگيني را حمل مي کند براي خيلي ها سوال بر انگيز بود، به همين دليل مامان در طول سفر دائم مورد سوال و توجه قرار مي گرفت و درست به همين دليل بود که خيلي ها ترجيح بيشتري در کمک و همراهي با ما داشتند. توي هر ماشين، نونوايي، پارک يا خانه معلم و چادر هلال احمري که مي رفتيم يا حتي توي کوچه و خيابوناي شيراز که پر از گردشگره، از مامان مي پرسيدن که چطوري اين مدلي اومدي سفر؟ کوله سنگين نيست؟ دو تا خانوم؟ و بعد کلي ايشالا- ماشالاو ايول و دمتون گرم و از اين حرفا داشتيم. بايد گفت يه جورايي مامان تو اولين تجربه کوله گردي من برکت سفرم شد و حضورش کلي برام اومد داشت.
     همين نگاه هاي متفاوت در شيراز که مملو از گردشگر بود، هم وجود داشت. مردم به ما و مخصوصا مامان با کوله ها سوال وار نگاه مي کردن و گاهي حتي تعارف مي زدند که استراحتي کنارشان داشته باشيم و چاي بخوريم. دو روز مانده به پايان سال و در اوج روزهاي خريد شب عيد و حضور گردشگران داخلي و خارجي به شيراز رسيديم و خيابان هاي منتهي به حافظيه بسيار شلوغ بود. جايي براي سپردن کوله ها نبود، پس بايد روي دوشمان مي ماند و همان طور مشغول عکس گرفتن مي شديم. وقتي از دروازه قرآن مي گذشتيم و عکس مي گرفتيم، مسافران اتوبوس گردشگران خارجي هم هم زمان پياده شدند و يکي از آنها که زني مسن بود جلو آمد و با لبخند و بدون مقدمه با زبان خودش پرسيد «شما مادر و دختر هستيد؟» سرم رو تکون دادم و مامان هم به تبعيت از من سرش رو تکون داد. اون زن با حالتي شگفت زده شروع به تعريف کرد و مي گفت که کمتر ديده مادر و دختر با هم کوله گردي کنن و بعد خواست که با هم عکس بگيريم.
     کوله گردي اين روزها برنامه سفر جوان هاي زيادي در داخل و خارج از کشورمون شده و فضاي امن و مهمون نواز شهرهاي مختلف ايران به اين نوع از سفر پروبال بيشتري مي دهد. بسياري از کوله گردها برنامه سفر را براساس مرام و معرفت و همراهي راننده ها و مردمان مسير سفر مي گذارند و در عمل بسيار بيشتر از آنچه فکر مي کردند مورد استقبال قرار گرفته اند. نمونه اين ميهمان نوازي را به خوبي مي شود در شهرهاي مختلف بوشهر ديد؛ وقتي به گناوه رسيديم قرار بود يکي از آشنايان نقاط ديدني را به ما معرفي کند اما بعد از گشت و گذار در شهر و بازار و ساحل گردي، براي رفتن به منزل خود اصرار کرد و وقتي رسيديم متوجه شديم از قبل تدارک ديده است و آن شب يکي از جذاب ترين قسمت هاي سفر من و مامان بود.
     کوله گري مي تواند ساده ترين و شيرين ترين و البته ارزان ترين شکل سفر باشد که ارتباطات انساني راهم بيشتر کند و به نظر مي رسد بايد بيشتر آن را به جوانان، خانواده ها و گروه هاي دوستانه توصيه کرد.
    کوله گردي با مامان
    


 روزنامه شرق ، شماره 2829 به تاريخ 28/12/95، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از "معصومه اصغري"

  مردم او را مي خواهند / روايتي مستقيم از منتخب شوراي روستاي قلعه سيمون كه بدون تبليغات انتخاب شد
معصومه اصغري، شرق 4/3/96
مشاهده متن    
  چمران: در و ديوار شورا ديگر ما را نمي خواهد / در جلسه علني روز گذشته مطرح شد
معصومه اصغري، شرق 3/3/96
مشاهده متن    
  شگفتي سازان شورا / گزارش «شرق» درباره منتخبان خاص پنجمين دوره انتخابات شوراهاي شهر و روستا
معصومه اصغري، شرق 2/3/96
مشاهده متن    
  محسن هاشمي، راي اول تهران در انتخابات شوراها، درباره احتمال شهردارشدن به «شرق» گفت: بحث انتخاب شهردار فعلا انحرافي است
معصومه اصغري، شرق 1/3/96
مشاهده متن    
  نبرد ليست ها / گزارش «شرق» از تلاش ها براي ورود به شوراي شهر
معصومه اصغري، شرق 31/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم شيلات ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1602)، Apr 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است