|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: پارس جنوبي اختتاميه سال
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4115
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


انرژي 
پارس جنوبي اختتاميه سال
با بهره برداري از فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي عمليات عمراني در بزرگ ترين پروژه گازي و نفتي تاريخ ايران به پايان مي رسد


گروه اقتصادي - توسعه فازهاي باقيمانده پارس جنوبي با سرعت دنبال مي شود به گونه اي كه گزارش ها از وارد مدار شدن آخرين رديف شيرين سازي پالايشگاه فاز ١٩، آغاز انتقال گاز سكوي فاز ٢٠ به پالايشگاه و افزايش تزريق گاز فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي به روزانه ٤٦ ميليون متر مكعب حكايت دارد. ميدان گازي پارس جنوبي (يا گنبد شمالي در بخش قطري)، بزرگ ترين ميدان گازي مستقل جهان به شمار مي رود كه با برخورداري از ٢/٣٤ تريليون مترمكعب گاز استحصال پذير، نزديك به ١٩ درصد از كل ذخاير گازي جهان را در خود جاي داده است. نزديك به سه هزار و ٧٠٠ كيلومترمربع از اين ميدان مشترك، در آب هاي سرزميني ايران و ٦ هزار كيلومتر مربع از آن در آب هاي قطر واقع شده است. با توجه به عقب ماندگي در سال هاي گذشته از قطر در توليد گاز از اين ميدان، دولت يازدهم توجه ويژه اي به توسعه اين ميدان كرده است. اكنون توسعه فازهاي ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي در اولويت كاري قرار گرفته كه البته بخش هايي از اين فازها تاكنون راه اندازي شده است.
    
    ورود فاز ٢٠ از نيمه فروردين
     در همين حال عليرضا عبادي، مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي از انتقال گاز ترش غني سكوي فاز ٢٠ پارس جنوبي به پالايشگاه فازهاي ٢٠ و ٢١ در روز شنبه (٢٨ اسفندماه) خبر داده است. آن طور كه عبادي اعلام كرده، عمليات براي آغاز برداشت گاز ترش غني از سكوي فاز ٢٠ در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالايشگاه مي‎شود. آذرماه ٩٥ بود كه با راه اندازي سكوي فاز ٢١، گاز به شبكه سراسري تزريق شد و سكوي فاز ٢١ هم كه در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پيش راه اندازي شد. حالابا بهره برداري از يك رديف شيرين سازي پالايشگاه فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي، شرايط براي رديف دوم شيرين سازي اين پالايشگاه آماده شده و تا پايان اين هفته به بهره برداري مي‎رسد. رديف سوم شيرين سازي اين فازها هم در پالايشگاه هم اكنون در حال فشارگيري با گاز شيرين است و در چند روز آينده با ورود گاز ترش غني سكوي فاز ٢٠، عمليات فرآورش و توليد گاز شيرين آغاز مي شود.
     مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي با بيان اينكه اكنون تيم راه اندازي در رديف چهارم شيرين سازي فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي مستقر است تا كارهاي عملياتي اجرا و تكميل شوند، تصريح كرد: اين رديف شيرين سازي نيمه دوم فروردين ماه ٩٦ با گاز سكوي فاز ٢٠ به بهره برداري خواهد رسيد.
     به گفته او، روزانه ٥/١٢ تا ١٣ ميليون مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي شود و تاكنون ٥/١ ميليارد مترمكعب گاز و ٥/٢ ميليون بشكه ميعانات گازي به صورت تجمعي از مخزن فازهاي ٢٠ و ٢١ برداشت شده است. با بهره برداري از سكوي فاز ٢٠، توليد گاز فازهاي ٢٠ و٢١ پارس جنوبي تكميل و به ٢ ميليارد فوت مكعب معادل ٥٦ ميليون متر مكعب در روز مي رسد. اكنون تنها بخشي از توان فرآورشي پالايشگاه اين فازها در مدار توليد قرار دارد و با بهره برداري از سكوي يك ميليارد فوت مكعبي فاز ٢٠ و همچنين راه اندازي رديف‎هاي دوم تا چهارم شيرين سازي، ميزان توليدات فازهاي ٢٠ و ٢١ به طور خيره‎كننده اي افزايش يافته و ارز آوري قابل توجهي از محل صادرات محصولات داراي ارزش افزوده بالااز جمله ميعانات گازي حاصل مي شود.
    
    ٥ ميليارد و نيم توليد تجمعي فاز ١٩
     حميد رضا مسعودي، مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي با اشاره به توليد تجمعي پنج ميليارد و ٥٠٠ ميليون مترمكعب گاز و هفت ميليون و ٤٠٠ هزار بشكه ميعانات گازي از اين فاز، از ورود آخرين رديف شيرين سازي پالايشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد. اين طرح توسعه اي با هدف استخراج و برداشت روزانه ٦/٥٦ ميليون مترمكعب گاز ترش غني از ميدان مشترك، توليد روزانه ٨٠ هزار بشكه ميعانات گازي توليد روزانه ٤٠٠ تن گوگرد، شيرين سازي و توليد روزانه ٥٠ ميليون مترمكعب گاز شيرين طرح ريزي شده است. توليد روزانه ٢٨٠٠ تن گاز مايع (LPG) با هدف صادرات و ٢٥٥٠ تن اتان با هدف تامين خوراك واحدهاي پتروشيمي نيز از ديگر اهداف اين برنامه به شمار مي رود. او با بيان اينكه اكنون روزانه حدود ٣٠ ميليون متر مكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي شود، اضافه كرد: انتظار مي رود تا پايان سال اين ميزان به حدود ٣٧ ميليون متر مكعب گاز در روز افزايش پيدا كند. همچنين حدود هفت ميليون بشكه ميعانات گازي نيز توليد شده كه از اين ميزان حدود ٦ ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه نيز به خارج از كشور صادر شده است.
    
    نصب در دقيقه ٩٠
     مسعودي با يادآوري نصب عرشه سكوي B١٩ بر روي پايه خود در موقعيت فراساحل فاز ١٩ گفت: اين سكو تا ارديبهشت سال آينده به بهره برداري مي رسد.
     اين مقام مسوول به آغاز توليد ال پي جي، بوتان و پروپان از فاز ١٩ پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: همچنين روزانه حدود ٧٠٠ تن ال.پي.جي در اين فاز توليد مي شود.
     وي در تشريح فعاليت هاي شاخص انجام شده در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي، اضافه كرد: در اين طرح توسعه اي ٥/١٤ ميليون متر مكعب عمليات خاكبرداري و ٢ ميليون و ٩٠٠ هزار اينچ بر قطر عمليات جوشكاري انجام و ٥٥ هزارتن سازه فلزي نصب شده است.
     مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي نصب ٤٩ هزار تن تجهيزات ثابت و ٧٥٠٠ كيلومتر كابل كشي را از ديگر فعاليت هاي شاخص فاز ١٩ اعلام كرد و گفت: در مجموع ٦١ درصد از كل فعاليت هاي طراحي، مهندسي، ساخت، اجرا، راه اندازي و بهره برداري از سوي پيمانكاران و مشاوران ايراني انجام شده است. همچنين ٥٥/٥٠ درصد كالاهاي مورد نياز طرح توسعه فاز ١٩ براي حمايت از سازندگان ايراني از داخل تهيه شده است.
     مسعودي با بيان اينكه حفر ٢١ حلقه چاه در فاز ١٩ پارس جنوبي سبب دستيابي به ميزان گازي معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبي شده است، افزود: اين در حالي است كه در ديگر فازها براي دستيابي به اين ميزان گاز بايد بيش از ٢٤ حلقه چاه حفر مي شد. وي از راه اندازي واحد ١٠٨ توليد گوگرد پالايشگاه فاز ١٩ خبر داد و گفت: به زودي اين واحد وارد مدار مي شود، در ضمن واحد ذخيره سازي ال پي جي نيز آماده شده است. اكنون خط لوله هاي انتقال گاز فاز ١٩ نيز به طور كامل در سرويس قرار گرفته اند و با اجراي ٢٣٠ كيلومتر خط لوله ٣٢ اينچ و خط لوله ٥/٤ اينچ سوار بر خط لوله ٣٢ اينچ پرونده خطوط لوله اين فاز به پايان يافته است.
    
    پيش به سوي توسعه
     محمدرضا چليپا، سرپرست طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي نيز از تزريق روزانه ٤٦ ميليون متر مكعب گاز شيرين اين فازها به شبكه سراسري خبر داده است.
     او با تشريح فعاليت هاي انجام شده در فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي، گفت: براي سكوهاي فازهاي ١٧ و ١٨، تعداد ٤٤ حلقه چاه حفر شده است. ٢ سكوي اصلي توسط شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران و ٢ سكوي اقماري توسط شركت ايزوايكو ساخته شده و هر سكو ٣/٢٨ ميليون مترمكعب گاز برداشت مي كند.
     وي با تاكيد بر تامين ٤٧ درصدي تجهيزات از پيمانكاران داخلي، اضافه كرد: ١٠٠ درصد كار اجراي فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي شامل نصب، راه اندازي و بهره برداري با استفاده از توان داخل انجام و ١٠٠ هزار تن سازه طي اين عمليات نصب شده است. چليپا به توليدات تجمعي پالايشگاه فازهاي ١٧و ١٨ اشاره كرد و گفت: از دي ماه ٩٣ تاكنون ١/١٦ميليارد مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق شده و ١٤ ميليون بشكه ميعانات گازي و ٤٢٠ هزار تن اتان به صورت تجمعي برداشت شده است. اكنون از فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي به طور متوسط روزانه ٤٦ ميليون مترمكعب گاز شيرين به شبكه سراسري تزريق مي شود. اين در حالي است كه از اوايل اسفند عمليات توليد گاز از سكوي اقماري ١٧ B آخرين سكوي طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ با ظرفيت برداشت ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز، آغاز شده است.
    
    انرژي: پارس جنوبي اختتاميه سال / با بهره برداري از فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي عمليات عمراني در بزرگ ترين پروژه گازي و نفتي تاريخ ايران به پايان مي رسد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 82 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه رويكردهاي نوين آموزشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 26)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است