|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/12/28: مسافر جاده هاي دور
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3152
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397



خدمات سايت




 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2829 28/12/95 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


مسافر جاده هاي دور
معرفي چند شهر براي سفر در نوروز


شرق: عيد و سفر از هم جدا نمي شوند؛ مردم که از کار يک ساله خسته شده اند، بهار را فصل آسايش و استراحت کردن و سفر مي دانند. هرسال نزديک عيد مقصد بيشتر مردم مشخص است. شمال و شهرهاي بزرگ اولين انتخاب همه ما خواهد بود. دليل اين انتخاب هم شايد عدم اشراف ما به جاذبه هاي عظيم طبيعي کشور و همچنين گريز از سفر پرخرج است. شايد همه اين اتفاق ها براي اين باشد که ما ارزان سفرکردن را خوب ياد نگرفته ايم. انتخاب مسيرهاي مختلف رسيدن به مقصد و منتهي نكردن همه راه ها به پرواز، استفاده از قطار و اتوبوس براي رسيدن به مقصد مي تواند کاهش چشمگيري در هزينه هايتان داشته باشد. آن وقت مي توانيد زيبايي هاي بي حدوحصر را تجربه کنيد. در ادامه به صورت نمونه درباره زيبايي هاي برخي استان ها سخن خواهيم گفت.
    
     گشت هاي دريايي خليج فارس در استان بوشهر
     ديدن آبي بي نظير درياي خليج فارس، مردمي ميهمان دوست و ساده و با محبت، اماکن تاريخي غني و نخلستان هاي پربار از جاذبه طبيعي و گردشگري استان بوشهر است. به گفته سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گردشگران و مسافران نوروزي در سفر به اين بوشهر مي توانند نوروزي پُرطراوت را با گشت هاي دريايي خليج فارس در اين استان تجربه کنند. در راستاي اهداف و برنامه هاي نوروز متفاوت ٩٦ در استان بوشهر که در برنامه ريزي ميراث فرهنگي و گردشگري تعريف شده، يکي از موضوعات مهم در برنامه ريزي هاي ما تاکيد بر قابليت ويژه گردشگري استان يعني گردشگري دريايي با استفاده از ظرفيت بي نظير و خدادادي خليج فارس است که بايد به عنوان قطب گردشگري از آن استفاده کرد. بافت تاريخي بوشهر از ديگر جاذبه هاي گردشگري استان است که در بخش هاي مختلف آن، ازجمله عمارت ها و موزه ها، برنامه هاي آييني و موسيقي اجرا مي شود. پيروي تفاهم نامه مشترک بين سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور و وزارت آموزش وپرورش مبني بر اجراي طرح «دانش آموز، هميار گردشگر»، با هماهنگي اداره کل آموزش وپرورش استان، همياران گردشگر در ايام نوروز به عنوان راهنمايان گردشگري همکاري خواهند داشت.شهرهاي استان بوشهر به فاصله هاي دو تا چهار ساعت از يکديگر قرار دارند. موزه رئيسعلي دلواري، مبارز بزرگ اين استان که در شهر دلوار قرار دارد، گورستان انگليسي ها که شهر بوشهر است، نخلستان هاي برازجان و بندر زيباي گناوه و همچنين باقي مانده کاخ هخامنشي چرخاب که در برازجان قرار دارد از جاذبه هاي اين استان است. در صورتي که دلتان بخواهد به بوشهر سفر کنيد، با احتساب هزينه هاي هتل و گردش در شهر، جدا از هزينه رسيدن به مقصد مي توانيد با ٤٠٠ هزار تومان سه روز در بوشهر گردش کنيد. رستوران هاي بي نظير بوشهر را فراموش نکنيد و حتما خوردن قيمه بوشهري را در برنامه هايتان قرار دهيد.
    
     استقبال از مسافران نوروزي در استان سمنان با برنامه هاي نوين
     کوير، جنگل، مناطق خشک و بياباني، مناطق سرسبز و جميع اضداد طبيعت را يک جا مي توان در مسافتي به ابعاد ٢٠ کيلومتر مربع در استان سمنان مشاهده کرد. طبيعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهايي در شهرستان هاي اين استان نيز جالب توجه است، به طوري که با سفر به شهر سمنان و سپس به شهميرزاد و مهديشهر مي توان تجربه دو آب و هواي متفاوت را با طي کمتر از ٢٠ کيلومتر داشت. در شهرستان شاهرود نيز که «جنگل ابر» آن زبانزد همه است، مي توان در مناطق رضاآباد و خارتوران، طي مسير در مناطق کويري را تجربه کرد. مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و دبير ستاد اجرائي خدمات سفر سمنان نيز با اشاره به اينکه تکنولوژي به کمک گردشگري آمده، گفت: «اين استان با برنامه هاي جديد، ازجمله عرضه اينترنت رايگان و نرم افزار جامع گردشگري استان، به استقبال مسافران و گردشگران نوروزي مي رود. ٢٠ نقطه اين استان زير چتر واي فاي رايگان ويژه عيد نوروز ٩٦ قرار گرفته اند و ازطريق «نرم افزار جامع گردشگري استان سمنان» به مسافران و گردشگران خدماتي مانند نقشه و بروشور عرضه مي شود». استان سمنان داراي بيش از هزار اثر تاريخي شناسايي شده است كه ٧١٨ اثر از اين تعداد در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. اگر در نوروز مقصد سفرتان جنگل ابر باشد، پيشنهاد ما انتخاب تورهاي مسافرتي زميني به اين جنگل بي نظير است و براي يک سفر دوروزه با اتوبوس به جنگل ابر با احتساب هزينه هاي خورد و خوراک که به عهده تور انتخابي شماست، پرداخت مبلغ ١٥٠ هزار تومان کفايت خواهد کرد.
    
     کرمانشاه، سرزمين کوهستان هاي پرغرور
     کرمانشاه يکي از مقاصد گردشگري بسيار زيبا در ايران است که هنوز چندان که بايد ديده نشده است.اين روزها شهرت بيستون را کرمانشاه مي برد. خوردن دنده کباب اصل کرمانشاهي در حاشيه درياچه، پاي کتيبه بيستون، در ايام بهاري مي تواند خاطره ساز باشد. اين استان ديدني هاي کمتر شناخته اي هم دارد که شايد زيباتر از بيستون و پُرشورتر از عشق فرهاد به شيرين باشند. نمونه اش شهر قصر شيرين است، شهري که با نخلستان هايش که پشت يک کوه بلند واقع شده، يادآور سال ها مقاومت مردمان اين ديار در دفاع مقدس است. در سال هاي اخير هم اين شهر مقصد گردشگري راهيان نور شده است. اما شايد در اين ميان منطقه زيباي «دالاهو» جزء مرموزترين مناطق گردشگري استان کرمانشاه باشد. دالاهو منطقه اي است سرسبز با آب هاي خروشان. طبيعتي بي نظير دارد. مردمانش خون گرم اند و برخوردار از فرهنگي غني. اين منطقه همراه با ده ها اثر تاريخي و باستاني مجموعه اي کم نظير براي گردشگري فراهم كرده است. زيباترين بخش منطقه دالاهو «ريجاب» يا، به گويش محلي، «ريژآو» است: چشمه ساران و رودخانه هاي پرآب و زلال در کنار گل هاي رنگارنگ در کوهستاني سرسبز که نامش در گويش محلي «ريزش آب» معني مي دهد، چون ريزش آب در اين منطقه بسيار است. يکي از ديدني ها در منطقه دالاهو دره «سرخه ليزه» است که آثاري از عصر ساسانيان در آن ديده مي شود. اين دره در ۲۵کيلومتري شهر سرپل ذهاب واقع شده است. در کنار اين دره، «قلعه ساسانيان» قرار دارد که در نوع خود در ايران بي نظير است، اما کمتر شناخته شده است. از ديگر مناطق بسيار زيبا در نزديکي دالاهو، طاق «گرا»ست؛ اين طاق از سالم ترين آثار باستاني ايران است که آن هم کمتر ديده شده، اما چشم هر گردشگري را به خود خيره خواهد کرد. البته ديدني هاي استان کرمانشاه به اينجا ختم نمي شود. اگر به سمت غرب و مرز برويم، وارد منطقه «اورامانات» مي شويم؛ کوه هاي سربه فلک کشيده اورامان پناهگاهِ طبيعي روستاهاي پلکاني است که معماري سنگ چين آنها بي نظير است. رودخانه سيروان در پيچاپيچ کوهستان جاري شده است و روستاهاي مختلفي در حاشيه آن شکل گرفته اند که هر کدامشان به تنهايي يک جاذبه عمده گردشگري هستند، روستاهايي ازجمله نودشه، شرکان، سرپير، کاله، رودبر، بلبر، ژيوار، ناو، نوين! البته اگر گذرتان به کرمانشاه افتاد حتما سري به مسجد شافعي هاي اين شهر زيبا بزنيد. هزينه سفر هوايي دوروزه به کرمانشاه با انتخاب هتل هاي ارزان قيمت براي دو شب يک خانواده سه نفره حداقل ٨٠٠ هزار تومان خواهد بود.
    
     يزد ديار شگفتي ها و بادگيرها
     يزد يک موزه زنده از معماري است که چشم هر گردشگر و مسافري را به خود خيره مي کند. شهري با معماري باشکوه مساجدش که در ميان بادگيرها و قنات احاطه شده اند. يزد يکي از بهترين شهرهاي خشتي جهان است که آن را مي توان يکي از درخشان ترين ميراث هاي فرهنگي در ادوار مختلف تاريخي ايران دانست. شهري که چشم انداز بادگيرهايش در خاطره ها مي ماند. مسجد جامع کبير يزد، مجموعه امير چخماق، بقعه دوازده امام، زندان اسکندر، مجموعه حمام خان و بازار خان، خانه لاري ها، موزه آينه و روشنايي، همه اينها در کنار خانه هاي قديمي و تاريخي يزد و بازار سرپوشيده اش مي توانند ساعت ها شما را با خود به اعماق تاريخ مردمان آن سرزمين ببرند. در شهرهاي كويري استان يزد قنات ها حکم شريان هاي حياتي زندگي را دارند. قنات هايي که هزاران سال پيش تمدني بزرگ را در دل کوير بنا نهاده اند. اين روزها مهندسي شگفت انگيز آن مسحور کننده است. قنات هاي زيباي شهر اردکان نمونه اي بي بديل از مهندسي آب در هزاران سال گذشته بود. در سفر به يزد حتما سري به باغ دولت آباد بزنيد تا ببينيد چگونه اراده انسان ها مي تواند در دل کوير سرسبزي به بار بياورد. اين باغ يكي از باغ هاي معروف ايراني است كه در زمان محمدتقي خان (دوره زنديه) طراحي و ساخته شده است. اين باغ از قناتي به همين نام مشروب مي شود و جريان آب در باغ، استخوان بندي طراحي آن را تشكيل مي دهد. اين باغ الگويي براي تمام يزدي هاي مهاجر به ديگر شهرهاي ايران شد تا بعدها باغ هاي مشابه اي را طراحي کنند. در اين بين شايد يکي از شگفت انگيزترين جاذبه هاي گردشگري استان يزد، زيارتگاه پير چَک چَک يا چکچکو است که يکي از اماکن مهم زرتشتيان محسوب مي شود. اين زيارتگاه که زرتشتيان به آن پيرسبز نيز مي گويند، نزديک شهرستان اردکان در کوه هاي ميان اردکان و انجيره قرار دارد. اين بناي تاريخي به دليل موقعيت خاص جغرافيايي اش شگفت انگيز است. ناگهان در دل کوير بي آب و علف کوهستاني سرسبز با چشمه اي زلال مي بينيد. پيرچک چک محلي است که در آن آب و آتش و کوهستان و باد با هم پيوند خورده اند. در بالاي اين کوهستان چشمه اي وجود دارد که در پاي آن آتش هاي مقدس همواره روشن است و چشم انداز وسيعي دارد. در دامنه کوه اقامتگاه هايي ساخته شده که به آنها «خيله» مي گويند. در داخل يکي از اتاق ها چاهي به ژرفاي بيش از ۵۰ متر وجود دارد. نمي شود به يزد رفت و ميهمان خانه هاي تاريخي اش نشد، به شما پيشنهاد مي کنيم در سفر به يزد حتما سري به کاروان سراهايي که تبديل به مسافرخانه شده اند بزنيد. براي يک شب سفر به يزد حداقل به ٢٠٠ هزار تومان نياز خواهيد داشت.
     سفرکردن، عنصر جداناشدني نوروز است، مي شود با هزينه هاي کمتر سفر کرد، از قطار و اتوبوس براي رسيدن به مقصد استفاده کرد و خوش گذراند. خوش گذراني به شيوه اي که بعد از تمام شدن عيد اضطراب روزهاي بي پولي فروردين به سراغمان نيايد، قطعا دلنشين تر خواهد بود. عيدتان مبارک.
    مسافر جاده هاي دور / معرفي چند شهر براي سفر در نوروز
    


 روزنامه شرق ، شماره 2829 به تاريخ 28/12/95، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي اعتقادي كلامي
متن مطالب شماره 29، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است