|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: ۲۰۶۳ تذكر كتبي و ۷۱۸ سوال از مسوولان اجرايي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4073
چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
۲۰۶۳ تذكر كتبي و ۷۱۸ سوال از مسوولان اجرايي
عملكرد ١٠ ماهه مجلس دهم تشريح شد


گروه سياسي| سال ٩٥ بيش از هر چيز يك رويداد مهم داشته است. رويدادي به نام آغاز به كار مجلسي جديد با چهره ها و تفكرهاي جديد كه بي شك بسياري را اميدوار به تغيير در دستور كار پارلمان ها نيز كرده بود. اسفند كه تمام شود ١٠ ماه از آغاز به كار مجلس دهم مي گذرد. گذشتني كه همراه با انتظارات و توقعات بسياري بوده است. ديروز يكي از اعضاي هيات رييسه مجلس از اين ١٠ ماه گزارشي ارايه داد. گزارشي كه نشان مي دهد هرچند حجم سوالات و تذكرات نمايندگان مجلس دهم نسبت به مجلس نهم آنچنان كاهش نداشته است اما آرامش حاكم بر روابط دو قوه روزهاي پر تنش مجلس قبل و دولت را به فراموشي سپرده است. بر اساس آنچه غلامرضا كاتب اعلام كرده است طي ١٠ ماه گذشته نمايندگان مجلس دهم، ٢٠٦٣ تذكر كتبي به دولتي ها داده اند و از آنان ٧١٨ سوال نيز پرسيده اند. به گزارش خانه ملت، غلامرضا كاتب، عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گزارش عملكرد دوره دهم مجلس شوراي اسلامي در يك سال گذشته را تشريح كرد. وي با اشاره به اينكه مجلس دهم در سال ١٣٩٥ سالي پر از كار و تلاش را تجربه كرد، كارنامه آن را درخشان و قابل دفاع ارزيابي كرد و اظهار كرد: عملكرد مجلس با توجه به شرح وظايف آن در سه حوزه تقنيني (قانونگذاري)، نظارتي و امور ديپلماتيك قابل بررسي و دقت نظر است. در حيطه امور تقنيني از زمان آغاز به كار مجلس شوراي اسلامي تا به امروز ٩٢ جلسه علني طي ٢٩ هفته جهت بررسي طرح ها و لوايح برگزار شد. عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي در ادامه افزود: طي اين مدت ٢٩٧ فقره از مجموع طرح ها و لوايح جهت فرآيند ثبت و تشكيل پرونده قبل از اعلام وصول تشكيل شده است كه از اين تعداد ٢٦٣ فقره در صحن علني اعلام وصول شده است.
    
     ارجاع ١٢٧ طرح و ١٥١ لايحه به كميسيون هاي مرتبط
     وي با اشاره به اينكه بر اساس شيوه و روال موجود قبل از طرح در صحن علني به كميسيون هاي اختصاصي ارسال مي شود، گفت: در اين خصوص در مجموع ٢٧٨ فقره (١٢٧ طرح و ١٥١ لايحه) به كميسيون هاي مرتبط ارجاع شد كه بر همين اساس و به منظور بحث و بررسي كارشناسي روي موارد ارجاعي ٦٩٤ جلسه با ١٦٠٤ ساعت كار مفيد تشكيل شد. البته لازم به ذكر است كه در همين راستا توسط كميته هاي زيرمجموعه كميسيون هاي اختصاصي نيز ٤١٢ جلسه با ٨٦٩ ساعت كار مفيد به صورت جداگانه روي طرح ها و لوايح كار كارشناسي و مطالعاتي صورت گرفته است كه با توجه به آنچه بيان شد در نهايت ١٤٢ فقره (٥٣ طرح و ٨٩ لايحه) به اتمام بررسي كارشناسي و تهيه و تنظيم گزارش كميسيون منتج شد. غلامرضا كاتب همچنين در ادامه افزود: با توجه به عنايت عموم نمايندگان مجلس به مشاركت فعال در تنقيح قوانين در خصوص طرح ها و لوايح مطروحه ١١٤٧٤ فقره پيشنهاد از سوي نمايندگان جهت بررسي و تنظيم شده است. وي در ادامه اظهار كرد: در طول فعاليت يك ساله مجلس دهم حسب درخواست نمايندگان مجلس ٣٣٠ فقره دعوت از وزرا و مسوولان اجرايي جهت حضور در مجلس دعوت به عمل آمده است.
    
     ٢٠٦٣ فقره تذكر كتبي نمايندگان مجلس به مسوولان اجرايي كشور
     نماينده منتخب مردم گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي در خصوص اهم فعاليت هاي شاخص مجلس در طول يك سال گذشته گفت: بررسي احكام دايمي برنامه هاي توسعه، بررسي و تصويب برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با يكصد و بيست و چهار ماده كه پس از ٢٢ جلسه و ٥١ شيفت كاري به تصويب رسيد و سرانجام رسيدگي به ماده واحده لايحه بودجه سال ١٣٩٦ در ١٢ جلسه و ١٨ شيفت كاري از شاخص ترين و مهم ترين فعاليت هاي مجلس شوراي اسلامي بود. رييس فراكسيون توليد و اشتغال مجلس شوراي اسلامي همچنين درخصوص بخش عملكرد نظارتي اين نهاد گفت: همان گونه كه مستحضر هستيد، وجه نظارتي مجلس همواره داراي اهميت، حساسيت ومنزلت است چرا كه آنچه همواره با آن مواجه هستيم عدم اجرا يا نقص اجراي قوانين موجود است. در همين راستا هم مجموعه مجلس تمام تلاش كارشناسي و اجرايي خود را در طول فعاليت يك ساله مجلس دهم در سال ٩٥ مصروف انجام امور نظارتي كرده است. وي ادامه داد: به نحوي كه ٢٠٦٣ فقره تذكر كتبي نمايندگان مجلس به مسوولان اجرايي كشور، ٧١٨ سوال نمايندگان از مسوولان اجرايي كشور، ٧٦ تقاضاي تحقيق و تفحص، يك طرح استيضاح، هفت درخواست اعمال ماده ٢٣٦، سه درخواست اعمال ماده ٤٩، انتخاب ١٠٥ نماينده ناظر مجلس در مجامع، هيات ها و شوراهاي استاني و صدور و تحويل احكام ايشان و سرانجام بررسي شكايات وارده در اجلاسيه اول دوره دهم تاكنون در كميسيون اصل نود به تعداد ٢٣٢٧ فقره از اهم موارد قابل ذكر بود. كاتب همچنين در ادامه با اشاره به وظايف مهم و حساس هيات بررسي و تطبيق مصوبات دولت با قوانين گفت: در اين راستا تاكنون ٤٧٣ فقره عنوان از مصوبات دولت رصد، پيگيري و دريافت شده است كه به همين منظور ٦٨ جلسه هيات و كارگروه تخصصي براي بررسي مصوبات دريافتي تشكيل شده است. اين نماينده مجلس دهم افزود: در ادامه اين فعاليت همچنين ١٨٣ فقره نامه از دستگاه هاي اجرايي و ساير نهادهاي قانوني و اشخاص حقيقي و حقوقي دريافت شده است كه به تمامي آنها پاسخ كارشناسي لازم تهيه، ابلاغ و ارسال شده است. وي در ادامه اظهار كرد: انشا و ابلاغ ٣٤ فقره راي مقدماتي به دولت و مراجع ذي ربط و همچنين تنظيم و ابلاغ ١٥ فقره راي قطعي رياست محترم مجلس در مورد مصوبات دولت و انتشار آنها در روزنامه رسمي و در نهايت بررسي و ابلاغ عدم مغايرت ٣٧٥ فقره مصوبات به دولت از اهم ساير فعاليت هاي مجلس شوراي اسلامي در حيطه نظارتي است.
    سوژه روز: ۲۰۶۳ تذكر كتبي و ۷۱۸ سوال از مسوولان اجرايي / عملكرد ١٠ ماهه مجلس دهم تشريح شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافيايي در منابع طبيعي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است