|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: رييس ستاد انتخابات كشور: كانديداها از مردم تقاضاي راي نكنند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4092
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
رييس ستاد انتخابات كشور: كانديداها از مردم تقاضاي راي نكنند
دو روز مانده تا آغاز ثبت نام انتخابات شوراهاي شهر


گروه سياسي| انتخابات تمام الكترونيكي موضوعي بود كه از سال ٩٣ به طور جدي از سوي وزارت كشور پيگيري شد. مشخص بود كه وزير كشور حسن روحاني براي مدرن كردن انتخابات به دنبال برداشتن قدم هاي بلند بود اما با همه تلاش ها اين قدم ها به انتخابات هفتم اسفند ٩٤ نرسيد. با همه اينها اما رحماني فضلي از پاي ننشست و بحث انتخابات الكترونيك را همچنان در اولويت پيگيري هايش قرار داد. اگرچه شوراي نگهبان به عنوان ناظر اصلي انتخابات وسواس زيادي به خرج داد و حساسيت هايش سبب شد تا انتخابات الكترونيكي به هفتم اسفند ٩٤ نرسد اما در نهايت تا امروز مشخص است كه دست كم احراز هويت راي دهندگان به صورت الكترونيكي خواهد بود. به اين ترتيب راي دادن يك نفر چند بار و با چند شناسنامه غير ممكن خواهد بود و همين موضوع مي تواند جلوي بسياري از تخلفات معمول انتخاباتي را بگيرد. اكنون رييس ستاد انتخابات كشور درباره سرنوشت انتخابات الكترونيكي و اينكه آيا اين مدل از انتخابات در رياست جمهوري اجرايي خواهد شد، گفت: شوراي نگهبان مخالف برگزاري انتخابات به صورت الكترونيكي نيست. به گزارش تسنيم، علي اصغر احمدي افزود: شوراي نگهبان ناظر انتخابات است و هم به لحاظ سخت افزاري و هم به لحاظ نرم افزاري بايد اطمينان لازم را داشته باشد، چرا كه امنيت و جامعيت انتخابات مورد توجه اين عزيزان است، البته ما هم تمام گواهينامه هاي امنيتي كه مربوط به سلامت انتخابات بوده را تقديم شورا كرديم، اما چون ظرفيت سخت افزاري ما در كشور پاسخگوي كل كشور نبود، ملاحظاتي داشتند كه آن ملاحظات ما را در اين زمينه متوقف كرده كه ان شاءالله برطرف شود. رييس ستاد انتخابات كشور ادامه داد: هم اكنون ٢١ فرآيند انتخابات الكترونيكي خواهد بود، اما در اين زمينه بحث صندوق اخذ راي و شمارش الكترونيكي آن مطرح است كه امكانات سخت افزاري كه در اختيار وزارت كشور است براي ٣٥ هزار شعبه بوده، اما پيش بيني مي كنيم ٦٥ هزار شعبه اخذ راي داشته باشيم كه در اين صورت امكانات موجود پاسخگوي همه شعبه ها نيست. احمدي در پاسخ به اين سوال كه وزارت كشور بودجه لازم براي برگزاري انتخابات الكترونيك فراهم نكرده و به نظر مي رسد همين مساله علت اصلي عدم برگزاري انتخابات الكترونيك رياست جمهوري است، اظهار داشت: انتخابات رياست جمهوري سال ٩٦ برگزار مي شود: بودجه هم براي سال ٩٦ است و من الان در پايان سال پولي نداشتم كه براي باقي تجهيزات اقداماتي را انجام دهم و اين را همگان مي دانند و نقطه ضعف هم نيست و حدود ٣٥ هزار صندوق الكترونيكي داريم كه در حدود ١٠ هزار شعبه براي انتخابات شوراها استفاده خواهد شد. وي در واكنش به فعاليت هاي انتخاباتي كانديداهايي كه اعلام كانديداتوري كرده اند، تصريح كرد: اينكه كساني در حال ساماندهي ستادهاي انتخاباتي خود هستند از عرف انتخابات است، اما اگر فعاليت براي ميتينگ ها و تبليغات انتخاباتي باشد يا از روزنامه و سايتي خطاب به مردم تقاضاي راي كند، خلاف قانون است. معاون سياسي وزير كشور تصريح كرد: هر كسي با رعايت قانون در جهت مشاركت مردم اظهار وجود كند، ما استقبال مي كنيم، اما قانون را رعايت كنند.
    
     جزييات فرآيند بررسي صلاحيت كانديداهاي انتخابات شوراها
     اگرچه تعطيلات طولاني نوروزي در پيش است و جامعه در سكون خبري پيش از روزهاي شلوغ و پرخبر انتخابات فرو مي رود اما از سي ام اسفند ماه رسما زنگ انتخابات به صدا در خواهد آمد و ثبت نام ها براي انتخابات شوراهاي شهر و روستا آغاز مي شود. در اين ميان نگراني هايي از سوي دبير شوراي نگهبان درباره نحوه بررسي صلاحيت ها ابراز شده بود. آيت الله جنتي در افتتاح اجلاسيه خبرگان تاييد صلاحيت هاي شوراي شهر را مصيبت خوانده بود. اين در حالي است كه طبق قانون شوراي نگهبان در بررسي صلاحيت هاي كانديداهاي شوراهاي شهر و روستا نقشي ندارد و هيات هاي اجرايي اين نقش را عهده دارند. پس از اظهارات جنتي، وزير كشور به اين نگراني ها پاسخ داد و تلاش كرد تا اين اطمينان را به دبير شوراي نگهبان بدهد كه فرآيند بررسي صلاحيت ها طبق قانون پيش خواهد رفت. اكنون پروانه مافي از اعضاي كميسيون شوراها و امور داخلي درباره جزييات فرآيند بررسي صلاحيت ها توضيحاتي ارايه داده است و رعايت مر قانون را ملاك عملكردشان مي داند. به گزارش خانه ملت، عضو هيات رييسه كميسيون شوراها و امور داخلي با اشاره به اينكه مر قانون مد نظر هيات هاي نظارت بر انتخابات شوراها قرار دارد، گفت: قانون انتخابات و دو قانون فرادستي يعني قانون اساسي و سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در جريان نظارت سرلوحه اقدامات اين هيات ها قرار دارد. پروانه مافي درباره «تاثير عملكرد هيات نظارت بر انتخابات در تشكيل شوراهاي اسلامي شهر و روستاي مناسب و خدمتگزار »، گفت: روند تاييد صلاحيت ها در انتخابات شوراها تحت نظر مراجع ۴ گانه انجام مي شود و بعد از ارسال مدارك از سوي هيات هاي نظارت به اين مراجع اعلام نظر صورت مي گيرد و پس از آنكه نسبت به نداشتن مشكل تاييدات صورت گرفت اين افراد مجوز حضور در انتخابات را پيدا مي كنند. نماينده مردم تهران با اشاره به اينكه مراجع ۴ گانه از جايگاه رفيع و بالاي برخوردار هستند و تاييد صلاحيت هاي صورت گرفته مطمئنا با نظر همه جانبه صورت مي گيرد، اظهار كرد: اين مراكز عبارتند از وزارت اطلاعات، دادگستري، نيروي انتظامي و ثبت احوال كه فقط سوابق را اعلام مي كنند: مثلاقوه قضاييه اعلام مي كند كه فردي محكوميت دارد يا نه، چون همه نوع محكوميتي دليل رد صلاحيت نيست. وي افزود: پس از اعلام نظر مراكز چهارگانه، پرونده كانديداها در هيات اجرايي شهرستان ها بررسي خواهد شد و پس از بررسي سوابق در هيات نظارت شهرستان ها و فرمانداري ها رد يا تاييد صلاحيت افراد را اعلام خواهند كرد. مافي در خصوص ساز و كار نظارت بر انتخابات پيش رو با اشاره به اينكه مر قانون مد نظر هيات هاي نظارت بر انتخابات شوراها قرار دارد، گفت: قانون انتخابات و دو قانون فرادستي يعني قانون اساسي و سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در جريان نظارت سرلوحه اقدامات اين هيات ها قرار دارد. وي افزود: عدم سوءاستفاده از امكانات دولتي، جلوگيري از رانت خواري، شفافيت در هزينه ها و زمان قانوني انجام تبليغات مورد تاكيد است. عضو هيات رييسه كميسيون شوراها و امور داخلي، تاكيد كرد: بايد كار تاييد صلاحيت ها و نظارت بر انتخابات شوراها در هيات هاي نظارت بر طبق مر قانون صورت بگيرد و تنها عمل دقيق به قانون مد نظر قرار بگيرد.
    
     برگزاري دومين جلسه هيات مركزي نظارت بر انتخابات رياست جمهوري در خارج از كشور
     انتخابات سال آينده تنها محدود به مرزهاي ايران نيست بلكه شهروندان ايران در سراسر كشور مي توانند و اين حق را دارند تا پاي صندوق هاي راي حاضر شوند، البته فقط براي انتخاب رييس جمهور. با توجه به همين مساله دومين جلسه نظارت هيات مركزي نظارت بر انتخابات رياست جمهوري در خارج از كشور به رياست حسن قشقاوي، معاون امور كنسولي، مجلس و ايرانيان خارج از كشور، در محل وزارت امور خارجه برگزار شد: جلسه اي كه در آن، تعداد شعب اخذ راي، تركيب هيات هاي اجرايي و نظارت بحث و بررسي به عمل آمد. به گزارش ايرنا، در آغاز اين نشست، شرح وظايف و دستورالعمل اجرايي هيات نظارت بر انتخابات خارج از كشور براي دوازدهمين دوره رياست جمهوري بررسي و سپس قائم مقام، دبير و مسوول امور حقوقي اين هيات تعيين شدند. دراين جلسه همچنين پيرامون فهرست كشورهاي خارجي، تعداد شعب اخذ راي، تركيب هيات هاي اجرايي و نظارت بحث و بررسي به عمل آمد و تصميمات مقتضي به منظور جلب مشاركت گسترده هموطنان ايراني در خارج از كشور و همكاري سازنده كشورهاي مربوطه براي ايجاد بستري امن و آرام در اخذ آراي ايرانيان اتخاذ شد.
    سوژه روز: رييس ستاد انتخابات كشور: كانديداها از مردم تقاضاي راي نكنند / دو روز مانده تا آغاز ثبت نام انتخابات شوراهاي شهر
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مديريت منابع سازماني
متن مطالب شماره 4 (پياپي 28)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است