|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 13 (سياسي) > متن
 
      


دگرخوانآرمان : «اصولگرايان توپخانه اي عليه دولت شده اند» گفت وگو با صادق زيباکلام
    شما هرطور که اصلاح طلبي را تعريف کنيد، بخشي از ويژگي هاي آن، اعتدال و ميانه روي است. لازمه اصلاحات، اعتدال است. همان قدر که اصلاح طلبي نزديک به اعتدال و ميانه روي است، از افراط و تفريط و راديکاليسم فاصله مي گيرد. بنابراين طبيعي است که اصلاح طلبان در مرحله فعلي بايد به دنبال اعتدال باشند، چراکه اعتدالگرايي است که در برابر راديکاليسم، تندروي و افراطي گري برخي اصولگرايان قرار مي گيرد. پاسخ جريان تندرو را نبايد در بستر اصلاح طلبي داد. با اعتدال و ميانه روي است که بايد پاسخ آن افراد را بدهيم... من مطمئن هستم که (اصولگرايان) همين شيوه تخريب را ادامه مي دهند. يعني همان سياستي را که از انتخابات ۹۴ تشديد کردند، از اين پس شديدتر خواهند کرد. اصولگرايان متوجه شده اند که هيچ شانسي در انتخابات پيش رو ندارند. دو انتخابات قبل نشان داد که اصولگرايان بشدت محبوبيت خود را از دست داده اند و در ميان جوانان، نسل هاي بعد از انقلاب، تحصيلکرده ها، شهرنشينان، طبقه متوسط و... هيچ محبوبيتي ندارند. تنها اميدي که اصولگرايان دارند، اين است که تلاش کنند آقاي روحاني راي کمتري کسب کند. تنها استراتژي آنها اين است که روحاني با اختلاف کمتري آنها را شکست دهد. تلاش دارند که روحاني اين بار ۱۹ ميليون راي کسب نکند و مثلاً ۱۸ ميليون راي بياورد که پس از آن به او بگويند مردم از شما هم ناراضي هستند. تنها دلخوشي اصولگرايان اين است که راي آقاي روحاني دچار ريزش شود. ما بايد تمام تلاش خود را به کار بگيريم و از آقاي روحاني حمايت کنيم و اجازه ندهيم تبليغات اين افراد بر مردم اثرگذار شود. خطري که آقاي روحاني را تهديد مي کند، اين است که راي او دچار ريزش شود و بايد از اين موضوع جلوگيري کنيم. روحاني در انتخابات پيش رو بايد راي بيشتري از سال ۹۲ کسب کند.
    
    
    اعتماد: «رسانه ملي و واکنش مردم» يادداشت: موسوي لاري
    مدتي است که شاهد فضاسازي هاي رقبا عليه دولت و اصلاح طلبان هستيم. بايد بگويم اين فضاسازي ها طبيعي است. رقيب به دنبال بهره گيري از فضايي است که پيروزي خودش را رقم بزند و بر همين اساس آنچه از طرف رقبا اعلام مي شود، جاي نگراني ندارد و يک روند طبيعي است. اما نگراني از جايي شروع مي شود که رسانه ملي وارد اين ماجرا شده و جناحي عمل کند. اين در واقع همان چيزي است که به دليل نقض قانون مايه تاسف ما است. با اين همه رقباي اصولگراي ما از يک نکته غافل هستند. اينکه اين رويه ها نه تنها راي آنها را در ميان مردم افزايش نمي دهد که حتي اثر معکوس هم دارد. جالب است بدانيد از سال ٧٥ تا امروز وقتي رسانه ملي روي مساله اي انگشت مي گذارد و فعال مي شود، اتفاقاً مردم واکنش ديگري به آن نشان مي دهند. به خاطر دارم در انتخابات ٧٦ آقاي ناطق نوري مورد مهر و محبت رسانه ملي بود. اما خود ايشان به من گفت يکي از عوامل شکست من در انتخابات ٧٦، رسانه ملي بود! چون آنقدر روي من کار کرد که مردم واکنش منفي نشان دادند. بنابراين من علاوه بر اينکه اين رويه صدا و سيما را به نفع اصولگرايان نمي دانم، معتقدم شايعاتي که درباره رد صلاحيت رئيس جمهوري يا درباره دستگيري هاي اطرافيان ايشان مطرح مي شود هم در راستاي جنگ رواني و تبليغاتي رقباي ايشان است. اما ظاهراً آنها نمي دانند که در هر انتخاباتي مردم يک طرف قصه هستند. مردم در انتخابات ٩٢ و ٩٤ نشان دادند کاملاً موضوع را فهميده اند و اين قبيل جوسازي ها نمي تواند بر راي آنها اثر بگذارد. به همين دليل معتقدم با وجود اين قبيل تلاش ها نگراني وجود ندارد. در حال حاضر جريان اصلاح طلب با انسجام خوبي کارشان را هم در مرکز و هم در استان ها پيش مي برند. همان طور که تجربه ٩٢ با انتخابات ٩٤ تکميل شد، انتخابات ٩٦ هم براي اصلاح طلبان يک گام رو به جلو خواهد بود.
    
    
    كيهان: «پشت به واقعيت!» سرمقاله: سعدالله زارعي
    سخن گفتن از اينکه «بايد سياستي اتخاذ کرد تا جنگي روي ندهد وگرنه ناگزير خواهيم شد هزينه بسيار زيادي براي آن بپردازيم» تا حد زيادي اغواکننده و توام با ناديده گرفتن واقعيت است و در بعضي موارد هم با «دروغ پردازي، همراه مي باشد چرا که جنگي که از وقوع آن پرهيز داده مي شود، همين الان در منطقه و در اطراف غربي، شرقي و جنوبي مرزهاي ايران وجود دارد و هدف اصلي آن هم جمهوري اسلامي است و جمهوري اسلامي نيز در اين صحنه ها به نوعي درگير مي باشد. پرهيز دادن از جنگي که وجود دارد، در عرصه سياست نوعي سياه بازي است... به گواهي آنچه در صحنه منطقه مشاهده مي شود، نرمش و ساده انديشي جنگ را در پي مي آورد کما اينکه در سوريه و عراق اين طور شد و امروز در اين دو سرزمين که دولت هاي آن در اوايل گمان مي کردند توطئه اي وجود ندارد، درگير جنگي پرشدت شدند. قرار گرفتن ايران در فهرست شرارت که ابتدا در دوره بوش- خاتمي و سپس در دوره ترامپ- روحاني اتفاق افتاده است نيز بيان کننده آن است که نرمش با امريکا، ايران را به لبه جنگ سوق مي دهد از سوي ديگر از اين افراد بايد پرسيد هم اينک که جنگي واقعي عليه قدرت و اعتبار ايران در منطقه و زمين مقاومت روي داده است و پاک ترين فرزندان اين مرز و بوم به مصاف رفته اند، شما براي اينکه چنين درگيري با پيروزي جبهه خودي تمام شود، چه کار مي کنيد؟ آيا از نظر شما چنين دفاعي اعتبار دارد تا مقاومت در جنگي که از وقوع آن پرهيز مي دهيد، اعتباري داشته باشد؟
    
    
    جوان : «غفلت و حسرت يا رضايت و افتخار» يادداشت: حسن رشوند
    امسال دو سال است که رهبر فرزانه انقلاب اختصاصاً سال جديد را به «اقتصاد مقاومتي» نامگذاري مي کنند تا شايد مسئولاني که از سال 1389 که اولين بار اين واژه به ادبيات اقتصادي و سياسي جامعه ايران توسط معظم له وارد شد، واکنش مثبت نشان دهند و به وظيفه خود در اين مسير عمل کنند. امسال، سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» بود، ولي شاهد رشد صددرصدي واردات خودرو هاي لوکس چندصد ميليون توماني به کشور بوديم، سال اقتصاد مقاومتي بود، ولي صنايع پوشاک ما با واردات بي ضابطه و هماهنگ شده در رفت و آمدهاي هيات هاي تجاري ترکيه، به مسلخ رفته و تعطيل شدند و بازار پوشاک ايران را اجناس ترکي و چيني پر کردند. سال اقتصاد مقاومتي بود، ولي شاهد واردات صدها تن از بي ارزش ترين کالاها مثل نخ و سوزن، سوزن ته گرد و... بوديم. سال اقتصاد مقاومتي بود و در کنار حقوق 800 هزار توماني يک کارگر ساده فلان کارخانه که دلهره تعطيلي کارخانه خود با همين ميزان حقوق ناچيز را داشت، شاهد دريافت حقوق هاي نجومي 57 ميليون توماني از بيت المال بوديم و تازه ديديم که اين جماعت با تعريف سخنگوي محترم دولت ذخيره انقلاب اسلامي هم هستند! سال اقتصاد مقاومتي بود، اما با رشد 7 درصدي ادعايي دولت، 500 هزار نفر به بيکاران کشور افزوده شد و صدها رفتار ناخوشايندي که براي اقتصاد کشور سم مهلک است و هر روز يا به جهت ضعف مديريت و ندانم کاري يا از روي تعمد به جهت رفتارهاي سودجويانه قبيله اي و فاميل سالاري و حرکات اشرافي گري در کشور دنبال مي شود.
    
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 13 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه يافته هاي نوين در علوم زيستي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است