|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: نوروز پرتحرك در انتظار اردوگاه هاي انتخاباتي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6762
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


نوروز پرتحرك در انتظار اردوگاه هاي انتخاباتيرخوت روزهاي پاياني سال هم نتوانسته تحرکات انتخاباتي جريان هاي مختلف سياسي کشور را تحت الشعاع قرار دهد و آن گونه که از شواهد امر برمي آيد، احزاب و تشکل هاي سياسي امسال تعطيلات نوروزي نخواهند داشت. علاوه بر ديدارهاي نوروزي امسال فعالان سياسي و حزبي که احتمالاً با رنگ و بوي انتخابات همراه خواهد بود فضاي رسانه ها بويژه شبکه هاي اجتماعي که بي نياز از خبرنگار و عکاس، کانال ارتباط مستقيم با مخاطب است، با حرف و حديث ها، گوشه و کنايه ها و احياناً رجزخواني توام مي شود. غير از اين وضعيت کمابيش مشترک، اردوگاه هاي سياسي کشور اوضاع کاملاً متفاوتي را تجربه مي کنند.
    اصلاح طلبان که از هفته پيش تکليف خود را يکسره و رسماً اعلام کردند حسن روحاني کانديداي اصلي و نهايي آنها در انتخابات رياست جمهوري 96 است، با آرامش بيشتري به استقبال سال نو مي روند و اميدوارند گزينه تحت الحمايه شان به پشتوانه جبهه اميد اصلاح طلبان، حاميان دولت، اعتدالگرايان و اصولگرايان ميانه رو همچنين به سنت هشت ساله بودن دوران رياست جمهوري، رقابت خيلي دشواري پيش رو نداشته باشد، البته اين به معناي غفلت از اردوگاه رقيب نيست که با لشکري از نامزد، منتظر به صدا درآمدن زنگ آغاز نامنويسي هاست تا با حضور در ستاد انتخابات کشور، نام خود را به عنوان رقيب روحاني ثبت کنند. اصلاح طلبان از طرف ديگر از انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا غافل نيستند اما هنوز به الگوي مشخص و روشني براي بستن ليست 21 نفره دست نيافته اند و به عبارت صحيح تر، هنوز انتخابات شوراها به صورت جدي در دستور کار اين اردوگاه قرار نگرفته است. شايد از اين رو بود که وقتي روز پنجشنبه همايشي تحت عنوان 1+21 از سوي برخي چهره هاي اصلاح طلب برگزار شد، رسانه هاي منتسب به جريان رقيب اين گونه القا کردند که شوراي سياستگذاري در انتخابات شوراها تصميم گيرنده نخواهد بود. بر اساس گزارشي که تسنيم از اين نشست منتشر کرده است، محسن رهامي رئيس کميته انتخابات شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، حبيبي دبير کميته انتخابات شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و محمدرضا راه چمني دبيرکل حزب وحدت و همکاري ملي از حاضران اين نشست بودند و آن گونه که راه چمني گفته است: «ائتلاف 1+21 جدا از شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان فعاليت مي کند.» در واکنش به اين اخبار بود که محمود صادقي رئيس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و نايب رئيس شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان با انتشار مطلبي در کانال تلگرامي خود تاکيد کرد: شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات هيچ گونه کميته اي تحت عنوان کميته انتخاباتي ندارد.
    اوضاع اصولگرايان اما به مراتب پيچيده تر از اصلاح طلبان است؛ اصولگراياني که فعلاً در گير انتخابات رياست جمهوري هستند و مي کوشند از «زلف پريشان»، «کسب جمعيت» کنند اما آن گونه که از ظواهر امر برمي آيد، اوضاع فعلاً آشفته است. از يک طرف «جبهه مردمي نيروهاي انقلاب» نهاد انتخاباتي طيفي از اصولگرايان که به اختصار «جمنا» ناميده مي شود، راه پر دست اندازي در مقابل خود مي بيند و در گام اول نتوانسته به الگوي خود يعني معرفي 10 نامزد، دست پيدا کند و به خاطر عدم انصراف نامزدهاي ابتدايي اش فهرست 14 کانديدا را در دست گرفته و مي کوشد تا پايان هفته دوم فروردين ماه، از تعداد اسامي بکاهد. چه قرار است در دومين مجمع عمومي «جمنا» که بعد از تعطيلات نوروزي برگزار مي شود، از ميان کانديداها اوليه، 5 نامزد براساس راي گيري انتخاب شوند. ديروز محمدمهدي زاهدي گفت که اين اتفاق 17 فروردين خواهد افتاد: «مقرر شد هفدهم فروردين سال ۹۶ پنج نفر برگزيده شده و براي انتخابات رياست جمهوري نامنويسي کنند و در نهايت اين تعداد به يک يا دو نفر خواهد رسيد.» اين در حالي است که تشکلي چون حزب پايداري و در راس آن آيت الله مصباح يزدي به کرات انتقادات تند و تيزي را بدرقه راه اصولگرايان ائتلافي کرده است و زمزمه حضور مستقل چهره هايي چون سعيد جليلي و محمدباقر قاليباف، فضاي رواني اردوگاه اصولگرايان را سنگين کرده است. اين در حالي است که حميد بقايي به همراه محمود احمدي نژاد و اسفنديار رحيم مشايي نيز مي کوشند از اين فضا دست خالي بيرون نروند و در ميان دو اردوگاه اصلاح طلبان و اصولگرايان، گاهي به ميخ مي زنند و گاهي به نعل و مي کوشند در ميان اين آب گل آلود، ماهي خود را بگيرند، چنانچه ديروز سايت «دولت بهار» که از هواداران محمود احمدي نژاد است، در رمزگشايي از نامه اسفنديار رحيم مشايي به رئيس دولت اصلاحات، انتقاداتي را متوجه اصلاح طلبان ساخت و در عين حال با انتساب نامه مشايي به محمود احمدي نژاد تاکيد کرد که دليل اصلي مخالفت با جريان اصلاح طلب بيعت اين جريان با هاشمي رفسنجاني بوده در حقيقت مرگ هاشمي مجالي براي گفت وگو با اين جريان باز کرده است. در ادامه اين يادداشت آمده است: «گوش هاي جريان اصلاح طلب- به واسطه ضعف نسبي در کلان حاکميت- بازتر از گوش هاي جريان اصولگراست. طبعاً هر کسي که جايگاه خويش را در انتخابات در مخاطره نمي بيند، به نشنيدن سخن غير مي افتد و از شکست ها هم درس نمي گيرد و از درون تهي مي گردد که فعلاً جريان اصولگرا بيش از رقيب خويش با چنين وضعيتي روبه رو است.»
    مجموع رويدادها و تحولاتي که پيش از هر چيز اين گذاره را پيش چشم مي گذارد که امسال اردوگاه هاي اصلاح طلبان و اصولگرايان، در تعطيلات نوروز احتمالاً پرکارتر از روزهاي کاري سال باشند، بويژه آناني که نام شان به عنوان نامزدهاي احتمالي مطرح شده است.
    علاوه بر حسن روحاني که احتمالاً نامزد اصلي انتخابات رياست جمهوري سال آينده خواهد بود، تاکنون نام حميد بقايي، حجت الاسلام رئيسي، محمدباقر قاليباف، سعيد جليلي، عزت الله ضرغامي، حجت الاسلام اشرفي اصفهاني، سيد محمد غرضي، مهرداد بذرپاش، حميدرضا حاجي بابايي، محمد خوش چهره، عليرضا زاکاني، محسن رضايي، محمدمهدي زاهدي، پرويز فتاح، رستم قاسمي، مصطفي ميرسليم و علي نيکزاد به عنوان نامزدهاي بالقوه و احتمالي مطرح شده است، البته رئيسي به تلويح و محسن رضايي و پرويز فتاح به صراحت اعلام کرده اند قصد کانديداتوري ندارند.
    نوروز پرتحرک در انتظار اردوگاه هاي انتخاباتي
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي ژئوپليتيك
متن مطالب شماره 4 (پياپي 48)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است