|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/12/28: ولايتمداري و خدمت به مردم محور گزارش هاي كيهان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21891
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21588 28/12/95 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


ولايتمداري و خدمت به مردم محور گزارش هاي كيهان
كارنامه سال 95 سرويس گزارش روز كيهان


گروه گزارش- يک سال گذشت و کارنامه يکساله سرويس گزارش روز کيهان به پايان آمد.
    در طول يکسال گذشته با 291 گزارش در سوژه هاي مختلف و متنوع در حوزه هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي واقتصادي در خدمت شما بوديم و اينک «به پايان آمد اين دفتر، حکايت همچنان باقي است».
    در يک سال گذشته با حوادث و رويدادهاي مختلفي روبه رو بوديم و همکاران سرويس گزارش روز کيهان تلاش کردند تا همراه با رويدادها و مناسبت ها، همراه هميشگي مردم و مشکلات و کم و کاستي هاي آنان در مسايل مختلف باشند و گزارشگران اين سرويس با عشق و علاقه درصدد تهيه گزارش هاي ميداني بودند و تحقيق و پژوهش در اين سرويس هميشه از رونق خاصي برخوردار است.
    
    291 شماره گزارش در سال 95
    در اين 291 شماره انتشار گزارش هاي ميداني در صفحه گزارش روز وارد بحث ها و چالش هاي جدي بر سر مسايل مختلفي شديم که مردم با آن دست به گريبان بودند.
    از مسايل اقتصادي و معيشتي تا مشکلات عرصه فرهنگ و هنر و تا بحث هاي دفاع مقدس و ايثار وشهادت و موضوع مدافعان حرم، همگي سوژه هاي مهمي بودند که در سرويس گزارش به آن پرداختيم.
    برخي از گزارش ها با بازتاب فراوان مردمي روبه رو بود و برخي سوژه ها کارشناسي و تخصصي بودند و مخاطبان با تماس هاي خود ما را در ادامه اين گزارش ها تشويق مي کردند.
    
    همراهان هميشگي سرويس گزارش
    قطعا در کنار گزارشگران سرويس گزارش روز، عزيزان ديگري هستند که نقش مهمي در پيشبرد اهداف گزارشي اين سرويس ايفا مي کنند.
    از جمله اين همراهان عزيزان شوراي سردبيري روزنامه کيهان و شخص حاج حسين شريعتمداري به عنوان مديرمسئول و سردبير روزنامه هستند.
    ايرج نظافني دبير سرويس گزارش روزنامه کيهان در اين باره مي گويد: «هميشه مشورت هاي حاج آقا شريعتمداري در شکل گيري سوژه اي گزارشي نقش مهمي دارد و هر بار که خدمت اين عزيز بزرگوار جهت هماهنگي سوژه اي خاص مي رسم يا تماس مي گيرم با مهرباني و ملاطفت خاصي راهنمايي هاي لازم را دارند و مخصوصا از زوايه هايي به سوژه ها نگاه مي کنند که نشان از پيشکسوتي بي چون و چراي ايشان در عرصه قلم و اطلاع رساني دارند، مثلاگاهي نکاتي را سر بزنگاه متذکر مي شوند که از نگاه بنده و دوستان گزارشگر مغفول مانده اما حاج حسين با همان چهره خندان و بشاش هميشگي دقيقا لب کلام را به ما گوشزد مي کنند.»
    دبير سرويس گزارش روزنامه کيهان در ادامه مي گويد: «برادران عزيز و اساتيد بزرگوارم آقايان حاج سعيد مدني و حاج آقا صفار هرندي و آقاي محمد ايماني و برادر نازنينم حسين شمسيان نيز بعضا از ياران هميشگي ما در سرويس گزارش هستند که بعضا با نکات خوبي که بيان مي کنند راهگشاي ما در اين زمينه هستند. خصوصا آقاي هرندي که معمولامراودات ما با ايشان بيشتر از ديگر عزيزان شوراي سردبيري است و هميشه با نگاه ريزبين خود يار و ياور ما در اين عرصه رسانه هستند که از همه اين عزيزان صميمانه تشکر مي کنم».
    نظافتي در ادامه تصريح مي کند: «همچنين لازم مي دانم از همه همکاران عزيزم در بخش فني، صفحه بندي، حروفچيني و مجموعه اتاق فرمان و همچنين عزيزان دفتر شوراي سردبيري کمال تشکر صميمانه را داشته باشم و اميدوارم سال پيش رو براي همه عزيزان سالي سرشار از عزت و سربلندي و موفقيت باشد، ان شاءالله».
    دبير سرويس گزارش روزنامه کيهان معتقد است که در اين سرويس نگاه ما به مسايل و مشکلات جامعه و گوش به فرمان فرامين مقام معظم رهبري هستيم و خيلي از سوژه هاي گزارشي را از دل بيانات گهربار امام خامنه اي انتخاب مي کنيم، از بحث راهيان نور تا پرداختن به مشکلات مردم و دفاع از ارزش ها و آرمان هاي بلند انقلاب اسلامي، همگي الهام گرفته از سخنان رهبري هستند.
    
    سوژه هاي داغ گزارشي
    اما در نگاه کلي سال 95 يک سال متفاوت با سال هاي ديگر بود و در موضوعات سياسي و اجتماعي و اقتصادي با موضوعات مختلفي روبرو بوديم . حوداثي مثل حادثه ساختمان پلاسکو کام همه را تلخ کرد يا انعکاس درد دل هاي مالباختگان موسسات مالي و اعتباري ورشکسته هم از سوژه هاي غمگين و تاسف باري بود که بدان ها پرداختيم.
    يکي از اين بحث هاي مهم و جدي که دنبال کرديم گزارش هاي سلسه وار کيهان درباره سپرده گذاران موسسات مالي و اعتباري مثل ثامن الحجج (ع) و کاسپين و... بود که بسياري از مردم را گرفتار کرده و راه چاره اي براي آنان باقي نمانده بود و کيهان هم به عنوان يک وظيفه شرعي و انقلابي در چهار شماره به انعکاس واقيعت هاي موجود و مشکلات سپرده گذاران بي پناه پرداخت و اين سوژه يکي از پرمخاطب ترين سوژه هاي گزارشي بود که تا نزديک يک ماه تماس هاي مکرر سپرده گذاران به کيهان و تماس با مسئولان و گزارشگران سرويس گزارش ادامه داشت و از ما مي خواستند مجددا مشکلات آنان را پوشش دهيم و همه اين افراد بانک مرکزي را مقصر در اين ماجرا مي دانند و معتقدند در سر در همه اين موسسات عنوان «تحت نظارت بانک مرکزي» درج شده و حتي رئيس بانک مرکزي هم لوح تقدير هاي فراواني به مناسبت هاي مختلف و در برهه هاي زماني متفاوت به مدير عامل اين موسسات اهداء کرده است و اينک که اين موسسات با مشکل روبه رو شده اند اين بانک مرکزي است که بايد به تعهد خود در قبال پرداخت سپرده گذاران اقدام کند و براي افکار عمومي قابل قبول نيست که موسسه اي با نزديک به ششصد شعبه زيبا و شکيل و بسيار بزرگ در سراسر کشور به ناگاه به عنوان موسسه اي غيرقانوني معرفي گردد!
    گرچه در آن گزارش ها قول داديم که در کنار اين مالباختگان خواهيم ماند، اميدواريم در سال آينده و با به دست آوردن سرنخ ها و منابع گزارشي موثق و مستند مجددا به اين موضوع بپردازيم و بتوانيم قدمي هر چند کوچک در راستاي رفع مشکل اين عزيزان برداريم.
    لازم به ذکر است که تماس هاي مالباختگان با کيهان و تشکر بابت پرداختن اين روزنامه به اين موضوع و اعلام اينکه کيهان تنها پناهگاه ما براي دفاع در برابر اين اجحاف آشکار دولت و بانک مرکزي است، باعث شد تا همکاران اين سرويس در پيگيري اين موضوع مصمم تر باشند و تا احقاق حق اين عزيزان به ادامه اين گزارش و پيگيري مستند آن از طريق مسئولان امر بپردازند.
    از ديگر گزارش هاي مهم و پر مخاطب ما گزارش «تاثير شبکه هاي اجتماعي برکارکردهاي خانواده هاي ايراني» است که توسط سرکار خانم توانگر تهيه شد و خانم دکتر «فضه سادات حسيني» از کارشناسان ارزنده در امور خانواده در اين گزارش بحث هاي مفصل و مهمي را بيان کردند.
    
    ستون گزارش خبري
    از مدت ها قبل ستون گزارش خبري توسط ايرج نظافتي دبير سرويس گزارش کيهان راه اندازي شد و ابتکار خوبي هم بود اما از نيمه دوم امسال و تقريبا از آبان ماه به بعد اين ستون به طور جدي مطرح شد و تقريبا در هفته دو گزارش خبري در اين ستون در کنار «گزارش روز» کار مي شود و بعضا همين ستون با عنايت الهي در اين مدت کوتاه توانسته جاي خود را در بين مخاطبان روزنامه کيهان باز کند و به سوژه هاي مورد بحث از زاويه خبري و ويژه بپردازد و قطعا راهنمايي هاي عزيزان در اين زمينه مي تواند کمک کار ما در بهتر شدن اين ستون باشد.
    
     همکاران ما در سرويس گزارش
    يکي از همکاران پرتلاش سرويس گزارش کيهان سرکار خانم گاليا توانگر هستند که سال هاست در اين سرويس به تهيه گزارش هاي متنوع و مختلف مي پردازند.
    خانم توانگر که معاونت سرويس گزارش را هم بر عهده دارند با همان نگاه شاعرانه و اديبانه خود چنين مي نويسند: «روز من از لاله زار شروع مي شود. در لاله زار گلي نيست في الواقع؛ اما در چشم هاي بعضي ها آفتابگرداني روييده، در چشم هاي بعضي ها خاري، چشم هايي مرده اند، چشم هايي زنده اند، چشم هايي خوابند، چشم هايي دردمندند.
    من از چشم هايي که آفتابگردان دارند و چشم هايي که دردمندند، گزارش مي نويسم. مگر مي شود پا در رکاب باربري جوان گذاشت، گزارشي اجتماعي نوشت و همان انسان قبلي به دفتر روزنامه بازگشت؟! داشت مي گفت؛ پنجاه کيلو بار را روزي هشت تا ده بار با چرخ دستي جا به جا مي کند، خسته که مي شود زير سايه ديواري چشم هايش مي خوابند.
    يک لحظه به تلگرام مي روم: «زنجاني براي جراحي در بيمارستان بستري شد!»
    اي آمبولانس احياکننده خوابزدگان، لختي بايست! مي شود دست هاي زخمي باربر را هم به اورژانس برساني؟
    لااقل به حرمت چشم هايي که هنوز آفتابگردانشان نمرده، مي شود بر چشم هاي زن کارگري که براي سوزن دوزي هر پيراهن روزي دو هزار تومان مي گيرد، مرهمي بگذاري؟
    در ويترين يکي از الکتريکي هاي لاله زار به چشم هايم مي نگرم. آنها از درد عکس مي گيرند و مي ريزند لابه لاي کلمات؛ اين گونه پيکره گزارش اجتماعي شکل مي گيرد.»
    توانگر در ادامه مي نويسد: «ظهر که مي شود، روي زير انداز گلداري کنار کارگرها مي نشينم. هر چه دارند در سفره مي گذارند. چند سيخ کوبيده هم از کبابي با مرامي به سفره باربرها مي رسد. اولين باران بهاري نم نم مي بارد. باربرها مي خندند و تندتند لقمه مي گيرند. لاله زار از خنده چشم هايشان پر از گل مي شود. يکي شان عکس نامزدش را نشانم مي دهد و آن يکي عکس نوه اش را. من فقط عکس درد در چشم هايم دارم. چشم هايم را رو به آسمان مي بندم و باران را با ولع مي نوشم. لاله زار گل مي دهد....»
    توانگر در ليد يکي از گزارش هاي ميداني خود تحت عنوان «تاثير شبکه هاي اجتماعي بر کارکردهاي خانواده» چنين مي نويسد: «يکي از بزرگ ترين مسائل اجتماعي که جوامع امروزي به آن مبتلاهستند، ضعف بنياد خانواده است. از آنجايي که مشکلات خانواده ها به صورت ناهنجاري هاي اجتماعي بروز مي کند، خانواده و سلامت آن از اهميت فوق العاده اي برخوردار مي باشد. آماده کردن فرزندان براي پذيرش مسئوليت هاي اجتماعي يکي از وظايف مهم و اساسي خانواده ها به شمار مي رود. جوانان بايد بتوانند به خصوص براي زندگي هاي مشترک آماده شوند و سعي نمايند روابط خود را با پيرامون شان در حد متعارف و قابل قبولي تنظيم کنند. صرف نظر از آمار و ارقام بالاو روز افزوني که در مسائلي مانند بالارفتن سن ازدواج، طلاق و ساير مسائل خانوادگي وجود دارد، سرد شدن ارتباطات عاطفي و نارضايتي ها از زندگي خانوادگي است. يکي از زمينه هاي اصلي در بروز مشکلات خانوادگي و اصولانارضايتي از زندگي مشترک بين زوجين و نيز دور شدن اعضاي خانواده از يکديگر و ضايع شدن فرصت گفت و گو در دل خانواده ها استفاده نادرست و بيش از حد از فضاي مجازي است.»
    
    سالي تلخ و شيرين
    در سرويس گزارش روز کيهان خيلي ها قلم مي زنند و بعضاً از همکاران سرويس هاي ديگر نيز کمک مي گيريم.
    يکي از همکاران ثابت ما در سرويس گزارش که همزمان در سرويس بين الملل هم همکاري دارند سرکار خانم فريده شريفي است.
    وي مي گويد: «سال 95 هم گذشت سالي پر از تلخ و شيرين و پر از خاطره و تجربه اندوزي، امسال سومين سال است که من با سرويس گزارش همکاري مي کنم با همکاران خوب و متعهدي همچون آقاي ايرج نظافتي دبير سرويس و گاليا تونگر گزارشگر با تجربه و دلسوز که براي هر سوژه اي دغدغه خاص خود را دارد.» شريفي مي گويد: «همکاري با سرويس گزارش خاطرات خوب و تجربه هاي فراواني براي من به ارمغان آورده است از مصاحبه با سيد جلال ملکي سخنگوي آتش نشاني گرفته تا مدير اورژانس تهران از گفت وگو با پزشکان، اساتيد دانشگاه، کارشناسان اجتماعي روانشناسي، جامعه شناسي گرفته تا مردم خونگرم و صميمي که همه و همه خالص و مخلص با اين روزنامه مصاحبه مي کردند و تجربيات و اطلاعات خود را در اختيار ما مي گذاشتند.»
    وي ادامه مي دهد: آنچه در اين گفت وگوها رد و بدل مي شد صفا و صميمت بود و آنچه که از دل آنان برمي آمد بر دل خوانندگان مي نشست ذکر خاطره اي دور از لطف نيست که عنوان شود و مسئله جالبي بود که براي من پيش آمد، چندي پيش منزل خود را تغيير داده و به خانه ديگري نقل مکان کرديم من براي آشنايي با مدير ساختمان که خانم محترمي بود نزد ايشان رفتم و از نحوه پرداخت شارژ و مسائل ساختمان سوال کردم که ايشان فاميل من را جويا شدند تا در ليست همسايه ها بگذارند و از شغل من هم جويا شدند که من ضمن معرفي خودم عنوان کردم که در روزنامه کيهان کار مي کنم و هنگامي که فاميل خود را گفتم به اسم کوچک من را صدا زد و گفت گزارش هاي شما را در کيهان مي خوانم و براي من جاي بسيار خوشبختي و سعادت است که با شما همسايه شده ام! اين خانم که مدير مدرسه بود يادآوري کرد که روزي نيست که روزنامه کيهان روي ميز دفتر من نباشد و من آن را مطالعه نکنم به خصوص صفحه گزارش روز را حتماً بايد بخوانم. من هم خدا را شکر کردم که مطالبي که گزارشگران کيهان در اين صفحه به چاپ مي رسانند اين همه مورد رضايت و علاقه مخاطبان قرار گرفته است و اميدوارم سال جديد هم سال پر برکتي براي همه هم وطنان و به ويژه همکاران ما در روزنامه کيهان باشد و همچنان به خدمتگزاري مردم عزيز و صميمي مشغول باشيم.»
    
    يادي از همسنگري مبارز و نستوه
    در پايان اين گزارش لازم است ياد حاج حسن شايانفر، مرد ميدان هاي جنگ نرم، مبارزي خستگي ناپذير و ستون رسانه هاي انقلاب، انقلابي تمام عيار، حامي جوانان قلم به دست ولايتمدار و رئيس مرکز پژوهش هاي کيهان را گرامي بداريم که چگونه با دلسوزي تمام پيگير کارها و فعاليت هاي ما بود و سوژه هاي گزارشي را رصد مي کرد و چه در کار روزنامه و چه در نبردهاي مجازي همراه بچه ها بود و مرد هميشه آنلاين کيهان در هر لحظه اي از شبانه روز سنگر انقلاب و دفاع از اررزش هاي اسلامي را رها نکرد و افسوس و دريغ از اينکه مرد بزرگي را از دست داديم و اميدوارم خداي مهربان با خوبان و مدافعان حرم و شهدا محشورش بفرمايند... حاج حسن عزيز ما را هم درياب... يا حق.
    ولايتمداري و خدمت به مردم محور گزارش هاي کيهان / کارنامه سال 95 سرويس گزارش روز کيهان
    


 روزنامه كيهان، شماره 21588 به تاريخ 28/12/95، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 91 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آزما
متن مطالب شماره 126، دي و بهمن 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است