|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: زمين خواري ها به كوه خواري و دريا خواري رسيده است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


زمين خواري ها به كوه خواري و دريا خواري رسيده است
دادستان تهران هشدار داد


دادستان تهران گفت: زمين خواري نبايد جرمي عادي محسوب شود، بلکه نوعي فساد اقتصادي است و زمين خواران بايد بدانند که تجاوز به اراضي، کوه، دشت، دريا و رودخانه و به طور کلي تعرض به اموال عمومي، به عنوان يک فساد اقتصادي با برخورد قاطع دستگاه قضايي مواجه خواهد شد.
    به گزارش ايرنا عباس جعفري دولت آبادي در همايش يک روزه زمين خواري افزود: در چنين فضايي که متاسفانه از زمين خواري به کوهخواري و درياخواري رسيده ايم، اقدامات مثبت دستگاه هاي اجرايي مغفول مي ماند. زمين ميراث آيندگان است زيرا تکثير نمي شود و عزم جدي و ملي در برخورد با زمين خواري براي جمعيت فعلي و آيندگان آثار مثبتي در پي خواهد داشت.دادستان تهران اظهار داشت: اين گونه نباشد که دستگاهي مجوز ساخت بدهد و ديگري تخريب کند. يکي رشوه بگيرد و پروانه ساخت صادر کند و از قوه قضائيه درخواست تخريب شود؛ يکي حفاظت کند و ديگري با اقدامات حفاظتي مقابله کند و توجه به اين نکته لازم است. در برخي موارد، زمين خواري در بستر صدور مجوز به عمل مي آيد و لذا زمين خوار و دستگاه صادرکننده مجوز مدعي اند که طبق قانون عمل شده است.
    او با اشاره به مباحث مطرح شده در دومين همايش زمين خواري که دو هفته گذشته برگزار شد، اجراي طرح کاداستر که نتيجه آن شناسايي اراضي کشور است را شرط لازم براي پيشگيري از وقوع زمين خواري و مبارزه با زمين خواران دانست و از دستگاه هاي اجرايي خواست در اين زمينه همکاري کنند. او همچنين دستگاه هاي اجرايي مرتبط با اراضي دولتي را مکلف به اخذ سند مالکيت براي اراضي مربوطه دانست و چنين اقدامي را مانع تصرف افراد غيرمجاز بر زمين به شمار آورد.
    توصيه ديگر دادستان تهران به دستگاه هاي اجرايي براي موفقيت در مقابله با زمين خواري، فعال کردن واحدهاي حقوقي و تشکيل يگان هاي حفاظت از اراضي بود. او در اين باره گفت: بهترين و متخصص ترين افراد بايد در واحدهاي حقوقي به کار گمارده شوند و تشکيل يگان هاي حفاظت از اراضي که البته در برخي قسمت ها عملي شده يکي از طرق پيشگيري وضعي از وقوع زمين خواري است که کارکرد آن بويژه در ايام تعطيلات پيش رو بسيار موثر است. نکته ديگري که جعفري دولت آبادي از دستگاه هاي اجرايي مرتبط با انفال مطالبه نمود، همکاري در جهت اجراي احکام صادره عليه زمين خواران و تحويل اراضي تصرفي به دولت بود.
    او مقاومت برخي مسئولان دولتي در برابر اجراي اين احکام را مشکلي دانست که نيازمند تدبير است و اظهار داشت: اجراي احکام صادره از دادگاه ها عليه زمين خواران، بازدارنده است.
    دادستان تهران در بيان اقدامات دادسراي تهران طي سال جاري در مبارزه با زمين خواري، به تشکيل دادسراي انفال و منابع طبيعي اشاره کرد و افزود: تشکيل اين دادسرا از آن جهت قابل توجه است که براي نخستين بار در کشور کار تخصصي مبارزه با زمين خواري و حفظ محيط زيست را به عهده گرفته است. اقدام ديگر دادستاني تهران در مبارزه با زمين خواري که دادستان تهران به آن اشاره کرد، استفاده از ظرفيت دستگاه هاي اجرايي در پيشگيري از وقوع زمين خواري و مقابله با آن بود.
    
    وزير راه و شهرسازي: سياست هاي اشتباه بايد اصلاح شود
     وزير راه، مسکن و شهرسازي نيز با اشاره به اين که وضعيت فعلي اراضي دولتي و زمين خواري هاي صورت گرفته، ناشي از سياست هاي اشتباهي است که در کشور اجرا شده و مي شود، مبارزه با زمين خواري بدون حذف و تغيير اين سياست ها را به معناي مبارزه با معلول خواند و در توضيح اظهار داشت: طي سه دهه گذشته بحث انضباط شهري حساسيت خود را در سياستگذاري ها از دست داده و تا به جايگاه اصلي خود بازنگردد، مبارزه با زمين خواري، مبارزه با معلول است.
    آخوندي از تشکيل يگان حفاظت از اراضي در سطح کشور طي دو سال گذشته خبر داد و از توصيه دادستان تهران براي تشديد حفاظت در ايام تعطيلات نوروزي تشکر و همچنين از اقدام دادسراي تهران در رفع تصرف از اراضي دولتي با ارزش ۲۵۰۰ ميليارد تومان تشکر کرد.
    جعفري دولت آبادي در پاسخ به اظهارات وزير راه، مسکن و شهرسازي در خصوص لزوم اصلاح سياست ها براي مقابله با زمين خواري اين امر را به منزله نااميد شدن از مبارزه با زمين خواري ندانست و به عنوان مثال اظهار داشت: پذيرش اين توجيه از قاچاقچي اسلحه مبني بر اين که چون مرزها باز بود، من هم اسلحه وارد کرده ام، معقول و منطقي نيست و از آن جا که کار قضات مقابله کيفري با جرايم است، لذا از دستگاه هاي اجرايي مي خواهيم در مبارزه با زمين خواري بيشتر همکاري کنند. دادستان تهران با تاکيد بر اين که توجيه زمين خواري با سياست هاي غلط شهري موجب تجري زمين خواران مي شود، مقابله با زمين خواري را مطالبه مسئولان ارشد نظام دانست و اظهار داشت: سال گذشته رهبر معظم انقلاب به کوه خواري اشاره کردند که ربطي به اجراي سياست هاي شهري ندارد و اگر ما اين روند را متوقف نکنيم، پديده شانديز ديگري احداث خواهد شد چرا که سرمايه ها در حوزه زمين خواري هزينه مي شود.در اين جلسه همچنين معاونان دادستان تهران و دادستان هاي شهرستان هاي استان، نقطه نظرات و مشکلات خود در مبارزه با زمين خواري را مطرح کردند. ابراهيمي دادستان دماوند با انتقاد از عملکرد متوليان انفال در آن شهرستان اظهار داشت: در شهرستان دماوند صدها هکتار اراضي دولتي به نحو غير قانوني به افراد واگذار شده و حال ما بايد در پي استرداد آنها باشيم و در اين فرآيند با موانعي از سوي دستگاه هاي اجرايي از جمله شوراي تامين مواجه مي شويم که با توجيه انتخابات و نظاير آن، مانع اجراي دستورات و احکام قضايي مي شوند.
    آذرپور دادستان شهرستان بهارستان از نحوه عملکرد شوراي عالي شهرسازي که غالباً با ملاحظه اسناد تصميم مي گيرد، انتقاد کرد و حضور کارشناسان آن شورا در محل به منظور کارشناسي فيزيکي و اخذ نظر مردم و مسئولان را ضروري خواند.ذوالفقار حسيني دادستان شهرستان ري از اقدام کميسيون ماده ۵ در اجراي طرح انتقال صنايع به خارج از تهران بدون اخذ نظر وزارت جهاد کشاورزي انتقاد کرد. تورک معاون دادستان تهران نيز با انتقاد از تخريب محيط زيست و انفال با توجيه توسعه افزود: تا چه زماني مي خواهيم انفال و اراضي را خرج توسعه صنعت و اقتصاد کنيم؟ اين در حالي است که کشورهاي توسعه يافته زيادي وجود دارند که صرفاً ۲۰ درصد اراضي طبيعي خود را خرج توسعه کرده اند.
    
    
    
    زمين خواري ها به کوه خواري و دريا خواري رسيده است / دادستان تهران هشدار داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كاوشي نو در فقه اسلامي
متن مطالب شماره 92، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است