|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: نو نوار شدن بزرگترين خيابان تهران در استقبال از نوروز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6460
شنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1395خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


نو نوار شدن بزرگترين خيابان تهران در استقبال از نوروز
گزارش ميداني «ايران» از حال و هواي نوروزي خيابان وليعصر

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي

عکاس هاي خياباني زوم کرده اند روي تخم مرغ هاي رنگي.خبري از نقاش هايي که تخم مرغ ها را حال و هواي بهاري داده اند، نيست. کارشان را تمام کرده و رفته اند.اينجا در بوستان «باغ فردوس» جايي در حوالي «موزه سينما» مردم علاوه بر اينکه براي تماشاي فيلم هاي روي پرده سينما مي روند ساعتي را هم در کنار آبشار و تخم مرغ هاي رنگي مي گذرانند. تخم مرغ هاي به نسبت عظيم الجثه اي که روي هر کدام از آنها يکي از تصاوير بهاري حک شده. کار تزئين پارک تمام شده و تنها چند نهال منتظر در گلدان مانده که آنها هم تا چند ساعت بعد قرار است در خاک جاخوش کنند. رد خيابان «وليعصر» را که بگيري، تشخيصِ تغييرِ چهره شهر کار راحتي است. دليلش هم ساده است، چندين نماد از «نوروز» در هر گوشه از خيابان به تصوير کشيده است. البته مردم هم بيکار ننشسته اند.هر مغازه يا مجتمع مسکوني کنار خيابان، علاوه بر تميز کردن نماي ساختمانش، به جمع آوري زباله هاي اطراف ساختمان هم همت کرده است. از هر کوچه اي که مي گذري بعيد است پلاستيک هاي گره زده شده اي که منتظر آمدن ماشين هاي جمع آوري زباله هستند را نبيني.
    
    درختان سر بريده در قاب تصوير
    ماجراي بريدن درختان«خيابان وليعصر» به جرم خشک شدن براي اغلب شهروندان تهراني نام آشناست. پس از بريده شدن اين درختان، شهرداري با يک اقدام جديد دست به قاب گرفتن تنه درختان به جا مانده در خاک زد. بسياري از اين تنه ها علاوه بر اينکه قاب گرفته شده اند با ابزارهاي رنگي مختلف هم تزئين شده اند تا مردم چهره درختان چندين ساله يکي از طولاني ترين خيابان هاي شهر را به خاطر بياورند. در چند متر آن طرف تر، طناب هاي باريکي در کنار درختان نصب شده است که روي هر کدام پرندگان طلايي مختلف جا خوش کرده اند. تصوير پرندگان طلايي معلق در هوا، حتي باعث مي شود لحظاتي رهگذران سرهايشان را براي تماشاي آنها بالابگيرند. درآميخته شدن صداي آواز قناري بازارچه خيريه آن طرف تر با آبشارهاي پارک، فضا را بيشتر از هر چيزي آرامش بخش کرده تا جايي که خيلي ها نه فقط براي تماشا بلکه براي شنيدن صداي طبيعت به پارک آمده اند.
    
    رونق خشکبار و دستفروش ها
    رد پارک را تا انتهاي خيابان که مي گيري تعداد مغازه هاي خشکبار فروشي بيشتر از آن چيزي است که حتي تصور کني. خريداران در مغازه ها دائم در حال مزه کردن انواع آجيل هاي مختلف هستند و براي خريد صف طولاني اي درست کرده اند. تعداد مغازه ها اين تصور را براي يکي از رهگذران ايجاد کرده که مسئوليت فروش آجيل شب عيد هر کوچه را به يک مغازه داده اند. چيزي که بيشتر از سبز شدن مغازه هاي مختلف جلب توجه مي کند، ايستادن يک دستفروش کنار هر کدام از آن هاست. يکي از آنها جوراب و سنجاق مي فروشد. مي گويد بازار کارش بد نيست و هر کسي که مقداري آجيل خريده حداقل دو هزار تومان هم به فروش او اضافه کرده. دراين ميان تعداد هنرمندان خياباني ويولن و گيتار به دست هم در خيابان کم نيست. اگرچه بازار کارشان چندان رونق ندارد اما باز هم ساعت هاي زيادي مي شود که دست به ساز در گوشه خيابان منتظر هستند.يکي از آنها خانم جواني است که چهره خود را پوشانده تا شناسايي نشود. جعبه اي را هم در کنار دستش آويزان کرده تا اگر کسي خواست کمک کند مجبور نشود پول را در کف دستش مچاله کند. البته وقتي درون جعبه اش را نگاه مي کني پي مي بري چيز زيادي از صبح دستگيرش نشده. خودش اعتقاد دارد اميدش را اول به خدا و بعد به خريد آخر شب خانواده ها گره زده تا بتواند از عهده هزينه هاي خانواده اش بربيايد.
    
    حال و هواي بهاري مترو
    فشار جمعيت در متروي تهران آنقدر زياد است که مردم براي بلعيدن هواي تازه، مجبورند منتظر باز شدن درهاي قطار بمانند اما وقتي درها باز مي شود جمعيتي تازه هجوم مي آورد و دوباره درهم مچاله مي شوند. اين روزها حال و هواي متروي تهران، در برخي از ايستگاه هاي پر تردد، تبديل به جهنمي شده که نفس هاي مسافران هر روزه آن به شمارش افتاده است. اين حرف ها را مردمي که در ايستگاه هاي «دروازه دولت»، «سعدي»، «پانزده خرداد» و «امام خميني» فرياد زنان از ايستگاه هاي قطار به بيرون پرتاب مي شوند، به ما مي گويند.روزهاي زيادي تا پايان سال نمانده و جمعيت زيادي هنوز در تکاپوي خريد عيد براي خانواده هايشان هستند. در اين ميان هنوز کارمندان زيادي مي خواهند هر روز از مترو براي رفت و برگشت استفاده کنند و تداخل اين جمعيت با افرادي که به قصد خريد از خانه هايشان خارج شده اند وضعيت را اضطراري کرده است. مردم اعتقاد دارند، مترو حتي ظرفيت دانشجويان و کارمندان را تا قبل از نزديک شدن به شروع سال جديد ندارد و حالاکه مردم زيادي هر روز مي خواهند به تماشاي پاساژ هاي بزرگ شهر بروند، ظرفيت مترو در حال انفجار است، البته در اين ميان رفت و آمد دستفروشان هم مردم را عصباني تر کرده است. «شيرين»، دانشجوي سال آخر دانشگاه، اعتقاد دارد از شروع هفته گذشته هيچ روزي نبوده که بموقع و سالم به خانه برگردد: «يک روز دستم به خاطر جمعيت ضرب ديد. يکبار هم کيفم پاره شد اما چاره ديگري بجز استفاده از مترو ندارم.»
    
    
    
    نو نوار شدن بزرگترين خيابان تهران در استقبال از نوروز / گزارش ميداني «ايران» از حال و هواي نوروزي خيابان وليعصر
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از "ياسمن صادق شيرازي"

  نمايشگاه عكس <زنان ايران> افتتاح شد / با حضور مولاوردي و نماينده مركز اطلاعات سازمان ملل متحد و همكاري «ايرنا»
ياسمن صادق شيرازي، ايران 22/12/95
مشاهده متن    
  خانه اي از نو بسازيم / برپايي نمايشگاه خيريه«روشناي اميد» براي كمك به بچه هاي ترخيصي بهزيستي
ياسمن صادق شيرازي، ايران 5/12/95
مشاهده متن    
  عقيم سازي زنان خياباني چاره ساز نيست / در گردهمايي جامعه شناسان مطرح شد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 27/11/95
مشاهده متن    
  حادثه در كمين ما هم هست! / گزارش ميداني «ايران» از كسبه خيابانهاي اطراف ساختمان پلاسكو
ياسمن صادق شيرازي، ايران 7/11/95
مشاهده متن    
  سلفي با مرگ «پلاسكو» / چرا مردم براي تماشاي فاجعه جمع مي شوند؟
ياسمن صادق شيرازي، ايران 2/11/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي قم
متن مطالب شماره 12 (پياپي 59)، اسفند 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است