|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: 90 دقيقه زندگي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


يادداشت 
90 دقيقه زندگي


نويسنده: حميد حيدرپناه*

بسياري معتقدند فوتبال شبيه ترين بازي به زندگي است که هردو يک سوت آغاز و يک سوت پايان دارند، هردو غيرقابل پيش بيني و تا دلتان بخواهد هيجان، شادي و غم دارند. يک فوتباليست خوب نياز به تمرين و مهارت دارد، همانند زندگي که نيازمند آموختن و يادگيري است و معمولاً موفقيت با کساني است که بهتر آموخته و مهارت هاي بيشتري کسب کرده باشند.
     در فوتبال تکنيک و مهارت فردي نقش مهمي دارد اما همکاري تيمي است که نتيجه را رقم مي زند، زندگي هم در جامعه و در کنار ديگران زيستن معنا دارد و همواره مي تواند با همکاري و کار تيمي اتفاقات خوبي بيفتد، هرچندگاهي هم فرد با داشتن خلاقيت و پشتکار مي تواند سرنوشت خود را بهتر رقم بزند، مانند ستاره هاي تيم که خلاقيت شان در لحظات سخت تيم را نجات مي دهد.
    فوتبال برخورد و خطا دارد و معمولاً خطاهاي شديد با اخطار مواجه مي شوند و گاهي کارت قرمز واخراج از زمين بازي، در زندگي هم گاهي حتي يک اشتباه مي تواند منجر به اخطار يا اخراج فرد از عرصه حيات شود.
    همان قدر نقش مربي و کادر فني در فوتبال مهم و سازنده است که نقش مشاور و هدايت کننده در زندگي راهگشاست. فوتبال بازي لحظه هاست، فرصت ها و موقعيت ها که هرکس بهتر استفاده کند موفق تر است، گاهي هم بي رحم مي شود و عدالت در آن رعايت نمي شود و تيم بهتر، برنده نمي شود يا بسياري از اتفاقات برخلاف جريان بازي رقم مي خورد، زندگي هم گاهي از اين تلخي ها دارد و خيلي اشتراکات و شباهت هاي ديگر.
    اما اين دو مقوله يک ويژگي مشترک ديگر هم دارند، مقوله اي که شايد خيلي ها کمتر به آن اعتقاد داشته باشند: «معجزه و اميد.»
    گاهي در زندگي شرايطي رقم مي خورد و مشکلاتي پيش مي آيد که انسان ها را در اوج نااميدي و ياس قرار مي دهد، انگار که ديگر هيچ راهي وجود ندارد و فرد خود را تسليم شده در برابر تقدير و شرايط پيش آمده مي بيند، چيزي شبيه بن بست!!!در فوتبال هم گاهي بازي طوري گره مي خورد يا تيم آنقدر گل خورده که در اندک زمان باقي مانده هيچ اميدي به بازگشت و جبران گل هاي خورده نيست.اما آنهايي که به معجزه اعتقاد دارند، خوب مي دانند که در سخت ترين شرايط هم يک معجزه مي تواند همه چيز را برگرداند و ناممکن ها را ممکن کند، درست شبيه همين بازي اخير مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا: «بارسلونا – پاري سن ژرمن.»
    بارسلونا ديدار رفت را با يک نمايش ضعيف در مقابل بازي خيره کننده ميزبان پاريسي واگذار کرده بود، آن هم با نتيجه چهار بر صفر.
    نتيجه اي دور از انتظار که موجب انتقادات زيادي شد تاحدي که سرمربي اين تيم (لوئيس انريکه) خبر از خداحافظي خود در پايان فصل داد، اين يعني يک گام براي تسليم شدن!!بارسلونا در فاصله رسيدن به بازي برگشت چند مسابقه را در ليگ اسپانيا برگزار کرد، نخستين ديدار را که 2 بر 1 برابر «لگانس» برد، همگان به تحليل و تفسير چهره برافروخته مسي و ساير بازيکنان بعد از گلزني و برد مي پرداختند که نشان از اثرات باخت بزرگ داشت و به مرور با گذشت زمان، روند حرکتي و بردهاي خيره کننده تيم نشان از عزم جدي براي بازگشت مي داد و مهم تر اينکه هرچه از زمان آن شکست دورتر مي شديم تلخي هايش در اذهان کمرنگ تر و تيم با تمرکز بيشتري بازي ها را ادامه مي داد و بردهاي پرگلي کسب مي کرد، تماشاگران هم بتدريج اميدوارتر شده و با نشان دادن پلاکاردهاي «ما مي توانيم» انگيزه و اميد را به بازيکنان گوشزد مي کردند و اين يعني آنها به معجزه اعتقاد داشتند.
    تا اينکه سرانجام شب موعود فرا رسيد، شايد سخت ترين وضعيت ممکن براي يک تيم - در فوتبالي که غيرقابل پيش بيني است- اين باشد که از قبل بايد طبق همان پيش بيني به ميدان بروي و همان نتيجه از پيش نوشته را رقم بزني.
    بارسلونا بايد 5 گل در زمين خود مي زد و گلي دريافت نمي کرد.
    بازي با حمايت بي نظير تماشاگران شروع شد و خيلي زود قدم اول برداشته شد، گل دقيقه سوم «لوئيس سوارز» و با فاصله نسبتاً زيادي گل دوم با تلاش «آندرس ايني يستا» در دقايق پاياني نيمه دوم.
    پنالتي نيمه دوم براي بارسلونا و گلزني «ليونل مسي» در دقيقه 50، تحقق معجزه را نزديک کرده بود که 12 دقيقه بعد با ضربه مرگبار «ادينسون کاواني» و به ثمر رسيدن گل براي تيم پاريسي، همه روياها را بر باد داد و حالاديگر براي بازگشت بزرگ و تحقق معجزه 3 گل ديگر لازم بود.
    از اين به بعد بسياري از کساني که قبل از بازي به معجزه اعتقاد داشتند، نااميد شدند و تنها کساني که با همه وجود به آن اعتقاد داشتند مي توانستند اميدوار بمانند که بارسلونا در اين زمان باقي مانده بتواند جبران کند.
     زمان بازي از دقيقه 85 هم گذشته بود و حالاديگر آنها که به معجزه اعتقاد داشتند، مي توانستند به انسان هاي روياپرداز و زيادي خوشبين متهم شوند، اما براستي چه کساني تا آن دقيقه همچنان به معجزه معتقد بودند و به بازگشت اميدوار؟؟3 دقيقه بعد «نيمار» يک گل ايستگاهي زيبا زد، اما همچنان زدن دو گل ديگر شبيه رويا بود که ناگهان با رسيدن به دقيقه 90 و در عرض چند دقيقه اتفاقاتي افتاد که جهان را شگفت زده کرد، يک پنالتي ديگر «نيمار» گل کرد و در آخرين ثانيه ها «سرجي روبرتو» در دقيقه 95 يکي از ماندگارترين و حساس ترين گل هاي جهان را زد تا معجزه باور شود و اين را مي توان از هيجان و حرف هاي گزارشگر بازي (عادل فردوسي پور) بيشتر فهميد.واقعاً اين اتفاق و تماشاي اين بازي تن هر بيننده اي - حتي غيرفوتبالي هايش - را لرزاند و به جرات مي توان گفت که هرکس اين فوتبال و اين هيجان را نديد، لحظات ارزشمندي را از دست داد.معجزه رقم خورد، شور و شعف وصف ناپذيري از ورزشگاه نيوکمپ و خيابان هاي شهر بارسلون تا جاي جاي دنيا را فراگرفت و شبي رويايي براي فوتبال رقم زد تا بيش از پيش بتوان اذعان نمود که فوتبال جذاب ترين و هيجان انگيزترين ورزش دنياست و همچنان شبيه ترين به زندگي که مي توان همه نمودها و ويژگي هايي را که به آن اشاره شد در همين مسابقه تاريخي ديد و مهم ترين دستاورد اين مسابقه را مي توان تاييدي بر وجود معجزه دانست و تلاش براي رسيدن به آرزوها، درست مانند زندگي که سرشار از معجزه است. آنجا که انگيزه و ميل دروني به پيروزي آنچنان در ساق هاي بازيکنان بارسلونا نمود داشت که انگار بيش از 11 نفر در زمين داشتند و فرصت زيادي به حريف براي توپ گيري و تفکر نمي دادند.کاش همه کساني که در اوج نااميدي هستند، اين فوتبال را يک بار با دقت نگاه کنند تا باور کنند که معجزه حقيقت دارد و اميد به زندگي تا آخرين لحظات هم وجود دارد، غيرممکن ها هم مي تواند ممکن شود و هميشه در هر شرايطي مي توان اميدوار به بازگشت بود، بازگشتي رويايي، درست مانند تيم بارسلونا و هواداران بي نظيرش...
    
    *جامعه شناس
    
    
    
    يادداشت: 90 دقيقه زندگي
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "حميد حيدرپناه"

  تنهايي تو شكل تنهايي من نيست
حميد حيدرپناه*، ايران 2/12/95
مشاهده متن    
  حكايت آدم هاي ناتمام...
حميد حيدرپناه*، ايران 18/9/95
مشاهده متن    
  كتاب ها يا كتابخوان ها؛ مساله اين است
حميد حيدرپناه، ايران 2/9/95
مشاهده متن    
  نت هاي «دلبري» / درباره دلبري دومين ساخته بلند سيدجلال اشكذري
حميد حيدرپناه، ايران 28/4/95
مشاهده متن    
  آشتي با شعر و ادب پارسي...
حميد حيدرپناه، ايران 13/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Current Ophthalmology
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3001)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است