|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: پيش بيني افت و خيز قيمت نفت در سال 96
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


پيش بيني افت و خيز قيمت نفت در سال 96
«ايران» با توجه به توافق اوپك و غير اوپك بر سر كاهش توليد نفت بررسي كرد

نويسنده: عطيه لباف

عسلي: باتداوم محدوديت توليد کشورهاي توليدکننده نفت، قيمت نفت رو به افزايش گذاشته و درآمد اوپک در سال جاري 25 درصد افزايش مي يابد
    سال 95 در حالي تمام مي شود که قيمت نفت خام حدود 10 دلار بيشتر از زمان مشابه سال قبل است و صادرات نفت خام کشور نيز تقريباً دو برابر سال گذشته. مفهوم آن بهبود وضع درآمدهاي نفتي کشور است که نتيجه برجام و توافق اوپک و غير اوپک برسر کاهش عرضه نفت خام به بازار به شمار مي رود. برجام به ايران توان افزايش توليد و صادرات نفت خام و قدرت چانه زني در مجامع انرژي را داد و همصدايي اعضاي کشورهاي صادرکننده نفت خام (اوپک)و 11 کشور توليدکننده غير عضو براي کاهش عرضه نفت خام حدود روزانه يک ميليون و 800 هزار بشکه نيز قيمت نفت خام را افزايش داد. اين توافق براي نيمه اول سال 2017 شکل گرفت. ابتدا شرايط بهتر نيز بود به طوري که در ماه ژانويه قيمت نفت خام حدود 58 دلار براي هر بشکه بود اما اکنون به کانال 51دلار رسيده است. علت آن هم افزايش بي سابقه حجم ذخاير نفت خام امريکا است که ترديدهايي را در مورد ميزان تاثيرگذاري توافق کاهش توليد بر مهار مازاد عرضه در بازار ايجاد کرده است، اين رقم پايين ترين قيمت نفت خام از زمان انعقاد توافق کاهش توليد به شمار مي رود. هدف کشورهاي توليدکننده نفت خام که در توافق کاهش توليد شرکت کرده بودند از اين توافق کاهش مازاد عرضه نفت خام در بازار و رساندن ميزان ذخاير نفتي به سطحي عادي بود. اکنون اين تفکر ايجاد شده که آيا با وجود شرايط فعلي تمديد توافق اوپک و غير اوپک لزومي دارد؟
    در اين باره آژانس بين المللي انرژي اعلام مي کند که در صورت پايبندي اعضاي اوپک به توافق کاهش توليد نفت، بازار نفت در نيمه نخست سال جاري ميلادي دچار کمبود عرضه خواهد شد.
    اين آژانس در گزارش ماهانه خود اعلام کرد با وجود افزايش سطح ذخيره سازي نفت جهان در ماه ژانويه امسال، اگر اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) به توافق خود براي کاهش توليد نفت پايبند باشند، تقاضاي نفت در نيمه نخست امسال از عرضه آن فراتر خواهد رفت.
    سطح ذخيره سازي نفت در کشورهاي عضو سازمان توسعه و همکاري هاي اقتصادي (او يي سي دي) در ماه ژانويه به سه ميليارد و ٣٠ ميليون بشکه رسيد که ٣٠٠ ميليون بشکه بالاتر از ميانگين پنج سال اخير بوده است.
    به گفته اين نهاد ميزان پايبندي اعضاي اوپک به توافق کاهش توليد نفت، در ماه فوريه ٩١ درصد بوده است و اگر اعضاي اين سازمان تا ماه ژوئن امسال عرضه خود را محدود نگه دارند،حتي بازار نفت با کمبود عرضه روزانه ٥٠٠هزار بشکه نفت رو‎به‎رو خواهد شد.
    آمارها حاکي از آن است که با وجود افزايش ١٨٠ هزار بشکه اي توليد روزانه عربستان در ماه فوريه نسبت به ماه پيش از آن و رسيدن اين رقم به ٩ميليون و ٩٨٠ هزار بشکه در روز، بازهم به گفته آژانس بين المللي انرژي اين کشور همچنان کمتر از سهميه تعيين شده در توافق اوپک توليد مي کند.
    از سوي ديگر موسسه گلدمن ساکس در گزارشي اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ نفت برنت به روند افزايش قيمت خود ادامه خواهد داد. اما تمديد مجدد توافق کاهش توليد به نفع اوپک نيست زيرا هدف اين سازمان رساندن ميزان ذخاير نفتي به سطحي عادي بوده نه تقويت قيمت ها.
    بررسي ها نشان مي دهد که بازار نيازي به تمديد توافق اوپک و غير اوپک براي کاهش توليد نفت ندارد اما اين موضوع را با يک کارشناس ايراني در حد وسيع تر دنبال کرديم. مهدي عسلي کارشناس اقتصاد انرژي و مدير کل سابق امور اوپک و مجامع انرژي وزارت نفت در گفت و گو با «ايران» نگاهي به روند تجارت جهاني نفت خام انداخت که خواندن آن خالي از لطف نيست.
    اين کارشناس اقتصاد انرژي با اشاره به وضع کنوني بازار جهاني نفت خام عنوان کرد: «هنوز نمي توان براي پايبندي شرکت کنندگان در اين توافق و تاثير عملکرد آنها بر کاهش ميزان ذخاير نفتي به سطحي عادي اظهار نظر دقيقي کرد. اما مي توان عنوان کرد که در اين راه همواره تهديدهايي وجود دارد.»
    تداوم کاهش قيمت هاي نفت در سه سال گذشته، با وجود رشد آهسته اقتصاد جهاني، تقاضاي نفت سير صعودي داشته است. بر اساس آخرين گزارش آژانس بين المللي انرژي (IEA)، تقاضاي جهاني نفت در سه سال گذشته 2.88 ميليون بشکه افزايش داشته و از 94.07 ميليون بشکه در روز در فصل آخر سال 2014 به 96.95 ميليون بشکه در روز در فصل چهارم سال 2016 رسيده است که 3.1 درصد افزايش را نشان مي دهد. حال اگر اوپک توليد نفت خود را بر اساس توافق انجام شده کاهش دهد، همچنان ميزان توليد نفت اعضاي اين سازمان از ميزان تقاضاي جهاني بيشتر خواهد بود. عسلي در اين باره اظهار کرد: با در نظر گرفتن شرايط فعلي، توافق اوپک عاقلانه بوده است. پيش بيني ها (MEES، 2017) نشان مي دهد که در صورت اجراي توافق هاي اوپک تا ماه ژوئن 2017 ميلادي و تداوم محدوديت توليد کشورهاي توليدکننده نفت، قيمت نفت رو به افزايش گذاشته و درآمد اوپک در سال جاري، 25 درصد افزايش يابد. با اين حال نبايد فراموش کرد که تلاش کشورهاي اوپک براي افزايش قيمت هاي نفت ممکن است در ميان مدت بي ثمر باشد، زيرا افزايش قيمت هاي نفت، سرمايه گذاران را تشويق به توليد نفت شيل در امريکا نموده و با افزايش توليد نفت امريکا، بازار نفت مجدداً با مازاد بيشتر نفت مواجه شده و موجب کاهش قيمت هاي نفت گردد. در اين صورت هم سهم اوپک کاهش يافته و هم با کاهش سطح قيمت هاي نفت، ممکن است درآمد اوپک نيز کاهش يابد. در ماه هاي گذشته، نفت امريکا در حدود قيمتي بين 50 دلار تا 55 دلار در هر بشکه به فروش رسيده است. از طرفي حجم توليد نفت متعارف و همچنين شيل امريکا و ذخاير نفتي اين کشور نيز افزايش داشته است.» اما علاوه بر عکس العمل غير قابل پيش بيني توليدکنندگان نفت غير متعارف به ثبات قيمت هاي نفت در حدود50 تا 55 دلار براي هر بشکه موارد ديگري نيز وجود دارند که نگراني هايي را براي ثبات و توسعه تجارت جهاني نفت ايجاد کرده اند. به گفته عسلي يکي از اين موارد سياست هاي دولت جديد امريکا است.
    اين کارشناس اقتصاد انرژي گفت: «با آزادسازي صادرات نفت در سال 2015 از امريکا اميد براي يکپارچگي بيشتر بازار نفت حول قيمت هاي واحد بين المللي نفت تقويت شد اما اين نگراني وجود دارد که سياست هاي دولت جديد امريکا اين دستاوردها را از بين برده و تجارت جهاني نفت را با بحران مواجه کند، هر چند در حال حاضر با قطعيت نمي توان گفت اما اصلاحات نظام مالياتي وعده داده شده توسط دولت جديد به احتمال قوي به اعمال تعرفه هايي براي واردات نفت و فرآورده هاي نفتي به امريکا مخصوصاً بر صادرات کشورهاي اوپک اشاره دارد. هر گاه اين اقدامات امريکا از سوي کشوهاي صادر کننده مقابله به مثل شود طبعاً تجارت آزاد نفت خام و فرآورده ها، مختل شده تعيين قيمت هاي جهاني نفت با دشواري هايي روبه رو خواهد شد.»
    موضوع ديگري که آينده تجارت جهاني نفت را تا حدودي تيره مي کند افزايش تنش هاي قدرت هاي بزرگ، در جنوب شرقي آسيا و درياي جنوبي چين است. عسلي در اين زمينه اظهار کرد: اين خطرات بالقوه براي تجارت دريايي نفت و گاز در بزرگترين منطقه تجاري و اقتصادي جهان از يک سو و وضع تعرفه ها و مقررات براي تجارت انرژي با بزرگترين بازار نفت و گاز جهان (امريکا) از سوي ديگر مي تواند آينده تجارت جهاني نفت و گاز را با مخاطرات (ريسک هاي) غير قابل پيش بيني مواجه کرده قيمت هاي جهاني اين حامل هاي مهم انرژي را با نوسان زيادي همراه سازد. عسلي ادامه داد: اين وضعيت براي کشوري مانند ايران که يکي از بزرگترين منابع نفت و گاز دنيا را داشته و در صدد توسعه توليد و تجارت بين المللي خود از اين منابع است محل تامل جدي است و شايسته است توسط مراکز و مسئولان ذيربط مورد توجه و مطالعه کارشناسانه قرار گيرد. اين چشم انداز در عين حال اهميت توسعه صنايع پايين دستي نفت و گاز در کشور و کاهش اتکا به صادرات نفت خام و گاز طبيعي در آينده را خاطرنشان مي کند.»
    
    
    پيش بيني افت و خيز قيمت نفت در سال 96 / «ايران» با توجه به توافق اوپك و غير اوپك بر سر كاهش توليد نفت بررسي كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  تعيين تكليف طرح توسعه 2 ميدان مشترك در آخرين روزهاي سال / ورود رسمي روس ها به صنعت نفت ايران / دومين قرارداد پسابرجامي حوزه نفت امضا شد
عطيه لباف، ايران 24/12/96
مشاهده متن    
  يك مقام آگاه در گفت و گو با «ايران» با تكذيب شايعات: صادرات نفت ايران كاهش نيافته است / كاهش صادرات ميعانات گازي به دليل افزايش مصرف داخلي است نه عدم بازار فروش و فشارهاي امريكا
عطيه لباف، ايران 23/12/96
مشاهده متن    
  تدارك دولت براي مهار تنش هاي آبي / مصوبه هيات وزيران براي كارگروه ملي «سازگاري با كم آبي» ابلاغ شد
عطيه لباف، ايران 15/12/96
مشاهده متن    
  يك منبع آگاه در گفت و گو با «ايران»: ايران هيچ تخفيفي در حمل محموله هاي نفتي هند نمي دهد / شايعات اخير يك بازي است كه به نظر مي رسد هندي ها براي گرفتن تخفيف از عربستان و عراق به راه انداخته اند
عطيه لباف، ايران 2/12/96
مشاهده متن    
  جزئيات تازه از سرمايه گذاري روسيه در ميادين نفت و گاز ايران / «ايران» گزارش مي دهد
عطيه لباف، ايران 29/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات تاريخ اسلام
متن مطالب شماره 35، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است