|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: گاز سكوي فاز 25 پارس جنوبي وارد مدار مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


گاز سكوي فاز 25 پارس جنوبي وارد مدار مي شود
گامي ديگر به سوي برابري برداشت گاز از ميدان مشترك با قطر


توسعه فازهاي باقي مانده پارس جنوبي با سرعت دنبال مي شود به گونه اي که گزارش ها از وارد مدار شدن آخرين رديف شيرين سازي پالايشگاه فاز ١٩، آغاز انتقال گاز سکوي فاز 20 به پالايشگاه و افزايش تزريق گاز فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي به روزانه 46 ميليون متر مکعب حکايت دارد. اخباري که از برابري توليد روزانه ايران و قطر از اين ميدان مشترک نويدمي دهد.
    ميدان گازي پارس جنوبي(يا گنبد شمالي در بخش قطري)، بزرگ ترين ميدان گازي مستقل جهان به شمار مي رود که با برخورداري از 34.2 تريليون مترمکعب گاز استحصال پذير، نزديک به ١٩ درصد از کل ذخاير گازي جهان را در خود جاي داده است.
    نزديک به سه هزار و ٧٠٠ کيلومترمربع از اين ميدان مشترک، در آب هاي سرزميني ايران و 6 هزار کيلومتر مربع از آن در آب هاي قطر واقع شده است. متاسفانه در سال هاي اخير ايران نتوانست همپاي قطر از اين ميدان گاز استحصال کند.
    با توجه به اين عقب ماندگي دولت يازدهم توجه ويژه اي به توسعه اين ميدان کرد، به طوري که اکنون توسعه فازهاي 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي در اولويت کاري قرار گرفته که البته بخش هايي از اين فازها تاکنون راه اندازي شده است.
    گاز سکوي فاز ٢٠ هفته آينده وارد مدار مي‎شود
    مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي از انتقال گاز ترش غني سکوي فاز 20 پارس جنوبي به پالايشگاه فازهاي 20 و 21 در روز شنبه (28 اسفندماه) خبر داد.
    به گزارش ايرنا، عليرضا عبادي گفت:عمليات براي آغاز برداشت گاز ترش غني از سکوي فاز ٢٠ امروز در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالايشگاه مي‎شود.
    وي افزود: آذرماه 95 با راه اندازي سکوي فاز 21، گاز به شبکه سراسري تزريق شد و سکوي فاز 21 هم که در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پيش راه اندازي شد.
    عبادي به بهره برداري از يک رديف شيرين سازي پالايشگاه فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي اشاره کرد و گفت: رديف دوم شيرين سازي اين پالايشگاه تا پايان اين هفته به بهره برداري مي‎رسد.
    وي ادامه داد: رديف سوم شيرين سازي اين فازها در پالايشگاه هم اکنون در حال فشارگيري با گاز شيرين است و در چند روز آينده با ورود گاز ترش غني سکوي فاز ٢٠، عمليات فرآورش و توليد گاز شيرين آغاز مي شود.
    مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي با بيان اينکه اکنون تيم راه اندازي در رديف چهارم شيرين سازي فازهاي٢٠ و ٢١ پارس جنوبي مستقر است تا کارهاي عملياتي اجرا و تکميل شوند، تصريح کرد: اين رديف شيرين سازي نيمه دوم فروردين ماه 96 با گاز سکوي فاز 20 به بهره برداري خواهد رسيد.
    به گفته وي، روزانه 12.5 تا 13 ميليون متر مکعب گاز شيرين به شبکه سراسري تزريق مي شود و تاکنون 1.5 ميليارد متر مکعب گاز و 2.5 ميليون بشکه ميعانات گازي به صورت تجمعي از مخزن فازهاي 20 و 21 برداشت شده است. عبادي اضافه کرد: با بهره برداري از سکوي فاز ٢٠، توليد گاز فازهاي ٢٠ و٢١ پارس جنوبي تکميل و به 2 ميليارد فوت مکعب معادل ٥٦ ميليون متر مکعب در روز مي رسد.
    
     آخرين رديف شيرين سازي پالايشگاه فاز ١٩ وارد مدار شد
    مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي با اشاره به توليد تجمعي پنج ميليارد و ٥٠٠ ميليون مترمکعب گاز و هفت ميليون و ٤٠٠ هزار بشکه ميعانات گازي از اين فاز، از ورود آخرين رديف شيرين سازي پالايشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد.
    حميد رضا مسعودي گفت: اين طرح توسعه اي با هدف استخراج و برداشت روزانه 56.6 ميليون متر مکعب گاز ترش غني از ميدان مشترک، توليد روزانه 80 هزار بشکه ميعانات گازي توليد روزانه 400 تن گوگرد، شيرين سازي و توليد روزانه 50 ميليون مترمکعب گاز شيرين طرح ريزي شده است.
    وي افزود: توليد روزانه 2800 تن گاز مايع (LPG) با هدف صادرات و 2550 تن اتان با هدف تامين خوراک واحدهاي پتروشيمي نيز از ديگر اهداف اين برنامه به شمار مي رود.
    مسعوي با بيان اينکه اکنون روزانه حدود 30 ميليون متر مکعب گاز شيرين به شبکه سراسري تزريق مي شود، اضافه کرد: انتظار مي رود تا پايان سال اين ميزان به حدود 37 ميليون متر مکعب گاز در روز افزايش پيدا کند.
    مسعودي با يادآوري نصب عرشه سکوي B 19 روي پايه خود در موقعيت فرا ساحل فاز 19 گفت: اين سکو تا ارديبهشت سال آينده به بهره برداري مي رسد.
    مسعودي با بيان اينکه حفر ٢١ حلقه چاه در فاز 19 پارس جنوبي سبب دستيابي به ميزان گازي معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبي شده است، افزود: اين در حالي است که در ديگر فازها براي دستيابي به اين ميزان گاز بايد بيش از ٢٤ حلقه چاه حفر مي شد.
    وي از راه اندازي واحد 108 توليد گوگرد پالايشگاه فاز 19 خبر داد و گفت: بزودي اين واحد وارد مدار مي شود، در ضمن واحد ذخيره سازي ال پي جي نيز آماده شده است.
    مسعودي افزود: اکنون خط لوله هاي انتقال گاز فاز 19 نيز به طور کامل در سرويس قرار گرفته اند و با اجراي 230 کيلومتر خط لوله 32 اينچ و خط لوله 4.5 اينچ سوار بر خط لوله 32 اينچ پرونده خطوط لوله اين فاز به پايان رسيده است.
    وي با بيان اينکه هم اکنون چهارسکوي طرح توسعه فاز 19 در موقعيت خود قرار دارند، افزود: براي توسعه بخش فرا ساحل فاز 19 از زمان ساخت سکوها و جکت‎ها، 33 ميليون نفر ساعت کار بدون حادثه و ايمن انجام شده است.
    
    تزريق روزانه 46 ميليون متر مکعب گاز شيرين فاز 17 و 18 به شبکه سراسري
    سرپرست طرح توسعه فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي نيز از تزريق روزانه 46 ميليون متر مکعب گاز شيرين اين فازها به شبکه سراسري خبر داده است.
    محمدرضا چليپا با تشريح فعاليت هاي انجام شده در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي، گفت: براي سکوهاي فازهاي 17 و 18، تعداد 44 حلقه چاه حفر شده است.
    وي اضافه کرد: 2 سکوي اصلي توسط شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران و ٢ سکوي اقماري توسط شرکت ايزوايکو ساخته شده و هر سکو 28.3 ميليون متر مکعب گاز برداشت مي کند.
    وي با تاکيد بر تامين 47 درصدي تجهيزات از پيمانکاران داخلي، اضافه کرد: صد درصد کار اجراي فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي شامل نصب، راه اندازي و بهره برداري با استفاده از توان داخل انجام و 100 هزار تن سازه طي اين عمليات نصب شده است.
    چليپا به توليدات تجمعي پالايشگاه فازهاي ١٧و ١٨ اشاره کرد و گفت: از دي ماه ٩٣ تاکنون 16.1ميليارد متر مکعب گاز شيرين به شبکه سراسري تزريق شده و 14 ميليون بشکه ميعانات گازي و ٤٢٠ هزار تن اتان به صورت تجمعي برداشت شده است.
    وي افزود: اکنون از فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي به طور متوسط روزانه ٤٦ ميليون متر مکعب گاز شيرين به شبکه سراسري تزريق مي شود.
    گاز سکوي فاز 25 پارس جنوبي وارد مدار مي‎شود / گامي ديگر به سوي برابري برداشت گاز از ميدان مشترک با قطر
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است