|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: وزير خارجه امريكا خطاب به پيونگ يانگ: صبر استراتژيك ما به پايان رسيده است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4092
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


آسيا 
وزير خارجه امريكا خطاب به پيونگ يانگ: صبر استراتژيك ما به پايان رسيده استگروه جهان - دولت دونالد ترامپ به دنبال ارسال پيام هاي روشن به پيونگ يانگ است و صريح تر از گذشته در خصوص اقدامات دولت كره شمالي سخن مي گويد و عمل مي كند. اكنون نيز نشانه ها حاكي از آن است كه ايالات متحده در حال تغيير سياست هاي خود در قبال كره شمالي است. وزير امور خارجه ايالات متحده، ركس تيلرسون كه به سئول پايتخت كره جنوبي سفر كرده تا با همتاي كره اي خود ديدار و گفت وگو كند در يك نشست خبري پيونگ يانگ را عملاتهديد كرد و گفت كه همه گزينه هاي ما در برابر كره شمالي روي ميز است.
     شرايط در شمال شرق آسيا بسيار نگران كننده است. خبرها از كره شمالي حاكي از آن است كه اين كشور به پيشرفت هاي قابل توجهي در ساخت موشك هاي با برد بلند و با توان حمل كلاهك اتمي دست يافته است. كره شمالي به كمك اين موشك ها قابليت آن را خواهد داشت كه نه تنها به چين و كره دسترسي داشته باشد بلكه مي تواند به سرزمين هاي اصلي ايالات متحده نيز دسترسي پيدا كند. از طرفي ديگر استقرار سامانه دفاع موشكي تاد در كره جنوبي خشم چين را در اين منطقه برانگيخته است.
     اما اظهارات تيلرسون در خصوص كره شمالي بيش از هرزمان ديگري نگراني ها را نسبت به شرايط موجود در منطقه برانگيخته است. چرا كه تيلرسون عملامذاكرات ديپلماتيك با كره شمالي را رد كرد و درهاي ورود به فضاي نظامي گري در منطقه را گشود. موضوعي كه ترس را در يكي از امن ترين مناطق جهان برانگيخته است.
     تيلرسون در كنفرانس خبري با همتاي كره اي خود خطاب به خبرنگاران گفت: اجازه دهيد من بسيار روشن بيان كنم كه سياست صبر استراتژيك ما در قبال پيونگ يانگ به پايان رسيده است. او با اشاره به شكست سياست تحريم هاي فلج كننده در قبال پيونگ يانگ در گذشته گفت: ما در حال بررسي يكسري جديد از اقدامات ديپلماتيك، امنيتي و اقتصادي عليه پيونگ يانگ هستيم. وي در ادامه افزود: هرچند كه ايالات متحده مايل به درگيري نظامي نيست اما بايد بگويم كه همه گزينه ها روي ميز است و نسبت به شرايط واكنش مناسب را خواهيم داد. وزير خارجه امريكا همچنين تاكيد كرد: اگر آنها بخواهند تهديدات برنامه هاي تسليحاتي خود را افزايش دهند به اعتقاد ما نياز است در سطح بالاتري با آنها مقابله كنيم. بنابراين تمامي گزينه ها روي ميز است.
     در طرف مقابل اما كره جنوبي نيز به نظر نمي رسد چندان در خصوص حمايت نظامي و دست زدن به گزينه نظامي عليه پيونگ يانگ از سوي امريكا ناراضي باشد و به نوعي از سخنان تيلرسون حمايت كرد. وزير خارجه كره جنوبي نيز در كنفرانس خبري بيان كرد: ما سياست هاي مختلف در دسترس را اعمال مي كنيم. او در ادامه افزود: اگر اعمال فشار ديپلماتيك يك ساختمان است، بازدارندگي نظامي يكي از اركان اين ساختمان خواهد بود. وزير خارجه كره جنوبي تاكيد كرد: همه ملت ها بايد در برابر تهديدات كره شمالي نزديك تر كار كنند تا پيونگ يانگ متوجه شود كه مسيري اشتباهي را در پيش گرفته و به دنبال تغيير استراتژي خود پيش برود.
     گفتني است تحريم ها و تعاملات ديپلماتيك تاكنون نتوانسته اند كره شمالي را متقاعد كند كه برنامه هسته اي خود را كنار بگذارد. اما دولت امريكا همواره از اقدام نظامي عليه پيونگ يانگ اجتناب كرده و همواره سعي كرده است كه با اقدامات اقتصادي و فشارهاي ديپلماتيك اقدامات نظامي را عليه كره شمالي كنار بگذارد. زيرا بيش از ٢٠ميليون غير نظامي در خاك كره شمالي حضور دارند و تنها ٣٠مايل با همسايه جنوبي خود فاصله دارند و نگراني از ايجاد يك بحران انساني در قلب كشوري كه كمترين اطلاعات از آن وجود دارد بسيار سخت خواهد بود.
     هام چاي يونگ، رييس موسسه مطالعات آسه آن در سئول كره جنوبي به واشنگتن پست مي گويد: شروع تهديدات نظامي يكي از چند گزينه باقيمانده براي برخورد با كره شمالي است. وي مي افزايد: تقريبا فشار نظامي در برابر پيونگ يانگ اجتناب ناپذير است. از طرفي هرگز ايالات متحده و كره جنوبي وارد اينچنين اقداماتي در راستاي پاسخ مستقيم به پيونگ يانگ گام بر نداشتند.
     گزارش ها حاكي از آن است كه برخي نمايندگان مجلس سئول تلاش مي كنند تا در راستاي بازگشت تسليحات هسته اي امريكا به كره جنوبي گام بردارند، به خصوص اينكه در حال حاضر به طور فزاينده گزينه نظامي عليه كره شمالي در حال تقويت شدن است به خصوص زماني كه بخواهند يك موشك بالستيك بين قاره اي را آزمايش كنند. هام چاي يونگ معتقد است سوال اصلي اينجاست كه چه كسي اول چشمك مي زند. اما در اين مسابقه معمولاما اول پلك مي زنيم و بازنده ايم چرا كه ما معمولاچيزهاي بيشتري را براي از دست دادن داريم.
     گفتني است كره شمالي معمولابراي لفاظي اغراق آميز و جنگ طلبانه شناخته شده است، اما تركيبي از تهديد و پرتاب موشك، همزمان با خشم چين از كره جنوبي، سطحي بي سابقه از تنش ها را در سال هاي اخير در منطقه به وجود آورده است.
     كيم جونگ اون رهبر كره شمالي در اوايل سال جاري ميلادي اعلام كرد در حال آزمايش يك موشك بالستيك بين قاره اي كه قادر خواهد بود به سرزمين اصلي ايالات متحده حمله كند، است. دونالد ترامپ در پاسخ به اين ادعا عنوان كرد كه اين اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.
     اما حالابه نظر مي رسد كه دولت دونالد ترامپ در حال بررسي سياست هاي مورد نظر خود در قبال كره شمالي است تا بتواند راه حلي براي توقف سياست هاي كيم جونگ اون پيدا كند. تيلرسون در سفري كه به آسيا داشته به ژاپن، كره جنوبي و چين سفر كرد تا نظرات دولت هاي مختلف را در اين خصوص جمع آوري كند.
     تيلرسون روز پنجشنبه در توكيو گفت: ٢٠سال از تلاش هاي ديپلماتيك براي متقاعد كردن كره شمالي براي جلوگيري از جاه طلبي هايش به در بسته خورده است. او در سئول نيز گفت: قبل از هرگونه مذاكره در راستاي از سرگيري مذاكرات پنج يا شش جانبه بايد ابتدا شرايط تغيير كند. پيش تر مذاكرات در راستاي حل مساله كره شمالي ميان ايالات متحده، چين، روسيه، ژاپن و دو كره برگزار شد اما در نهايت به شكست انجاميد و به نتيجه قابل توجهي، طرفين دست نيافتند.
     با اين حال ركس تيلرسون تاكيد كرده است كه ايالات متحده و متحدان آن هنوز هم طيف وسيعي از گزينه ها را بين مذاكرات ديپلماتيك و اقدام نظامي براي متقاعد كردن كيم و رژيم او براي كنار گذاشتن سلاح هاي هسته اي دنبال مي كنند.
     تيلرسون افزود: هنوز تحريم هاي بيشتر مي تواند عليه كره شمالي به كار گرفته شود و چين مي تواند فشار بيشتري را بر كره شمالي وارد كند. گفتني است، تيلرسون روز شنبه به پكن خواهد رفت تا تلاش هاي خود را براي استفاده از اهرم چين عليه كره شمالي افزايش دهد.
     در اوايل پنجشنبه ركس تيلرسون به منطقه امنيتي مشترك ميان دو كره رفت و از آنجا بازديد كرد. منطقه اي كه بيل كلينتون، رييس جمهور سابق اين مكان را ترسناك ترين مكان روي زمين مي داند. منطقه اي كه سربازان كره شمالي تنها چند قدم دورتر از تيلرسون ايستاده بودند. پارك چول هيل استاد روابط بين الملل در دانشگاه ملي سئول گفت: تيلرسون با هدف خود قصد داشت تا يك پيام به كره شمالي ارسال كند كه ما در حال تماشاي شما از نزديك هستيم.
     اما معماي برخورد با كره شمالي در حالي كه شرايط سياسي كره جنوبي پس از بركناري رييس جمهور اين كشور به جرم فساد بيش از هرزمان ديگري پيچيده شده است. با اين حال تيلرسون با كفيل رييس جمهور كره جنوبي ديدار كرد اما شايد اقدام چنداني تا مشخص شدن رييس جمهور بعدي اين كشور تا ماه مه ميلادي نتوان انجام داد زيرا بايد مشخص شود چه كسي رييس جمهور مي شود و قصد دارد چه سياسي را در آينده دنبال كند.
     بايد منتظر ماند تا خروجي اين سفر دوره اي تيلرسون به شرق آسيا در خصوص سياست هاي اين كشور در قبال كره شمالي به كجا مي انجامد، نتيجه اين سفر هرچه باشد به نظر نمي رسد تنش هاي حال حاضر در منطقه را كاهش دهد. چرا كه خبرها حاكي از آن است كه كره شمالي آزمايش هاي جديدي را در راه دارد و اينكه واكنش امريكا نسبت به آن چه خواهد بود در هاله اي از ابهام قرار دارد.
    
    ترامپ چين را متهم كرد
     «دونالد ترامپ»، رييس جمهور امريكا طي اظهارنظر توييتري اعلام كرد كره شمالي رفتار بسيار بدي داشته و براي سال ها واشنگتن را به بازي گرفته است. به گزارش فارس ترامپ در توييتر خود نوشت: «كره شمالي بسيار بد رفتار مي كند. آنها براي سال ها امريكا را به بازي گرفته اند. چين نيز كمك چنداني انجام نداده است.»
    
    امريكا به دور باطل عليه كره شمالي دامن مي زند
     «ايگور مورگولوف»، معاون وزير خارجه روسيه در مصاحبه با يك رسانه ژاپني گفت بايد به اين دور باطل در قبال كره شمالي پايان داد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، مورگولوف در اين گفت وگو تصريح كرد عكس العمل سرسختانه امريكا در قبال آزمايش هاي اتمي كره شمالي منجر به افزايش تنش در شبه جزيره كره مي شود. معاون وزير خارجه روسيه افزود: روسيه در شرايط كنوني به دنبال راهي چندبعدي براي از بين بردن دور باطل تنش ها است. وي ادامه داد، امريكا و متحدانش در پاسخ به آزمايش هاي اتمي كره شمالي اقداماتي انجام مي دهند كه كره شمالي را مجبور مي كند به سوي اقدامات تازه تحريك آميز پيش رود.
    
    
    رونمايي از بودجه جديد ايالات متحده
    دونالد ترامپ، رييس جمهور امريكا در حالي از بودجه پيشنهادي خود براي سال آينده ميلادي رونمايي كرد كه در اين بودجه تقاضاي افزايش ۵۴ ميليارد دلاري بودجه دفاعي به قيمت كاهش بودجه برنامه هاي كمك هاي خارجي و زيست محيطي را مطرح كرده است. به گزارش ايسنا، به نقل از راشاتودي، دونالد ترامپ همچنين در اين بودجه به دنبال آن بوده كه مبلغ ١/٣ ميليارد دلار طي دو سال صرف هزينه احداث ديوار در مرز كشورش با مكزيك شود. ترامپ در نامه اي به كنگره امريكا گفت: به دنبال آن است كه با افزايش ۵۴ ميليارد دلاري به بودجه نظامي در سال آينده ميلادي «امنيت و ايمني مردم امريكا پيشرفت كند.» رييس جمهور امريكا خاطرنشان كرد: هدف اصلي نخستين بودجه پيشنهادي من بازسازي ارتش كشورمان بدون اضافه شدن به كسري بودجه فدرال است. اين بودجه دفاعي براي بازسازي و آماده كردن نيروهاي مسلح ما براي آينده ضروري است. با اين حال اين بودجه شامل يكسري برنامه هاي رفاه اجتماعي و بهداشت و درمان نمي شود و قرار است گزارش كامل بودجه در ماه مه منتشر شود. در بودجه پيشنهادي درباره افزايش ۵۴ ميليارد دلاري بودجه دفاعي گفته شده است اين افزايش بودجه به تنهايي فراتر از كل بودجه دفاعي اكثر كشورهاست و يكي از بيشترين ميزان افزايش بودجه دفاعي در يكسال در تاريخ امريكاست. براساس بودجه پيشنهادي ترامپ وزارت دفاع امريكا ميزان ۶۳۹ ميليارد دلار بودجه دريافت خواهد كرد كه با افزايش ۵۲ ميليارد دلاري به ميزان ۱۰ درصد افزايش يافته و ۲ ميليارد دلار نيز صرف برنامه هاي دفاع ملي ديگر در خارج از وزارت دفاع خواهد شد.
    آسيا: وزير خارجه امريكا خطاب به پيونگ يانگ: صبر استراتژيك ما به پايان رسيده است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش در نظام هاي آموزشي
متن مطالب شماره 38، پاییز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است