|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: «دنياي اقتصاد» آمار جوازهاي تاسيس در سال هاي 90 تا 95 را بررسي كرد : دو جهت سرمايه گذاري صنعتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» آمار جوازهاي تاسيس در سال هاي 90 تا 95 را بررسي كرد : دو جهت سرمايه گذاري صنعتيدنياي اقتصاد: بررسي روند سرمايه گذاري صنعتي در ابتداي دولت يازدهم نسبت به دوسال آخر فعاليت دولت دهم از يک هيجان براي سرمايه گذاري در طرح هاي صنعتي حکايت دارد. هيجاني که موجب شد تا سال 92 عنوان رکوددار سرمايه گذاري صنعتي را با شروع به کار دولت يازدهم به خود اختصاص دهد. گشايش فضاي سياسي و اقتصادي، در جذب سرمايه گذار خارجي و داخلي عمده عواملي است که فعالان اقتصادي از آن به عنوان آَشتي ميان سرمايه گذاران و بخش توليد ياد مي کنند؛ روندي که در سال هاي گذشته و به دليل نبود فضاي امن سرمايه گذاري خلاف آن رقم خورده بود، به همين دليل در اين سال ها شاهد فرار سرمايه از بخش هاي توليدي بوديم.
     «دنياي اقتصاد» در گزارشي گرايش سرمايه گذاران در حوزه صنعت را در فاصله سال هاي 90 تا 95 بررسي کرده است. براساس آمارهاي اعلام شده روند صدور جواز تاسيس در اولين سال آغاز به کار دولت يازدهم يعني سال 92 نسبت به آخرين سال کاري دولت دهم نشان دهنده رشد بيش از 24 درصدي صدور جواز تاسيس صنعتي است؛ روندي که مي توان از آن به اشتياق سرمايه گذاران براي بازگشت به طرح هاي صنعتي ياد کرد. اشتياقي که موجب شد تا در اين سال سرمايه گذاري پيش بيني شده براي طرح هاي صنعتي نيز نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 97درصدي داشته است. رشدي که فعالان اقتصادي از آن به تغيير گرايش سرمايه گذاران براي ورود در طرح هاي بزرگ ياد مي کنند. اما در سال هاي بعد با تخليه هيجان از يکسو و تغيير روش دولت براي نظام مند کردن صدور جوازها براي طرح هاي نيمه تمام صنعتي از سوي ديگر، تعداد جوازهاي صادره در سال هاي 93 تا 95 روند نزولي داشته است. با وجود سختگيرانه شدن روند صدور جوازها در دولت يازدهم، همچنان تعداد جوازهاي صادره براي سرمايه گذاري صنعتي نسبت به سال هاي 90 و 91 بيشتر است. در دولت يازدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولي صدور جواز تاسيس در سال 94 اقدام به تدوين برنامه استراتژي توسعه براي صنايع پيشران از جمله «خودرو» و «فولاد» کرد. در دستورالعمل اين وزارتخانه اين نکته مدنظر قرار گرفت که با توجه به ملي بودن برخي از فعاليت هاي صنعتي و معدني، ضرورت در نظر گرفتن سياست هاي يکپارچه در بهره برداري از مزيت هاي نسبي اعم از منابع طبيعي (مانند معادن، نفت و گاز) و زيرساخت هاي مرتبط، همچنين جلوگيري از اتلاف منابع سرمايه گذاران و ايجاد توازن در زنجيره توليد الزامي است. در اين خصوص نيز متوليان حوزه صنعت ضوابط خاصي را براي صدور جواز تاسيس و تمديد مجوز طرح هاي صنعتي و معدني در نظر گرفتند. از سوي ديگر، براساس دستورالعمل تدوين شده درخصوص دسترسي به معدن يا مواد اوليه مورد نياز صنايع معدني نيز ميزان ذخيره و عيار مناسب، منطبق با تکنولوژي و ظرفيت طرح (با تاييد معاونت امور معادن و صنايع معدني) براي صدور جواز تاسيس براي صنايع معدني مدنظر قرار گرفت. علاوه بر موارد مذکور، ضوابط ديگري براي مشخص کردن تکنولوژي توليد محصول و نحوه در اختيار گرفتن آن، ارائه طرح بهره برداري از معدن در صورت وجود معدن در قالب جواز تاسيس درخواستي براي بخش معدن در نظر گرفته شد، تا به اين طريق روند صدور جوازهاي تاسيس براي اين بخش کنترل شود.
     
    عبور از طرح هاي نيمه تمام
    از سوي ديگر، طي سال هاي اخير عدم تمايل سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در طرح هاي صنعتي موجب شد تا بنگاه هاي توليدي با چالش کمبود سرمايه گذاري مواجه شوند؛ روندي که موجب شد تا بسياري از جوازهاي تاسيس نيمه کاره رها شود و به اين طريق در حال حاضر دولت با انباشت طرح هاي نيمه کاره اي مواجه است که يا توجيه اقتصادي آنها از بين رفته يا راه اندازي آنها نيازمند پيش بيني سرمايه گذاري جديد است. طرح هايي که در برخي موارد حذف جواز صادر شده و در برخي ديگر انصراف دريافت کننده جواز را به همراه داشته است. انباشت جوازهاي تاسيس صادره بدون در نظر گرفتن توان واحدهاي توليدي متقاضي موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستاي جلوگيري از صدور جوازهاي تاسيس بدون برنامه طرح ساماندهي جوازهاي تاسيس صادره را در دستور کار قرار دهد. براساس دستورالعمل جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاري براي صدور جواز تاسيس سه پيش شرط «داشتن توان رقابتي، توانايي برندسازي و توجيه اقتصادي» را مدنظر قرار داده است. دستورالعملي که شرايط را براي ورود سرمايه گذاران در طرح هايي که توان صادراتي داشته باشند، فراهم مي کند. از سوي ديگر فعالان اقتصادي اميدوارند با توجه به دستورالعمل جديد شاهد حذف درخواست هاي هيجاني براي صدور جواز تاسيس و سرمايه گذاري باشيم و جوازهايي براي طرح هايي که توجيه منطقي دارند صادر شود.
     
    روند صدور جواز در 6 سال
    براساس آمار اعلام شده بيشترين جواز تاسيس صادره در 6 سال مورد بررسي به سال 92 اختصاص داشته است، در اين سال در مجموع 19 هزار و 235 فقره جواز تاسيس در کشور صادر شده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل آن، جوازهاي تاسيس صادره رشدي بيش از 24درصدي داشته است. تغيير دولت يکي از دلايلي است که فعالان اقتصادي جهش چند پله اي در صدور جواز تاسيس را به آن نسبت مي دهند. علاوه بر تغيير دولت پيش بيني باز شدن فضاي سياسي و اقتصادي نيز از ديگر دلايلي است که فعالان اقتصادي افزايش تقاضا براي صدور جواز را به آن نسبت مي دهند. از سوي ديگر، براساس آمار اعلام شده تعداد جوازهاي صادره در سال 90 برابر با 15 هزار و 872 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 4 درصدي را ثبت کرده است. هرچند جوازهاي صادره در اين مدت رشد اندکي را تجربه کرده اما سرمايه گذاري پيش بيني شده براي اين جوازها افتي 7 درصدي داشته است. به گفته فعالان اقتصادي گرايش سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در طرح هاي کوچک عمده دليلي افت سرمايه گذاري نسبت به جوازهاي صادره است. در سال 91 آخرين سال فعاليت دولت دهم نيز در مجموع 15 هزار و 489 فقره جواز تاسيس براي سرمايه گذاران صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل جوازهاي تاسيس صادره افت داشته است. از سوي ديگر براساس ارزيابي هاي صورت گرفته هرچند در سال 93 روند صدور جواز افت نزديک به 3 درصدي نسبت به سال 92 داشته، اما جوازهاي تاسيس صادره شده در اين سال نسبت به دولت قبلي رشد داشته است. در اين سال در مجموع 18 هزار و 680 فقره جواز تاسيس براي متقاضيان صادر شده و به اين طريق سال 93 دومين سالي است که بيشترين جوازهاي تاسيس صادره در طول سال هاي 90 تا 95 را ثبت کرده است؛ در اين سال نسبت به سال ماقبل روند سرمايه گذاري نيز نزولي بوده و افت 15 درصدي را تجربه کرده است که اين تغيير گرايش را مي توان حرکت به سمت صنايع کوچک تعبير کرد. اما در سال 94 جوازهاي تاسيس صادره نسبت به مدت مشابه سال 93 روند نزولي داشته، به طوري که در اين سال در مجموع 16 هزار و 10 فقره جواز تاسيس براي متقاضيان صادر شد که در مقايسه با جوازهاي تاسيس صادره در سال 93 روند صدور جواز افت 14 درصدي داشته است. افت صورت گرفته در جوازهاي صادره در حالي است که در اين سال سرمايه گذاري پيش بيني شده رشدي 5/ 16 درصدي را تجربه کرده است. ارزيابي هاي صورت گرفته از جوازهاي تاسيس صادره در سال 95 نيز براساس ميانگين ماه هاي گذشته بيانگر آن است که با وجود اعمال روش هاي سخت گيرانه در صدور جوازهاي تاسيس، روند صدور جواز در اين سال مجدد رشد اندکي را تجربه کرد. براساس آمار اعلام شده مجموع جوازهاي صادره در اين سال بيش از 16 هزار فقره تخمين زده مي شود.
     
    
«دنياي اقتصاد» آمار جوازهاي تاسيس در سال هاي 90 تا 95 را بررسي کرد : دو جهت سرمايه گذاري صنعتي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب و تزكيه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 2604)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است