|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: ديدار دو مخالف
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4092
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


امريكا 
ديدار دو مخالف
صدر اعظم آلمان مهمان رييس جمهور جديد امريكا شد


گروه جهان| سرانجام نوبت به آنگلامركل، صدراعظم آلمان رسيد. روز گذشته دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده در كاخ سفيد ميزبان يكي از سرسخت ترين منتقدان و مخالفان خود در سطح بين المللي بود. نخستين ديدار دو مقام عملاخانم مركل را به دومين رهبر كشور اروپايي پس از ترزا مي، نخست وزير بريتانيا بدل مي كند كه به ديدار همتاي ناشناخته خود در عالم سياست مي رود.
     باوجود آنكه آلمان و ايالات متحده، متحدان سنتي و نزديك به هم در معادله هاي بين المللي هستند اما ترامپ و مركل در تمام حوزه ها با هم مخالفت دارند، از مساله مهاجرت تا سياست هاي مربوط به امور پناهندگان و همچنين سرنوشتي كه در انتظار ناتو است. اي بي سي در اين خصوص مي نويسد: صدراعظم آلمان و رييس جمهور ايالات متحده دو سيستم حكومتي كاملامتفاوت با هم دارند. مركل رهبري منظم با سياست ها و رويكردهاي مشخص است كه هرگام خود را با نظم و ترتيب برمي دارد. ترامپ تاجري است كه به تصميم گيري هاي در لحظه و تجويزهاي بدون نسخه شهرت دارد. آنگلامركل شايد يكي از صريح ترين رهبراني است كه هيچگاه از انتقاد عيان از رييس جمهور امريكا چه در زماني كه هنوز در انتخابات رياست جمهوري يك كانديداي ساده بود و چه زماني كه جامه رييس جمهوري را بر تن كرده بود، ابايي نداشته است. در ماه نوامبر زماني كه ترامپ تهديد به خروج از پيمان ترانس – پاسيفيك كرد، خانم مركل به صراحت اعلام كرد كه از اينكه اين پيمان احتمالااجرايي نخواهد شد، خوشحال نيست. در ماه فوريه زماني كه رييس جمهور امريكا در توييتر خود نوشت كه رسانه ها دشمنان مردم امريكا هستند، مركل در سخنراني خود در كنفرانس امنيتي مونيخ درباره اهميت و جايگاه رسانه ها سخنراني كرد و گفت: من طرفدار رسانه هاي مستقل و آزاد هستم و احترام بسيار زيادي براي خبرنگاران قايلم. ما در آلمان تجربه خوبي از كار دولت و رسانه ها و احترام متقابل آنها به يكديگر داشته ايم.
     ما مسائل و عقايد مختلف را با هم درميان مي گذاريم اما آزادي بيان و رسانه ها را قبول داريم و آن را يكي از ستون هاي دموكراسي مي دانيم.
     مركل در بخش هاي ديگري از سخنان خود در كنفرانس امنيتي مونيخ همچنين از دونالد ترامپ خواست كه از اتحاديه اروپاي واحد حمايت كند و اين در حالي بود كه رييس جمهور جديد امريكا از همان ابتداي حضور در رقابت هاي انتخاباتي مخالفت خود را با تشكيلاتي به نام اتحاديه اروپا اعلام كرده بود. ترامپ هيچگاه مخالفت خود با اتحاديه اروپا را پنهان نكرده بود و پيش از آنكه بريتانيا از اتحاديه اروپا خارج شود (برگزيت) نيز از اين خروج حمايت كرده بود. پس از راي مثبت به اين رفراندوم نيز وي از مساله خروج اين كشور از ساختار اتحاديه اروپا استقبال كرد و همچنين پيش بيني كرد كه احتمالاساير كشورها نيز از اين اتحاديه خارج مي شوند. وي همچنين در مصاحبه اي با تايمز لندن در ژانويه نيز اتحاديه اروپا را چرخي براي آلمان خوانده بود. مركل نيز اين حرف وي را بدون پاسخ نگذاشت و گفت: من فكر مي كنم كه اين ما اروپايي ها هستيم كه سرنوشت خود را در دست داريم.
     مساله مهاجرت، آينده ناتو دو سوژه مهمي هستند كه مركل و ترامپ درباره آنها در نخستين ديدار گفت وگو كردند. آنگلامركل در سال ٢٠١٦ ميلادي و زماني كه بحث مهاجران سوري به يك تراژدي در صحنه بين المللي بدل شده بود اعلام كرد كه آلمان با آغوش باز از مهاجران پذيرايي مي كند. همين مساله به سوژه اي براي انتقادهاي ترامپ از وي بدل شد. وي سياست هاي مهاجرتي مركل را به باد انتقاد گرفت و از اينكه اين كشور در سال ٢٠١٥ يك ميليون نفر را پذيرفته است، ابراز انزجار كرد. ترامپ در مصاحبه با تايمز گفت: فكر مي كنم مركل يك اشتباه بزرگ مرتكب شد و آن هم اين بود كه اجازه داد تمام اين مهاجران غيرقانوني وارد آلمان شوند. هيچ كس نمي داند كه اين آدم ها از كجا آمده اند و به نظر من يك اشتباه فاحش كرد.
     ترامپ با وجود همه اين سخنان اعلام كرد كه احترام بسياري براي مركل قايل است. در ماه آگوست، ترامپ در سخنراني اي، سياست هاي مركل را با هيلاري كلينتون، رقيب خود در انتخابات رياست جمهوري امريكا مقايسه كرده بود. وي در اين خصوص گفته بود: خلاصه كلام اين است كه هيلاري كلينتون مي خواهد آنگلامركل امريكا باشد. اين مهاجرت ها به آلمان براي اين كشور و مردم اين كشور يك مصيبت است. جرم و جنايت در آلمان به اندازه اي رسيده است كه هيچ كس گمان نمي كرد.
     اين ادعاي ترامپ در حالي مطرح شد كه اداره فدرال تحقيقات جنايي در آلمان در نوامبر ٢٠١٥ اعلام كرد كه مهاجران به همان اندازه مرتكب جرم و جنايت مي شوند كه آلماني ها. ترامپ و مركل در بيست و نهمين روز از ماه ژانويه براي نخستين بار از روز حضور وي در كاخ سفيد با هم تماس تلفني داشتند و در بيانيه اي كه دو طرف درخصوص اين تماس تلفني صادر كردند، اشاره اي به گفت وگوي دو مقام درخصوص فرمان اجرايي جديد ترامپ كه ورود شهروندان ٧ كشور مسلمان به امريكا را ممنوع اعلام نكرده بود، نشد. ترامپ در جريان رقابت هاي انتخاباتي امريكا، متحدان اين كشور در غرب را به دليل اظهاراتش در خصوص ناتو و اتحاديه اروپا به شدت نگران كرده بود اما مايك پنس، معاون رييس جمهور ايالات متحده در سفرها و ديدارهاي متعددي كه با اروپايي ها داشت به آنها اطمينان خاطر داد كه امريكا به ناتو متعهد است. پنس در كنفرانس امنيتي مونيخ گفت: نبرد شما نبرد ما و موفقيت شما موفقيت ما است. ما با هم به آينده قدم مي گذاريم.
     به نظر مي رسد كه با وجود تمام تلاش هاي اروپا و امريكا براي اندك نشان دادن اختلاف ها اما دو طرف همچنان درباره اين مساله كه كشورهاي عضو بايد سهم خود را پرداخت كنند، با هم اختلاف دارند.
     درحال حاضر تنها ٥ كشور عضو ناتو سهم دفاعي خود را پرداخت مي كنند و آلمان يكي از اين ٥ كشور نيست. مركل در اجلاس امنيتي مونيخ تاكيد كرد كه آلمان براي پرداخت كردن سهم خود در ناتو همه تلاش خود را مي كند اما اين نكته را هم اضافه كرد كه درحالي كه ناتو از اصلي ترين تامين كنندگان منافع اروپا است اما تامين كننده امنيت امريكا نيز به حساب مي آيد. ترامپ و مركل در حالي با هم ديدار مي كنند كه اختلاف هاي روسيه و امريكا هنوز با هم حل نشده است و پيش بيني مي شود كه ترامپ در خصوص سياست هاي روسيه از صدراعظم آلمان سوال كند تا با تجربيات وي آشنا شود.
    امريكا: ديدار دو مخالف / صدر اعظم آلمان مهمان رييس جمهور جديد امريكا شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تنفس
متن مطالب شماره 4 (پياپي 64)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است