|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: ريشه رشد دو رقمي صنعت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
ريشه رشد دو رقمي صنعتدنياي اقتصاد: تصوير جديد آماري از وضعيت اقتصاد ايران نشان مي دهد که نرخ رشد اقتصادي روند صعودي در پيش گرفته و تا پايان سال جاري نيز به احتمال زياد به بالاي 8 درصد خواهد رسيد؛ رقمي که بالاتر از سطح پيش بيني مسوولان و نهادهاي معتبر بين المللي است. دماسنج متغيرهاي کلان در حالي در 9 ماه منتهي به آذر امسال دماي مثبت را تجربه کرده اند که مطابق آمارها اين دما در بخش صنعت و معدن نيز پديدار شده و رشد اين بخش هم در مسير صعودي قرار گرفته است؛ علائمي که مي توان از آن به عنوان نشانه هاي برجسته اي ورود به فاز رونق تعبير کرد. تصوير رسمي از توليد 41 کالاي منتخب صنعتي و معدني نيز بيانگر آن است که توليد در بخش صنعت و معدن در مسير افزايشي حرکت مي کند. با بررسي داده هاي منتشر شده مي توان گفت که از بين 41 کالاي منتخب صنعتي و معدني، در مجموع 25 محصول رشد و 16 کالاافت توليد داشته اند. البته رصد عميق تر آمار در سه فصل ابتداي سال نيز مهر تاييدي بر اين بهبود است. براساس آمارهاي بانک مرکزي رشد ارزش افزوده بخش صنعت در فصل اول سال 95 معادل 7/ 1 درصد و فصل دوم معادل 4/ 4 درصد بوده که اين رقم در فصل سوم با جهش قابل توجه به 3/ 11 درصد رسيده است. جهشي که در آمارهاي توليد و فروش صنايع کشور مانند صنعت خودرو در سال جاري به چشم مي خورد. در بخش معدن نيز رشد ارزش افزوده اين بخش پس از 6 فصل عملکرد منفي، در پاييز سال جاري مثبت شد و به 5/ 11 درصد رسيده است. «دنياي اقتصاد» در گزارشي روند توليد محصولات منتخب صنعتي و معدني در فاصله سال هاي 90 تا 95 را بررسي کرده است.
     
    محصولات منتخب صنعتي
    مقايسه آمار انتشار يافته در طول 6 سال اخير بيانگر تغييراتي در ليست کالاهاي منتخب صنعتي است. آمارهاي اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد که در سال 90 در ميان 41 کالاي منتخب صنعتي، بيشترين رشد توليد به سه کالاي فيبر، کولرآبي و تراکتور تعلق داشته است. اين در حالي است که کمترين رشد توليد به ترتيب در ميان کالاهاي کمباين، الياف اکريليک و الياف و تاپس پلي استر ديده مي شود. مقايسه آماري کالاهاي منتخب صنعتي سال 1392 نسبت به سال 1391 حاکي از افزايش توليد در 3 کالاي پودر شوينده، سموم دفع آفات نباتي و نخ پلي استر است. در اين بين، توليدکنندگان انواع سواري، وانت، اتوبوس و ميني بوس، کاميون کشنده، کمباين و تراکتور افت توليد را تجربه کرده اند. تحريم خودروسازي يکي از عمده ترين دلايلي است که فعالان صنعتي افت توليد اين گروه در سال 1392 را به آن نسبت مي دهند. روندي که موجب شد تا دسترسي خودروسازان به قطعات و تکنولوژي روز کاهش يابد تا از اين طريق توليد انواع خودرو در کشور سير نزولي يابد. اما در سال 1393 خودروسازان بعد از چند سال رکود در بخش توليد توانستند رشد را تجربه کنند. مقايسه آمارهاي اعلام شده نشان مي دهد که محصولاتي همچون کاميون کشنده، کمباين و انواع سواري جهشي قابل توجه در توليد را ثبت کرده اند.
    البته 3 کالاي DMT، الياف پلي استر و تراکتور در اين سال از اقبال خوبي برخوردار نبودند و با افت توليد رو به رو شده اند. سال 94 هم بيشترين رشد توليد صنعتي در اتوبوس و ميني بوس، ظروف شيشه اي و نخ پلي استر رخ داده است. اين درحالي است که کالاهايي همچون کمباين، کاميون کشنده و وانت که در سال 1393 با جهشي قابل توجه مواجه شده بودند، در سال 1394 با افت شديدي روبه رو شده و شانس بسيار کمي براي افزايش توليد در اين سال داشته اند. اما تخمين آمارهاي سال 1395 حاکي از بازگشت اقبال به بخش خودروسازي کشور است. در اين سال بيشترين افزايش توليد در بخش خودرو رخ داده است و کمباين، اتوبوس و ميني بوس و انواع سواري در راس اين کالاها قرار گرفته اند. به زعم کارشناسان باز شدن درهاي ايران به روي هيات هاي تجاري و قراردادهاي منعقد شده با خودروسازان بزرگ دنيا در اين سال يکي از علل افزايش توليد در اين بخش به شمار مي رود.
     
    محصولات منتخب معدني
    علاوه بر کالاهاي منتخب صنعتي، در ميان کالاهاي منتخب معدني نيز از ميان 13 کالا، 5 محصول از سال 1392 تا 1394 با رشد توليد مواجه بودند. در سال 1390 مجموع فولاد خام، سيمان و مجموع محصولات فولادي، سه محصول منتخب معدني هستند که نسبت به سال 1389 از بيشترين افزايش توليد برخوردار بوده اند، اما پيشران هاي توليد کالاهاي منتخب معدني در سال 1392 نسبت به سال 1391 به ترتيب به کنسانتره زغال سنگ، آلومينا و مجموع فولاد خام تعلق دارد. در کنار محصولاتي که در سال 92 نسبت به مدت مشابه سال قبل افت توليد را تجربه کردند، محصولاتي مانند سنگ آهن، فولاد، سيمان و... که در تکميل زنجيره فولاد مورد استفاده قرار مي گيرند، با رشد توليد همراه بوده اند. در سال 1393 نيز سرآمدان افزايش توليد معدني به ترتيب به کاشي و سراميک، چيني بهداشتي و فولاد خام تعلق دارد. اما سال 1394 يکي از سال هاي پر افت و خيز براي محصولات معدني به شمار مي رود. در اين سال افزايش توليد تنها در 3 محصول ظروف شيشه اي، شيشه جام و شمش آلومينيوم اتفاق افتاده است و ساير محصولات با افت توليد روبه رو شده اند.
    کنسانتره زغال سنگ، فيبر و شمش آلومينيوم نيز تخمين زده مي شود که در سال 1395 در بين کالاهاي منتخب معدني، از بيشترين افزايش توليد برخوردار باشند. بررسي داده هاي آماري در بخش محصولات منتخب صنعتي و معدني بين سال هاي 1390 تا 1395 نشان مي دهد محصولاتي همچون کمباين، الياف و تاپس، الکتروموتور، مجموع فولاد خام، نخ پلي استر و کنسانتره زغال سنگ با بيشترين ميزان توليد رو به رو بوده اند. کاهش روند توليد نيز در محصولاتي مانند DMT، الياف اکريليک، کولرآبي، شيشه جام و وانت به چشم مي خورد.
     
    عملکرد دولت در روند توليد
    با بررسي داده هاي منتشر شده مي توان گفت در دوره فعاليت دولت يازدهم، سال 1393 بهترين سال براي فعالان صنعتي بوده است و بخش اعظمي از محصولات صنعتي در اين سال توانستند رشد توليد را تجربه کنند؛ روندي که در سال 1394 تغيير کرد. انتظار براي اجرايي شدن توافقات ميان ايران و 6 قدرت جهاني يکي از عمده دلايلي است که فعالان صنعتي، افت توليد در سال 1394 را به آن نسبت مي دهند. رکود در بازار داخلي يکي ديگر از دلايلي است که صنعتگران معتقدند افت توليد در سال گذشته را به همراه داشته است. با اين حال روند توليد 41 کالاي منتخب صنعتي و معدني در سال 1395 هم حکايت از سير صعودي در اين بخش دارد. از بين 41 کالاي منتخب، 25 کالاروند مثبت در توليد داشته اند و 16 کالانيز در مسير نزولي توليد قرار گرفته اند.
    گزارش : ريشه رشد دو رقمي صنعت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هپاتيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1804)، Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است