|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: تيلرسون از تغيير سياست هاي آمريكا نسبت به كره شمالي خبر داد : گزينه نظامي روي ميز ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4354
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


تيلرسون از تغيير سياست هاي آمريكا نسبت به كره شمالي خبر داد : گزينه نظامي روي ميز ترامپ
    
    دنياي اقتصاد: وزير امور خارجه آمريکا که پنج شنبه به ژاپن سفر کرده بود ديروز جمعه وارد کره جنوبي شد و قرار است امروز شنبه نيز عازم چين شود. رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا که از کره جنوبي بازديد مي کرد، در واکنش به اقدامات نظامي کره شمالي گفت که ممکن است سياست کنوني آمريکا نسبت به کره شمالي تغيير يابد و افزود که ايالات متحده گزينه نظامي عليه کره شمالي را مردود نمي داند.
     تيلرسون گفته است که يکي از اهداف سفر منطقه اي او تمرکز بر يافتن «رويکردي جديد» نسبت به کره شمالي است. وي گفت که تمامي تلاش هاي دو دهه گذشته براي غيرهسته اي کردن کره شمالي با شکست مواجه شده است. وزير خارجه آمريکا که در يک نشست خبري مشترک با يون بيونگ سه، وزير خارجه کره جنوبي شرکت داشت، گفت: «بگذاريد به صراحت بگويم که سياست شکيبايي استراتژيک ما در مورد کره شمالي به انتها رسيده و ما سرگرم بررسي مجموعه اي از اقدامات امنيتي و ديپلماتيک هستيم؛ در حالي که تمامي گزينه ها روي ميز قرار دارد.» وي هشدار داد که اگر کره شمالي امنيت کره جنوبي را مورد تهديد قرار دهد «با واکنش مناسب مواجه خواهد شد.»
    رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا در دومين ايستگاه تور سفرهاي آسيايي خود بعد از ژاپن وارد کره جنوبي شد تا در مذاکراتي که انجام مي دهد به دنبال «يک رويکرد جديد» در قبال کره شمالي (بعد از تاکيد بر شکست دو دهه تلاش براي متوقف کردن اين کشور) شود. تيلرسون که يک مدير ارشد در حوزه نفت و گاز بوده و تجربه ديپلماتيک نداشته روز چهارشنبه با ورود به ژاپن اولين تور آسيايي اش را آغاز کرد. او در کره جنوبي از منطقه غيرنظامي در مرز با کره شمالي بازديد کرد و به ديدار يون بيونگ سه، همتاي خود از کره جنوبي و همچنين هوآنگ کيو آهن، نخست وزير و رئيس جمهور موقت اين کشور رفت. تيلرسون همچنين از فرماندهي 28500 سرباز آمريکايي مستقر در کره جنوبي نيز بازديد کرد. به گزارش سي ان ان، تيلرسون عالي رتبه ترين مقام آمريکايي است که از سال 2012 و پس از سفر اوباما به اين کشور از کره جنوبي ديدن مي کند.
    سي ان ان مي نويسد اين سفر با محوريت تمرکز ديپلماسي بر کره شمالي انجام گرفت. دو کره از سال 1953 عملادر يک وضعيت جنگي به سر مي برند. آنها فقط يک پيمان آتش بس امضا کرده اند. او در اين سفر از «منطقه امنيتي مشترک» - جايي که دو کره رو در روي يکديگر صف آرايي کرده اند- بازديد کرد. اين وزير بي تجربه به تعبير سي ان ان، وارد يک «ميدان مين» شده؛ زيرا فضاي سياسي در کره جنوبي اکنون با توجه به استعفاي « پارک گئون هاي» به يک «ميدان مين سياسي» شباهت دارد. او چندي پيش از سمت خود استعفا کرد و قرار است در 9 مه انتخابات زودهنگام برگزار شود. او در کره جنوبي به مقام هاي اين کشور تضمين داد که سيستم هاي موشکي «تاد» به اين کشور داده خواهد شد و در واقع، کره جنوبي زير حمايت چتر موشکي آمريکا قرار خواهد گرفت. سي ان ان معتقد است که تيلرسون در زماني «بي ثبات» به کره جنوبي سفر مي کند؛ زيرا رئيس جمهوري و نخست وزير اين کشور احتمالاپس از انتخابات بر سر کار نخواهند بود. بنابراين، معلوم نيست وعده دوجانبه تيلرسون با مقام هاي کره جنوبي «ثبات» کافي داشته باشد. حزب دموکراتيک متحد «مون جاي اين» که اکنون پيشگام است، منتقد «تاد» است و گفته بايد مفاد اين توافق نامه مورد مذاکره دوباره قرار گيرد.
     
    در ژاپن چه گذشت؟
    تور آسيايي تيلرسون از ژاپن شروع شد. او در ژاپن سخنان مهمي بر زبان آورد که در نوع خود حائز اهميت است. تيلرسون در کنفرانس خبري در توکيو گفت: تلاش هاي 20 سال گذشته درقبال کره شمالي شکست خورده است.» وزير امور خارجه آمريکا روز پنج شنبه از کره شمالي خواسته بود تا از برنامه هاي موشکي و اتمي دست بکشد. او گفت که اين کشور منزوي نبايد از آمريکا ترسي داشته باشد. به گزارش آسوشيتدپرس، اين سخنان رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا پس از ديدار با فوميو کيشيدا، همتاي ژاپني اش در توکيو مطرح شد. تيلرسون گفت: ۲۰ سال ديپلماسي آمريکا و ساير تلاش ها براي خلع سلاح کره شمالي شکست خورده است. او درباره اينکه دولت ترامپ قرار است چگونه با برنامه هاي کره شمالي برخورد کند، سخني نگفت. تيلرسون برنامه هاي تسليحاتي را «خطرناک و غيرقانوني» توصيف کرد. رئيس دستگاه ديپلماسي آمريکا در کنفرانس خبري اش گفت: «کره شمالي و مردمش نبايد از ايالات متحده يا همسايگانش در اين منطقه که تنها مي خواهند در صلح با کره شمالي زندگي کنند، هراس داشته باشند. با در نظر گرفتن اين، ايالات متحده آمريکا از کره شمالي مي خواهد تا برنامه هاي موشک بالستيک و هسته اي خود را کنار بگذارد و از هرگونه اقدامات تحريک آميز پرهيز کند.»
     
    کره شمالي: تاد تهديدي عليه ماست
    تيلرسون در حالي در شرق آسيا به سر مي برد و امروز شنبه به چين مي رود که سفارت کره شمالي در چين اعلام کرد آمريکا و کره جنوبي از سيستم ضد موشکي تاد عليه چين و روسيه استفاده خواهند کرد. «پاک ميونگ هو»، يک ديپلمات کره شمالي، در کنفرانسي خبري اعلام کرد: «استقرار سيستم ضد موشکي تاد توازن موجود در جنوب شرق آسيا و منطقه پاسفيک را برهم خواهد زد.» در حال حاضر آمريکا استقرار بخشي از سيستم ضد موشکي تاد در پايگاه هوايي اوسان در کره جنوبي را آغاز کرده است. وي ادامه داد: «اين سيستم تنها ما را مورد هدف قرار نخواهد داد، بلکه اهداف ديگر اين سيستم چين و روسيه هستند.» اين ديپلمات در ادامه با اشاره به رزمايش اخير آمريکا و کره جنوبي گفت: «ما نمي توانيم تمرين هاي نظامي مشترک را قبول کنيم؛ زيرا اين تمرين ها باعث افزايش تنش ها در شبه جزيره کره مي شود.» چندي قبل يک ديپلمات ديگر کره شمالي با اشاره به رزمايش هاي مشترک نظامي کره جنوبي و آمريکا اين دو کشور را به جنگ واقعي تهديد کرد. رزمايش مشترک کره جنوبي و آمريکا که اول ماه مارس آغاز شده با هدف مقابله با هرگونه تهديد احتمالي از سوي پيونگ يانگ برگزار شده است. اين رزمايش مشترک نظامي به مدت دو ماه برگزار خواهد شد. سي ان ان مي افزايد چين نيز پيشنهاد خود را امروز شنبه با تيلرسون در ميان خواهد گذاشت. به نظر مي رسد تلاش هاي جديدي براي مهار کره شمالي در جريان باشد.
     
    تهديد و توريسم
    طي سال هاي گذشته، بسياري از مقام هاي ارشد آمريکايي به اين منطقه غيرنظامي ميان دو کره سفر کرده اند. بيل کلينتون در سال 1993، اين منطقه را «وحشتناک ترين جا در کره زمين» ناميده بود. با اين حال، اين منطقه به يک مکان توريستي هم تبديل شده هرچند نقطه تهديدي براي دو کشور هم هست. به گزارش سي ان ان، اين منطقه به محل تبليغات دو کره عليه يکديگر تبديل شده است و روزانه بلندگوها با صداي بلند لفاظي هايي را نثار يکديگر مي کنند. کره شمالي بارها تهديد کرده بود که حمله اي نظامي عليه اين بلندگوها انجام خواهد داد و آنها را «تحريکات شديد نظامي» ناميد.
     
    افزايش بودجه نظامي آمريکا
    در حالي که منطقه شرق آسيا آبستن بحران است، کره شمالي به زبان تهديد و آزمايش هاي موشکي و هسته اي روي آورده، وزير خارجه آمريکا به سفري آسيايي رفته و تنش در درياي جنوبي چين هم فزوني گرفته، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، از بودجه پيشنهادي خود براي سال آينده ميلادي رونمايي کرد. در اين بودجه تقاضاي افزايش ۵۴ ميليارد دلاري بودجه دفاعي به قيمت کاهش بودجه برنامه هاي کمک هاي خارجي و زيست محيطي مطرح شده است. رئيس جمهوري آمريکا خاطرنشان کرد: هدف اصلي اولين بودجه پيشنهادي من بازسازي ارتش کشورمان بدون اضافه شدن به کسري بودجه فدرال است. اين بودجه دفاعي براي بازسازي و آماده کردن نيروهاي مسلح ما براي آينده ضروري است. در بودجه پيشنهادي درباره افزايش ۵۴ ميليارد دلاري بودجه دفاعي گفته شده است اين افزايش بودجه به تنهايي فراتر از کل بودجه دفاعي اکثر کشورهاست و يکي از بيشترين ميزان افزايش بودجه دفاعي در يک سال در تاريخ آمريکاست. براساس بودجه پيشنهادي ترامپ وزارت دفاع آمريکا ميزان ۶۳۹ ميليارد دلار بودجه دريافت خواهد کرد که با افزايش ۵۲ ميليارد دلاري به ميزان ۱۰ درصد افزايش يافته و ۲ ميليارد دلار نيز صرف برنامه هاي دفاع ملي ديگر در خارج از وزارت دفاع خواهد شد. ترامپ در نامه اي به کنگره آمريکا گفت: «به دنبال آن است که با افزايش ۵۴ ميليارد دلاري بودجه نظامي در سال آينده ميلادي امنيت و ايمني مردم آمريکا پيشرفت کند.»
    
    تيلرسون از تغيير سياست هاي آمريكا نسبت به كره شمالي خبر داد : گزينه نظامي روي ميز ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم اعصاب باليني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است