|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: ناشناخته ها را در نوروز 96 بيشتر ببينيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6649
چهارشنبه يكم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


ناشناخته ها را در نوروز 96 بيشتر ببينيم
سفر به قطره اي از اقيانوس جاذبه هاي گردشگري ايران

نويسنده: زهرا كشوري

نوروز فصل سفرايراني هاست. بهانه اي براي سفر از شمال به جنوب کشور. از غرب به شرق کشور اما بيشتر مواقع برنده همان مسيرهاي قديمي و شناخته شده اند. گردشگران حرفه اي بسياري وجود دارند که همچنان در مسير کلاسيک مي رانند.
    اين نقاط مي تواند انتخاب جديدي براي کساني باشد که نوروز را در ايران مسافرت مي کنند. آنچه از ايران گزارش مي شود قطره اي است از اقيانوس زيبايي کشوري باستاني.
    
    روستاي تمام سنگي
    اگر مي خواهيد از ديدن يک معماري سنگي بي نظير لذت ببريد بايد به روستاي پالنگان برويد. يکي از مهم ترين جاذبه هاي اين روستا سنگچين بودن خانه هايش است. اين روستا به خاطر معماري سنگچيني، زيباترين روستاي پلکاني تمام سنگي ايران است.
    براي رفتن به اين روستا بايد خودتان را به 45 کيلومتري شهر کامياران و ابتداي روستاي اورامان تخت کردستان برسانيد. روستايي که قدمتش به پيش از اسلام بازمي گردد. «چشمه هاي پرآب، دره اي زيبا به نام تنگيور و نماي تمام سنگي، جلوه خاص و منحصر به فردي به اين روستا بخشيده است.»
    
    شاهان محلي «ساماتوره»
    غار کلماکره پلدختر لرستان، قلعه فلک افلاک خرم آباد، موزه ملي، موزه لوور پاريس، بريتانيا و موزه متروپوليتن نيويورک هر کدام از اين گزينه ها مي تواند قصد شما باشد اما اگر «نظر» بخواهيد غار کلماکره و قلعه فلک الافلاک را در نوروز 96 از دست ندهيد که خاستگاه ششمين گنجينه تاريخي جهان است و ساير موزه ها پز آنچه را مي دهند که از دل همين غار تاريخي ربوده شده است! براي دسترسي به غار از مسير پلدختر و از طريق جاده شوسه اي که در حاشيه شمالي رودخانه کشکان است، پس از طي 12 کيلومتربه دهکده قشلاقي به نام دره باغ مي رسيد از اين آبادي تا دهانه غار مسيري است کوهستاني که بايد پياده طي شود.
    
     به دنبال گربه شني از جنوب شرقي
    کويرهمت آباد شهرستان زيرکوه در خراسان جنوبي مامن جانوران ناياب کويري و فعال ترين اکوسيستم بياباني کشور است. شايد ندانيد گردشگران اروپايي زيادي به اين منطقه سفر مي کنند تا فقط گربه شني را در کوير به تماشا بنشينند. آنها گاهي اوقات تا 100 دلار را به يک راهنماي محلي مي دهند، به همين علت روستاي همت آباد صاحب يک دفتر کويرنوردي است.
    بهار کوير از نيمه اسفند آغاز مي شود و تا اواسط ارديبهشت ماه ادامه مي يابد، در اين دو ماه زيباترين مناظر طبيعت در خشک ترين مناطق دنيا ايجاد مي شود به گونه اي که هر بيننده اي را به تحسين وامي دارد. اين منطقه زيستگاه مناسبي براي زمستان گذراني پرندگان و وجود پرندگان زيباي بسياري بويژه زاغ، هوبره، عقاب طلايي، کبک، تيهو و جانوراني از قبيل گربه شني، روباه شني، کفتار، گرگ، تشي و خرگوش است.در فاصله کمتر از 10 کيلومتري کوير همت آباد، دره سرسبز تجنود با کوه هاي سربه فلک کشيده و رودخانه دائمي قرار دارد.کيفيت آب اين رودخانه با آب چشمه هاي دماوند برابري مي کند و مي توان از آن به عنوان آب شرب استفاده کرد.
    
    به دور از مدرنيسم
    «سر آقا سيد» در ارتفاع 2500 متر از سطح دريا و در يکي از دامنه هاي قله «هفت تنان» در بخش مرکزي شهرستان کوهرنگ و در فاصله حدود 130 کيلومتري شهرکرد در استان چهارمحال و بختياري واقع شده، خانه هايش همه خشتي است و پنجره ها و درهاي تمام خانه ها رو به طبيعت سبز و البته امام زاده «آقا سيد» باز مي شود. البته بيشتر خانه هاي سر آقا سيد بدون پنجره هستند و درها تنها منفذ خانه ها به شمار مي آيد.
    سر آقا سيد روستايي با معماري کوهپايه اي و پلکاني است که به ماسوله زاگرس شهرت دارد؛ اما با وجود حفظ اصالت، نامش در بين روستاهاي پلکاني ايران کمتر شنيده شده است.
     اين روستا در گذشته يکي از اتراقگاه هاي ييلاقي عشاير بختياري بود. مردم روستاي سر آقا سيد، با گويش بختياري سخن مي گويند. اگر در ارديبهشت و خرداد از روستا گذر کنيد هنوز هم مي توان کوچ عشايري که از مناطق گرمسير خوزستان به چهارمحال و بختياري مي روند را شاهد باشيد.
    
    دره «شيرز» آريزوناي ايران
    استان لرستان مملو از مناظر و ديدني هاي طبيعت است که نمي توان در سفر به اين استان حتي يکي از آنها را از دست داد. شايد در ميان تمام جاذبه هاي لرستان تنگه شيرز به نوعي ديگر متفاوت باشد. در محل تلاقي سه استان کرمانشاه، ايلام و لرستان تکه اي از زمين زيبايي و شگفتي هاي خود را به نمايش گذاشته است. نام اين منطقه ديدني تنگه شيرز است که همچون نگيني در ميان ايران مي درخشد. اين تنگه ۵ کيلومتر طول دارد و در ميان آن رودخانه اي در جريان است که در دهانه ورودي شيرز به رودخانه سيمره مي پيوندد.اين مکان با ديواره هايي با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. شيب اين ديواره ها با ارتفاعي کمتر از ده متر در نزديکي روستاي گُدارگَه آغاز مي شود و در پرتگاه هفت رَک و انتهاي دره به اوج خود مي رسد.
    
    پمپي ايران، ماسوله جنوب
    سيراف نامي آشنا اما غريبه است. بوشهر آنقدر مشهور شده که سيراف کهن از يادها رفته؛ اما به مدد مطالعات باستان شناسي و نوشته هاي مکتوب از تاريخ کهن اين بندر مهم، امروز سيراف کم کم شناخته مي شود و درهاي آن به روي گردشگران باز مي شود. سيراف پيشنهاد سفري به ياد ماندني است.
     اين بندر، جزئي از شهرستان کنگان در 335 کيلومتري جنوب بندر بوشهر است. نام سيراف در زمان ساساني به ياد بنيانگذار آن ارتشيرآب بوده که در طول زمان به شيراب، سيراب و اکنون به سيراف تبديل شده است.
    يکي از جالب‎ترين ويژگي هاي اين بندر آن است که در فاصله اي کم از دريا و کوه قرار گرفته است به حدي که در جاهايي اين فاصله به کمتر از 20 متر مي رسد. به دليل همين ويژگي است که سيراف به ماسوله جنوب نيز معروف است. از آنجا که اين بندر نيز مانند پمپي ايتاليا، بر اثر عارضه‎اي طبيعي به سرنوشتي کمابيش تراژيک مبتلاشده، باستان شناسان سيراف را «پمپي» ايران نيز مي‎خوانند.
    به خاطر داشته باشيد از آنجا که سيراف جزو مناطق بسيار گرم و شرجي کشور محسوب مي شود، سفر به آن در بازه زماني معيني دلپذير خواهد بود. اين بازه شامل نيمه دوم سال تا اواسط ارديبهشت ماه مي شود.
    
    
    
    ناشناخته ها را در نوروز 96 بيشتر ببينيم / سفر به قطره اي از اقيانوس جاذبه هاي گردشگري ايران
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  زنان و آثار باستاني؛ قرباني بربريت داعش / «ايران» از پيامدهاي حضور تروريست ها در منطقه گزارش مي دهد
زهرا كشوري، ايران 1/9/96
مشاهده متن    
  خيريه هاي كاركشته يا سلبريتي ها؛ چه كساني در زلزله موثرتر بودند
زهرا كشوري، ايران 29/8/96
مشاهده متن    
  همياري ملي براي زلزله زدگان / كمك رساني مردمي خودجوش اوج گرفت
زهرا كشوري، ايران 24/8/96
مشاهده متن    
  سفر رفتن نيازي به پول ، ويزا و زبان ندارد / گفت و گو با رضا پاكروان ، كه طول كره زمين از شمال تا جنوب را با دوچرخه ركاب زده است
زهرا كشوري، ايران 23/8/96
مشاهده متن    
  گفت و گو با نخستين دهيار زن اهل سنت در خراسان شمالي: برخي مي گويند زن را چه به دهياري?!
زهرا كشوري، ايران 22/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي كودكان ايران
متن مطالب شماره 23، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است