|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: آتش زير خاكستر پوپوليست ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4149
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


آتش زير خاكستر پوپوليست ها
اكونوميست: ناهماهنگي اقتصاد و سياست خطرناك است

نويسنده: شادي آذري


    
    دنياي اقتصاد- دهه گذشته دوران سقوط اقتصادها بود. حالااما داستان کاملاتفاوت دارد. نشريه اکونوميست در سرمقاله اين هفته خود از اوج گيري اقتصادهاي جهان خبر داده است. اکونوميست بر اين باور است که چرخه هاي اقتصادي و سياسي معمولابا هم هماهنگ هستند. اين موضوع را بايد از جورج بوش پدر پرسيد که به خاطر رکود اقتصادي در انتخابات رياست جمهوري 1992 شکست خورد يا بايد از گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان پرسيد که پس از اجراي اصلاحات سختگيرانه توسط راي دهندگان آلماني کنار گذاشته شد و در نهايت آنگلامرکل از منافع آن تصميم بهره برد.
     امروز، با گذشت حدود 10 سال از شديدترين بحران مالي پس از رکود بزرگ، سرانجام يک روند صعودي شکل گرفته است. در آمريکا، اروپا، آسيا و بازارهاي نوظهور براي نخستين بار پس از شکل گيري احياي اقتصادي در سال 2010، گويي همه آتش هاي زير خاکستر به يکباره زبانه کشيده اند. حال و روز سياست اما خوش نيست. شورش پوپوليستي نشات گرفته از سال ها رشد کند اقتصادي، هنوز در حال گسترش است. جهاني سازي مطلوب بودن خود را از دست داده و يک ملي گراي اقتصادي در کاخ سفيد جا خوش کرده است. در هفته اي که گذشت همه چشم ها به انتخابات هلند دوخته شده بود. در اين انتخابات خيرت ويلدرز، يک ايدئولوگ اسلام هراس به عنوان نماينده بسياري از اروپاييان ناراضي حضور داشت. اين ناهماهنگي [بين اقتصاد و سياست] خطرناک است. اگر سياستمداران پوپوليست اعتبار وضعيت بهتر اقتصاد را از آن خود کنند، سياست هايشان هم معتبر جلوه خواهد کرد در حالي که اثرات ويرانگري دارند. با بهبود اقتصادي که مدت ها انتظارش مي رفت و افزايش اعتمادها، پرسش مهم اين خواهد بود که چه چيزي پشت آن است؟
    طي يک دهه گذشته شاهد سقوط اقتصادها بوديم، دوراني که خوش بيني ابتداي سال به تدريج از بين مي رفت، خواه با بحران يورو، خواه با سستي بازارهاي نوظهور يا فروپاشي قيمت نفت يا ترس ترکيدن حباب چين. اقتصاد آمريکا هم به رشد خود ادامه داد اما اغلب در برابر بادهاي مخالف قرار مي گرفت. يک سال پيش فدرال رزرو پيش بيني کرد نرخ بهره را در سال 2016 چهار بار افزايش دهد که بي ثباتي اقتصاد جهان تاوان آن بود. حالااما وضعيت تفاوت دارد. هفته گذشته فدرال رزرو نرخ بهره را براي دومين بار طي سه ماه افزايش داد که علت آن تا حدودي قدرتمندي اقتصاد آمريکا و البته رشد اقتصادي ديگر کشورها بود. ترس از داغ شدن بيش از ظرفيت اقتصاد چين و افت ارزش يوان رنگ باخته است.
    در ماه فوريه نرخ تورم قيمت هاي درب کارخانه به بالاترين رکورد 9 ساله نزديک شد. در ژاپن، مخارج سرمايه اي فصل چهارم با بيشترين سرعت طي سه سال اخير رشد کرد. ناحيه يورو از سال 2015 شاهد سرعت گيري اقتصاد خود بوده است. شاخص اعتماد اقتصادي کميسيون اروپا در بالاترين سطح خود از سال 2015 تاکنون قرار گرفته است و نرخ بيکاري حوزه يورو در بالاترين سطح خود از سال 2009 تاکنون است. علايم فعاليت هاي جهاني هم خوشحال کننده هستند. در ماه فوريه کره جنوبي، يکي از عوامل مهم در تجارت جهاني، رشد صادرات خود را به بيش از 20 درصد رساند. توليدکنندگان تايواني 12 ماه متوالي افزايش توليد را به ثبت رساندند. حتي در کشورهايي که دچار رکود بودند، بدترين سناريو پايان يافته است. اقتصاد برزيل که براي هشت فصل متوالي در حال کوچک شدن بود، حالاشاهد کاهش انتظارات تورمي و افت نرخ بهره است. انتظار مي رود برزيل و روسيه در سال جاري بر توليد ناخالص داخلي جهان بيفزايند نه اينکه از آن بکاهند. موسسه «اينترنشنال فاينانس» اعلام کرده در ماه ژانويه، جهان در حال توسعه سريع ترين نرخ رشد خود از سال 2011 تاکنون را به ثبت رسانده است. اما ادعاي ترامپ مبني بر ايجاد يک جهش در اشتغال زايي آمريکا يک لاف سياسي بيش نيست. اقتصاد آمريکا براي 77 ماه متوالي بر تعداد مشاغل افزوده است. مهم ترين نکته اين است که صعود اقتصاد، هيچ ربطي به ملي گرايي اقتصادي ترامپ با شعار «نخست آمريکا» ندارد. خيز اقتصادهاي جهان، کارشناساني را تاييد مي کند که پوپوليست هاي امروز اغلب آنها را تقبيح مي کنند. اقتصاددانان مدت هاست اين بحث را مطرح مي کنند که احياي خروج از بحران مالي زمان زيادي لازم دارد. احياي اقتصادي امروز، آن نظريه را تاييد مي کند. حالااما ممکن است حمايت گرايي دولت آمريکا ترامپ را بر آن دارد که زيرساخت هاي جهاني سازي را در هم کوبد (به طور مثال از طريق تشويق سازمان تجارت جهاني به تنبيه چين) و اينچنين جنگ تجاري به راه بيندازد. ولخرجي هاي مالي در داخل و تقويت دلار موجب افزايش کسري تجاري آمريکا خواهد شد و اين بر قدرت ملي گرايي اقتصادي خواهد افزود. حقيقت اين است که پوپوليست ها به خاطر اين صعود بالن اقتصادهاي جهان لايق هيچ اعتباري نيستند اما مي توانند شعله زير آن را خاموش کنند.
    آتش زير خاکستر پوپوليست ها / اکونوميست: ناهماهنگي اقتصاد و سياست خطرناک است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "شادي آذري"

  آنكتاد در گزارش تجارت و توسعه 2017 بررسي كرد : راهكارهاي مواجهه با ابرجهاني شدن
شادي آذري، دنياي اقتصاد 25/6/96
مشاهده متن    
  دو چالش غول هاي آسيايي / رئيس صندوق بين المللي پول، پادزهر تهديدپيرشدن جمعيت بر افت توليد در آسيا را معرفي كرد
شادي آذري، دنياي اقتصاد 21/6/96
مشاهده متن    
  كشورهاي نوظهور در ريل اقتصاد آزاد / مقابله با حمايت گرايي در دستور كار اجلاس بريكس قرار گرفت
شادي آذري، دنياي اقتصاد 13/6/96
مشاهده متن    
  مقاوم سازي در برابر بلاياي طبيعي / اكونوميست در سرمقاله اين هفته خود بررسي كرد
شادي آذري، دنياي اقتصاد 11/6/96
مشاهده متن    
  فيات كرايسلر در آستانه تجزيه
شادي آذري، دنياي اقتصاد 9/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان ساختمان
متن مطالب شماره 104، مرداد 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است