|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: پديده شوم قرن جديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4149
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
پديده شوم قرن جديد
بخش نود و چهارم

نويسنده: حسن حسن و جمعي از نويسندگان
مترجم: محمدحسين باقي

در بخش قبل به نقش کودکان در خلافت اشاره شد. بيش از 5 ميليون کودک از جنگ در سوريه متاثر شده اند. آنها به عنوان کودک سرباز، سپر انساني، قاصد، جاسوس و نگهبان به خدمت گرفته مي شوند. آنها نه تنها بايد از خطوط دشمن بلکه از خانواده خود نيز جاسوسي کنند. همچنين کودکاني ديده شده اند که در مراکز عمومي وعظ و سخنراني مي کنند و ديگران را به پيوستن به خلافت ترغيب مي کنند. کودکان حتي به عنوان جلاد و بمب گذار انتحاري نيز از سوي داعش به خدمت گرفته مي شوند.
     
    دختران
    به دختران آموزش خانگي داده مي شود و به آنها ياد داده مي شود که چگونه نيازهاي شوهران خود را برآورده سازند، کودکانشان را با ايدئولوژي داعش بزرگ کنند و چگونه به اوضاع خانه رسيدگي کنند. دختران «گل ها و مرواريدهاي خلافت» ناميده مي شوند و ايدئولوژي «دولت اسلامي» قواعدي خاص براي آنها در نظر مي گيرد: دختران بايد با نقاب کاملاصورت خود را بپوشانند، پنهان از انظار باشند، هرگز خانه را ترک نکنند مگر در شرايط خاص و همراه با محارم خود. از دختران انتظار مي رود که مهارت هايي خاص داشته باشند مانند دوخت و دوز تا بتوانند نيازهاي خانواده را برطرف کنند. ازدواج در 9سالگي يا حداکثر در 17- 16 سالگي براي دختر مشروع است. در «دولت اسلامي»، نقش زن «ساختن امت، توليد و پرورش مردان و فرستادن آنها به نبرد» است. زندگي در ديار خلافت براي دختران و زنان جوان بي رحمانه است. زنان از سوي اعضاي داعش يا مبارزان مرتبط با آنها مورد تجاوز قرار مي گيرند. برخي از زن ها وضعيت خود را توصيف کرده اند. آنها به ياد مي آورند که در اتاقي محبوس بودند که صداي شيون زن هاي ديگر شنيده مي شد. آنها وضعيتي را به ياد مي آورند که آن داعشي اسلحه بر شقيقه آنها گذاشته بود و وقتي مقاومت مي کردند تبعات کارشان معلوم نبود. برخي از آنها چند بار در روز مورد تجاوز قرار مي گرفتند. گاهي دختران 9-8 ساله در راهروها به شکلي آشکار و در برابر ديدگان ديگران مورد تجاوز جنسي قرار مي گرفتند. آنان به ياد مي آورند که دختران پس از اينکه از بند بيرون برده مي شدند پس از چند ساعت يا چند روز «با حالي نزار» باز مي گشتند. در صورت مقاومت هم يا طي روزهاي متوالي کتک مي خوردند و شکنجه هاي قرون وسطايي مي شدند يا در جا کشته مي شدند. اگر ارفاقي هم صورت مي گرفت، پس از برآوردن نياز مردان فوراً کشته مي شدند.
     
    تاثير بر کودکان تاثيرات جنگ بر کودکان
    جنگ به همان اندازه که بر بزرگسالان تاثير مي گذارد بر کودکان نيز تاثيرگذار است اما کودکان به شکل خاص تري متاثر مي شوند. جنگ هاي مدرن با بي رحمي بيشتر و به شکلي سيستماتيک تر از قبل کودکان را مي کشد، آنها را دچار معلوليت مي کند و مورد سوءاستفاده قرار مي دهد. تاثيرات جنگ طيف متنوعي از آسيب ها را شامل مي شود: از مرگ، آسيب، معلوليت و بيماري گرفته تا آسيب هاي رواني و تبعات اخلاقي و روحي و ضربات اجتماعي و فرهنگي. قرار گرفتن طولاني در معرض خشونت و بي حس شدن نسبت به خشونت که کودکان طي جنگ متحمل مي شوند موجب آسيب هاي بلندمدت مي شود که توسعه روحي، رواني و جسمي کودک را تحت تاثير قرار مي دهد. علاوه بر اين، از بين رفتن زيرساخت ها مانند مدارس و بيمارستان ها دسترسي به تحصيل و درمان را متوقف مي کند که اين هم مي تواند تاثيراتي ويرانگر در کوتاه مدت و بلندمدت بر او داشته باشد. نمونه تاريخي را مي توان در آلمان نازي مشاهده کرد که تعداد زيادي از کودکان به دليل خشونت، از دست دادن اقوام، بمباران ها، ويرانگري ها، آوارگي ها، بيماري ها، گرسنگي و محروميت هاي احساسي دچار آسيب هاي رواني شدند. والدين اين کودکان که خود کودکان دوران جنگ جهاني اول بودند از شوک و سرخوردگي هاي پساجنگ متاثر بودند. در نتيجه، والدين نمي توانستند براي تعامل با اين زجرها، از کودکان خود حمايت کنند. اين کودکان که سعي مي کردند باري بر دوش والدين خود نباشند چيزي نمي پرسيدند. کودکان اين نسل، حتي 60 سال بعدتر، نمي توانستند ميراث تبعيض و برتري نژادي نازي را به لرزه افکنند.
    راه دور نرويم. به موردي نزديک تر اشاره مي کنيم. در سال 1994 رواندآ شاهد جنگ داخلي و نسل کشي بود که در آن بيش از 800 هزار نفر ظرف سه ماه تلف شدند. نظرسنجي که پس از اين نسل کشي انجام شد نشان داد که 5/95 درصد از کودکان شاهد خشونت بودند، 5/87 درصد اجساد و مردگان يا بخش هايي از بدن آنها را ديدند و 5/69 درصد شاهد کشته يا زخمي شدن ديگران بودند. 22 سال بعد، طنين اين اقدامات از سوي بازماندگان احساس مي شد گويي همين ديروز بود که اين فجايع را مي ديدند. نمونه ها و تحقيقات از اين دست در ساير کشورها فراوان است. مخلص کلام اين است که دهه ها طول مي کشد تا اين خشونت ها از ذهن و روان آنها پاک شود و گاهي تا لحظه مرگ همچون کابوس در روح و ذهن آنها مي ماند. براساس گزارش يونيسف، بيش از 16 ميليون نوزاد در مناطق جنگي در سال 2015 زاده شدند. بر اين بيفزاييد آن 31 هزار زن بارداري که در قلمرو داعش زندگي مي کنند.
     
    کودکان در ديار خلافت تاثيرات رواني
    کودکان هر روزه در معرض خشونت در «دولت اسلامي» هستند بنابراين مي توان گفت بسياري از آنها طي زمان نسبت به خشونت بي حس شده اند. نه تنها اردوگاه هاي آموزشي ضامن تحصيل کودکان در جاهاي خشن و با تمرينات خشن است بلکه در انظار عمومي کودکان مانند بزرگسالان اعدام مي شوند. اين مساله امري روزمره شده است. داعش بارها کودکان را ترغيب کرده که در خشونت هاي عمومي مانند فوتبال يا واليبال بازي کردن با سرهاي بريده مشارکت کنند. فيلم گرفتن از اين حوادث براي ترويج اين ايده است که توده ها از اين اعدام ها پشتيباني مي کنند. مشاهده شده که کودکان صندلي هاي جلو را مي گيرند و اين نشان مي دهد که آنها هيچ شرمي ندارند که اين کشتارها را در انظار عموم مشاهده کنند. افزون بر اين، کودکان در ديار خلافت همواره شاهد سنگسار کردن، به صليب کشيدن و سر بريدن هستند. آنها نه تنها نسبت به اين خشونت ها بي حس شده اند بلکه اين اقدامات را امري معمول مي نگرند و در نهايت از اين اقدامات دفاع مي کنند. مشاهده شده که کودکان، زندانيان را به سوي جايگاه ابدي همراهي مي کنند و بارها مشاهده شده که آنها پيش از کشتارهاي عمومي وظيفه پخش چاقو ميان جلادان را بر عهده داشتند.
    نگاه دیگران : پديده شوم قرن جديد / بخش نود و چهارم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "حسن حسن و جمعي از نويسندگان"

  پديده شوم قرن جديد / بخش پاياني
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 14/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و نوزدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 13/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و هيجدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 12/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و هفدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 11/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و شانزدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 10/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي كاربردي در مديريت ورزشي
متن مطالب شماره 21، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است