|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: از ساحل تا كوير، از كوير تا جنگل
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4092
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


گردشگري 
از ساحل تا كوير، از كوير تا جنگل
سه برنامه پيشنهادي «اعتماد» براي سفر


اجتماعي - ايران، دنيايي است كه تنها بخش كوچكي از آن مورد توجه ساكنانش قرار گرفته و بخش عمده آن در مهجوريت مانده و توجهي به آن نمي شود. سفر براي بسياري از ايرانيان مساوي شده با ديدن چندين باره جاذبه هاي طبيعي شمال كشور و جاذبه هاي تاريخي شهرهاي بزرگ يا مذهبي، اما در اين ميان بسياري از نقاط و جاذبه هاي بكر و ديدني اين دنياي وسيع و عميق ناشناخته باقي مانده است: جاذبه هايي كه هر كدام به تنهايي مي توانند نوروزي متفاوت براي مسافراني كه به دنبال تجربه متفاوتند داشته باشند. «اعتماد» در اين گزارش تعدادي از اين جاذبه ها را در قالب برنامه اي پيشنهادي براي سفر معرفي كرده است.
    
    به دنبال ردپاي عيلاميان
     روز اول: سفر از تهران به سوي جنوب غربي ترين نقطه كشور با پرواز به شهر آبادان شروع مي شود: شهري كه به دليل ساخت پالايشگاه نفت آن از سوي انگليسي ها و راه اندازي شركت نفتي ايران و انگليس كه بعدها به BP تغيير نام داد شهره است: شهري كه به خونگرمي مردمانش و فضاي متفاوت زندگي شهري اش مي نازد. محله هاي قديمي كارگران شركت نفت كه به نام «بريم» و «بوارده» شناخته مي شوند و در زمان حضور انگليسي ها در آبادان ساخته شده اند، يكي از جاذبه هاي آبادان هستند. مسجد زنگوني ها كه معماري هندي و ايراني دارد هم يكي ديگر از جاذبه هاست كه در نزديكي ساحل اروند قرار دارد. بعد از آن مي توان به كليساي ارامنه آبادان رفت و ناهار را در رستوران مشهور پاكستاني ها در ابتداي بازار ته لنجي ها صرف كرد. پيشنهاد ما براي ظهر حتما خوردن قليه ماهي يا خوردن انواع ماهي هاي محلي با پخت عالي است. در نخلستان ها مي توان با مراحل كاشت و برداشت خرما آشنا شد. مقصد بعدي مي تواند كرانه رودخانه بهمنشير در شهر خرمشهر باشد. بازديد از موزه جنگ و گشت در حاشيه رودخانه و قايق سواري مي تواند برنامه عصر روز اول سفر باشد و روز را با خوردن فلافل هاي خوشمزه از دست فروشان به پايان رساند و شب هم گشتي در شلوغ ترين محله آبادان يعني ته لنجي مي تواند حسن ختام يك روز خوب باشد.
     روز دوم: مقصد روز دوم شهر شادگان خواهد بود و بازديد از تالاب زيباي شادگان كه در فهرست تالاب هاي بين المللي به ثبت رسيده است. با قايق هاي محلي مي توان گشتي در اين تالاب زد و به تماشاي پرندگان و حركت گاوميشان در آب نشست. ناهار را مي توان در خانه محلي در نزديكي تالاب صرف كرد و بعد به سمت شهر اهواز حركت كرد. بازار محلي، بافت تاريخي و خانه هاي تاريخي هم هدف هاي ديگري هستند كه مي توان از آنها بازديد كرد و شب را در كنار رودخانه كارون گذراند.
     روز سوم: صبح روز سوم در كنار رود كارون مي توان از نزديك با آيين و نيايش منداييان آشنا شد: آييني كه قدمتي چند هزار ساله دارد و ريشه آن به عبادت حضرت يحي نبي باز مي گردد. بعد از صرف ناهار در اهواز، شوشتر مقصد بعدي است تا از آبشار و آسياب آبي اين شهر كه شهرتي جهاني دارد و در فهرست ميراث جهاني يونسكو به عنوان يك يادمان جهاني به ثبت رسيده است، بازديد كرد. غروب كارون يكي ديگر از جاذبه هاي شهر است كه مي تواند لحظات لذت بخشي را در سفر رقم بزند.
     روز چهارم: شهر مسجد سليمان و شهر ايذه مقاصد بعدي هستند. بازديد از چاه شماره يك: نخستين چاه نفتي كه از سوي انگليسي ها براي اكتشاف نفت در ايران و خاورميانه زده شد، قصه هاي فراواني براي گفتن دارد. مقصد بعدي ايذه است: شهري باستاني مربوط به دوران عيلامي ها. در ايذه مي توان از محوطه طبيعي- تاريخي اشكفت سلمان و نقش برجسته هاي آن بازديد كرد و راهي محوطه باستاني كول فرح شد و نقش برجسته هاي عيلامي آن را هم به تماشا نشست. بعد از آن جزيره زيبايي كه داخل سدعباسپور قرار دارد مي تواند قصد بعدي باشد. مجتمع اقامتي شهيد عباسپور مكاني تفريحي و طبيعي با منظره اي زيبا به سمت كوه هاي اطراف، سد و درياچه آن. در اين مجتمع امكانات ورزشي براي دوچرخه سواري و قايق سواري هم مهيا است.
     روز پنجم: شهر تاريخي شوش مقصد پنجمين روز سفر است. يكي از مهم ترين بناهاي اين شهر تاريخي زيگورات چغازنبيل است. زيگوراتي به جاي مانده از دوران حكومت عيلاميان است كه قدمتي بيش از چهار هزار سال دارد و به عنوان يكي از بزرگ ترين زيگورات هاي باقيمانده در جهان شناخته مي شود و در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است. مزارع نيشكر هفت تپه در نزديكي چغارنبيل مي تواند مقصد بعدي باشد و همچنين محوطه باستاني هفت تپه كه مقبره اي به جاي مانده از پنج هزار سال پيش مربوط به پادشاه عيلامي است. كاخ آپادانا، قصر تابستاني هخامنشيان، موزه شوش، قلعه شهر و زيارت آرامگاه دانيال نبي و ديدن معماري ويژه اين بنا از جاذبه هاي شوش هستند و بعد از آن هم مي توان راهي شهر دزفول شد.
     روز ششم: درياچه سد دز ديگر جذابيتي است كه در اين منطقه مي تواند خاطره ساز شود. بافت تاريخي و خانه زيباي قلمبر در شهر هم از جاذبه هاي ديگر شهر است. بازديد از مقبره يعقوب ليث صفاري، پل تاريخي مربوط به دوران ساساني و مسجد جامع دزفول هم پيشنهادهاي ديگر ما براي پايان اين سفر است.
    
     پيشنهاد ويژه:
     در ايام نوروز بسياري از مسافراني كه به سمت خوزستان مي روند مقصد سفرشان مناطق جنگي است پيشنهاد مي كنيم شما هم براي بازديد از خاطره هاي مناطق ٨ سال جنگ تحميلي از اين فرصت استفاده كنيد و حتما سري به شلمچه، دوكوه، دهلاويه و.. بزنيد.
    
     به سوي بزرگ ترين شهرهاي خشتي جهان
     روز اول: سفر به دل بناهاي خشتي از طريق جاده تهران- قم- كاشان- نايين شروع مي شود. مسجد جامع نايين نگين تاريخي اين شهر و يكي از بي نظيرترين مساجد جامع ايران است و مي تواند نخستين جاذبه اي باشد كه در اين سفر از آن بازديد مي كنيد. بعد به سمت شهر ميبد با بيش از ٧٠٠ سال سابقه تاريخي ادامه مسير دهيد. مي توانيد در يكي از هتل هاي سنتي اين شهر مستقر شويد و بعد براي گشت شبانه و تماشاي برنامه ويژه نمايش به قلعه تاريخي نارين قلعه ميبد برويد.
     روز دوم: بعد ازصرف صبحانه به سوي «چك چك» يكي از عبادتگاه هاي زرتشتيان كشور كه در دل كوه جاي گرفته و منظره اي كم نظير دارد برويد و بعد از آن در شهر ميبد مي توانيد از كارگاه هاي بافت زيلو (يك نوع زير انداز) بازديد كنيد. در اين كارگاه ها امكان خريد زيلو براي علاقه مندان هم وجود دارد. بعد از آن مي توانيد بافت تاريخي ميبد را ببينيد و در كوچه پس كوچه ها، خانه هاي تاريخي، گذره ها، بازار و كاروانسراي شاه عباسي شهر قدم بزنيد. در ميبد مي توانيد از كارخانه ساخت سفال و سراميك هم با هماهنگي قبلي بازديد كنيد، صنعتي كه يكي ديگر از نشانه هاي شهر ميبد محسوب مي شود. در اين بازديد با مراحل مختلف توليد سفال و سراميك آشنا خواهيد شد. پس از اين بازديد از طريق جاده ميبد مي توانيد به شهر تاريخي يزد برويد.
     روز سوم: شهر تاريخي يزد بزرگ ترين شهر خشتي جهان و شهري با پيشينه تاريخي بيش از سه هزار سال است. از سوي ديگر اين شهر مهم ترين مركز سكونت اقليت مذهبي زرتشتي در ايران به عنوان قديمي ترين دين و آيين سرزمين ايران محسوب مي شود. در يزد مي توانيد به آتشكده زرتشتيان يزد كه پيشينه آتش روشن آن به ٢٥٠٠ سال پيش باز مي گردد، برويد. بعد از آشنايي با آيين و دين زرتشت به بافت تاريخي يزد رفته و از محله فهادان به عنوان نگين اين بافت تاريخي بازديد كنيد و سري هم به بناي ميدان اميرچخماق و مسجد جامع يزد بزنيد. باغ دولت آباد هم مي تواند مقصد بعدي شما در شهر يزد باشد. باغي ايراني كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو هم به ثبت رسيده است. گور دخمه هاي زرتشتيان يزد شما را با آيين تدفين مردگان ايران در هزارهاي قبل آشنا مي كند. در يزد از باقلوا، قطاب، پشمك و... غافل نشويد.
     روز چهارم: صبح روز چهارم يزد را به مقصد روستاي تاريخي ميمند در شهرستان شهر بابك ترك كنيد. حوالي ظهر به ميمند مي رسيد. روستاي دست كند با تاريخي بيش از ٢٥٠٠ سال كه خانه هاي آن در دل صخره هاي آتش فشاني كوه كنده شده است. اين روستا هم در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيده است. در ميمند مي توانيد در يكي از اين خانه هاي تاريخي اقامت كنيد و غذاي محلي ميل كنيد.
     روز پنجم: بعد از خوردن صبحانه اي كاملامحلي از روستاي تاريخي ميمند به سمت شهر كرمان حركت كنيد. در مسير خود از نزديكي معدن مس سرچشمه يكي از بزرگ ترين معادن مس جهان عبور خواهيد كرد. وقتي به كرمان رسيديد به مجموعه بازار و حمام گنجعلي خان برويد از مجموعه گنجعلي خان (مسجد و موزه سكه) بازديد كنيد. گنبد جبليه و قلعه تاريخي شهر كرمان هم از ديگر جاذبه هاي كرمان است.
     روز ششم: ارگ باستاني بم با شهرت جهاني اش مي تواند مقصد روز ششم سفر باشد. ارگ راين و محوطه هاي باستاني جيرفت هم جاذبه هايي است كه مي توانيد در روز ششم از آنها بازديد كنيد. ارگ راين حدود ٢٣ هزار متر مربع وسعت دارد و بعد از ارگ بم بزرگ ترين ارگ خشتي جهان محسوب مي شود. پس از بازديد از اين بناها به سمت شهر باستاني جيرفت حركت كنيد. شهري كه در گذشته در مسير راه ابريشم جاي داشته و دو مجموعه محوطه باستاني بسيار مهم شامل محوطه هاي باستاني پيش از تاريخ و شهر دوران اسلامي دقيانوس را در خود جاي داده است. كاوش هاي باستان شناسي در يك دهه گذشته در جيرفت نگاه بسياري از باستان شناسان جهان را به اين نقطه از دنيا معطوف كرده و بسياري در انتظار كشف عجايب بسيار در اين منطقه هستند. بعد از جيرفت مي توانيد به سوي بم حركت كنيد. شهري كه در زلزله ٢/٦ ريشتري سال ١٣٨٥ آسيب بسيار ديد و نگين تاريخي آن يعني ارگ بم كه به عنوان بزرگ ترين بناي خشتي جهان در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده بود، به شدت آسيب ديد. در بم از ارگ تاريخي شهر بازديد خواهيد كرد.
     روز هفتم: روز با حركت از بم به سمت كرمان شروع مي شود. در جاده چند شهر تاريخي و فضاهاي طبيعي خيره كننده از جمله كلوت هاي شهداد را خواهيد ديد. در مسير بازگشت به كرمان مي توانيد به ماهان برويد. باغ شهري كوچك در دل كوير: به آرامگاه شاه نعمت الله ولي برويد و پس از آن از باغ شاهزاده بازديد كنيد و در كنار بازديد از اين مجموعه كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده به قصد بازديد از كوير شهداد و كلوت هاي زيباي آن ماهان را ترك كنيد. البته مي توانيد به شهر سيرچ هم سري بزنيد و درخت سرو بيش از سه هزار ساله آن را ببينيد. پياده روي در كلوت هاي شهداد و تماشاي غروب در اين طبيعت بي نظير تجربه اي فوق العاده است. كمپ كويري شهداد امكان اقامت شبانه را به شما مي دهد.
     روز هشتم: روز آخر به بازار برويد و سوغات كرمان يعني زيره، فرش و گليم، ظروف فلزي و پته دوزي را از دست ندهيد.
    
     در دل جنگل هاي هيركاني ايران
     روز اول: از تهران از طريق جاده فيروزكوه به سمت گرگان حركت كنيد. مي توانيد ناهار را در يكي از رستوران هاي بين راهي در پل سفيد كنيد و مسير خود را به سمت روستاي آلاشت ادامه دهيد. روستايي كه در ميان ابرها و مه جاي گرفته و محل تولد رضا شاه نخستين پادشاه سلسله پهلوي است و خانه پدري او نيز در آن قرار دارد. در روستاي آلاشت، علاوه بر تماشاي روستا مي توانيد در يكي از خانه هاي محلي هم اقامت كنيد و با گوشت گوسفندي تازه در كنار آتش كباب تهيه كنيد.
     روز دوم: لذت خوردن صبحانه محلي و شير و پنير تازه را در خانه روستايي تجربه خواهيد كرد و پس از آن از طريق جاده قائم شهر به ساري برويد. پس از آن مي توانيد به دشت ناز رفته و از گوزن زرد ايراني كه گونه اي در حال انقراض است، ديدن كنيد. كته ماهي هاي اين منطقه را از دست ندهيد. بعد به سمت شهر بهشهر و جنگل زيباي عباس آباد ادامه مسير دهيد و از مجموعه تاريخي و طبيعي عباس آباد بهشهر بازديد كنيد. مجموعه اي كه درياچه زيبايي در خود جاي داده است، در بين درياچه كوشكي باقي مانده از دوران صفويه وجود دارد.
     روز سوم: بندر اميرآباد مي تواند مقصد روز سوم باشد. در بندر امير آباد مي توانيد با قايق به سمت شبه جزيره ميانكاله، بهشت پرنده نگري ايران برويد و به تماشاي گونه هاي مختلف پرندگان بنشينيد. پس از آن با قايق به سمت جزيره آشوراده برويد. منطقه اي كه در ابتداي خليج گرگان قرار دارد و يكي از بهترين مناطق صيد ماهي هاي خاوياري است. پيشنهاد اصلي ما براي ناهار ماهي ازون برون يكي از مشهور ترين ماهي هاي خاوياري اين منطقه است. بعد براي ديدن بازارهاي محلي و آشنايي با فرهنگ تركمن ها به بندر تركمن و بازار محلي آن برويد.
     روز چهارم: براي تماشاي جنگل گلستان بزرگ ترين منطقه جنگلي ايران كه به جاي مانده از دوران ژوراسيك است و به عنوان جنگل هاي هيركاني شناخته مي شود به منطقه جنگلي ناهار خوران برويد و در آن يك دل سير پياده روي كنيد. بعد به روستاي زيارت رفته و گشتي در اين روستاي پلكاني زيبا بزنيد. فروشگاه صنايع دستي منطقه به شما پارچه ها و صنايع دستي تركمن ارايه مي كند.
     روز پنجم: از گرگان به سمت شهر گنبدقابوس حركت كنيد. شهري با تاريخ چند هزار ساله كه در دوران اسلامي در اوج شكوفايي به سر مي برد و در اصل هسته ابتدايي منطقه گرگان در اين شهر كه جرجان نام داشته است شكل گرفته. در شهر گنبد قابوس مي توانيد به ديدن بازمانده هاي شهر تاريخي جرجان برويد و از برج گنبدقابوس بلندترين برج آجري جهان با بيش از ٧٠ متر ارتفاع ديدن كنيد و در پارك كنار اين برج كه در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده با پوشيدن لباس هاي سنتي تركمن ها عكس يادگاري بگيريد. در اين منطقه مي توانيد به كورس اسب سواري برويد و تجربه ديدن مسابقات اسب سواري و شرط بندي در اين مسابقات را به تجارب سفرتان اضافه كنيد. معمولامسابقات اسب سواري در ماه هاي فروردين و ارديبهشت روزهاي جمعه در يكي از شهرهاي گنبد، بندرتركمن يا آق قلابرگزار مي شود.
    گردشگري: از ساحل تا كوير، از كوير تا جنگل / سه برنامه پيشنهادي «اعتماد» براي سفر
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نيازمنديهاي ساختمان
متن مطالب شماره 17، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است