|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: ديوار قانون مقابل دومين فرمان مهاجرتي ترامپ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6762
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 12 (جهان) > متن
 
      


ديوار قانون مقابل دومين فرمان مهاجرتي ترامپ
قاضي فدرال ايالت «هاوايي» دستور دوباره رئيس جمهوري امريكا را غيرقانوني خواند


نيم نگاه
    
    «دريک واتسون»، قاضي فدرال ايالت هاوايي با استناد به غيرقانوني بودن اقدام رئيس جمهوري، به طور موقت اجراي اين فرمان را در سراسر امريکا به حالت تعليق درآورد تا اين فرمان به اصطلاح «اصلاح و تعديل شده» نيز به سرنوشت فرمان مهاجرتي نخست ترامپ دچار و در نطفه خفه شود. پس از آن، «تئودور دي چوآنگ»، قاضي فدرال ايالت مريلند نيز مانع از اجرايي شدن اين فرمان شد.

    
    گروه جهان/ 16 مارس (چهارشنبه گذشته)، روزي که قرار بود نسخه دوم فرمان مهاجرتي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريکا اجرايي شود، «دريک واتسون»، قاضي فدرال ايالت هاوايي با استناد به غيرقانوني بودن اقدام رئيس جمهوري، به طور موقت اجراي اين فرمان را در سراسر امريکا به حالت تعليق درآورد تا اين فرمان به اصطلاح «اصلاح و تعديل شده» نيز به سرنوشت فرمان مهاجرتي نخست ترامپ دچار و در نطفه خفه شود. پس از آن، «تئودور دي چوآنگ»، قاضي فدرال ايالت مريلند نيز مانع از اجرايي شدن اين فرمان شد. اگرچه ترامپ در واکنش به اين مساله در جمع هواداران خود در شهر «ناشويل» ايالت تنسي، تعليق فرمان مهاجرتي دوم خود ازسوي قضات فدرال ايالت هاي هاوايي و مريلند محکوم کرد و از آن تحت عنوان «تعدي بي سابقه دستگاه قضايي» که باعث تضعيف کشور مي شود، ياد کرد اما از آنجا که فرمان مهاجرتي دوم ترامپ تفاوت زيادي با نسخه اول آن نداشت و تنها فرق قابل توجه حذف شدن نام کشور عراق از فهرست 7 کشوري که ورود اتباعشان به امريکا ممنوع شده بود، بسياري از تحليلگران پيش بيني کرده بودند اين فرمان نيز قبل از اجرايي شدن به حالت تعليق درآيد.
    به گفته کارشناسان قضايي امريکا، فرمان هاي مهاجرتي اول و دوم ترامپ با بندي از متمم اول قانون اساسي امريکا مغايرت دارد و همين مساله باعث مي شود قضات فدرال بتوانند اين فرمان ها را به حالت تعليق درآورند. اين فرمان ها همچنين به فعاليت هاي تجاري و دانشگاه هاي امريکا براي جذب استعدادهاي درخشان آسيب مي رساند. «ديويد ميليبند»، وزير خارجه پيشين انگليس نيز در يادداشتي که روز پنجشنبه گذشته در روزنامه انگليسي گاردين چاپ شد در واکنش به فرمان هاي مهاجرتي ترامپ نوشت، فرمان ضد مهاجرتي ترامپ سياستي بي رحمانه و ناکارآمد است زيرا ورود پناهجويان به امريکا در طول تاريخ سبب شکوفايي و عامل موفقيت اين کشور بوده است.
    وي در ادامه اين يادداشت آورد: هر چند فرمان جديد ترامپ جاروجنجال کمتري را نسبت به فرمان قبلي اش به دنبال داشت اما چيزي از تاثير مخرب آن بر پناهجويان و اعتبار جهاني امريکا کم نشده است. در حالي که کشورهايي نظير اوگاندا، کنيا، لبنان و اردن ميليون ها پناهجو را در خود جاي داده اند، جاي تاسف است که امريکا اکنون چنين سياست جديدي را در پيش گرفته است. هفته گذشته به لبنان که ميزبان 1.5 ميليون پناهجوي سوري است سفر کردم. براي مردم آنجا خنده دار بود که کشورهاي غربي از پذيرش چند هزار پناهجو مي نالند. اما ترامپ اين مساله را نمي پذيرد و به حاميانش وعده داده است با تصميم قضات فدرال هاوايي و مريلند درباره فرمان مهاجرتي دوم مبارزه خواهد کرد و اگر لازم شود تا ديوان عالي نيز پيش خواهد رفت و برنده خواهد شد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، «جي باي بي»، قاضي دادگاه استيناف حوزه نهم امريکا نيز در دفاع از ترامپ گفت: رئيس جمهوري از اختيارات جلوگيري از ورود مسافران خارجي برخوردار است و دادگاه بايد از تصميم او تمکين کند. قضات نمي توانند درباره انگيزه رئيس جمهوري درباره چنين ممنوعيتي تا زماني که ادله قانوني براي آن ارائه مي دهد، تحقيقات کنند.
    
    مهر تاييد کميته اطلاعات مجلس امريکا بر بي اساس بودن شنود از ترامپ
    شکست دوباره ترامپ در ممنوع کردن سفر اتباع 6 کشور عمدتاً مسلمان (ايران، سوريه، يمن، سومالي، سودان و ليبي) به امريکا در حالي است که اعضاي کميته اطلاعات مجلس امريکا نيز ادعاي او مبني بر اينکه باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق در جريان انتخابات از ترامپ استراق سمع و جاسوسي مي کرده را بي اساس خوانده و تاکيد کردند هيچ مدرکي دال بر صحت اين ادعا به دست نيامده است. پيشتر نيز سناي امريکا اين ادعاي ترامپ را بي اساس خوانده بود. با وجود اين، ترامپ گفته است: بزودي مدرکي را مبني بر شنود مکالماتش از سوي اوباما به کميته اطلاعات مجلس نمايندگان امريکا ارائه مي دهد.
    شان اسپايسر، سخنگوي کاخ سفيد نيز اخيراً در مصاحبه با شبکه تلويزيوني فاکس نيوز ادعا کرده بود اوباما براي جاسوسي از ترامپ از سازمان آژانس امنيت ملي امريکا استفاده نکرده است، از آژانس اطلاعات مرکزي (سيا) استفاده نکرده است، از پليس فدرال (اف بي آي) استفاده نکرده است بلکه او از ستاد امنيتي ارتباطات انگليس استفاده کرده است. اين اظهارات واکنش ستاد امنيتي ارتباطات دولت انگليس را برانگيخت و اين ستاد با انتشار بيانيه اي ادعاي شنود مکالمات ترامپ را رد کرد و سخنان اسپايسر را «مهمل و کاملاً مضحک» خواند. نشريه امريکايي نيوزويک نيز بتازگي در گزارشي، با استناد به نتايج نظرسنجي موسسه پژوهشي گالوپ نوشت، ادعاي ترامپ در مورد استراق سمع از او به وسيله اوباما و موفق نبودن طرح جايگزين اوباماکر(طرح بيمه سلامت اوباما)، محبوبيت ترامپ در فاصله يک هفته گذشته باز هم کاهش يافت و از 42 درصد به 39درصد رسيد و هم اکنون 55 درصد از مردم امريکا او را رئيس جمهوري ناصالح و ناتوان مي دانند.
    
    لايحه بودجه 2018 دولت امريکا
    خبر ديگر از امريکا اينکه ترامپ روز پنجشنبه لايحه بودجه پيشنهادي براي سال مالي 2018 را به کنگره ارائه داد که به موجب آن بودجه آژانس حفاظت از محيط زيست31 درصد کاهش يافته و بودجه وزارت خارجه و برخي برنامه هاي مهم بين المللي نيز 28 درصد کاهش يافته است که در صورت تصويب، باعث بيکاري سه هزار و 200 کارمند سازمان محيط زيست امريکا مي شود و بخش اعظمي از تلاش هاي دولت پيشين براي مقابله با تغييرات آب و هوايي و محيط زيستي را خنثي مي کند.
    به گزارش خبرگزاري رويترز، در عوض رئيس جمهوري امريکا افزايش 54 ميليارد دلاري هزينه هاي دفاعي را با هدف آنچه که «تامين امنيت مردم امريکا و اخراج مهاجران غيرقانوني» خوانده، در طرح پيشنهادي خود براي بودجه 2018 آورده است.
    در لايحه پيشنهادي ترامپ براي سال مالي آينده که از 9 مهر 96 آغاز مي شود، بودجه 19 نهاد مستقل نيز که براي فعاليت هاي راديويي و تلويزيوني و برخي برنامه هاي اجتماعي خود روي دولت فدرال حساب مي کنند، قطع شده است. اين کاهش بودجه ها در حالي است که رئيس جمهوري امريکا در مورد رژيم صهيونيستي استثنا قائل شده و مارک تونر، سخنگوي وزارت امور خارجه گفته است کمک امريکا به اسرائيل کاهش نخواهد يافت. ترامپ در کنار لايحه بودجه 2018 خواستار اختصاص سه ميليارد دلار بودجه اضافي براي وزارت امنيت داخلي در سال مالي جاري شده که يک و نيم ميليارد دلار آن قرار است صرف آغاز طرح ساخت ديوار در مرز با مکزيک شود. پيشنهاد اختصاص دو ميليارد و 800 ميليون دلار ديگر هم به اين طرح براي سال آينده مطرح شده است. لايحه بودجه رئيس جمهوري امريکا انتقاد بسياري از سياستمداران از هر دو جناح دموکرات و جمهوريخواه را به دنبال داشته است و نانسي پلوسي، رهبر دموکرات هاي مجلس نمايندگان امريکا در اين رابطه ترامپ را به بي توجهي به اشتغال، آموزش، انرژي پاک و فعاليت هاي درماني متهم کرده و تلاش وي براي اختصاص مبالغ گزاف به فعاليت هاي نظامي را محکوم کرده است.
    
    
    
    ديوار قانون مقابل دومين فرمان مهاجرتي ترامپ / قاضي فدرال ايالت «هاوايي» دستور دوباره رئيس جمهوري امريکا را غيرقانوني خواند
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 12 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، Apr-Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است