|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: توصيه هاي يك جهانگرد براي بهتر سفر كردن
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4093
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


توصيه هاي يك جهانگرد براي بهتر سفر كردن


نويسنده: عرفان فكري *

بسياري از مردم عادت دارند تا نام مسافرت و سفر مي آيد، ذهن شان به سمت شهرهاي شمالي كشور مي رود. اين در صورتي است كه ما در كشورمان نقاط بكر و جذابي داريم كه اگر شناخته شوند، مي توانند تجربه هاي جديدي را براي مسافران خلق كنند. به طور مثال اگر بخواهيم جايي را به عنوان يك مقصد جديد معرفي كنيم، كه در ايام نوروز هم آب و هواي مناسبي براي سفر دارد استان سيستان و بلوچستان است، كه اتفاقا امسال را هم به عنوان سال رونق گردشگري اين استان نام گذاري كرده اند. اين استان يكي از ناشناخته ترين استان هاي ايران است. و پتانسيل فوق العاده اي هم براي جذب گردشگر دارد. اگر بخواهيم چند جاذبه منحصر به فرد استان را نام ببريم، يكي از آنها تپه هاي گِل فِشان است. اين تپه ها يك پديده بسيار خاص و نادر طبيعي هستند كه به واسطه خروج گازهاي زير زميني يك عارضه طبيعي در منطقه ايجاد مي شود، اين گازها وقتي از زمين خارج مي شوند با خودشان گل بيرون مي آورند و به مرور مخروطي شبيه آتش فشان تشكيل مي دهند. جاذبه ديگري كه مي توان در اين استان معرفي كرد ساحل رمين است، تنها نقطه اي كه در ساحل درياي عمان و خليج فارس مي شود در آن موج سواري كرد ساحل رمين در چابهار است. هيچ كدام از كشورهاي عربي اين امكان را ندارند، به دليل اينكه براي موج سواري، موج بايد به نوعي كنترل شده باشد، اما اين امكان در ساحل رمين وجود دارد. و جاذبه هاي بسيار ديگري كه هنوز بكر هستند و بسياري از مردم از آنها خبر ندارند.
    
     ارتقاي كيفيت سفر با رعايت قاعده ٨٠ -٢٠
     برنامه ريزي سفر موضوع بااهميتي است. ما قاعده اي در برنامه ريزي سفر داريم به نام قاعده ٨٠ – ٢٠، كه يكي از اصول مهم در گردشگري است. متاسفانه بسياري از كساني كه براي سفر برنامه ريزي مي كنند نه از اين قاعده خبر دارند و نه آن را رعايت مي كنند. اين قاعده مي گويد ٨٠ درصد وقت و زمان و انرژي را بايد قبل از سفر صرف كرد. با افرادي كه به مقصد مورد نظر سفر كرده اند مشورت كرد و اطلاعات كسب كرد و حتي با محلي ها تماس گرفت و اطلاعات دقيق تري به دست آورد. يكي از مهم ترين منابع براي پيدا كردن جاذبه هاي خاص و ديدني و بكر، مردم محلي هستند و يكي از مهم ترين خصوصياتي كه مردم محلي ايران دارند، اين است كه مهمان نوازند. خيلي راحت مي توان از مردم محلي در مورد اماكن ديدني و جذاب محل زندگي شان پرسيد. از اين خصوصيت خوب ايراني ها يعني مهمان نوازي مي شود بهترين و بيشترين استفاده را برد. مردم محلي در بيشتر اوقات جاهايي را به شما معرفي مي كنند كه هيچ منبعي اطلاعاتي در مورد آن به شما نمي دهد، نه اينترنت و نه اطلاعاتي كه سازمان ميراث فرهنگي به گردشگران مي دهد، اطلاعاتي را كه مي توانيد از مردم بگيريد را به شما نمي دهند. ما اگر تحقيق كنيم و در مورد مقصد سفرمان پرس و جو كنيم، كيفيت سفرمان بالاتر مي رود. من اين روش را سال ها براي سفرهايم استفاده كرده ام و هنوز هم وقتي مي خواهم به منطقه اي سفر كنم يا مصاحبه تلويزيوني دارم با محلي هاي منطقه صحبت مي كنم و به اطلاعات آنها استناد مي كنم. آشنايي با آداب و رسوم محلي هم يكي از مواردي است كه در گردشگري مغفول مانده است. مثلابراي سفر به استان سيستان و بلوچستان كه استان وسيعي است و فاصله مقاصد و جاذبه ها از هم زياد است، بايد مسير طراحي كرد و مدت زماني كه براي ديدن اين منطقه نياز است را تخمين زد. به اين ترتيب مي توان از جاذبه هاي مسير هم استفاده كرد. به طور مثال مسير استان خوزستان تا سيستان و بلوچستان جذابيت هاي خاص خود را دارد، و مي تواند يك مسير نوروزي بي نظير باشد، به دليل اينكه در يك خط جغرافيايي و كنار يك ساحل حركت مي كنيد، اما هزاران فرهنگ و آداب و رسوم مختلف را مشاهده مي كنيد.
     غذاهاي محلي، مردم محلي و پوشش و شغل اين مردم هر كدام جاذبه جداگانه اي است كه در سفر بايد به آن پرداخت. يكي از ضعف هايي كه در فرهنگ سفر ما در ايران وجود دارد اين است كه ابعاد مختلف سفر شناخته شده نيست، ميراث معنوي شناخته شده نيست. يكي از بزرگ ترين جاذبه هايي كه در گردشگري وجود دارد، ارتباط با محلي هاست. تمام جهانگردهاي حرفه اي آنقدر در هتل هاي مختلف اقامت داشته اند كه ديگر خسته شده اند و دنبال اين هستند كه تجربه زندگي با مردم محلي را داشته باشند. اما در ايران مسوولان همه به فكر ساختن هتل ها و رستوران هاي شيك هستند. يكي از بزرگ ترين معضلاتي كه ما با آن سر و كار داريم اين است كه حتي افرادي كه در روستاها اقامتگاه مي سازند، المان هاي محلي آن روستا را ناديده مي گيرند و به جاي آن از المان هاي لوكسي استفاده مي كنند كه هيچ همخواني با فضاي آن روستا ندارد. مثلااقامتگاهي كه در روستايي ساخته مي شود كه تمام فضاي آن كاهگل و خاك است را با كاشي و سراميك تزيين مي كنند، اين اصلااستاندارد جهاني ندارد. در دنيا تمام اقامتگاه هاي محلي تمام تلاش شان را مي كنند كه زمينه تجربه زندگي محلي را براي گردشگران فراهم كنند.
     در كشور ما متاسفانه دولت حمايت كافي از اقامتگاه هاي بوم گردي ندارد، براي اين اقامتگاه ها بايد فرهنگ سازي صورت بگيرد تا مردم با اين فضاها آشنا شوند. گردشگري ما در حال حاضر به نقطه اي رسيده است كه اهل سفر به دنبال مقصد جديد و تجربه جديد هستند. يكي ديگر از نكات اين است كه اقامتگاه هاي بوم گردي يكي از بهترين راه حل هاست براي اينكه گردشگري عمومي تر شود، به دليل اينكه در اين اقامتگاه ها هزينه اقامت پايين مي آيد. بيشترين هزينه اي كه براي سفر در نظر گرفته مي شود هزينه اقامت است، بعد از ان هزينه حمل و نقل است و بعد هزينه خورد و خوراك، اين سه مورد عمده ترين هزينه هاي سفر را به خود اختصاص مي دهند. خوشبختانه چند سالي است كه تعداد اقامتگاه هاي بوم گردي در حال افزايش است و همين موضوع نشان از يك رشد فكري ميان مردم براي گردشگري حرفه اي تر دارد.
     يكي از مهم ترين نكاتي كه در حال حاضر براي همه افرادي كه مي خواهند در صنعت گردشگري مشغول به كار شوند استفاده از قابليت هاي دنياي مجازي است. براي جذب گردشگر به يك منطقه هر كسي به هر نوعي در حال ارايه سرويسي به گردشگران است از يك بقالي در يك روستا تا راهنماي گردشگري محلي و مدير يك رستوران تا كسي كه صنايع دستي توليد مي كند بايد با توجه به بستر فوق العاده اي كه در دنياي مجازي وجود دارد خدمات شان را معرفي كنند. اما متاسفانه دنياي مجازي براي ما صرفا محلي است براي سرگرمي، در حالي كه در دنيا از اين بستر براي بيزينس هاي كلان حرفه اي استفاده مي كنند. گوشي هاي تلفن همراه ما مثل يك هواپيماي جت هستند كه ما به عنوان كالسكه به استفاده سطحي از آن اكتفا مي كنيم. كافيست مردم محلي با دوربين گوشي هوشمند از منطقه اي كه در آن زندگي مي كنند جاذبه هاي معنوي و طبيعي و تاريخي و فرهنگي را در قالب يك كليپ در اينترنت منتشر كنند، همين مي تواند افراد بسياري را جذب كند، نبايد هميشه منتظر اقدام دولت بود. افراد محلي هم مي توانند اقدامات موثري انجام دهند.
    *جهانگرد و فعال گردشگريتوصيه هاي يك جهانگرد براي بهتر سفر كردن
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار
    آثار ديگري از "عرفان فكري "

  برسد به دست نمايندگان محترم مجلس
عرفان فكري *، اعتماد 21/9/96
مشاهده متن    
  جاي خالي آموزش در مورد نحوه سفر كردن
عرفان فكري*، اعتماد 19/4/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان ساختمان
متن مطالب شماره 112، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است