|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/12/28: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21891
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21588 28/12/95 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايهسته اي که تمام شد روحاني شعار معيشت و مبارزه با فساد بدهد!
    سرويس سياسي - با نزديک شدن به انتخابات رياست جمهوري روزنامه هاي زنجيره اي ضمن حمايت از دولت به واقعيات چندي نيز اشاره مي کنند!
    روزنامه آفتاب يزد در سرمقاله روز پنجشنبه به قلم مدير مسئول نوشت: صرف اينکه رئيس دولت بگويد اگر من نبودم فلان و بهمان مي شد کفايت نمي کند. حسن روحاني سال 92 در تبليغات خود عنوان نمود که مي خواهد کاري کند هم چرخ سانتريفيوژها بچرخد و هم چرخ زندگي مردم. حال به نظر مي رسد وي وظيفه دارد پس از برجام هسته اي اين بار به دنبال برجامي باشد که کشور را از فسادي که درگير آن شده است رها نمايد.
    در ادامه اين يادداشت آمده است: رئيس جمهور بايد و مي تواند مرکز ثقل و گرانيگاه شعار هاي سال 96 خود را روي همين موضوع متمرکز کند.حسن روحاني در اين چارچوب موظف است اعلام کند مي شود با هماهنگي و همکاري با ساير قوا و طي اصلاح برخي ساختارهاي غلط و رويه هاي اشتباه مملکت را فسادزدايي نمود و همانند کشورهايي چون مالزي که تجربه موفق و نيکي داشته اند چنين تخلفاتي را به حداقل ممکن رساند.
    با گذشت نزديک به چهار سال و عملکرد دولت در زمينه هاي اقتصادي و مبارزه با فساد آن چنان غيرقابل دفاع است که روزنامه هاي زنجيره اي حامي دولت پيشنهاد مي دهند اين بار روحاني شعار رسيدگي به معيشت و مبارزه با فساد را در سرليست شعارها قرار دهد!
    نکته ديگر آن که انتظار مي رود دولت اين بار در رسيدگي به معيشت مردم و مبارزه با فساد در عين حالي که شعارهاي زيبا مي دهد توضيحاتي را نيز درباره حقوق هاي نجومي، فسادهاي چند هزار ميلياردي و نيز معيشت لنگ مانده مردم در چهار سال گذشته ارائه دهد.
    
    
    انتقاد از دولت دسيسه خارجي شد!
    در حالي که رئيس دولت يازدهم در دوره تبليغات انتخاباتي همواره از شنيدن سخنان منتقدين و اهميت دادن به آن سخن گفته بود عملکرد اين دولت در طول نزديک به چهار سال گذشته نشان مي دهد که هجمه به مخالفين و منتقدين دولت از راس قوه مجريه به بدنه نيز سرايت پيدا کرده است.
    کم سواد، بي قانون، بي دين، حسود، افراطي، کاسب تحريم، بي شناسنامه، دنيا نديده، مستضعف فکري، بيکار، متوهم، بزدل، منتقد فاسد، عقب مانده، هوچي باز و ...از جمله القابي است که در سال هاي گذشته نصيب منتقدين از سوي رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت شده است.
    در تازه ترين مورد نيز روزنامه دولتي ايران منتقدين دولت را مفتري و وابسته به بيگانگان خواند.
    رئيس دفتر روحاني در گفت و گو با ايران با تاکيد بر اينکه ريشه افتراها عليه دولت دسيسه بيگانگان است گفت: اگر درباره ريشه اين افتراها جست وجو کنيم، مي بينيم که برخي از آنها، دسيسه هاي بيگانه ساخته اي است که مي خواهند ميان مردم و خادمان آنان شکاف ايجاد کنند.
    محمد نهاونديان در اين گفت و گو اظهار داشت: ادعا و افترا هرچند اکنون هزينه ندارد، اما در قيامت بايد هزينه اين افتراها را پرداخت کرد. کار پسنديده اي نيست که بعضي از اعضاي دولت بخواهند درباره خود و زندگي خود حرف بزنند. اعضاي دولت خادمان ملت هستند و فکر، ذکر و روز و شب آنان بايد صرف خدمت به مردم شود.
    رئيس دفتر روحاني درباره انتقادات معيشتي به دولت نيز گفت: داشتن دغدغه معيشت مردم بسيار خوب است، اما صرف بيان مشکل، دردي را دوا نمي کند، بلکه بايد چاره را پيشنهاد داد و در مسير حل مشکل گام برداشت. طبيعي است که براي رفع دغدغه معيشت، بايد توليد ثروت را بالاببريم. اکنون در پايان سال 95 بايد خداوند را شاکر باشيم که بعد از سال ها که به جاي رشد، توليد ما کاهش يافته بود، به يک نرخ رشد کم نظير در تاريخ اقتصاد کشور دست يافتيم.
    نهاونديان به اين مسئله اشاره اي نمي کند که اگر منتقدين بايستي مشکلات اقتصادي کشور را حل کنند دولت در اين ميان چه کاره است و از سوي ديگر راهکار از سوي دلسوزان و منتقدين در طول سال هاي گذشته بارها مطرح شده است و آن اقتصاد مقاومتي، موضوعي که عملکرد دولت در سال گذشته نشان از دست خالي مسئولين در ارائه آمار و ارقام محسوس و ملموس براي مردم دارد.
    
    
    ديپلماسي لبخند و نتيجه تقريبا هيچ
    روزنامه زنجيره اي وقايع اتفاقيه در گزارشي از يک سال ديپلماسي ايراني برجام را موفقيت آميز خواند!
    در اين گزارش آمده است: سال 1395 را مي توان يکي از سخت ترين سال هاي پيش روي عرصه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان قلمداد کرد. در اين سال، بعد از توافق برجام و اجرايي شدن اين توافق، هم در سطح داخلي و هم در سطح خارج کشور، توجهات معطوف به اين بود که برجام چه تاثير و نتايجي را براي ايران به همراه خواهد داشت و ايران بعد اين توافق در عرصه ديپلماسي و سياست خارجي چگونه اعمال سياست خواهد کرد.
    وقايع اتفاقيه پس از طرح اين سوال آورده است: در مجموع، سال 1395 برخلاف اظهارات نابرجاميان و دلواپسان داخلي که با قصد تخريب دولت تدبير و اميد دستاوردها را ناديده مي گيرند، سالي پردستاورد و موفقيت بود.
    مجيد تخت روانچي، معاون اروپا و آمريکاي وزارت امورخارجه در گفت وگو با اين روزنامه دستاوردهاي اقتصادي برجام را برشمرده و گفت: دستاوردهاي اقتصادي برجام باوجود برخي کاستي ها، چشمگير بوده است. اولين دستاورد برجام را مي توان در زمينه صدور نفت دانست. علاوه بر فروش نفت، در حوزه حمل و نقل نيز برجام دستاوردهاي مهمي داشته است. حتي اگر خريد و ورود هواپيماهاي ايرباس را کنار بگذاريم، بايد به حوزه کشتيراني توجه داشته باشيم.
    تخت روانچي به مناسبات سياسي و اقتصادي ايران با کشورهاي ديگر نيز به عنوان دستاوردهاي برجام اشاره کرد!
    در حالي تخت روانچي از دستاوردهاي اقتصادي برجام سخن مي گويد که نتايج اين دستاوردها در زندگي و معيشت مردم ملموس نبوده و رکود و بيکاري بيداد مي کند، مسئولين دولتي و روزنامه هاي زنجيره اي به اين سوال پاسخ نمي دهند که اگر انبان آنان پر از دستاوردهاي انکارناپذير است چرا اين دستاوردها نه تنها تاثيري در زندگي مردم نداشته بلکه معيشت مردم را نيز هدف قرار داده و آنان را در سختي و تنگنا قرار داده است؟!
    
    
    امنيت کشور هم ثمره فعاليت دولت شد
    روزنامه زنجيره اي آرمان در گزارشي به دستاوردهاي فرهنگي دولت در چهارسال گذشته پرداخته و نوشت: با توجه به تريبون ها و رسانه هايي که اين طيف [منتقدين ] در اختيار دارند، در اقتصاد به عنوان مولفه اي که بر سفره مردم اثرگذار است سياست تکذيب را دنبال مي کنند. رشد اقتصادي، کاهش تورم و افزايش فروش نفت، همه و همه پيدا و پنهان تکذيب مي شود. تلاش براي نااميدي مردم از دولت فارغ از محاسبه هزينه اين نااميدي مردم. در فرهنگ هم اوضاع بهتر نيست، همان کنسرت هايي که روزگاري به سادگي در دولت قبل برگزار مي شد در دوره روحاني به يک معضل تبديل شد و نماد عدم مديريت فرهنگ در دولت يازدهم لقب گرفت.
    آرمان به اظهارات وزير ارشاد استناد کرد که سه شنبه گذشته در شوراي اداري همدان گفته بود « بنا نبود برجام مشکلات را يکشبه حل کند، اما دشمنان در مقابل ما سد ايجاد کرده بودند، بناي دولت حرکت در مسير اعتدال است اعتدال به معني مذاکره براي تامين منافع ملي و هموارسازي زمينه براي اشتغال مردم، سخن گفتن با زبان مردم و مواردي از اين قبيل است و با سکولاريسم و ولنگاري هيچ ارتباطي ندارد.»
    وزير ارشاد ادامه داد « انتظار من از صداوسيما و رسانه اين است که نعمت و فرصت امنيت را براي مردم تشريح کنند. مقدسات براي هميشه تاريخ بايد براي مردم باقي بماند و هيچ کس حق ندارد از مقدسات استفاده ابزاري کند.»
    اظهارات وزير ارشاد در باره نعمت امنيت در ايران به اين معنا است که اين نعمت حاصل عملکرد دولت يازدهم است و اين در حالي است که ايران اسلامي همواره به مدد حضور و وجود نيروهاي نظامي، انتظامي و امنيتي خود در طول دهه هاي گذشته امن ترين کشور منطقه بوده و اين ربطي به آمد و رفت دولت ها نداشته و ندارد.
    از سوي ديگر وزير ارشاد مي گويد بنا نبود برجام مشکلات مردم را يک شبه حل کند، تاکنون کسي اين ادعا و خواسته را مطرح نکرده بود که بايستي دولت با برجام مشکلات را در عرض يک ساعت يا يک شب حل کند ولي آيا اين انتظار بيهوده اي است که دولت نتايج ملموس برجام با گذشت بيش از يک سال از عملي شدن آن و انجام تعهدات از سوي ايران را تشريح کند؟! آيا برجام با توجه به آمار موجود منجر به کاهش بيکاري و يا عبور کشور از رکود شده است؟!
    
    
    ترديد روحاني جدي نبود قصد داشت ناز کند!
    صادق زيباکلام از حاميان دولت در گفت وگو با روزنامه زنجيره اي آرمان درباره حضور روحاني در انتخابات و ترديدهاي چند ماه گذشته او در اين زمينه و حمايت اصلاح طلبان از او گفت: آقاي روحاني مزاح مي کرد و قصد داشت «ناز» کند. من نمي خواهم بگويم که هشت ساله شدن رئيس جمهور، مد شده است و حتما بايد ۲دوره اي باشد. تمام روساي جمهور کشور ۲دوره اي بودند. مي توان گفت که رئيس جمهورها برنامه هايي دارند که ۴ سال، زمان کوتاهي براي تحقق اين برنامه هاست. بنابراين اقتضا مي کند که يک دوره ديگر هم انتخاب شوند. اما درخصوص آقاي روحاني، نکته بسيار مهمي وجود دارد. او به هيچ وجه رفتارش به گونه اي نبود که از ترديدش حکايت کند يا اطميناني به حضور در انتخابات نداشته باشد. بنابراين براي من مشخص بود که او براي شرکت در انتخابات قاطع و جدي است.
    وي درباره چرايي انتخاب روحاني از سوي اصلاح طلبان نيز گفت: با توجه به حمايت قاطع آيت ا... هاشمي از روحاني، خيلي بعيد بود بزرگان اصلاح طلبان از شخص ديگري حمايت کنند. اصلاح طلبان به خود اجازه نمي دادند جلوتر از هاشمي حرکت کنند. آنها روي حرف ... هاشمي حرف نمي زدند.
    اظهارات اين حامي دولت درباره اينکه اصلاح طلبان روي حرف هاشمي حرف نمي زدند در حالي است که هنوز هجمه هاي کمرشکن مدعيان اصلاحات به هاشمي در انتخابات مجلس ششم و تخريب هاي روزافزون نشريات زنجيره اي عليه هاشمي هنوز از يادها نرفته است، مدعيان اصلاحات همواره به شخصيت ها و گروه ها به چشم پل نگاه مي کنند، استفاده ابزاري براي رسيدن به قدرت مشخصه اين نوع نگاه است که بررسي رابطه اصلاح طلبان با هاشمي اين مدعا را اثبات مي کند.
    
    
    توليدات داخلي گران است مردم رغبتي براي خريد ندارند
    روزنامه زنجيره اي قانون در گزارشي با عنوان « توليد داخلي گوشه رينگ » نوشت: اولويت اول انتخاب مردم بسياري از كشورهاي دنيا در هنگام خريد، محصولات توليد داخلي است ،در كشورهاي توسعه يافته، كالاي ملي براي مردم حكم فرزندان آن كشور را دارد.
    در ادامه اين گزارش آمده است: هم اكنون مردم رغبتي به خريد محصولات داخلي به دليل كيفيت پايين و گراني ندارند، بايد آن دسته از كالاهايي كه در توليد آن مزيت نسبي داريم را توليد كرده و سپس صادر كنيم، تفكر حمايت از توليد داخلي با وجود راه اندازي كمپين و شبكه بازار، هنوز در جامعه ايراني نهادينه نشده است.
    در اين گزارش همچنين آمده است: ايجاد اشتغال، جلوگيري از خروج ارز و رشد اقتصادي، سه ويژگي حمايت از توليد داخلي است.
    گفتني است دولت تاکنون گزارشي درباره حمايت از توليدات داخلي و نتيجه ملموس آن بر ايجاد اشتغال و جلوگيري از خروج ارز و رشد اقتصادي ارائه نکرده است.
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21588 به تاريخ 28/12/95، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 99 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه پرتو بصير
متن مطالب شماره 61، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است