|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/12/28: شريعتمداري؛ پيك انتخاباتي روحاني
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2848
چهارشنبه ششم ارديبهشت ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2829 28/12/95 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


شريعتمداري؛ پيك انتخاباتي روحاني
نگاهي به كارنامه مرد مقبول جناح هاي سياسي

نويسنده: فرزانه آئيني

کمتر خبرساز مي شود و سعي مي کند رفت وآمدهايش چه در محافل سياسي و چه در سمت ها و عناوين اجرائي و دولتي، خيلي خبرساز و در تيررس نظارت اصحاب رسانه نباشد. او خوش رو و خوش قول است. اگر بنايش بر اعلام نظر و ورود به ماجرائي باشد، سر وقت و در کمال خونسردي حاضر مي شود و نظراتش را مي گويد و در بيشتر موارد، کارش را پيش مي برد. «محمد شريعتمداري» چهره اي است که امروز کارنامه سياسي - رسانه اي اش را بررسي کرده ايم.
    
    بهانه: مدافع دولت؛ پاسخ گوي اصلاح طلبان
     شريعتمداري هم رزومه اجرائي – سياسي پرعنواني دارد و هم شمار سمت هايش در دولت يازدهم بسيار است و به واسطه آنها هم بهانه براي نوشتن درباره اش کم نيست؛ اما بهانه امروز ما براي نوشتن درباره او، وظيفه جديدي است که از سوي رئيس جمهور به او محول شده است؛ او اين روزها در قالب وکيل مدافع رئيس جمهور در نشست هاي انتخاباتي احزاب حاضر مي شود و و نقدهايشان را مي شنود، تحمل مي کند و اگر بتواند به آنها پاسخ مي دهد؛ يا بسته به شرايط دولت، براي حل کاستي هاي مطرح شده از جانب دولت وعده مي دهد. نقش رايزني شريعتمداري در ديدارهاي انتخاباتي در حالي خبرساز شده است که يک ماهي هست که از او به عنوان رئيس ستاد انتخابات حسن روحاني نام برده مي شود؛ هرچند هنوز اين خبر اعلام رسمي نشده است؛ اما رفت وآمدها و نشست و برخاست هاي اين روزهاي او خبر از اين مي دهد که جايگاه او در دولت روحاني بيشتر از رياست ستاد انتخاباتي و در حد رايزن معتمد روحاني است. کما اينکه در دو جلسه اخير اصلاح طلبان- شوراي سياست گذاري اصلاح طلبان و مجمع شوراي عالي انتخاباتي سياست گذاري اصلاح طلبان در استان ها - براي اعلام موضع قطعي بر سر کانديداتوري حسن روحاني در اين نشست ها حاضر شد و با اصلاح طلبان مذاکره و در نهايت توافق انتخاباتي حاصل کرده است.
    
    شناسنامه: صادره از تهران
     تيرماه ١٣٣٩ در تهران به دنيا آمد. در خانواده شش نفره اي بزرگ شد. پدرش تهراني و مادرش اصالتا مشهدي است. دو خواهر و دو بردار دارد- يکي از برادرانش در عمليات کربلاي هشت به شهادت رسيد - عطاءالله صالحي، فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران، شوهر يکي از خواهران اوست. او هم در رشته الکترونيک و هم در رشته اقتصاد داراي مدارک دانشگاهي است. ٢١ ساله بود که ازدواج کرد. همسرش نيلوفر لاري است و مديريت مدرسه اي را در منطقه سه تهران بر عهده دارد. او چهار فرزند دارد؛ سه دختر و يک پسر. همه فرزندانش ازدواج کرده اند؛ يکي از دامادهايش سيدمحمدهادي رضوي، سرمايه گذار سريال «شهرزاد» است.
    
     کارنامه: مردي بدون خطوط سياسي
     حضورش در ستاد استقبال از بنيان گذار جمهوري اسلامي در بهمن ٥٧ از اولين سمت هاي او پس از انقلاب است. او از نزديکان محمدي ري شهري محسوب مي شود و آشنايي و همراهي اش با او، به زمان تاسيس وزارت اطلاعات در سال ٦٣ برمي گردد که بعدها به عضويتش در جمعيت دفاع از ارزش هاي انقلاب اسلامي و در دبيري هيئت امناي موسسه علمي - فرهنگي دارالحديث – مجموعه تحت نظارت محمد ري شهري - انجاميد. به واسطه همين سمت ها و نزديکي شريعتمداري به ري شهري بود که او در انتخابات رياست جمهوري سال ٧٦ عضو فعال ستاد انتخاباتي محمد ري شهري شد.
     پس از حضورش در ستاد تاسيس وزارت اطلاعات، او به جانشيني معاونت امور انقلاب نخست وزير در زمان نخست وزيري شهيد رجايي رسيد. عضويت در کميته مرکزي انقلاب اسلامي در زمان آيت الله مهدوي کني و آيت الله باقري کني از ديگر سمت هاي او در سال هاي نخست استقرار جمهوري اسلامي است.
     در سال ٦٨ در کابينه اکبر هاشمي رفسنجاني به دولت سازندگي پيوست و قائم مقام عبدالحسين وهاجي، وزير بازرگاني شد. او دو سال بعد؛ يعني از سال ٧٠ به عضويت در هيئت امناي آستان شاه عبدالعظيم درآمد و تاکنون در اين هيئت حضور دارد. شريعتمداري سه سال بعد هم به رياست هيئت امناي ستاد اجرائي فرمان امام رسيد و تا سال ٧٦ هم در اين سمت ماندگار شد.
     هرچند شريعتمداري در کارزار رقابت هاي هفتمين دوره رياست جمهوري با عضويت در جمعيت دفاع از ارزش هاي انقلاب اسلامي، از محمدي ري شهري اعلام حمايت کرد؛ اما با روي کار آمدن دولت اصلاحات به وزارت بازرگاني دولت هفتم رسيد و در دولت هشتم هم در اين وزارتخانه ابقا شد.
     نقش واسط او ميان گروه هاي سياسي کشور و پذيرش او از جانب احزاب هم در زمان راي اعتماد مجلس وقت به او عيان شد. او در دو دوره وزارتش با بالاترين آراي ممکن از مجلس پنجم و ششم راي اعتماد گرفت.
     دوران اصلاحات براي او خوش يمن بود؛ او از همان سال ها، هم زمان با سمت وزارتش به عنوان نماينده تام الاختيار دولت در الحاق به سازمان جهاني تجارت منصوب شد. گفته مي شود در اين دوره، ايران را پس از سال ها به عنوان عضو ناظر به سازمان جهاني تجارت وارد کرد.
     او همچنين از اواسط دهه ٧٠ و البته به مدت ۱۲ سال در سمت رياست کميسيون و نيز رياست هيئت عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي کشور، با اين شبکه عظيم ارتباط گسترده و ثمربخشي داشته و هم در دوره وزارت بازرگاني وي قانون جديد نظام صنفي از تصويب مجلس شوراي اسلامي گذشت و شوراي عالي اصناف، از منتخبان شبکه هاي صنفي کشور، پا به عرصه وجود نهاد. همه اين عناوين و سمت ها براي او سود ديگري هم داشت و آن پذيرفته شدن جايگاه رايزني شريعتمداري ميان احزاب و فعالان سياسي بود. در اين سال ها ديگر همه مي دانستند که شريعتمداري اقتصاددان و بازرگان نکته سنجي است که در عالم سياست هم اهل حساب وکتاب است و چرتکه اندازي اش کمتر به خطا مي رود. سال ها گذشت. او کم کم به عنوان مردي بدون مرزهاي سفت وسخت سياسي نزد فعالان احزاب پذيرفته و صاحب جايگاه شد.
     به واسطه همين شاخصه بود که شريعتمداري توانست در چالش سياسي وقت در کشور در دهه ٧٠ نقش آفريني کند. او در زمان تحصن هاي مجلس ششم و در بحث هاي انتخاباتي مجلس هفتم و همچنين با تشکيل شوراي سران سه قوه در برخورد با مفاسد اقتصادي و همچنين در جريان دستگيري برخي چهره هاي سياسي و اقتصادي در آن دوران، به عنوان نماينده ويژه دولت و رئيس جمهور در حل و عقد مسائل موجود بين دولت، مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان و قوه قضائيه ايفاي نقش کرده است.
     جايگاه سياسي و مديريتي شريعتمداري از دهه ٧٠ و تا اوايل دهه ٨٠ براي فعالان سياسي و اقتصادي تثبيت شده، اما حکم جديد او در سال ٨٥ و يک سال پس از روي کارآمدن دولت نهم و رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، به شريعتمداري شان و اعتبار ويژه اي در عالم سياست بخشيد. او در حکمي از سوي مقام معظم رهبري در مقام رئيس کميسيون اقتصاد به عضويت شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران درآمد و از آن ايام تاکنون همچنان اين سمت را برعهده دارد.
     او پيش از حضور رسمي احزاب در رقابت هاي انتخابات يازدهمين دوره رياست در مهرماه سال ٩١ اعلام کانديداتوري کرد و رسما به ميدان آمد. شعارش «اصلاح طلبي ولايتمدار، بر پايه حفظ ارزش ها و اصلاح روش ها» بود. شريعتمداري آن ايام با انتخاب محسن بهرامي، سخنگوي ستاد محمدباقر قاليباف، در انتخابات ٨٤ به سخنگويي ستاد انتخاباتي اش، باز هم نشان داد که به مرزهاي سياسي اعتقاد چنداني ندارد. او که خيلي زود و با جديت به کارزار يازدهمين دوره انتخابات واردشده بود، با اعلام کانديداتوري آيت الله هاشمي رفسنجاني در آخرين روز ثبت نام کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري بي درنگ به نفع هاشمي رفسنجاني اعلام انصراف کرد و به تيم هاشمي پيوست.
     بعد از ردصلاحيت غيرمنتظره هاشمي رفسنجاني و در پي اعلام حمايت او از حسن روحاني، به ستاد انتخاباتي روحاني رفت و تا آخر هم در کنار او ماند. دولت حسن روحاني که روي کار آمد، او معاونت اجرائي رئيس جمهور ايران، جانشيني رئيس جمهور ايران در شوراي عالي ايرانيان، جانشيني حسن روحاني در شوراي عالي فضايي و شوراي استاندارد و تحقيقات صنعتي را هم زمان به فهرست تجارب مديريتي اش اضافه کرد. او در دولت روحاني ٢٠ روز هم سرپرست وزارت ورزش و جوانان را برعهده گرفت تا اينکه با راي اعتماد بهارستاني ها به محمد گودرزي تمام وقت در پاستور مستقر شد.
     خبر انتصابش به رياست ستاد انتخاباتي حسن روحاني در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، هشتمين حکمي است که از سوي رئيس جمهور براي او صادر شده است. هرچند که هنوز خبري از حکم و ورود رسمي او به کارزار انتخابات نيست، اما رايزني هاي هفته اخيرش در نشست هاي عصرگاهي اصلاح طلبان مويد نقش ميانجيگري او بين دولت و اصلاح طلبان براي استمرار ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرايان در انتخابات ارديبهشت ماه پيش رو است.
     مواضع:
     خانه احزاب توسعه يافته ترين مکان سياسي ايران است و وظيفه دولت حمايت از آن است. /خبرگزاري ايسنا، اسفند ٩٥.
     مي گويند از اتفاقات و شرايط کشور در هشت سال پيش از دولت يازدهم چيزي نگوييد، باشد، اما مي توانيم از شرايط خودمان در ماه و روز نخست روي کار آمدن دولت بگوييم./ خبرگزاري ايسنا، اسفند ٩٥.
     يکي از مهم ترين راهکارها براي برطرف کردن اضطراب هاي روحي و رواني در جامعه، توسعه معنويت و يکي از موثرترين روش ها براي آن توجه به مقوله زيارت است./ خبرگزاري ايلنا، دي ٩٥.
    شريعتمداري؛ پيك انتخاباتي روحاني / نگاهي به کارنامه مرد مقبول جناح هاي سياسي
    


 روزنامه شرق ، شماره 2829 به تاريخ 28/12/95، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "فرزانه آئيني"

  مورد عجيب خراسان رضوي / گفت و گو با بهرام پارسايي درباره رد صلاحيت گسترده اصلاح طلبان
فرزانه آئيني، شرق 6/2/96
مشاهده متن    
  رئيس هيئت نظارت بر انتخابات شوراي شهر در گفت و گو با «شرق»: احدالناسي از نتيجه رد صلاحيت ها خبر ندارد
فرزانه آئيني، شرق 31/1/96
مشاهده متن    
  نقش محكوميت هاي سياسي در احراز صلاحيت ها / سازوكار هيئت هاي نظارت بر انتخابات شوراي شهر چيست؟
فرزانه آئيني، شرق 29/1/96
مشاهده متن    
  سرنوشت شورا هاي پنجم در محاق سياست / آغاز بررسي احراز صلاحيت كانديداها
فرزانه آئيني، شرق 26/1/96
مشاهده متن    
  گره گشاي بن بست هاي جناح راست كيست؟ / نگاهي به همه فراز و فرودهاي زندگي 57 ساله ابراهيم رئيسي
فرزانه آئيني، شرق 19/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بازرگاني
متن مطالب شماره 81، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است